Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
мора да постои начин само кој е не знаеме..конслтирајте се со некој нотар или со тие од правосудие. нз мене ми требаше нотариален акт за да докажам дека е едно исто лице. кај мене во потврдата од архивот и умреницата во имината за едно х или р се разликуваја
 
Член од
11 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
20
Братучетка ми има ист проблем.Баба и е во умреница Славјанка, а во изводот на татк и Славка. Доби е-маил од Министерство за правосудие дека треба да докаже оти се работи за иста личност. Корекција на документите се прави во нашето Министерство за правда. Десет дена претходно ги постирав на форумот мејловите што пристигнаа, така да можеш да прочиташ. Мој совет да се обратиш на некој посредник од Бугарија кој ја знае правната постапка и да ти каже што треба да правиш.
I jas go imav istiot problem Brat mi koj ima bg pasos ima razlicno prezime so mene i kaj nego nasite roditeli vo negoviot izvod se zapisani so negovoto prezime a kaj mene vo izvodot so moeto prezime. Podnesov edno baranje vo maticnoto oddelenie kade ni izdadoa uverenie deka se raboti za isti lica i toa uvernie so izvodite minatata nedela gi odnesov so posrednikot na prevod vo min za pravosudie vo Sofija i denes prevodot e gotov i jas utre ke odam vo Sofija da gi dostavam istite zaedno so posrednikot i se nadevam navreme bidejki mnogu malku broj[inja ostanaa do mene. Inaku da vi kazam deka na eden prijatel mu izleze denes brojceto preku istiot posrednik koj za nego dostavi izvodi od prv rtatuced i kopija od bg pasoe i ne go vratija na dop proverka
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
@Romano матичната служба од каде братучетка ми вадеше извод за татко и не сакаше да и даде потврда, туку ја прати во Министерство за правда.[DOUBLEPOST=1422459926][/DOUBLEPOST]Излезен е протокол 51
http://mjs.bg/25/1373/
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
zdravo decki, dali nekoj znaj nesto za adresa, drugar mi veli deka trebalo da imas adresa vo bugarija, i se plakjalo 200e za adresata... dali nekoj znaj nesto za ova rabota ili drugar mi ne e informiran dovolno ?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
izlegla nova lista. Mene me ima za dopolnitelna proverka a sestra mi e preripana a isti dokumenti podnesovme. Sto bi znacelo ova? Ne i dosol redot? Po greska ja preripale ili mozebi pominala iako statusot i e uste vo zadolzitelna procedura?
Провери и го бројчето на страната има некогаш вратени на дополнителна а не се ставени во соопштение[DOUBLEPOST=1422462403][/DOUBLEPOST]
Abe luge dedo mi e ziv,kako be da go nosam i dedo mi u bugarija so mene koga toj niti pasos ima a nitu e za dolg pat...
другар кој ти рекол да го носиш во бугарија носи го во матично кај нас да ги исправат имињата и толку после ти ке си ги носиш документите во бугарија.[DOUBLEPOST=1422462738][/DOUBLEPOST]
zdravo decki, dali nekoj znaj nesto za adresa, drugar mi veli deka trebalo da imas adresa vo bugarija, i se plakjalo 200e za adresata... dali nekoj znaj nesto za ova rabota ili drugar mi ne e informiran dovolno ?
распрашај се има службена адреса во Софија без пари за тие што живеат надвор од бугарија
 
Последно уредено:
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Kolku vreme cekase za potpis?
Truckerinsoul ја сподели таа информација на форумот. Околу 40 дена. Се сеќавам дека молбата му беше уважена во ноември а на 23 декември го ја потпишаа указот. Имаше уште една девојка која исто така беше со одобрена молба во ноември но и во јануари не и беше потпишана. Значи се е до среќата. Но откако ќе биде одобрена молбата чекањето е порелаксирано.
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Truckerinsoul ја сподели таа информација на форумот. Околу 40 дена. Се сеќавам дека молбата му беше уважена во ноември а на 23 декември го ја потпишаа указот. Имаше уште една девојка која исто така беше со одобрена молба во ноември но и во јануари не и беше потпишана. Значи се е до среќата. Но откако ќе биде одобрена молбата чекањето е порелаксирано.
Баш така, на 12 ноември беше прифатено, по 5-6 недели добив потпис, го зедов во понеделникот (завчера) а во протокол е ставено тек денес. Али како што рече штом добиеш прифатено од совет по гражданство лакше се дише тогаш.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
22
Поени од реакции
10
Truckerinsoul ја сподели таа информација на форумот. Околу 40 дена. Се сеќавам дека молбата му беше уважена во ноември а на 23 декември го ја потпишаа указот. Имаше уште една девојка која исто така беше со одобрена молба во ноември но и во јануари не и беше потпишана. Значи се е до среќата. Но откако ќе биде одобрена молбата чекањето е порелаксирано.
i uste cekame na toj potpis
 
Член од
27 јануари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво! Нов сум на форумов и сакам да започнам постапка за добивање на бугарско дражављанство. Прочитав се досега што сте пишувале но никаде не најдов некој да стави целосно и точно каква е постапката ,кои се документи треба да се обезбедат, да се преведат, каде е подобро да се поднесат документите, само наоѓам нагаѓања.На интернет дури најдов целосна постапка многу убава напишана за Косовски држављани како да извадат бугарски пасош но не и за Македонски.Затоа и би замолил некој кој веќе извадил Бугарски пасош да напише подетално и да им помогне на сите нови заинтересирани.Ви благодарам
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
Da ima realnost ili neznam kako pred se da se izrazam,premnogu se čeka ova dopolnitelni dukomenti od juli mesec mi izleze da dostavam ednas dostaviv eden dukoment koja beše kopija i mi bara organl no toja dukomet Organl ne uspejav da go Najdam druga tura na dukomenti dostaviv so bugarsko poreklo na 8 novembar jas lično gi predadov se uste ne mi je promenet statusot Inace brojot mi je 230x 2013 Se mislm da li da da se javam vo sofija da se informiram. Ludilo .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom