Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Ќе видиш колкав процент од бројчињата околу тебе се опфатени во дополнителна проверка. Ако се повеќе значи дека документите ти се ок..
Fala za info, a koga bi trebalo da se znae za ovie brojcinja sto se izostaveni?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.552
Поени од реакции
5.167
Fala za info, a koga bi trebalo da se znae za ovie brojcinja sto se izostaveni?
или јуни или јули за сичко си има процедура.

Па прво види колкав процент околу тебе се вратени, гледам дека само 330 се истакнати и тоа има и од 12000+ а и од 9000+ неколку бројчиња. Ништо чудно да има и друго вакво соопштение, а ако нема во брзо време ќе ти се смени дека чекаш указ
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Јас проверувам секој ден по неколку пати. но од претходно следенње на ситуацијата би требало да извадат неколку протоколи и тоа ќе бидат оние бројки на кои им е уважена молбата и чекаат за потпис негде од ноември, и по два три дена се менува статусот на изоставените бројчиња. Со оглед на тоа што јас сум во средина на 12 000 и не сум опфатена во две соопштенија треба да имам промена на статусот можеби за една недела, така да ти можеби ќе чекаш да излезе уште едно соопштение..приближно средина на февруари.[DOUBLEPOST=1422445613][/DOUBLEPOST]Точно 441 број од 12 000 до 12 999 се вратени на дополнителна проверка. Мислам дека нема повеќе да враќаат од овие бројчиња.
 
Член од
11 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
20
Јас проверувам секој ден по неколку пати. но од претходно следенње на ситуацијата би требало да извадат неколку протоколи и тоа ќе бидат оние бројки на кои им е уважена молбата и чекаат за потпис негде од ноември, и по два три дена се менува статусот на изоставените бројчиња. Со оглед на тоа што јас сум во средина на 12 000 и не сум опфатена во две соопштенија треба да имам промена на статусот можеби за една недела, така да ти можеби ќе чекаш да излезе уште едно соопштение..приближно средина на февруари.[DOUBLEPOST=1422445613][/DOUBLEPOST]Точно 441 број од 12 000 до 12 999 се вратени на дополнителна проверка. Мислам дека нема повеќе да враќаат од овие бројчиња.
Ako imas odneseno nesto mozebi nema da te vratat, no ako nemas nisto odneseno bidi siguren 100% oti ke te vratat
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
396
Поени од реакции
212
momci kaj mozam da izvadam svidetelstva ima li nekoja strana ili email dedomi e roden 1933 Strumica ucel 2 3 4 odelenie bg skolo i za zal gi nemam tie svidetelstva
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
momci kaj mozam da izvadam svidetelstva ima li nekoja strana ili email dedomi e roden 1933 Strumica ucel 2 3 4 odelenie bg skolo i za zal gi nemam tie svidetelstva
da prasate vo starite ucilista ili crkvite nekoj vo toj period koj bil gneso pojke obicno toj ima informacii kade mozete da gi najdite
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
1
Luge samo edno prasanje...Imam dokumenti stari od mojata prababa rodena 1919 godina na bugarski jazik e izvodot i isto vencanica so pradedo mi ima na bugarski jazik...sea me interesira imeto nejzino na izvodot i go pisuva Borinka,a na izvodot na sinot nejzin (dedo mi) pisuva Boca...ne znam dali ke imam problem :O
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Luge samo edno prasanje...Imam dokumenti stari od mojata prababa rodena 1919 godina na bugarski jazik e izvodot i isto vencanica so pradedo mi ima na bugarski jazik...sea me interesira imeto nejzino na izvodot i go pisuva Borinka,a na izvodot na sinot nejzin (dedo mi) pisuva Boca...ne znam dali ke imam problem :O
Братучетка ми има ист проблем.Баба и е во умреница Славјанка, а во изводот на татк и Славка. Доби е-маил од Министерство за правосудие дека треба да докаже оти се работи за иста личност. Корекција на документите се прави во нашето Министерство за правда. Десет дена претходно ги постирав на форумот мејловите што пристигнаа, така да можеш да прочиташ. Мој совет да се обратиш на некој посредник од Бугарија кој ја знае правната постапка и да ти каже што треба да правиш.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
Братучетка ми има ист проблем.Баба и е во умреница Славјанка, а во изводот на татк и Славка. Доби е-маил од Министерство за правосудие дека треба да докаже оти се работи за иста личност. Корекција на документите се прави во нашето Министерство за правда. Десет дена претходно ги постирав на форумот мејловите што пристигнаа, така да можеш да прочиташ. Мој совет да се обратиш на некој посредник од Бугарија кој ја знае правната постапка и да ти каже што треба да правиш.
Ako e ziv dedoti Ke si gi odnesis izvodot i tie
starite dokumenti ke ti go mebat bez broblem ama vo prisustvo na bedoti
I jas imav takov problem na umrenicata aleksandar a na od dedomi izvodot sandre
I nibgo menaa za 2 nedeli vo maticna sluzba treba da podnesis deka e greska i deka saka da go proeni
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Ako e ziv dedoti Ke si gi odnesis izvodot i tie
starite dokumenti ke ti go mebat bez broblem ama vo prisustvo na bedoti
I jas imav takov problem na umrenicata aleksandar a na od dedomi izvodot sandre
I nibgo menaa za 2 nedeli vo maticna sluzba treba da podnesis deka e greska i deka saka da go proeni
Ако е жив секако дека е полесно, но ако е умрен тогаш е тешко
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
60
Поени од реакции
19
izlegla nova lista. Mene me ima za dopolnitelna proverka a sestra mi e preripana a isti dokumenti podnesovme. Sto bi znacelo ova? Ne i dosol redot? Po greska ja preripale ili mozebi pominala iako statusot i e uste vo zadolzitelna procedura?
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
1
Abe luge dedo mi e ziv,kako be da go nosam i dedo mi u bugarija so mene koga toj niti pasos ima a nitu e za dolg pat...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom