Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.929
Поени од реакции
7.878
Кога ќе пристигнеш и ќе почнеш да бараш работа побарај помош од некој да ти помогне околу резимето, зашто овдешните работодавци преферираат одреден начин на резимеа кои што се 'австралијанизирани' т.е. има мали цаки кои ќе му дадат локален шмек на резимето за разлика од останатите кои од километар вриштат дека се резимеа на странци.
хмм, често пати читам слични постови.... за да се направи добро резиме треба да се има и што да се напише, а како новодојден без локално а највероватно ни без МК искуство не знам какво резиме може да се среди.
Заеби резиме, нека бара тоа пријателите или некој околу нив да ги подземе некаде, нека потроши некој збор инаку со резиме дојден/а од МК не најдува работа.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
хмм, често пати читам слични постови.... за да се направи добро резиме треба да се има и што да се напише, а како новодојден без локално а највероватно ни без МК искуство не знам какво резиме може да се среди.
Заеби резиме, нека бара тоа пријателите или некој околу нив да ги подземе некаде, нека потроши некој збор инаку со резиме дојден/а од МК не најдува работа.
Тоа точно дека побрзо ќе најде работа преку пријатели. Подобро е да знаеш некого него да знаеш нешто :). И без искуство се најдува работа само треба многу повеќе време и среќа.

Во врска со резимето не мислев на тоа за што ќе напише за нејзиното искуство, него мојот пост повеќе се однесуваше на начинот на кој е форматиран текстот во него, начинот на кој одредени зборови се користат во одреден контекст итн…мали детали што индиректно многу значат а што човек што само што дошол од Македонија не би им обрнал многу внимание мислејќи дека се неважни. Не знам дали го објаснувам ова најправилно, ама овдешниве се ептен педантни на начинот на кој што одредени работи се прават. Не дека има лошо во тоа да се прими странец на работа, ама помалку ризик има со некој што е навикнат на локалните методи него со некој што е тазе.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.672
Поени од реакции
34.995
Магистер на технички науки отсек геодезија се бара во овие две земји?

Лутав по интернетов али секаде различни приказни читам, каде може да се информирам кои се условите за добивање на иселеничка виза за Нов Зеланд или Австралија имам помалку од година работно искуство со струката не сум полагал никакви курсеви по англиски али пишување и разбирање перфект, малку потуп сум конверзација али за неколку месеци и тоа можам да го усовршам. Накратко некој да ми објасни каде може да се аплицира, што треба да се исполнува, што треба да дополагам, колку време се чека?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.378
Поени од реакции
22.687
Магистер на технички науки отсек геодезија се бара во овие две земји?

Лутав по интернетов али секаде различни приказни читам, каде може да се информирам кои се условите за добивање на иселеничка виза за Нов Зеланд или Австралија имам помалку од година работно искуство со струката не сум полагал никакви курсеви по англиски али пишување и разбирање перфект, малку потуп сум конверзација али за неколку месеци и тоа можам да го усовршам. Накратко некој да ми објасни каде може да се аплицира, што треба да се исполнува, што треба да дополагам, колку време се чека?

Имаш барана струка во Австралија ако добро те разбрав ти му доаѓаш- Surveyor 232212SSSI. Лион подобро ќе ти објасни окулу процедурата ама у куси црти ти треба 2 години иксуство во струката и познавање на англиски. Почни да вежбаш англиски.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.672
Поени од реакции
34.995
Имаш барана струка во Австралија ако добро те разбрав ти му доаѓаш- Surveyor 232212SSSI. Лион подобро ќе ти објасни окулу процедурата ама у куси црти ти треба 2 години иксуство во струката и познавање на англиски. Почни да вежбаш англиски.
Незнам како се рачуна таму, тука прво 3год факс, после 2 год мастер. Истиот смер е од старт до крај, класична геодезија.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Незнам како се рачуна таму, тука прво 3год факс, после 2 год мастер. Истиот смер е од старт до крај, класична геодезија.
Geodet se bara isto taka vo NZ i nema potreba od Masters i samo 3 godini bachelor degree e dovolno. Problem so tvojata aplikacija e sto nemas dovolno staz i mislam deka angliskiot ne ti e na dovolno nivo. Moj predlog e da se spremas edna godina so angliskiot i taman go zgolemis stazot za 2 godini minimum i fati apliciraj.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.672
Поени од реакции
34.995
Geodet se bara isto taka vo NZ i nema potreba od Masters i samo 3 godini bachelor degree e dovolno. Problem so tvojata aplikacija e sto nemas dovolno staz i mislam deka angliskiot ne ti e na dovolno nivo. Moj predlog e da se spremas edna godina so angliskiot i taman go zgolemis stazot za 2 godini minimum i fati apliciraj.
Како потврда за англиски дали ТОЕФЛ бараат или?
Реално и тука сум добро платен, али кога би имало шанса за повеќе зошто да не :) Мене ми дадоа предлог за Канада дека се барала моја струка, али досега не сум разгледувал речиси за никаде освен за Германија и Швајцарија (али и со Германски сум тука некаде како со англиски) за било каде морам еден од јазиците да го спремам минимум година дена.
Ме интересираше дали има услов да се аплицира и да се замине со веќе најдена работа (претпоставувам газдата ќе помогне околу работната виза за таму).
Каде може да видам колку пари се платени (нето плата) месечно/неделно или од саат како и да е?
Чисто за споредба за во која држава да се насочам (каде е најплатено) :)
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
IELTS angliski sertifikat od minimum 6.5 ocenka ti e uslov.

Sekako ako najdes rabota tvojata aplikacija ke stavena na prioritet I procesuirana za pomalku od mesec dena, no sansite da najdes rabota ili dobies rabotna ponuda bez da imas rabotna viza I se naogas vo MK se ednakvi na Makedonija da tepa na Svetski kup na fudbal.

Pocetnicka plata ti e okolu 60.000 do 70.000NZ$ godisno minus danok sekako.

Za toa vo koja zemja odlucis da odis jas bi ti preporacal da odis kade aplikacijata I procedurata e najednostavna I kade imas svoj covek da ti pomogne.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.866
Само Австралја, Нов Зеланд или Канада бегање европава се исламизира се повеќе и повеќе и со самото тоа станува опасно место за живеење.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.929
Поени од реакции
7.878
Само Австралја, Нов Зеланд или Канада бегање европава се исламизира се повеќе и повеќе и со самото тоа станува опасно место за живеење.
не знам за Нов Зеланд или Канада али Австралија се исламизира и те како, посебно Сиднеј,и не е проблемот да се исламизира со муслимани од типот на Босанците или еве Турците да ги речам, ама со овие што во моемнтов се исламизира е веќе проблем.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.672
Поени од реакции
34.995
IELTS angliski sertifikat od minimum 6.5 ocenka ti e uslov.

Sekako ako najdes rabota tvojata aplikacija ke stavena na prioritet I procesuirana za pomalku od mesec dena, no sansite da najdes rabota ili dobies rabotna ponuda bez da imas rabotna viza I se naogas vo MK se ednakvi na Makedonija da tepa na Svetski kup na fudbal.

Pocetnicka plata ti e okolu 60.000 do 70.000NZ$ godisno minus danok sekako.

Za toa vo koja zemja odlucis da odis jas bi ti preporacal da odis kade aplikacijata I procedurata e najednostavna I kade imas svoj covek da ti pomogne.
Да ми помогне немам никаде никој, имам роднини во неколку земји али тие ме познаваат само кога се тука, ако ги побарам преку скајп или на фб чекам со месеци одговор (читај пред да треба да се вратат), искрено прашувам каде се добива најлесно со струка како мојата, за јазикот ќе започнам секако со интензивни курсеви како за почеток онлајн. За јазикот разбирам речиси се ако слушам, читањето сум ок, единствено имам тро чуден акцент (наследен од германскиот бидејќи извесен период го знаев подобро од англиски и го обожавам како јазик), али тоа ќе го поправам за брзо и тоа што никогаш не сум имал шанса да зборувам на англиски ми отежнува во моментов, али пробувам еве 2 дена последни со девојката која е далеку подобра во англиски и ми оди доста подобро,задоволен сум од тоа како напредувам.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.866
не знам за Нов Зеланд или Канада али Австралија се исламизира и те како, посебно Сиднеј,и не е проблемот да се исламизира со муслимани од типот на Босанците или еве Турците да ги речам, ама со овие што во моемнтов се исламизира е веќе проблем.
Се согласувам со тебе Пунтер. Веројатно Аљаска, Северниот пол и Антарктикот ќе бидат само безбедни места. Кога ке размислам и Израел е опција за живеење имаат толеранција кон нас Христијаните а башка главното е што таму ни муслимански муви не летаат :D не па да има проблеми со нив.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Да ми помогне немам никаде никој, имам роднини во неколку земји али тие ме познаваат само кога се тука, ако ги побарам преку скајп или на фб чекам со месеци одговор (читај пред да треба да се вратат), искрено прашувам каде се добива најлесно со струка како мојата, за јазикот ќе започнам секако со интензивни курсеви како за почеток онлајн. За јазикот разбирам речиси се ако слушам, читањето сум ок, единствено имам тро чуден акцент (наследен од германскиот бидејќи извесен период го знаев подобро од англиски и го обожавам како јазик), али тоа ќе го поправам за брзо и тоа што никогаш не сум имал шанса да зборувам на англиски ми отежнува во моментов, али пробувам еве 2 дена последни со девојката која е далеку подобра во англиски и ми оди доста подобро,задоволен сум од тоа како напредувам.
Ima mnogu ucenje za do go naprednes angliskiot jazik od dobar do odlicen, ne se zamaraj mnogu so gramatiki bidejki IELTS poveke ti go ocenuva razbiranjeto I konverzacijata.

I najdi ima dosta besplatni IELTS testovi na internet I moj predlog e da fatis da gledas filmovi bez prevod, za da naucis da slusas bez prevod vo glavata.
 
Член од
16 јануари 2015
Мислења
10
Поени од реакции
4
^да се надоврзам на муабетов, јас самата си се сеќавам дека значително напреднав со англискиот гледајќи филмови со англиски превод пред спиење и заспивање со слушалките в уши :) и читање книги на англиски. Не знам кај одат тие зборови (во која позадина на мозокот) :) ама еве после година и нешто дена, има значителни резултати.

Инаку за IELTS, јас прво полагав пред година и пол (General Training) и извадов 6. А пред неколку месеци преполагав ради магистерските (овој пат Academic Module) и извадив 6.5 на академик, шо пред година и пол ми изгледаше недостижно. Припреми за IELTS има на zamunda добри, а ако некој е заинтересиран, јас ги чувам торентите, нека ме контактира ќе му ги пратам во приватна порака. Според мене нема потреба да плаќа човек за да го припрема некој за IELTS.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom