Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Повеќето од жртвите на радикалниот Ислам се Муслимани.
Дали заради тоа треба да премолчиме сѐ што ни прават во овие две децении на нас немуслиманите?
Знaчи испaѓa декa терoристите убивaaт кoј ќе им дoјде при рaкa, a не кaкo штo викaте декa убивaaт сaмo христијaни зoштo тaкa религијaтa им викa ?
Не, вo никoј случaј не требa дa се ќути нa убиствa, бoмбaшки нaпaди, рушење кули...
Амa требa и дa глеaме мaлце oд дистaнцa (кoлку штo е мoжнo) и дa сфaтиме декa тие штo убивaaт не се христијaни, муслимaни, будисти или билo штo другo, туку терoристи, мoрoни кoи oд х причини верувaaт декa тoa штo гo прaвaт е испрaвнo.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ти ако сакаш верувај дека Тупак ужива на хавајските острови, дека Мајкл Џексон е белец и живее во Африка, и дека Осама и Гадафи во моментов се на транс журка у Амстердам.
Но, сите други освен тебе да ги нарекуваш овци, само затоа што ти веруваш на некој коментари на рандом српски форум како и на видео каде што некој рандом лик носи панцир нема да може.
Тоа ли ве навреди дека кажав манипулиран како овци? Добро, еве признавам згрешив, емоциите преовладаа зашто бев убеден во мојата теорија. Еве нека биде по ваше, продлжете да ширите омраза спрема цела религија или цела нација, или цела раса. Јас сепак ќе си останам на мојот став и не сакам да ја остварува таа цел која сака да ја постигне сатаната.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.343
Ај уште еднo прaшaње дo тие штo генерaлизирaaт и викaaт декa секoј муслимaн вo мoментoв крoи плaнoви кaкo дa ме убие мене сaмo зoштo сум христијaнин :
Пoлицaецoт штo беше убиен вчерa е муслимaн. Жaлите зa сите 12 души штo беa убиени или сaмo зa 11, a пoлицaецoт сaмo зoштo беше муслимaн не требa дa гo жaлиме ?

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
Друже, еве утрово разлистав некои германски и локални (босански) портали. Не сакам да звучи неблагодарно али мнозинството од коментарите беше "да грозно е, ама си го бараа " во насока и смисла дека си заслужиле. И што да правиме сега? Значи ова не се 5-6 коментари туку збориме за солидно мнозинство.

Тука правиме муабет за население што е малцинство. Како ќе функционира ако тоа население е мнозинство и таквото мислење стане prevailing.
Дали некоја мнозинско муслиманска држава (освен делумно Турција која помина низ цврст период на секуларизам) е способна да спроведе на пример демократски избори. Дали таму мислиш дека ќе го ценат твоето мислење доколку е дијаметрално спротивно?

Правиме муабет за генерално ниво на свест кое една група го има достигнато, и нивното не е баш сјајно.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.483
Поени од реакции
58.763
Амa требa и дa глеaме мaлце oд дистaнцa (кoлку штo е мoжнo) и дa сфaтиме декa тие штo убивaaт не се христијaни, муслимaни, будисти или билo штo другo, туку терoристи, мoрoни кoи oд х причини верувaaт декa тoa штo гo прaвaт е испрaвнo.
За колкава бројка на морони се работи според тебе? (Приближно).
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.403
Поени од реакции
28.373
Друже, еве утрово разлистав некои германски и локални (босански) портали. Не сакам да звучи неблагодарно али мнозинството од коментарите беше "да грозно е, ама си го бараа " во насока и смисла дека си заслужиле. И што да правиме сега? Значи ова не се 5-6 коментари туку збориме за солидно мнозинство.
Ако гледаме со овој став, кој што си заслужил уште во иста секунда треба да го снема цел свет. Карикатурите не убиваат, терористите да. Имало, има и секогаш ќе има начин да се омаловажува друга религија, раса, народ...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.286
Поени од реакции
81.466
Не, вo никoј случaј не требa дa се ќути нa убиствa, бoмбaшки нaпaди, рушење кули...
Амa требa и дa глеaме мaлце oд дистaнцa (кoлку штo е мoжнo) и дa сфaтиме декa тие штo убивaaт не се христијaни, муслимaни, будисти или билo штo другo, туку терoристи, мoрoни кoи oд х причини верувaaт декa тoa штo гo прaвaт е испрaвнo.
Кога ни убија деца за Велигден, колку Муслимани рекоа - арам да им е, нека скапаат во затвор. Нула? Пола? Еден?
Сите рекоа - невини се, и со насилни демонстрации побараа нивно ослободување.

Дали тие сите Муслимани се немуслимани кои од икс причини веруваат дека така е исправно?


Имаш еден куп лесно побивливи небулози, кои немаат врска со реалноста, а имаат врска со претпоставениот розов свет во твојата глава, во кој се самозалажуваш дека живееш. Но, не верувам дека ќе имам време со тебе да се занимавам.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Се гледа дека имаш омраза спрема другата страна. Тој што има омраза не го прави да биде добар христијанин. Господ Исус Христос не учи да ги сакаме непријателите.

Неточни ти се споредбите, ескимите и аборџините немаат толкаво влијание на политичките и глобалните процеси кроз историјата. Кој ќар ќе го имаат тајните служби некој ескимец ова да го прави. Итн немам време сега подетлано и попрецизно да ти елаборирам ама мислам дека е доволно за да сватиш дека не си во право.
Амеркинаците ко ифрлија атомска бомба во јапонија за тебе не е терористички чин?
Не се баш исти односите ни актерите денес и во самракот на Втората светска војна.Нели отворена војна , објавена помеѓу две држави со мобилизирани воени сили и ова од вчера , пар испрани мозоци пукаа во членови на весник. Дали воопшто можеш да ги воочиш разликите?
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.086
Покрај овој напад се убиени уште 3 полицајци 1 цивил у Лион и уште неколку напади по други градови без жртви.Француската десница почнала да напаѓа исламски објекти.Франција влезе во граѓанска војна чии последици допрва ќе ги видиме.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.483
Поени од реакции
58.763
Покрај овој напад се убиени уште 3 полицајци 1 цивил у Лион и уште неколку напади по други градови без жртви.Француската десница почнала да напаѓа исламски објекти.Франција влезе во граѓанска војна чии последици допрва ќе ги видиме.
Да не претеруваме сега.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Овие новите напади се исто извршени од муслимани или пак се одмазнички напади против муслимани?
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.932
Нас не нападнаа неколку илјади терористи НО не беа терористи туку борци за човекови права. А овие двајца одма се окарактеризирани ко терористи. Треба некое пратеничко место за напаѓачиве ако ништо друго барем во МВР-то да ги стават под буџет.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.321
Поени од реакции
30.446









Задоволен си сега?
,,,,,e navistina ne me chudat sega tvoite mislenja i stavovi,bidejki ne prenesuvash neshto tvoe lichno tuku se potpirash na rekla kazala od takvi kako tebe na koishto im odgovara da ovoj teroristichki akt go tretiraat od svoa interesna gledna tochka shto ochigledno i tebe ti odgovara i pripagjash na i izvlekuvash zakluchoci od najobichni nestruchni mislenja ,,,vprochem kako shto sei site nashive tuka ,,,
,,,i sega mozham da ti postiram linkovi tripati poveke od obichni laici kako shto sme nie ,,pa i ti ,kadeshto mislat i tvrdat deka toa e organiziran aslamistichki teroristichki akt,,,
,,,a jas pa navistina pomisliv deka ke se povikash na neshto relevantno i struchno ,,,a toa ti bile mislenja kako i nashive tukashni forumski,,
,,i PS voopshto ne mi znachat navedenite mislenja bidejki kako ti shto se slozhuvash so niv taka jes ne gi tretiram kako neshto osobeno vazhni nitu pak struchi ,,
,,se se sveduva na obichno tesnogrado i po simpatija zavzemanje strana i davanje mislenja ,,,,forumski najobichni,,
,,,aj pozzzz,,,,a mislev ke bide kojznae shto,,,
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.286
Поени од реакции
81.466
Јас Французите не ги сакам, од икс причини.
Немам ниту било каков респект кон идиотите кои мислат дека е многу океј да се заебаваат со религиите (како тоа што го направија овие од весникон).


сепак, тука се работи за нешто друго.
Ете, на пример има членови кои велат - ако им е, коа веќе знаеле дека не смее да се заебаваат со ИСИС. Има членови кои велат дека тоа е навреда за Муслиманите и они знаеле што може да следи.

Прашањето е - што е навреда, а што не. Можеби за некого е навреда тоа што се пишува со големи букви на насловна (има секакви будали).
Затоа државата (која и да е) си има воспоставено закони и правила, за тоа што е навреда и како таа се санкционира. Муслиманите велат: - Нас не не интересираат тие световни закони, ние самите ќе одлучиме што е навреда и како таа се санкционира. Така и направија. Така и прават.
А ние имавме таков случај и кај нас.
Вевчанскиот карневал, се потсмеваше со сите религии, а многу повеќе одсекогаш имало маски и исмевање на попови и Христијанство, отколку на оџи и Ислам. Таму отсекогаш имало исмевање на сѐ и сешто. Државава, фала богу, воспоставила механизми за тоа што е навреда и како таа се санкционира.
Но, ете и нашите Муслимани решија да ја земат правдата во свои раце, па тогаш запалија две цркви и почнаа со насилни демонстрации. При тоа, во случајот на едната црква ја спречуваа противпожарната да пристигне на местото, а кога некако пристигна, дур овие гасеа, локалното население пееше Смрт за Каури. После некој ден и крстовите од локалните гробишта, ги искорнаа и ги фрлија во дворот на опожарената црква. тепаа деца, кај ќе стигнат али тоа и не се рачуна, пошто стално тоа го праат.
(ова сѐ можам и со линкови да го покажам)

Прашањето е - Зошто само Муслиманите да имаат право, вон воспоставените законски решенија на една територија, да одредуваат што е навреда и како таа се санкционира? Кој им го дал тоа право? Да не се добива со сунет тоа?
Зошто не може било кој да одлучи сам, надвор од законите, што него го навредува и како да го санкционира?
- пошто глеам, повеќето Муслимани рекоа дека тоа е навреда за Исламот и дека така им требало.

ОКеј, ќе си речеш, ги вреѓа тоа и батали, не се спрдај преку карикатури со нивната вера. Батали слобода на говор и право на експресија.
Прагматичен став, нема што. Сепак, дали тука ќе сопрат?
На пример, имаш кафич/кафана у Чаир. Нив ги вреѓа тоа што продаваш алкохол и ти забрануваат. Што ќе праиш? Ќе речеш штом ги вреѓа - не продавам и покрај тоа што ми носи пари, и покрај тоа што апсолутно е дозволено со закони?
Најверојатно тоа ќе си го речеш, пошто кафичите у Чаирчанка, веќе некое време не смеат да продаваат алкохол.

И така, додека еден ден не се разбудиш и глеаш дека кај тебе не се продава алкохол, не смее да се цртаат карикатури, не смеат жените да искачаат, да возат, да дојат на јавни места и сл. Следната фаза е фазата во која се најдоа Христијаните од Ирак и Сирија - истребени, мачени, продадени како робје. Односно избришани од мапата на Блискиот Исток. Но, да имаме разбирање кон Муслиманите, најверојатно ги вреѓало тоа што им го дишат воздухот овие кафири. Затоа ги истребиле. Јазидите и другите требаа да знаат дека не треба да ги вреѓаат Муслиманите.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
,,,,,e navistina ne me chudat sega tvoite mislenja i stavovi,bidejki ne prenesuvash neshto tvoe lichno tuku se potpirash na rekla kazala od takvi kako tebe na koishto im odgovara da ovoj teroristichki akt go tretiraat od svoa interesna gledna tochka shto ochigledno i tebe ti odgovara i pripagjash na i izvlekuvash zakluchoci od najobichni nestruchni mislenja ,,,vprochem kako shto sei site nashive tuka ,,,
,,,i sega mozham da ti postiram linkovi tripati poveke od obichni laici kako shto sme nie ,,pa i ti ,kadeshto mislat i tvrdat deka toa e organiziran aslamistichki teroristichki akt,,,
,,,a jas pa navistina pomisliv deka ke se povikash na neshto relevantno i struchno ,,,a toa ti bile mislenja kako i nashive tukashni forumski,,
,,i PS voopshto ne mi znachat navedenite mislenja bidejki kako ti shto se slozhuvash so niv taka jes ne gi tretiram kako neshto osobeno vazhni nitu pak struchi ,,
,,se se sveduva na obichno tesnogrado i po simpatija zavzemanje strana i davanje mislenja ,,,,forumski najobichni,,
,,,aj pozzzz,,,,a mislev ke bide kojznae shto,,,
Твоја воља, само јас не се водам како ми одговара, јас ја препознавам вистината. Тука има огромна разлика. Вистината е во мене и кога ќе прочитам некој коемнтар препознавма дали е вистина или е лага.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.321
Поени од реакции
30.446
Твоја воља, само јас не се водам како ми одговара, јас ја препознавам вистината. Тука има огромна разлика. Вистината е во мене и кога ќе прочитам некој коемнтар препознавма дали е вистина или е лага.
,,,uh coeche ,,da ne si ti nekoj baba vangja ta se da znaesh i predviduvash,,aj lebati kazhi koga ke pochne treta svetsa vojna ,,,,pochnata e ili ne,,,
,,,se nekako mi se chini deka se neshto e vo tebe,,,mha dobri vidoviti sposobnosti imash,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom