Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
jas bi trebalo nekako da dokazam deka mi e dedo,ne mozam da menuvam nisto koga e umren odamna vo makedonija.i vo izvodot na tatko mi pisuva deka e so ski,znaci li toa deka i toj treba da dokazuva deka mu e tatko\?pozz
Ne mozam da ti odgovoram na toa prasanje. Konsultiraj se so nekoj poiskusen ili so nekoj seriozen posrednik.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Jas dostaviv vencanica od prababa i pradedo kade prezimeto zavrsuva na ov, a vo posmrticata na ski.Statusot za dve nedeli mi se mena i sum na zadolzitelna ,prethodno bev na dopolnitelna procedura.Me interesira nekoj da spodeli iskustvo kolku vreme trae zadolzitelnata procedura t.e. kolkav e mozniot rok do sledna promena na statusot.
Koga gi dostavi dopolnitelnite dokumenti
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Zdravo, brojce si dobiv... no neznam na koja strana mozam da go proveram? i kako gledate do koe brojce se stignati???
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
Мислам дека се оди таму каде се издаваат изводите или умреницата и се бара одговорниот за изводи или умреница односно матичарот. Се поднесува некој документ како барање за исправка но затоа што не ја знам цела процедура ве советувам да појдете во внатрешни во вашиот град им тие ќе ве упатат
http://www.pravda.gov.mk/download.asp?id=942 еве Законот во врска со тоа
Член 23 прочитајте
До заклучувањето на запишувањето во матичните книги исправка на грешките врши матичарот, а по нивното заклучување исправка се врши само врз основа на решение.
Bev deneska na ja napravat taa izmena na izvod od umreni no Bidejki e pocinat nemozele nisto da napravat i tie mi rekoja probaj na notar zo izjava no neznam dali bi pominalo bidejki na notar mozes da izjavis sto sakas
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Bev deneska na ja napravat taa izmena na izvod od umreni no Bidejki e pocinat nemozele nisto da napravat i tie mi rekoja probaj na notar zo izjava no neznam dali bi pominalo bidejki na notar mozes da izjavis sto sakas
Најдобро е да прашаш сепак тие по еве знаат и се поупатени. Јас во мојот случај требаше ноталиалниот акт а во кои се случаеви може да се користи незнам. Ако не пиши му за твојот проблем на крај краева на министерство на правосудие и види што ќе ти кажат можеби имале таков случај или консултирај се со овие кои се овластени преведувачи од бугарска амбасада ги има во секој град и имаат искуство.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Znaci sega se slusnah so posredniko i mi rece deka sega pocnale da rabotat na osnova tie sto pominale intervju da odnesat bilo kakov dokument, od prv, vtor bratuced, a dodeka za tie sto podnosat za prosihod potrebno im bilo da dostavat krstenici ili drugi stari dokumenti!!
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
од втор братучед да се поврзам со него колку изводи ке ми се потребни?
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Edno prasanje
Imav intervju pred nekoe vreme i mi kazaa za brojce da cekam. Koga ke go dobijam toa brojche sto sleduva mislam postapkata kako odi?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
од втор братучед да се поврзам со него колку изводи ке ми се потребни?
од Братучед ти татко му дедо му твој на татко ти и дедо ти бидејќи дедовците ви се браќа таму стои името на истиот родител т.е прадедото.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
од Братучед ти татко му дедо му твој на татко ти и дедо ти бидејќи дедовците ви се браќа таму стои името на истиот родител т.е прадедото.
Благодарам што издвои малку од твоето скапоцено време да ме просветлиш:)
 
Член од
24 септември 2014
Мислења
14
Поени од реакции
1
Дали има некој што како дополнителен документ доставил удостоверение од БКК од Струмица и притоа му го уважиле и му се сменал статусот?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Edno prasanje
Imav intervju pred nekoe vreme i mi kazaa za brojce da cekam. Koga ke go dobijam toa brojche sto sleduva mislam postapkata kako odi?
Зависи ка де си правел интервју, Ако си правел во конзулат мислам дека се чека 2-3 месеци а ако си правел во софија тогаш одма го добиваш на самото интервју.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Znaci sega se slusnah so posredniko i mi rece deka sega pocnale da rabotat na osnova tie sto pominale intervju da odnesat bilo kakov dokument, od prv, vtor bratuced, a dodeka za tie sto podnosat za prosihod potrebno im bilo da dostavat krstenici ili drugi stari dokumenti!!

Rabotava postegnato otkako dojde Bojko, nego li prethodno. Se nadevam nema da ostane na toa i deka kje se olabavi celava situacija.
 
Член од
18 ноември 2011
Мислења
5
Поени од реакции
3
Здраво имам едно прашање брат ми има бугарски пасош дали е тоа доволно или треба да барам и други документи за да докажам бугарски корени?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom