Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Pa mu rekovme da se koregira nemozelo taka bilo vneseno vo kom. I mu rekov da mi dadat pismemo da dokazam deka se raboti za istata licnost ni rekoa deka ne mozelo zatoa prazuvam dali bi bilo mozno na notar ili bi go prifatile i taka posto prezimetio mu e isto sopruga ista sve isto samo sto imeto go imaat inaku vneseno
Братучетка ми има ист проблем. Во изводот на татк и името на баба и е Слафка а во умреница Славјанка. Од бугарското правосудие и стигна меил во кој и побараа доказ дека се работи за иста особа. Од матично ја испратија во нашето Министерство за правда да се корегира името но чека веќе 2 месеци за таа корекција.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
Братучетка ми има ист проблем. Во изводот на татк и името на баба и е Слафка а во умреница Славјанка. Од бугарското правосудие и стигна меил во кој и побараа доказ дека се работи за иста особа. Од матично ја испратија во нашето Министерство за правда да се корегира името но чека веќе 2 месеци за таа корекција.
Znci mora da se bara nacin da se zameni ne moze nekako na notar so izjava deka se raboti za istata osoba
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
не може кај нотар. така знам јас, ама ако некој друг има искуство тогаш нека каже
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Една буква во некој документ менува се. Јас ќе го споделам моето искуство. Значи вака како дополнителен документ ги имам воената книшка и потрвДа од архивот велико трново. Уште кога го барав знаев дека дедо ми нема да е точно запишан пред се поради тоа што неколку букви ги нема во бугарската азбука и обратно. Исто во воената книшка е напишана на српски. Се консултирав со овластен преведувач што да направам тогаш. Ме упатија за ноталиален акт. И го сторив тоа. Цената е околу 500 денари и потребни се двајца сведоци кои се роднини на особотата. Работата трае околу десет минути и потребно е сведоците да бидат присутни и да носат лични карти со себе. Од моја страна требаше да ги носам документите каде сакам да потврдам дека тоа е едно лице. И плус нормално извод односно во мојот случај умреница од дедо ми. Со овој документ е решено сите недоразбирања кои постојат за дедо ми.
Во случај кога има грешна во извод или умреница тогаш се пристапува во внатрешни. Кога менуваме презиме или адреса или работи поврзи со изводот се оди во внатрешни или полиција на конкретен шалтер. Дали може нотарите ален акт за извод не верувам оти така сите ќе си докажување како им одговара. Ако сум грешка нека ме коригира некој.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
@Salt23 велиш ако има грешки во извод или умреница се оди во внатрешни или полиција. Каде точно се оди? Каде што издаваат изводи или на друго место?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
@Salt23 велиш ако има грешки во извод или умреница се оди во внатрешни или полиција. Каде точно се оди? Каде што издаваат изводи или на друго место?
Мислам дека се оди таму каде се издаваат изводите или умреницата и се бара одговорниот за изводи или умреница односно матичарот. Се поднесува некој документ како барање за исправка но затоа што не ја знам цела процедура ве советувам да појдете во внатрешни во вашиот град им тие ќе ве упатат
http://www.pravda.gov.mk/download.asp?id=942 еве Законот во врска со тоа
Член 23 прочитајте
До заклучувањето на запишувањето во матичните книги исправка на грешките врши матичарот, а по нивното заклучување исправка се врши само врз основа на решение.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Благодарам за одговорот
Нема проблем. Јас толку знам а некој ако ја прави постапката нека сподели оти друго кога некој поминува низ тоа. Во мојот случај само ноталиален акт треба. Мислам ќе споделам пак ако има некое проблемче пошто во мојот случај се нешто се појавува онака
Иначе знае некој кога ќе почнат нови бројчиња да разгледуваат од 124xx++ оти скоро тука заглавија ? И да ве прашам нешто ако има некој искуство. Сакам да знам дали сите документи кои сум ги предала се во ред мислам веродостојни од матични броеви до се и свачта. Можеби е сега касно нормално во процедура сум ама се се мислам како да откријам тоа многу ми лежи имал некој искуство?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
da prasam nekoj dali znae nekoi raboti?sakam da odam vo ambasadata od dokumenti imam izvod moj i od moite roditeli,pasosi,originalni dokumenti od dedo mi umrenica, deka sluzel bg armija kako oficer,no prezimeto mu e na ov i ima dve preziminja,a na umrenicata e na ski.kade site ovie dokumenti se zaveruvaat kaj nas notar ili preveduvac i dali fali nekoj drug dokument.nekoe mislenje?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
@paparak
Dokumenti ne ti falat, po mene logicno e sto prezimeto na dedo ti bilo na ov vo bugarsko vreme a sega na ski. No za vakvi promeni nadlezno e Ministerstvo za pravda. Konsultiraj posrednik i ke vidis sto ke ti kaze. Pozz
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
fala, nase ministerstvo za pravda ili bg, ne mi se ide preku posrednici,valda tie vo ambasada poveke znaat
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Jas dostaviv vencanica od prababa i pradedo kade prezimeto zavrsuva na ov, a vo posmrticata na ski.Statusot za dve nedeli mi se mena i sum na zadolzitelna ,prethodno bev na dopolnitelna procedura.Me interesira nekoj da spodeli iskustvo kolku vreme trae zadolzitelnata procedura t.e. kolkav e mozniot rok do sledna promena na statusot.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Дечки го прочитав целиот закон за гражданство и во него пишува дека оваа група на броеви што се од 2014 и се објавуваат во протоколите под оваа дефиниција Дирекција “Б'лгарско гражданство” објавјава номерата на преписките, приклјучили с издаване на указ за в'зстановјаване на б'лгарско гражданство, както следва: се луѓе кои првично се откажале од БГ државјанство , луѓе кои нивните родители се отказале додека биле малолетни и други слични групи кои немаат врска со нас и треба да добијат одговор на нивните молби во рок од 6 месеци . а не како нас за 12 месеци.
Имаше неколку луѓе што се прашуваа како мене од каде се појавуваа бројчиња од 2014 год. во протоколите.
Поздрав.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom