Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Се е исто како кај нас за вадење било каков документ.[DOUBLEPOST=1420791601][/DOUBLEPOST]
1. оригинален документ издаден од бугарија со кој ке докажеш дека имаш бугарско потекло на пр ( Блгарска екзархија крштеница или венчаница,воена книшка ,сведителство или државјанство на некој близок роднина : татко мајка баба дедо прадедо чичко братучед/ка итн.) твој оригинален извод и сите останати изводи кои те поврзуваат со лицето на кое се повикуваш дека имаш бугарски корени. Од овде добиваш БЛГАРСКИ ПРОИСХОД .
2.Со овие документи се закажува интервју во министерство за ПРАВОСДИЕ е сега треба да додадеш лекарско уверение и Потврда дека не си осудуван (мораш да нагласиш на потврдата да стои дека е за добивање Бугарско државјансто) не се плаши никој нема да ти прави проблем кај нас.
3. Така стокмен одиш на закажано интервју и после чекаш околу12 месеца за добивање указ дека молбата ти е уважена .
4. после подигнувањето на указот се е исто како кај нас за вадење пасош закажуваш се сликаш и го земаш за две недели.
но сега за сега како стојат работите ако немаш бугарски документи не се ни обидувај само да трошиш пари .
фала
мој вујко има изваено бугарски пасош и со него ќе докажам , сигурно дека можи така
а дали можи преку битола да одам преку конзулат таму да си поднесам документи, или мора да се оди до софија, и дали можи да ми кажиш за колку време стасува пасошот година две три :)[DOUBLEPOST=1420811985][/DOUBLEPOST]
Се е исто како кај нас за вадење било каков документ.[DOUBLEPOST=1420791601][/DOUBLEPOST]
1. оригинален документ издаден од бугарија со кој ке докажеш дека имаш бугарско потекло на пр ( Блгарска екзархија крштеница или венчаница,воена книшка ,сведителство или државјанство на некој близок роднина : татко мајка баба дедо прадедо чичко братучед/ка итн.) твој оригинален извод и сите останати изводи кои те поврзуваат со лицето на кое се повикуваш дека имаш бугарски корени. Од овде добиваш БЛГАРСКИ ПРОИСХОД .
2.Со овие документи се закажува интервју во министерство за ПРАВОСДИЕ е сега треба да додадеш лекарско уверение и Потврда дека не си осудуван (мораш да нагласиш на потврдата да стои дека е за добивање Бугарско државјансто) не се плаши никој нема да ти прави проблем кај нас.
3. Така стокмен одиш на закажано интервју и после чекаш околу12 месеца за добивање указ дека молбата ти е уважена .
4. после подигнувањето на указот се е исто како кај нас за вадење пасош закажуваш се сликаш и го земаш за две недели.
но сега за сега како стојат работите ако немаш бугарски документи не се ни обидувај само да трошиш пари .
фала
мој вујко има изваено бугарски пасош и со него ќе докажам , сигурно дека можи така
а дали можи преку битола да одам преку конзулат таму да си поднесам документи, или мора да се оди до софија, и дали можи да ми кажиш за колку време стасува пасошот година две три :)
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
фала
мој вујко има изваено бугарски пасош и со него ќе докажам , сигурно дека можи така
а дали можи преку битола да одам преку конзулат таму да си поднесам документи, или мора да се оди до софија, и дали можи да ми кажиш за колку време стасува пасошот година две три :)[DOUBLEPOST=1420811985][/DOUBLEPOST]
фала
мој вујко има изваено бугарски пасош и со него ќе докажам , сигурно дека можи така
а дали можи преку битола да одам преку конзулат таму да си поднесам документи, или мора да се оди до софија, и дали можи да ми кажиш за колку време стасува пасошот година две три :)
Можеш се преку конзулат но оди многу поспоро.По закон најкасно за 12 месеци од интервју треба да добиеш одговор но тоа во пракса никој не може да ти го гарантира.
 
Член од
18 август 2014
Мислења
10
Поени од реакции
7
Здраво на сите во форумов :) Сакам да ве прашам , Прво дали оди некој на 15-ти месецов во Софија ...имам датум за поднесување...па да одиме заедно ? Второ таткоми има бг пасош,просредников сега ми кажува дека покрај извод и лична карта од татко ми да одам да земам и потврда од општина Ќустендил дека јас сум му син ..т.е картон за родбински врки .(таму се води според лична карта )бидејќи пред некое време одбиле или вратиле некого со изводи преведени и легализирани и со родител со бг државјанство... со таа потврда било најсигурно..Ако има некој искусен да помогне ... ?
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Дали би завршило работа умреница од стрико (брат на татко) на баба ми од по мајка ми страна? Тој живеел во Бугарија и тамо е починат. Што мислите?
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Може ли некој да ми каже точно какво лекарско уверение е потребно, некои ми велат требело и за сида и за други триста болести, некој од искуство?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
kolku vreme od kako Prepiskata se namira vo zadolzitelna procedura za soglasuvane so zainterisanite institucii treba da se smeni.ILI nema vremenska granica.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
3
kolku vreme od kako Prepiskata se namira vo zadolzitelna procedura za soglasuvane so zainterisanite institucii treba da se smeni.ILI nema vremenska granica.
ne se zamaraj mnogu so rokovite... nikoj ne moze da kaze precizno, sistemot na bg pasosi funkcionira kako rastiman orkestar... nisto ne se znae. pozdrav[DOUBLEPOST=1420847490][/DOUBLEPOST]
Може ли некој да ми каже точно какво лекарско уверение е потребно, некои ми велат требело и за сида и за други триста болести, некој од искуство?
Vo 2012 bese najobicno lekarsko za koe ne morase ni da se odi na pregledi oti posrednicite sreduvaa za 500 den sega bi trebalo da e isto, zatoa sto ako nekoj ima sida a ima bugarski korenja i dokumenti ne smeat da go diskriminiraat vo nikoj slucaj.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Можеш се преку конзулат но оди многу поспоро.По закон најкасно за 12 месеци од интервју треба да добиеш одговор но тоа во пракса никој не може да ти го гарантира.
По закон треба да го решат во рок од година од примањето на документите.. Е сега ако одиш преку конзулат како мене, се смета од датата на пристигнување на докуменетите во министерство за правда на бугарија во софија, а не од датата на подавање во конзулатот во битола.
Ова ми е 100% проверено оти денес бев на информативното гише во софија и ја прашав таа таму. Значи за да знаеш точно од која дата треба да помине година треба да му го кажеш бројчето таму и ќе ти кажат кога ги примиле документите во софија.

Кај мене разликата е 3 месеци. Јас направив интервју во крајот на април, а документите стигнаа во Софија крајот на Јули месец според Министерството таму. Јас ќе чекам максисум до крајот на Јули 2015.. Се разбира во пракса се чека нешто повеќе.. месец,два,три..
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Може ли некој да ми каже точно какво лекарско уверение е потребно, некои ми велат требело и за сида и за други триста болести, некој од искуство?
Јас во јуни вадев лекарско уверение и мораше тестот да вклучува и тест за сида, така ми беше нагласено од посредникот. Плус внимавај, да ти напишат на уверението дека ти го издаваат за бугарско државјанство. Приватно вадев и ме чинеше 1200 ден.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Може ли некој да ми каже точно какво лекарско уверение е потребно, некои ми велат требело и за сида и за други триста болести, некој од искуство?
Во лекарското уверение треба да пишува дека не боледуваш од СИДА, Сифилис и други заразни болести. Инаку треба да биде на образец со печат од лекарска комора. Другото е технички дел, што секој од матичните лекари треба да го знае.
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
Na forumov nekoj kazal deka kako dokaz na poteklo mozes da gi dostavis dokumenti od prv bratuced i deka tie dokumenti ke ja zavrsat rabota,jas sum vo ta situacija,imam samo prv bratuced so bg drzavjanstvo...vcera se javiv vo ministerstvo na pravosudjeto vo Sofia da to proveram i mi rekoa da samo od baba dedo majka i tatko vazat dokumenti,ne znam sto da kazam ova e info do site koi se kakp mene so prv bratuced
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Na forumov nekoj kazal deka kako dokaz na poteklo mozes da gi dostavis dokumenti od prv bratuced i deka tie dokumenti ke ja zavrsat rabota,jas sum vo ta situacija,imam samo prv bratuced so bg drzavjanstvo...vcera se javiv vo ministerstvo na pravosudjeto vo Sofia da to proveram i mi rekoa da samo od baba dedo majka i tatko vazat dokumenti,ne znam sto da kazam ova e info do site koi se kakp mene so prv bratuced
Па ти не потекнуваш од брачед ти туку од мајка татко дедо баба....
Пример, вујко ти (Македонец) зел Бугарка за жена и нивното дете - твој брачед има бугарско потекло но ти немаш врска со мајка му не е твоја фамилија
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
67
Па ти не потекнуваш од брачед ти туку од мајка татко дедо баба....
Пример, вујко ти (Македонец) зел Бугарка за жена и нивното дете - твој брачед има бугарско потекло но ти немаш врска со мајка му не е твоја фамилија
Pa taka e,ubavo zboris,jas toa proveriv vo ministerstvo,nekoj na forum zborese da moze od pratuced,taka da toa e
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
zdravo forumasi,ke saka li nekoj da mi pomogne okolu nekoi nejasnotii okolu dobivanjeto bugarsko drzavljanstvo.od kade da pocnam?dali vo ambasada treba telefonski da zakazam ili licno?koi dokumenti treba da gi soberam i kako ide postapkata vo ambasada i ponatamu?dali ke treba nesto na notar da se zavede ili toa se pravi vo ambasada? na sekoe mislenje sum blagodaren. od dokumenti na poteklo imam od dedo mi zavrsil bugarska maska gimnazija vo skopje 1941 god kade se izjasnil kako bugarin i podanik bugarski e so originalen pecat od nivnoto ministerstvo( svidetelstvo na zrelosta) i imam isto taka original dokument deka zavrsil( skola za zapasni oficeri,taka pisuva) i deka po cin e feldfedel(ne znam sto znaci?) vo sofija vo 1943 g.povtoruvam deka dvata dokumenti se originali so takseni marki i pecati.dali toa nesto ke pomogne za drzavljanstvo?vi blagodaram
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Na forumov nekoj kazal deka kako dokaz na poteklo mozes da gi dostavis dokumenti od prv bratuced i deka tie dokumenti ke ja zavrsat rabota,jas sum vo ta situacija,imam samo prv bratuced so bg drzavjanstvo...vcera se javiv vo ministerstvo na pravosudjeto vo Sofia da to proveram i mi rekoa da samo od baba dedo majka i tatko vazat dokumenti,ne znam sto da kazam ova e info do site koi se kakp mene so prv bratuced
Не знам што ти кажале во Министерство за правосудие ама по логика на нештата твојот дедо и баба се исто дедо и баба на твојот прв братучед. Мој совет, поврзи ги со изводи и предај ги документите. И самиот не знаеѓ со што лик си раговарал од правосудието. Може се јавила на телефон кафекуварката која нема врска од процедурата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom