Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Dali nekoj znae kade se adresata bugarska pisuva koga se nosat dokumentite? Vo dabc ili pravosudie?
кога го земаш указот тогаш кажуваш адреса а мислам дека доколку немаш има и некоја службена во софија што може да се запише
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
кога го земаш указот тогаш кажуваш адреса а мислам дека доколку немаш има и некоја службена во софија што може да се запише
Fala za odgovorot. Указ е произход, така ли? Тоа каде е во правосудие или дабч?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Здраво дечки, ве читам долго време некако сите прашања веќе ми биле поставени од други па немав потреба да пишувам, а да одговорам многу на веќе поставените баш и не можев зошто не сум многу упатен со темава. Но еве дојде ред и јас да прашам :) За некоја недела треба да одам во Бугарија на поддавање документи, за датумот аплицирав кај посредникот уште во Февруари минатата година. Немам никакви дополнителни документи (од она што до сега сум го пребарувал) Моите баба и дедо од двете страни се родени 1932-1034 година... Така да не се заведени бо бугарски книги на родените, дедовците немаат служено војска во Бугарија, едино според мене останува решение за бугарски сведителства зошто 1,2,3 ... одделение ги фатило во Буграска окупација, меѓутоа такви сведителства дома не можам да најдам, дали мислите дека постои начин некако да се најдат истите (јас не гледам баш светло кон ова) и дали мисите дека БЕЗ дополнителни документи би успеало да се истурка целата процедура, не знам дали вреди да чекам и да лупам пари со оглед на тоа дека сум тек на почеток. А за процедурата мислам дека после првото поддавање документи, излегува происход со кој закажуваш интервју, одиш на интервјуто од кога ќе ти го закажат и после тоа останува да чекаш ? (прашувам хронолошки да не има уште нешто што не го знам за да знам дали во меѓувреме можам да заминам од земјава). Мислам дека баш долг текст имате за читање, па ако некој милува и знае би ми било од корист доколку ми одговори на прашањата :) Фала ви и поздрав до сите.
Имам информација од посредник дека без дополнителен документ(свидетество,крштелно,воена книшка...)нема да ти издадат бугарски произход од Агенцијата)+потврда од БККС исто така не ти врши работа(барем за сега...за во иднина може ќе биде од помош).Јас немам дополнителен документ.Чекам и се надевам дека ќе се сменат работите за да можам да поднесам за произход.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Fala za odgovorot. Указ е произход, така ли? Тоа каде е во правосудие или дабч?
Не другар указот е документ со кој добиваш државјанство а до тогаш имаш уште премногу ако не си почнал сеуште така да не се замарај со тоа сега . 1 происход(ДАБЧ) 2 инервју(ПРАВОСДИЕ) 3 после ~12 месеца указ и тогаш адреса кога го земаш указот(ПРАВОСДИЕ).
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.303
Поени од реакции
1.242
Имам информација од посредник дека без дополнителен документ(свидетество,крштелно,воена книшка...)нема да ти издадат бугарски произход од Агенцијата)+потврда од БККС исто така не ти врши работа(барем за сега...за во иднина може ќе биде од помош).Јас немам дополнителен документ.Чекам и се надевам дека ќе се сменат работите за да можам да поднесам за произход.
izvini batka no ako moze da mi objasnis sto e toa (произход) as cakam od 2012 br94xx na dopolnitelna proverka sum fala mnogu??!!!!?!?!?!
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
izvini batka no ako moze da mi objasnis sto e toa (произход) as cakam od 2012 br94xx na dopolnitelna proverka sum fala mnogu??!!!!?!?!?!
Другарче тебе не ти треба происход ти веќе си бил на интервју. Но штом си од 2012 твојот происход со кој си подал документи нема на тежина бидејќи во тој период се издавале без документи со кој би го докажал твоето бугарско потекло. Ти сега ако веќе не си поднел до сега треба да поднесеш дополнителни документи со кои би го докажал твоето бугарско потекло на пр. од стари документи на бугарски од дедо баба итн па се до некој твој близок роднина што има бг државјанство и да ги поврзеш со изводи дека си роднина со нив. А зборот происход на македонски значи потекло.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
нов сум на форумов ке ве замолам за едно прашанје имам некаков договор од пра-прадедо продазжва на некоја нива дали би послужило нешто како доказ за потекло. пишан е на бугарски има и маркици
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
Zdravo jas sum nov na forumo dolgo vreme ve citam.Sakam da prasam za novite protokoli so imat izlezeno od 2014 dali znaj nekoj koga pominaja na intervju jas cekam bevna intervju 24.07.2014 mi izleze br sum 84xx2014 isto imam dokument za realno bg poteklo od pra dedomi pasos germanski pisan bugarin gi povrzav so izvodi oddedo mi tatko mi i od mene. Sakam da prasam kolkavi se sansite da go dobijam drzavjanstvoto bg bez dopolnitelna proverka i za kolku vreme bi trebalo da izlezi . vi posakuvam na site da vi izlezi brojceto so pobrzo pozzzz
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Zdravo jas sum nov na forumo dolgo vreme ve citam.Sakam da prasam za novite protokoli so imat izlezeno od 2014 dali znaj nekoj koga pominaja na intervju jas cekam bevna intervju 24.07.2014 mi izleze br sum 84xx2014 isto imam dokument za realno bg poteklo od pra dedomi pasos germanski pisan bugarin gi povrzav so izvodi oddedo mi tatko mi i od mene. Sakam da prasam kolkavi se sansite da go dobijam drzavjanstvoto bg bez dopolnitelna proverka i za kolku vreme bi trebalo da izlezi . vi posakuvam na site da vi izlezi brojceto so pobrzo pozzzz
Кога ќе го добиеш државјанството тоа никој со сигурност не може да ти каже, но сигурно ќе поминеш без дополнителна проверка.[DOUBLEPOST=1420734781][/DOUBLEPOST]На тепка ги проверував бројчињата над 12000. Веќе почнале да ги работат и нив. Се надевам дека до крај на јануари ќе ги средат до 12999, но мислам дека деновиве ќе извадат важно сообштение за да комплетираат до 13000.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
22
Поени од реакции
10
samo edno ne mi e jasno po kakov redosled se odi so potpisuvanje na ukazot kako sto gledam vo protokolive se e nekako ispomesano
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
По мое има повеќе службеници кои ги обработуваат документите. Се делат меѓу нив и кој како заврчува ги става во еден куп. Потоа се прави список од тие што ќе одат на дополнителна проверка, од тие што ќе им дадат указ и тој список се става на нет. Ред нема..или сами си го прават редот..Не е ни битно, побитно е континуирано да работат и да даваат државјанства..
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
22
Поени од реакции
10
По мое има повеќе службеници кои ги обработуваат документите. Се делат меѓу нив и кој како заврчува ги става во еден куп. Потоа се прави список од тие што ќе одат на дополнителна проверка, од тие што ќе им дадат указ и тој список се става на нет. Ред нема..или сами си го прават редот..Не е ни битно, побитно е континуирано да работат и да даваат државјанства..
vece pocnuvam da se nerviram cekam samo za toj potpis vece od 12 noemvri i nikako da go potpisat
 
Член од
24 септември 2014
Мислења
14
Поени од реакции
1
Дали некој може да ми каже за колку време се менува статусот од дополнителна проверка во задолжителна процедура откако ќе се однесат документи во министерството во дадениот рок?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Дали некој може да ми каже за колку време се менува статусот од дополнителна проверка во задолжителна процедура откако ќе се однесат документи во министерството во дадениот рок?
На братучетка ми и одговорија за 15 дена, таа беше на дополнителна проверка
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom