Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Тешко е да се дефинира говорот на омраза затоа што за секого има различно значење. На пример говорите на Шешељ во почетокот на деведесеттите за мене беа а за стариот мој не беа говор на омраза а разликата е во пристрастноста, за него постојат усташи и четници а за мене ретарди во различно паковање.

За Чарли Ебдо како и сите останати дознав после „возбудливиот инцидент“ и не се заинтересирав повеќе а најблиску ми се до Монти Пајтон само троа пооштри. Адам Сендлер во последно време или не знае да глуми или прифаќа досадни филмови :)
Баш тоа и е проблемот со говорот на омраза, дека секој си има различно мислење. На некој начин ваквото размислување го поддржува ставот на убијците, т.е. дека за нив Чарли Ебдо е говор на омраза (без да ги оправдувам убиствата). Исто така, што ако (пример) мнозинството муслимани се сложи дека Чарли Ебдо е говор на омраза?

За хуморот на Чарли Ебдо и поврзаноста со Адам Сандлер, мислењето ми беше саркастично. Односно, хуморот е исфорсиран. И дај те молам не ги ставај Монти Пајтон во иста реченица со Адам Сандлер и Чарли Ебдо :P
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.852
Поени од реакции
12.335
За хуморот на Чарли Ебдо и поврзаноста со Адам Сандлер, мислењето ми беше саркастично. Односно, хуморот е исфорсиран. И дај те молам не ги ставај Монти Пајтон во иста реченица со Адам Сандлер и Чарли Ебдо :P
Се извинувам, вака откако ми спомна сфатив што сум направил :oops:
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Многу е едноставно да се свати, ако им смета на муслиманите тоа што французите го исмеваат нивниот пророк нека се вратат назад во пустината[DOUBLEPOST=1421492000][/DOUBLEPOST]
Истото може да го кажеме и за национализмот, сведоци сме дека секојдневно во некој медиум се исмејува или омалуважува некој народ или држава, и што ако сега се кренат тие навредените на војна заради нивните чуства и емоции?
a od koga toa muslimanite se ziteli na pustina?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.764
Се оградил ли некој од тоа што американците прават на пример во ирак, авганистан, пакистан итн итн... од беспилотните леталици секој ден умираат цивили, а американците се христијани... побарале ли муслиманите, македонците кои се христијани да се оградат од тоа што го прават нивните браќа христијани од америка?
.
Но, тоа не е баш точно.
Некои Американци се Христијани, некои атеисти, а некои Муслимани, Јудаисти, Викани и др.
Како и да е, сите тие срања што ги прават по Азија и светот, не ги прават во име на Исус, ниту пак во име на Алах, ниту поради било која причина, која зад себе има верска позадина. Ги прават заради пари.

Муслиманите неделата ги прават во име на Бога, во име на својата религија - како што самите починители истакнуваат.

Инаку има секакви дела низ цел свет, кои ги прават секакви луѓе поради разни причини, но тука станува збор за тоа како Насер од Париз му исекол глава на Жан, на сред улица, во името на Алах. И кога е во тоа име, што може жртвата да направи? Зарем е она крива што се родил како Кафир? Или можеби треба да прифати Ислам за да преживее? (иако ниту тоа не би ја спасило)

И кога има разбојник што пљачка, тој пљачка заради пари, дај му ги и ќе те остави на раат,а кога Муслиманите прават геноцид, злосторства, тие самите тврдат дека тоа го прават во име на Бога и тука жртвите се ставени пред свршен чин, а злосторствата имаат геноцидна заднина. Затоа денес речиси и да немаме Христијани на Блискиот Исток, во места каде успеале да преживеат 2000 години.

Дополнителна тешкотија за тебе, во било каква дискусија со нормални луѓе, ти преставува фактот што Муслиманите, како во случајов, така и во сите случаи на грозоморни убиства со верска омраза во заднина (Смилковско и др.), масовно, по интернетов и јавно, се ставаат, без срам ни перде, на страна на убијците. Но Господ е голем и знам дека еден ден сето тоа ќе ви се врати, колку и да им личи смешно на атеистиве.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
НИГЕР: ЗАПАЛЕНИ 45 ЦРКВИ



За време на немирите во африканската држава Нигер запалени се 45 цркви, убиени се пет луѓе, а над 120 лица се ранети. Демонстрациите започнаа за време на викендот поради објавување на карикатурите на пророкот Мухамед во весникот Шарли ебдо.

Како што изјави портпаролот на полицијата Адили Торо, револтираната толпа запалила и едно христијанско училиште и сиропиталиште.

Гневот драстично порасна откако на насловната на сатиричниот весни беше пророкот Мухамед со натпис и јас сум Шарли.

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабијус го осуди и насилството во Ниамеј, како и протестите во Зиндер, каде загинаа 5 луѓе.
http://telma.com.mk/vesti/niger-zapaleni-45-crkvi
Црквите што се виновни? Жртвите што беа виновни? Атеисти(кои што добро заработија) ги провоцираат овие беснеат кај што ќе стигнат, имаат ли воопшто разум?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
бех баниран, не можех да одговорам :)
иако не знам зошто бев баниран, али нејсе.
Инаку, мене само ми е мило што тие луѓе се убиени(ако се убиени), а за оградување.. па зошто би се оградувал од нешто што не сум го направил.
Само муслиманите се доведени во толку јадна ситуација да се оградуваат од нешто што не направиле, се огради ли некој во македонија за тоа што го направи Брејвик? Не, дури ни не беше запрашан никој за тоа. Зошто тогаш Рамадани или било кој друг би се оградувал од нешто што не направил.
Јас не се оградувам бидејќи и законски и правно немам обврска да се оградувам од нешто што не сум го направил.
Затоа што треба да се почитува некој договорен ред во било која држава. Некој доколку се чувствува религиозно дискриминиран има доволно механизми да покрене правична постапка и да изнајде решение во согласност со нормите во општеството во кое живее.

Ако се допуштиш до самоволно пресудување и извршување на казна со смрт, која ниту религиозно ниту законски не е оправдана, тогаш постапуваш против законите кои тебе самиот те штитат од таква казна. Не верувам дека би ти било мило сега да дојдам и да ти ја отсечам главата затоа што си навредил некој на форумов, не?

Мора да постои реципроцитет меѓу тежината на казната и тежината на делото.


Овде пола држава се гордее со Брејвик, сонувај ти за дистанцирање.
Кога стигнавте од 25% до пола држава жити тебе.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Се оградил ли некој од тоа што американците прават на пример во ирак, авганистан, пакистан итн итн... од беспилотните леталици секој ден умираат цивили, а американците се христијани... побарале ли муслиманите, македонците кои се христијани да се оградат од тоа што го прават нивните браќа христијани од америка?
Многу наивно од твоја страна со тој некој пропали сарказам да продаваш морал.
Споредбава ти е црно и белo, те молам не лупај глупости.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.355
Поени од реакции
18.244
Да, се се враќа, се се плаќа. Голема црна дамка на НАТО е тоа. Без разлика што Милошевиќ ја користеше РТС за пропаганда, практично НАТО е ист со ИСИЛ, во справување со слободата на говорот.

Плус тоа интервју е малце поголемо.

http://www.alternet.org/media/noam-chomsky-slams-wests-charlie-hebdo-outrage-many-journalists-were-killed-israel-gaza-too

Каде беше светот да протестира кога Израел убиваше многу новинари во Газа - Ноам Чомски
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.247
Поени од реакции
37.848
Не секој муслиман е терорист , но секој терорист е муслиман.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.764
Не секој муслиман е терорист , но секој терорист е муслиман.
Многу е лесно, ги зимаш сите терористи и ги истовараш со брод у Арабија. И на нив многу боље и на нас.
Некој ќе рече, демократија, слободи...
После све што ни направија, јебеш демократија и слободи. Ги зимаш и ги праќаш кај што им е најбоље и на нив, пошто само за тоа протестираат и се бунат - овде да важеле правилата од Арабија.
И терористите на раат ќе бидат у Терористија, кај што важат сите тие закони и глупи правила кои они сакаат да важат и овде, а и ние конечно ќе можеме, понормално да живееме, без багра од морони кои сакаат да живеат по правила од Среден Век.
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Многу е лесно, ги зимаш сите терористи и ги истовараш со брод у Арабија. И на нив многу боље и на нас.
Некој ќе рече, демократија, слободи...
После све што ни направија, јебеш демократија и слободи. Ги зимаш и ги праќаш кај што им е најбоље и на нив, пошто само за тоа протестираат и се бунат - овде да важеле правилата од Арабија.
И терористите на раат ќе бидат у Терористија, кај што важат сите тие закони и глупи правила кои они сакаат да важат и овде, а и ние конечно ќе можеме, понормално да живееме, без багра од морони кои сакаат да живеат по правила од Среден Век.
кои се тие НИЕ и ОНИ? незнаеш дека има европјани, американци муслимани? исламот не е на арапите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.764
кои се тие НИЕ и ОНИ? незнаеш дека има европјани, американци муслимани? исламот не е на арапите.
Зошто прашуваш? Никаде не го спомнав Исламот, ниту Муслиманите.
Да не се пронајде во мојот пост, во кој зборам за решавање на проблемот со терористите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom