Топ 5 филмови на 2014

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Иако конечната листа и моите ’награди’ ќе ги кажам крајот на јануари кога ќе го ажурирам предизвикот, мислам дека можам и без тие неколку што уште не сум ги гледал да направам ТОП 5 со оглед на тоа што тешко да се смене ситуацијата.

1. Winter Sleep
2. Whiplash
3. Leviathan
4. Force Majeure
5. Birdman
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
1. Interstellar
2. The Grand Budapest Hotel
3. Gone Girl
4. Whiplash
5. Predestination

Чекам добар торент од The Immitation Game, Exodus Gods and Kings, Birdman, Big Eyes и The Theory of Everything па можно е да има промени во првите 5.
 
H

HoT IcE

Гостин
  • Nightcrawler
  • Whiplash
  • Interstellar
  • I Origins
  • The Grand Budapest Hotel
Да напоменам дека гo немам гледано Birdman, филм од кој очекувам многу и има шанси да се најди на местото на еден од Nightcrawler или The Grand Budapest Hotel откако ќе биде изгледан.
Филмовиве не ми се наредени по редослед туку ги издовувам како најдобри меѓу кои немам фаворит.
И уште три филма вредни за спомнување но не се во топ 5 се Gone Girl, Fury и Guardians of the Galaxy, а се филмови итекако добри за своите жанрови и вистинско освежување и возење воедно.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
1. Whiplash
2. Interstellar
3. Boyhood
4. Predestination
5. Edge of Tomorrow

Не ми се глеани Birdman, The Imitation Game, The Theory of Everything, може да има промени.
Али на прва позиција не верувам да има.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Ми личи некако дека слабо конкуренција оваа година. Некои од филмовиве не би биле за топ 5 у нормална година.

Хобит 3
Уат Ви Ду ин д'Шедоус
Деливер Ас фром д'Девил
Г.Б. Хотел
Калвари

(многу блиску до топ 5, беа: Интерстелар, Еџ оф Тумороу, Икс Мен, Гоун Грл)

(не сум ги глеал: Планет оф ди Ејпс, Бојхуд, Американ Снајпер, Најткроулер, Уиплеш, Брдмен, Хорибл Босес 2, Трансенденс, Мејзранер и Фокскечер)

(Новембер Мен беше натпросечно лош, од тие што сум ги гледал, а верувам дека има и полоши)
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
Ми личи некако дека слабо конкуренција оваа година. Некои од филмовиве не би биле за топ 5 у нормална година.

Хобит 3
Уат Ви Ду ин д'Шедоус
Деливер Ас фром д'Девил
Калвари
Интерстелар

(не сум ги глеал: Планет од ди Ејпс, Американ Снајпер, Најткроулер, Уиплеш, Брдмен, Хорибл Босес 2, Трансенденс, Мејзранер и Фокскечер)
Добар дел од тие шо не си ги гледал ќе ти докажат уствари дека ова е една од појаките филмски години у последни 6/7 :))))
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Boyhood
Interstellar
Leviathan

Го чекам уште Birdman затоа што мислам дека ќе заслужи место во топ 5. Ќе останам на четири филма. Не ми текнува петти.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Boyhood
Interstellar
Leviathan

Го чекам уште Birdman затоа што мислам дека ќе заслужи место во топ 5. Ќе останам на четири филма. Не ми текнува петти.
Не те бендиса Whiplash бе? Заборавив дали го плукаше или не ти беше гледан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom