Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Затоа што мораа да ја оправдаат инвазијата пред домашната јавност. Moраа да креираат параноја на граѓаните дека Садам ќе им фрли нуклеарка затоа што сигурно немаше да добијат поддршка за војната затоа што Садам вршел геноцид у таму некоја пустина. Рачунај плус дека војната во Ирак кошташе над една трилијарда долари.
ОН никој не ги ферма, посебно не САД кои што можат да си ‘купат‘ сојузници.
А кaкo ги oпрaвдaa Египет, Тунис, Либијa ?
Ај зa Египет, a пoсебнo зa Тунис не сум сигурен дaли учествувaше aмерикaнскaтa aвијaцијa, aмa зa Либијa сум 100% сигурен.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
А кaкo ги oпрaвдaa Египет, Тунис, Либијa ?
Ај зa Египет, a пoсебнo зa Тунис не сум сигурен дaли учествувaше aмерикaнскaтa aвијaцијa, aмa зa Либијa сум 100% сигурен.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
Интервенцијата во Либија не може ни да се спореди со војната во Ирак.
Немаше потреба да се оправда затоа што ОН поднесе резолуција под секоја цена да се воведе примирје во Либиската граѓанската војна, интервенцијата беше сосема легална.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Целта на Халифата е постигната:

http://vecer.mk/svet/musliman-ubien-so-nozh-pred-ochite-na-semejstvoto

....
Напаѓачот насилно влегол во куќата извикувајќи „Јас сум твојот бог, јас сум твојот ислам", а потоа неколкупати со нож го прободел Ел Макули, објави Националната опсерваторија против исламофобија.
...
Повеќе од 50 инцденти против муслимани, вклучително и напади врз џамии, се забележани од страна на Централното собрание на муслиманите во Франција од нападите во Париз минатата недела.
...
[DOUBLEPOST=1421573399][/DOUBLEPOST]
Интересен муабет. :)
Да беше во Франција овој, ќе беше уапсен.
 
Последно уредено:
?

..........

Гостин
Интервенцијата во Либија не може ни да се спореди со војната во Ирак.
Немаше потреба да се оправда затоа што ОН поднесе резолуција под секоја цена да се воведе примирје во Либиската граѓанската војна, интервенцијата беше сосема легална.
Ништо не беше оправдано, тоа беше чиста агресија од страна на САД затоа што Гадафи сакаше да формира афричка валута во која ке ја тргува нафтата и ќе го отфрли петродоларот, чиста агресија исценирана од амерички служби видена веќе и претходно.
ОН се америчка кучка..
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.433
Поени од реакции
4.929
Целта на Халифата е постигната:

http://vecer.mk/svet/musliman-ubien-so-nozh-pred-ochite-na-semejstvoto

....
Напаѓачот насилно влегол во куќата извикувајќи „Јас сум твојот бог, јас сум твојот ислам", а потоа неколкупати со нож го прободел Ел Макули, објави Националната опсерваторија против исламофобија.
...
Повеќе од 50 инцденти против муслимани, вклучително и напади врз џамии, се забележани од страна на Централното собрание на муслиманите во Франција од нападите во Париз минатата недела.
Ова е пост што berik the albanian не сака да го читате.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Ништо не беше оправдано, тоа беше чиста агресија од страна на САД затоа што Гадафи сакаше да формира афричка валута во која ке ја тргува нафтата и ќе го отфрли петродоларот, чиста агресија исценирана од амерички служби видена веќе и претходно.
ОН се америчка кучка..
http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Security_Council_Resolution_1973
Еве ти ја резолуцијата на ОН.

Како се ОН америчка кучка кога Русија и Кина се постојани членки на секретаријатот и можат да дадат вето на било која резолуција или одлука?
Што не ја блокираа резолуцијава ако е чиста агресија од САД?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Дискутираме на тема Терористички напад во Париз?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Рамадани се оградува и го осудува злосторствово.
Овој не се слага со @Hattab1 .
бех баниран, не можех да одговорам :)
иако не знам зошто бев баниран, али нејсе.
Инаку, мене само ми е мило што тие луѓе се убиени(ако се убиени), а за оградување.. па зошто би се оградувал од нешто што не сум го направил.
Само муслиманите се доведени во толку јадна ситуација да се оградуваат од нешто што не направиле, се огради ли некој во македонија за тоа што го направи Брејвик? Не, дури ни не беше запрашан никој за тоа. Зошто тогаш Рамадани или било кој друг би се оградувал од нешто што не направил.
Јас не се оградувам бидејќи и законски и правно немам обврска да се оградувам од нешто што не сум го направил.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.191
Поени од реакции
16.551
Јас не се оградувам бидејќи и законски и правно немам обврска да се оградувам од нешто што не сум го направил.
Они мислеа морално да се оградиш, ти текнува? Наивно, многу наивно од нивна страна.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Они мислеа морално да се оградиш, ти текнува? Наивно, многу наивно од нивна страна.
Се оградил ли некој од тоа што американците прават на пример во ирак, авганистан, пакистан итн итн... од беспилотните леталици секој ден умираат цивили, а американците се христијани... побарале ли муслиманите, македонците кои се христијани да се оградат од тоа што го прават нивните браќа христијани од америка?
Многу наивно од твоја страна со тој некој пропали сарказам да продаваш морал.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.325
Ал Багдади: :zloo:


Терористите стануваат херои на младите луѓе во предградијата на Франција


Стравот од радикализација во сиромашните предградија на француските градови, населени главно со емигранти, е засилен по неодамнешните терористички напади во Франција.

Според извештајот на Франс прес, која го пренела разговорот со претседателот на локалниот фудбалски клуб од предградие на Лион Мухамед Триј, тој бил вџашен од реакцијата на тинејџерите во клубот за вестите за терористичкиот напад врз весникот Шарли ебдо во кој загинаа 12 лица.

„Тие им се восхитуваат на тие момци (терористите)“, кажал претседателот на клубот додавајќи дека убиството на вкупно 17 невини цивили во нападите во Париз во очите на тие деца е – чин на храброст.

Лионското предградие е еден од француските блокови со високи згради од каде почна насилниот бунт на емигрантите во 2005 година, откако полицаец уби еден доселеник.

Агенцијата истакнува и дека предградијата на големите градови се синоним за неуспехот на интеграцијата во Франција и дека во нив растат генерации со чувство за напуштеност и изолација.

За време на искажувањето почит со минута молк на настраданите во терористичките напади, во училиштата низ Франција биле забележани околу 200 инциденти, кои ги предизвикале ученици кои не сакале да искажат почит за убиените луѓе.

Браќата Куачи кои го извршија нападот врз Шарли ебдо ги радикализирале своите ставови при престојот во затвор, сметаат социолозите, кои предупредиле дека не треба да се изведуваат избрзани заклучоци само врз тоа каде некој растел.

Социолог од универзитетот во Нант Рено Епстајн оценил дека предградијата се „микрокосмос на многу поширок проблем, вклучувајќи ја етничката дискриминација“.

По немирите во 2005 година, француските влади вложија милијарди евра за да го поттикнат развојот на предградијата и да отворат нови работни места, но според Триј: „Истурањето бетон не е доволно, потребен е човечки допир“.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.433
Поени од реакции
4.929
бех баниран, не можех да одговорам :)
иако не знам зошто бев баниран, али нејсе.
Инаку, мене само ми е мило што тие луѓе се убиени(ако се убиени), а за оградување.. па зошто би се оградувал од нешто што не сум го направил.
Само муслиманите се доведени во толку јадна ситуација да се оградуваат од нешто што не направиле, се огради ли некој во македонија за тоа што го направи Брејвик? Не, дури ни не беше запрашан никој за тоа. Зошто тогаш Рамадани или било кој друг би се оградувал од нешто што не направил.
Јас не се оградувам бидејќи и законски и правно немам обврска да се оградувам од нешто што не сум го направил.
Овде пола држава се гордее со Брејвик, сонувај ти за дистанцирање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom