Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Нешто доволно да биде бизарно вистинито:

Extra Jewish security patrol cars and police were out in force in North-West London yesterday following the kosher store siege in Paris.
The cars look very similar to police vehicles and bear the security group’s name ‘Shomrim’ – Hebrew for ‘guards’ – along the sides and back.

Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2905047/Jewish-patrol-cars-force-London-amid-fears-copycat-attack.html#ixzz3OYWdj9xn

Шомрим... Како звучи ова еј...

-Ој Шомрим, кушон тељефон?
-Шкој та шпија бе.

Фор фак сејк, што е следно, а Хибруман?

Шала на страна, ги знае ли некој законите на Велика Британија, дали ова воопшто е законски?
Јас разбирам, загрижени се за безбедноста итн, но последен пат кога проверив, расна полиција имаше во нацистичка германија.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Исламот го прифаќа Исус и голем грев е да се навреди неговото дело и име.
Пример,во неколку (да не речам сите) муслимански држави со закон е забрането да се навредува Исус.
Ако Исламот го прифаќа Исус и голем грев е да се навреди неговото дело и име.Дали овој мал херој не ги крши законите на Исус?

„Исламска држава“ објави видео на кое момче егзекутира двајца „руски агенти“
http://emagazin.mk/исламска-држава-објави-видео-на-ко/
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Ако Исламот го прифаќа Исус и голем грев е да се навреди неговото дело и име.Дали овој малиот херој не ги крши законите на Исус?

„Исламска држава“ објави видео на кое момче егзекутира двајца „руски агенти“
http://emagazin.mk/исламска-држава-објави-видео-на-ко/
Да,ги крши.
Исламот е религија,а не индивидуалец или група па макар и цела држава нека е од 100мил. народ.

Сватете еднаш бе луѓе сватете.

Не секој што ја има исламската вера е муслиман,зборувам според принципите на самата вера.

Јасно е кажано дека Алах-Бог вели : ако си убил еден човек,е исто како да си го убил цело човештво. (Коран).
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Член од
7 јули 2014
Мислења
1.243
Поени од реакции
1.162
Мене така ми се чини или овој навистина е против исламот и религиите? Или едноставно е саркастичен? Некое објаснување?
Прaви пaрaлелa пoмеѓу истoрискиoт рaзвoј нa двете религии.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Во склоп на засилените коментари за исламистичкиот екстремизам, одредени медиуми изнесоа пресек на сите досегашни терористички напади во ЕУ низ последниве 5 години и заклучокот е дека само 2% од нив биле ’религиозно’ мотивирани:

In reality, in the last five years, less than 2% of all terrorist attacks in the European Union were "religiously motivated," according to a ThinkProgressanalysis.

ThinkProgress' breakdown of numbers should be sobering for the ranks of conservatives and simplistic thinkers who are certain that the apocalypse is nigh every time they hear of a bombing carried out by a Muslim in a Western country:In 2013, there were 152 terrorist attacks in the EU. Two of them were "religiously motivated." In 2012, there were 219 terrorist attacks in EU countries, six of them were "religiously motivated."

In 2011, not one of the 174 terrorist attacks in EU countries in 2011 were "affiliated or inspired" by terrorist organizations. 2010, 249 terrorist attacks, three of them were considered by Europol to be "Islamist." In 2009, of 294 terrorist attacks, only one was related to Islamist militancy – though Europol added the caveat, "Islamist terrorists still aim to cause mass casualties."
So what inspires most terrorist attacks? Separatism, mainly. Terrorist attacks are also consistently carried out by secular radicals on both the left and the right.

http://mic.com/articles/108274/one-statistic-reveals-a-surprising-truth-about-terrorism-in-europe
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ставрогин и Darling, зошто вие двајца не си изнајмите соба?

Па добро бе луѓе, ова форум ли е или вести на Телма?
Плачковци невидени. Ме потсеќате на едни од основно што плачеа кога ќе добиеа четворка на тест.
Имало анти-западни чувства,
имало теории на заговор,
на модераторот му смрделе чорапите, ко мал не давал листови од тетратка, фрлал влажни марамици у ВЦ-шоља...
Требало за 9/11 да збориме само по дома, никако на форуми...
Да не треба и со шепотење да зборуваме за тоа? Или да се самоцензурираме?
Можам да замислам што би било вие да сте модератори. Форумов би згаснал за 2 недели, а на страната од кајгана ќе има copypaste вести од Voice of America I DW.
За разлика од еднонасочните медиуми кои ти ги бутаат своите мислења и идеали, на форум можеш да реплицираш, и да прочиташ и различни мислења од официјалната приказна.
Сум бил буквално сам против сите, сум јадел опомени и банови, па никогаш не сум се расплакал заради тоа.

Ајде да се вратиме на темава.

Да речеме дека има две струи:
- Оние кои не веруваат на официјалната приказна, или како милувате да ги кажете - Conspiracy theorists
- Оние кои слепо веруваат на официјалната приказна - јас ќе ве наречам - Официјалци.
(троловите исто така имаат значителен удел, но сега за сега ќе ги занемариме)

Еве ги најчестите реплики и аргументи на Официјалците:
од кај си толку сигурен...
ма теорија на заговор е тоа...
итн, итн...

Причинате зошто Официјалците не можат да ги одбранат своите ставови (од тука и нивната фрустрација, нарушување на его, повредени чувства)
се следниве:
- Изворот од каде ги земаат вестите, најчесто тоа се ставови на Влади, Министерства, влијателни лоби-групации, пласирани преку mass media(MSM).
Таа една централна вест се пласира преку медиуми како ТВ, Радио и сајтови каде што воопшто не можеш да коментираш, да поставиш прашање и сл.
Самата структура на веста е направена лесно да ја запамтиш, и да ја проголташ. Таа не е направена за да ја расчленуваш, да ја разглобуваш и да наоѓаш пропусти во неа.
- Mindset-от на Официјалците. Проголтаната вест се споделува на форум, очекувајки дека сите членови ќе размислуваат како - Официјалци, и ќе можат да си ги споделат своите чувства во согласност со оние што веста е пласирана за да ги предизвика - омраза, гнев, страв, сожалување, итн итн...
И нормално, на форум имаат backfire.

[DOUBLEPOST=1421195617][/DOUBLEPOST]
Мене така ми се чини или овој навистина е против исламот и религиите? Или едноставно е саркастичен? Некое објаснување?
Во Христијанството имало период на "Темно доба" па потоа следело "Ренесанса".
Во Исламот - обратно прво Ренесанса, па потоа Темно доба.

Би ти ги препорачал овие два филма да ги гледаш, во кој се опфатени овие преоди:

Agora(2009)
The Physician(2013)
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Мене така ми се чини или овој навистина е против исламот и религиите? Или едноставно е саркастичен? Некое објаснување?
Сака да каже дека цензурирањето на критиката кон Исламот од страна на либералните западњаци не помага, туку напротив, одмага во напредокот на муслиманските општества.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Сака да каже дека цензурирањето на критиката кон Исламот од страна на либералните западњаци не помага, туку напротив, одмага во напредокот на муслиманските општества.
Абе и јас го помислив тоа, ама некако многу нагло ми дојде ваква изјава од муслиман, па си реков да не е сарказам...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Ставрогин и Darling, зошто вие двајца не си изнајмите соба?

Па добро бе луѓе, ова форум ли е или вести на Телма?
Плачковци невидени. Ме потсеќате на едни од основно што плачеа кога ќе добиеа четворка на тест.
Имало анти-западни чувства,
имало теории на заговор,
на модераторот му смрделе чорапите, ко мал не давал листови од тетратка, фрлал влажни марамици у ВЦ-шоља...
Требало за 9/11 да збориме само по дома, никако на форуми...
Да не треба и со шепотење да зборуваме за тоа? Или да се самоцензурираме?
Можам да замислам што би било вие да сте модератори. Форумов би згаснал за 2 недели, а на страната од кајгана ќе има copypaste вести од Voice of America I DW.
За разлика од еднонасочните медиуми кои ти ги бутаат своите мислења и идеали, на форум можеш да реплицираш, и да прочиташ и различни мислења од официјалната приказна.
Сум бил буквално сам против сите, сум јадел опомени и банови, па никогаш не сум се расплакал заради тоа.

Ајде да се вратиме на темава.

Да речеме дека има две струи:
- Оние кои не веруваат на официјалната приказна, или како милувате да ги кажете - Conspiracy theorists
- Оние кои слепо веруваат на официјалната приказна - јас ќе ве наречам - Официјалци.
(троловите исто така имаат значителен удел, но сега за сега ќе ги занемариме)

Еве ги најчестите реплики и аргументи на Официјалците:




итн, итн...

Причинате зошто Официјалците не можат да ги одбранат своите ставови (од тука и нивната фрустрација, нарушување на его, повредени чувства)
се следниве:
- Изворот од каде ги земаат вестите, најчесто тоа се ставови на Влади, Министерства, влијателни лоби-групации, пласирани преку mass media(MSM).
Таа една централна вест се пласира преку медиуми како ТВ, Радио и сајтови каде што воопшто не можеш да коментираш, да поставиш прашање и сл.
Самата структура на веста е направена лесно да ја запамтиш, и да ја проголташ. Таа не е направена за да ја расчленуваш, да ја разглобуваш и да наоѓаш пропусти во неа.
- Mindset-от на Официјалците. Проголтаната вест се споделува на форум, очекувајки дека сите членови ќе размислуваат како - Официјалци, и ќе можат да си ги споделат своите чувства во согласност со оние што веста е пласирана за да ги предизвика - омраза, гнев, страв, сожалување, итн итн...
Сите тука, буквално сите, имаат различно мислење и различна агенда и ниедно мислење ниту проекција за некој настан не се совпаѓа за да кажеш дека е тоа пресликано од некој единствен извор или идеолошка матрица. Точното е само дека не се совпаѓа со твоето мислење. Во тој куп што е на спротивната страна од тебе има либерали, комуњари, националисти, расисти и така натака. Дури и тие што подржуваат дека има теорија на заговор, не се со сосема исто мислење како тебе.

Еве јас на пример, не сум west friendly и не се слагам со твојот став и ваквото твое размислување го рачунам како дел од западната пропаганда, која би требало да створи The God Efect кај „рајата“. Поточно „големиот брат“ кој све гледа и све слуша, семоќен е и има долги пипци насекаде. Слично како и легендата створена за Евреите.

А што се однесува до конспирација, очигледно e дека светот игра конспиративни игри, самиот напад е конспирација. Да не бил конспирација, ќе бил осуетен и спречен или во најмала рака, луѓето нема да дошле тој ден на работа. Ништо не може да го избрише фактот дека е изведен од исламистички терористи, и дека е претходно планиран и испровоциран. Дури и да се иницијално некои мистериозни структури нарачатели на ваков еден настан, тоа нема да го направеле така што ќе го извршат овој настан, па после преку комплицирани игри да го поврзуваат со исламисти, туку би го иницирале преку свои агенти инсталирани во Ал Каеда или ИД.

Прикаските дека настаниве се измислени и дека не се случиле или дека не се автентични дури и ја уриваат таквата конспирациска приказна сама по себе.

Замисли си колку организација би била потребна тоа да се направи, колку луѓе да се потплатат и да бидеш сигурен дека ништо нема да кажат или во спротивно да ги убиеш. Па во време на денешна технологија кога секој има ХД камера у себе, колкава е опасноста да се разоткрие таков настан. Па колку можни неконтролирани ситуации би се створиле. А од друга страна треба само да замижиш на одредена информација, што би рекле кај нас у маало „чекање на леш“. Или конспиратори на една таква игра од светски рамки се толку глупи да ги остават нештата обичните смртници како нас да ги откријат.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Абе и јас го помислив тоа, ама некако многу нагло ми дојде ваква изјава од муслиман, па си реков да не е сарказам...
Па, не е муслиман, атеист е. И овие луѓе се најзагрозени во своите општества, ама кому е тоа битно? Најбитно е да кажеме не се сите исти, не го критикувајте исламот, Америка и Израел се криви за се и да си продолжиме со животите со исполнето его. А дали во некои држави легално се убиваат луѓе поради банални причини не можеме да се замараме. Нема секој развиена емпатија, нели?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom