Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Дали некој може да ми каже за колку време се менува статусот од дополнителна проверка во задолжителна процедура откако ќе се однесат документи во министерството вbroо дадениот рок?
Jas smetam deka nikoj ne znae toa da go kaze jas odnesov dokumeti na proverka vo mesec Avgust i se uste sum na proverka ..a izleguvaat drzavjanstva so broj 10 000 itn..i seuste statusot mi e nepromenet...dali ke se promeni nekogas ostanuva samo da cekame...
 
Член од
24 септември 2014
Мислења
14
Поени од реакции
1
е од таквата нивна катастрофална неорганизација и административен хаос ние најмногу страдаме :yid: ... Ви благодарам за инфото.
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Прашање: Имам аплицирано за БГ происход во март и доставив уште тогаш дополнителни документи, но во октомври ми ги побараја повторно заедно со извод од татко ми за да се докажи линијата. Од тогаш звонам еднаш во месецот за да прашам дали е нешто стигнато, ни самите тие не знаат. Дали постои можност некако да се праша во Софија дали е готово и од таму да се земе происходот, ако да како да се направи тоа? Ви брагодарам :)
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
3
Dajte nekoj mail na kogo moze da se kontaktira so pravosudito. I ako se slozuvate da pisuvame mailovi poveke luge so toa i pogolem pritisok. sepak ovaa vlada e kon nas nastroena mislam deka nema da e kontraproduktivno, a i nema sto da izgubime sekako.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.516
Поени од реакции
5.088
Ај да прашам пак нешто. Дали има некој начин да проверам дали јас бројчето што ми го дадоа во бг амбасада пред 8-9 месеци е стварно за мојот случај. Зашто кога се јавував на бројот кои ми го дадоа за да прашам дали ми е стигнат бројот постојано таа на телефон ми викаше нема ништо нема ништо. Еднаш случајно поминав од амбасада порано и беше отворено го прашав тој што работи на врата дали е стигнато ми рече пред месец дена има одговори најмалку (а 1-2 дена пред тоа се јавив ми рекоа нема) и он се јави кај некоја (нова им била не била доволно упатена затоа така ми кажувала) и ми даде број кој треба да го проверувам. Е сега прашањето е дали може некако да си се осигурам дека тоа сум стварно јас.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Ај да прашам пак нешто. Дали има некој начин да проверам дали јас бројчето што ми го дадоа во бг амбасада пред 8-9 месеци е стварно за мојот случај. Зашто кога се јавував на бројот кои ми го дадоа за да прашам дали ми е стигнат бројот постојано таа на телефон ми викаше нема ништо нема ништо. Еднаш случајно поминав од амбасада порано и беше отворено го прашав тој што работи на врата дали е стигнато ми рече пред месец дена има одговори најмалку (а 1-2 дена пред тоа се јавив ми рекоа нема) и он се јави кај некоја (нова им била не била доволно упатена затоа така ми кажувала) и ми даде број кој треба да го проверувам. Е сега прашањето е дали може некако да си се осигурам дека тоа сум стварно јас.
Па можеш да му пишеш емаил како демек него знаеш бројот. Се што треба се твои лични информаци И напрај скен на пасошот дека навистина си ти и Напиши денот кога си бил на интервју само ќе напоменеме дека си го правел во бугарска амбасада. Или ако имаш повеќе време и финансии пооди во софија и на шалтер исто кажуваат. Барем јас така мислам дека може
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
ѕ
Прашање: Имам аплицирано за БГ происход во март и доставив уште тогаш дополнителни документи, но во октомври ми ги побараја повторно заедно со извод од татко ми за да се докажи линијата. Од тогаш звонам еднаш во месецот за да прашам дали е нешто стигнато, ни самите тие не знаат. Дали постои можност некако да се праша во Софија дали е готово и од таму да се земе происходот, ако да како да се направи тоа? Ви брагодарам :)
Кога си аплицирал/а за бг происход сигурно ти дале картонче со бројче, ако не е кај тебе, сигурно е кај посредникот доколку преку посредник имаш аплицирано. Тоа бројче треба да го пишеш на страната на ДАБЧ и најверојатно на тој начин да провериш до каде ти е процедурата.
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Zdravo na site vo forumov prvpat pisuvam vo forumov jas izvadiv proishod vo 2006 god. Podnesov dokumeti za obnovuvanje na proishodot 2014 god.I bef na intervijo maj 2014 god. Kakvi se sansite za da me vratat na dopolnitelna.Vi blagodaram.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
нов сум на форумов ке ве замолам за едно прашанје имам некаков договор од пра-прадедо продазжва на некоја нива дали би послужило нешто како доказ за потекло. пишан е на бугарски има и маркици
Мислам дека ќе ти е од помош....сепак се работи за официјален бугарски документ,но за да бидеш сигурен консултирај се со некој добар посредник,тие најдобро знаат.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.303
Поени од реакции
1.242
IZVINETE SAMO EDNO PRASANE???DALI NEKO JA SLEDI POLITICKATA SITUACIA VO (MAJKA BALGARIJA) DALI NESTO SE PROMENI NA PODOBRO,DOKOLKU NEKO IMA BILOKAKVI SOZNANIJA BI GO ZAMOLIL DA GO SPODELI TOA....BLAGODARAM
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Здраво
Сакам да поднесам документи за добивање на бугарски пасош
Дали можи да ми кажите шо документи ми требаат на почеток
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
Мислам дека ќе ти е од помош....сепак се работи за официјален бугарски документ,но за да бидеш сигурен консултирај се со некој добар посредник,тие најдобро знаат.
фала другар би ми помогнало многу
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
Otkako ke izlezi brojceto ( ako e odobreno ) sto sledi sledi poslem kako odi procedurata zakazvanje za slikanje licna karta pasos kolku vreme odi ta procedura ako e odi taka postapkata. Ako znaj nekoj da objasni ODNAPRET VI BLAGODARAM
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Otkako ke izlezi brojceto ( ako e odobreno ) sto sledi sledi poslem kako odi procedurata zakazvanje za slikanje licna karta pasos kolku vreme odi ta procedura ako e odi taka postapkata. Ako znaj nekoj da objasni ODNAPRET VI BLAGODARAM
Се е исто како кај нас за вадење било каков документ.[DOUBLEPOST=1420791601][/DOUBLEPOST]
Здраво
Сакам да поднесам документи за добивање на бугарски пасош
Дали можи да ми кажите шо документи ми требаат на почеток
1. оригинален документ издаден од бугарија со кој ке докажеш дека имаш бугарско потекло на пр ( Блгарска екзархија крштеница или венчаница,воена книшка ,сведителство или државјанство на некој близок роднина : татко мајка баба дедо прадедо чичко братучед/ка итн.) твој оригинален извод и сите останати изводи кои те поврзуваат со лицето на кое се повикуваш дека имаш бугарски корени. Од овде добиваш БЛГАРСКИ ПРОИСХОД .
2.Со овие документи се закажува интервју во министерство за ПРАВОСДИЕ е сега треба да додадеш лекарско уверение и Потврда дека не си осудуван (мораш да нагласиш на потврдата да стои дека е за добивање Бугарско државјансто) не се плаши никој нема да ти прави проблем кај нас.
3. Така стокмен одиш на закажано интервју и после чекаш околу12 месеца за добивање указ дека молбата ти е уважена .
4. после подигнувањето на указот се е исто како кај нас за вадење пасош закажуваш се сликаш и го земаш за две недели.
но сега за сега како стојат работите ако немаш бугарски документи не се ни обидувај само да трошиш пари .
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom