Самосвесна и независна = феминистка?

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Моја појдовна точка не е религијата, но е многу битен дел до тоа што за мене е особа на место.
Епа ете, за мене религиозните личности никако не се ,,особи на место,,.
Напротив.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
Премногу тензија се створи на темава, за да се општиме сите ние во дебатава за феминизмот предлагам да се нашалиме малку и да се насмееме.

mk man.jpg
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Dobar izgovor,sekogas e nekoj drug kriv,normalno.
А да не не е тоа добра причина?
Без оглед дали си маж или жена, притисоците од семејството ако се големи, тешко дека сам ќе се избориш.
Слично е ситуацијата - син на доктор сака да стане архитект, но таткото инсистира да се продолжи традицијата на доктори во семејството.
Мислиш дека без финансиска поддршка од родителите, синот може да стане архитект?
Да, во земја во која образованието би било бесплатно и би имало студентски кампус, но не и во Македонија.
А да не зборуваме дека тука станува збор и за почит - родителите треба да се почитуваат.
Колку е личноста осамостоена, колку е изградена? Дали сама презема ризик и е свесна за (добрите и лошите) можни последици, или пак е неодлучна и зависи од мислењето на родителите?

Како и да е, ако во животот, посебно како млада личност, немаш поддршка од родителите, тешко дека сам ќе се избориш.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
За нашиот личен неуспех во животот неможеме да окривуваме никого друг освен самите себеси.
 
Т

Триптико

Гостин
Не зборувавме за насилство врз жени или мажи туку за позиција во општеството и фамилијата.
За насилство не поддржувам никое и нема врска со феминизмот затоа што жени кои оправдуваат насилство кон мажи се женски шовинистки а не феминистки.
За платата.
Зборував за еднаква диплома, еднакво образование. Ако вработат жена, ја плаќаат помалку. Не зборував за избор на образование.
Држи се до темата.
Ако вработат жена, ја плаќаат повеќе (проверено и докажано во пракса). Жена никогаш не ја ставаат на тешки физички работи (ова е предност, а не неправда). При избор на образование, ретки (загрозен вид) се оние жени кои ќе одберат електро, машинство, градежништво...Обично сите сакаат да бидат учителки, докторки, директорки... Да е до мене, за подигнување на пенкало, и таа плата ви е преголема.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ако вработат жена, ја плаќаат повеќе (проверено и докажано во пракса). Жена никогаш не ја ставаат на тешки физички работи (ова е предност, а не неправда). При избор на образование, ретки (загрозен вид) се оние жени кои ќе одберат електро, машинство, градежништво...Обично сите сакаат да бидат учителки, докторки, директорки... Да е до мене, за подигнување на пенкало, и таа плата ви е преголема.
Ти си смешен и навредуваш низа на професии за кои апсолутно не зависи полот како ќе бидат извршени, туку колку си интелектуално способен за извршување на истите.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
Воопшто не е смешен, туку само укажува на правото на избор за образование и струка на секој поединец.

Смешно е да се жалиш за нешто што сам си сакал да го работиш.
 
Т

Триптико

Гостин
Ти си смешен и навредуваш низа на професии за кои апсолутно не зависи полот како ќе бидат извршени, туку колку си интелектуално способен за извршување на истите.
Не навредувам ништо. Ти читаш како ти одговара ;) Колку студентКИ има на електро, машински, градежен и слични факултети? Колку девојки/жени сакаат да бидат: багеристКИ, деминерКИ, градежни работничКИ (не архитектки), магационерКИ и сл? Колку жени сакаат да работат "машки" професии? Кое девојче и да го прашаш ќе ти каже: аптекарка, докторка, наставничка...никоја нема да ти каже сакам во рудник нели? Или за овие професии полот и тоа како е важен, па тука не одговара да сме рамноправни?

Ова е феминизам. Дај да го сместам газето на фотеља и потешко од лист хартија да нема, за другото...Не барате рамноправност, туку преку леб, погача.[DOUBLEPOST=1421083908][/DOUBLEPOST]
На страна рамноправноста. Еве на пример јас сакам да станам научник, а моите постојано ми вршат притисок да раѓам деца. :(
Научник е рамноправно со мажите? Немој...
 
Последно уредено од модератор:
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не навредувам ништо. Ти читаш како ти одговара ;) Колку студентКИ има на електро, машински, градежен и слични факултети? Колку девојки/жени сакаат да бидат: багеристКИ, деминерКИ, градежни работничКИ (не архитектки), магационерКИ и сл? Колку жени сакаат да работат "машки" професии? Кое девојче и да го прашаш ќе ти каже: аптекарка, докторка, наставничка...никоја нема да ти каже сакам во рудник нели? Или за овие професии полот и тоа како е важен, па тука не одговара да сме рамноправни?

Ова е феминизам. Дај да го сместам газето на фотеља и потешко од лист хартија да нема, за другото...Не барате рамноправност, туку преку леб, погача.[DOUBLEPOST=1421083908][/DOUBLEPOST]
Научник е рамноправно со мажите? Немој...
Зошто, о зошто, мислиш дека доктор е лесна професија? Кој те тоа излажал?
И ако е толку лесна, зошто претежно мажи ја работат?

Колку процентуално жени студираат на електро - не знам, ама во фамилија имам 2 братучетки машинци.
Инаку, никој, ни маж ни жена не сака да работи багерист нит рудар, уште помалку магационер, склоп на околности (и немај каде) е тоа.
Барем јас не познавам маж на кој сон му е да биде магационер :cautious:
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
Нека платат добро и да видиш дали нема да се смуцам по цел ден мегу полиците и да си штиклирам во книгата док си шњуркам на интернет пола од работното време.

Е не ке глеам крв и болни секој ден како докторите па да станам ист како нив болесник.
 
Т

Триптико

Гостин
Зошто, о зошто, мислиш дека доктор е лесна професија? Кој те тоа излажал?
И ако е толку лесна, зошто претежно мажи ја работат?

Колку процентуално жени студираат на електро - не знам, ама во фамилија имам 2 братучетки машинци.
Инаку, никој, ни маж ни жена не сака да работи багерист нит рудар, уште помалку магационер, склоп на околности (и немај каде) е тоа.
Барем јас не познавам маж на кој сон му е да биде магационер :cautious:
Не ме разбираш... Кога жени нема да бегаат од физички тешки професии, кога нема да бегаат од професии во кои може да се изгуби живот, кога нема да бараат со закон некакви квоти за нивно присуство некаде, кога ќе прифатат дека конечната одлука секогаш е лична одлука...тогаш прифаќам рамноправност. Истата веќе ја имате, дури и повеќе од тоа ;)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не ме разбираш... Кога жени нема да бегаат од физички тешки професии, кога нема да бегаат од професии во кои може да се изгуби живот, кога нема да бараат со закон некакви квоти за нивно присуство некаде, кога ќе прифатат дека конечната одлука секогаш е лична одлука...тогаш прифаќам рамноправност. Истата веќе ја имате, дури и повеќе од тоа ;)
Да бе, оти кај нас пред некоја година не го изгуби животот една докторка.
Логиката едноставно, не ти ја бива.

Прашај ги оние по сендвичарине и конфекциине, колку си ја сакаат работата и им е лесно... сигурно им е полесно од на чуварите и магационерите :facepalm:
 
Т

Триптико

Гостин
Да бе, оти кај нас пред некоја година не го изгуби животот една докторка.
Логиката едноставно, не ти ја бива.

Прашај ги оние по сендвичарине и конфекциине, колку си ја сакаат работата и им е лесно... сигурно им е полесно од на чуварите и магационерите :facepalm:
Невозможна си. Доволно е до тука.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Нека платат добро и да видиш дали нема да се смуцам по цел ден мегу полиците и да си штиклирам во книгата док си шњуркам на интернет пола од работното време.

Е не ке глеам крв и болни секој ден како докторите па да станам ист како нив болесник.
Аууу амбиција :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom