Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не знам дали било постирано, но интенресна забелешка

 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Се бореле против Асад, на истата страна која против Асад ја подржува француската влада. Ех, Французи, треба повторно да си ја земите ситуацијата под контрола во својата држава.
Тоа се срањата на европејците. Му се сснаа на Асад бил диктатор, каков и да е Асад одржува рамнотежа во држава каде што ако тој не е Хрстијаните, Алавитите и другите групи за многу кратко време ќе бидат прогонети или уништени како што сега се случува во Ирак а делумно и во Сирија. Европејците многу забегуват со тоа нивното декларативно залагање за демократија како да не разбират дека ако демократиата функционире во Швајцарија не значи дека и во Сирија ќе биде функционална па така место да го подржат Асад човекот кој ги штити Христијаните они со цел памет сакаа да го сменат. Среќа тогаш што Русија малку се замеша таман остави доволно време додека западот се свести што се случува на терен.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Трагедија во секој случај, се надевам дека лудилото нема да влијае врз вредностите кои овозможија брз развој на европскиот континент. Не држам премногу до некои идеологии и постулати, но слобода на говор е принцип кој според мене е незамелив за прогресот на човештвото. Вакви дивјачки напади мора да се санкционираат и во никој случај не смеат да делуваат капитулирачки. Тоа би било вистинскиот тероризам.

Весникот и претходно добивал закани. Ова е изјавата на еден од карикатуристите.

Charb, one of the caricaturists killed today, said earlier, after receiving death threats from islamists: "I am not afraid of retaliation. I have no kids, no wife, no car, no credit. It perhaps sounds a bit pompous, but I prefer to die standing than living on my knees."

 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Нечесно е и одвратно да се исмеваш со споменот на храбрите новинари со вакви гнасни измами.
Видеото е оргинал што беше пуштено во медимумите. Прво прашање, дали знаеш што прави калашњиков кога ќе му пукаш на некого во глава? Второ прашање, дали гледаш крв некаде? и трето, зашто нема трзај на главата?

п.с. после кулите близначки не сакам да ме манипулираат. голема моќ имаат тие кои ги контроилират медиумите и ко јзнае каква цел има ова што се случи, и тајните служби се појаки од секоја терористичка организација.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Изненаден сум од паранојата и папагалското обвинување на западот за се и сешто. Значи и сијалица некому да прегори дома, виновни ќе бидат Америка, масоните, илуминатите. Никому не му паднало на ум дека причината поради тоа е во самата идеологија на исламот?
Па истото можам да го кажам за создавањето на паранојата и папагалското обвинување на исламот, наместо да се бараат причините во западњачките воени походи против арапскиот свет, оставајќи пустош и хаос во кој бесконтролирано и успешно ќе се гаат екстремистичките идеологии кои копнеат по одмазда.
Да не заборавиме на дволичната игра со вооружување, обучување и логистичко помагање на истите тие исламистички организации во исполнување цели на Западните интереси, под изговор за смена на режими и воведување демократија.

Кажи ми ти како може да се игнорира Шеријатот, кој е носечки столб на Саудиска Арабија и која директно ги спонзорира сите исламистички групации, притоа правејќи ја сојузник на Западот во остварување на геополитичките замисли.
Дури и Израел е сојузник со Саудиска Арабија против Палестинците, Египет и Иран која исто така има за цел елиминирање на останатите муслимански учења, со цел наметнување на своите верски правила и се разбира распространување на контролата.

Не е ништо црно бело, христијани версус муслимани. Оние се побројни масовни егзекуции на муслиманите од исто така муслимани, под етикетата на разни групации од Ал Каеди, Ал Нусри, ИСИЛ и не знам што друго веќе произлезе, ја одработува истата таа шема - ширење на контролата врз муслиманите преку верските правила.

И после се’, главните виновници нема да бидат оние кои го водат орото, туку некои локални лоботомирани егзекутори, за кои властите одамна знаеле меѓутоа “немале“ докази.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
30
Поени од реакции
37
Па истото можам да го кажам за создавањето на паранојата и папагалското обвинување на исламот, наместо да се бараат причините во западњачките воени походи против арапскиот свет, оставајќи пустош и хаос во кој бесконтролирано и успешно ќе се гаат екстремистичките идеологии кои копнеат по одмазда.
Да не заборавиме на дволичната игра со вооружување, обучување и логистичко помагање на истите тие исламистички организации во исполнување цели на Западните интереси, под изговор за смена на режими и воведување демократија.

Кажи ми ти како може да се игнорира Шеријатот, кој е носечки столб на Саудиска Арабија и која директно ги спонзорира сите исламистички групации, притоа правејќи ја сојузник на Западот во остварување на геополитичките замисли.
Дури и Израел е сојузник со Саудиска Арабија против Палестинците, Египет и Иран која исто така има за цел елиминирање на останатите муслимански учења, со цел наметнување на своите верски правила и се разбира распространување на контролата.

Не е ништо црно бело, христијани версус муслимани. Оние се побројни масовни егзекуции на муслиманите од исто така муслимани, под етикетата на разни групации од Ал Каеди, Ал Нусри, ИСИЛ и не знам што друго веќе произлезе, ја одработува истата таа шема - ширење на контролата врз муслиманите преку верските правила.

И после се’, главните виновници нема да бидат оние кои го водат орото, туку некои локални лоботомирани егзекутори, за кои властите одамна знаеле меѓутоа “немале“ докази.
Зошто мислиш дека светот е толку комплициран? Муслиманите се забегани и задоени а западот е алчен. Се додека постојат муслимани алчниот запад ќе гледа да ги насочи некаде каде нема нему да му сметаат. На пример во Македонија.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.622
Поени од реакции
43.469
Не знам дали било постирано, но интенресна забелешка

Pa ovaj promasio, ovaj se pravio da je mrtav da ne bi opet pucali na njega

ке горам у пекол ама се смеам ко луд на коментаров.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Каде со оној клип погоре жити се:tapp: , сеа ке испадне дека Марин ле Пен уствари го нарачала ова за да и се поклопат плановите за нејзината политика:pos: Банално.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Бидејќи немам можност на сите да им одоворам,секогаш кога ќе им текне на мене нека го прочитаат постот.
Imale zakani za zivotot i povtorno so glavata vo zid.Si go barale so borince.Za bezveze karikaturi da si go zagubis zivotot.Osven policaecot.

Religijata mnozinstvo od lugeto ja smetaat za nesto sveto,taka da ne cepkaj kaj sto ne treba.Imase isto slucaj pred nekolku godini vo Danska.Si gi znaele posledicite.

Shiitite dozvoluvaat da se prikazuva slika na prorokot,sunitite ne.

Tolku li bila golema pridobivkata iako znaele deka ili ke bidat ubieni ili ke ziveat cel zivot pod zakani ? Ne veruvam.Za pusti eftini vrednosti.

Ne deka go ubi,ama eden obicen Grujo go zatvori Ljube za "edna lopata".True vo zatvor,duri i poloso od ubistvo.Ete vo Rusija slucajot so Litvinenko,"ustata ja otvori" poveke od sto trebase..Novinarkata isto taka.Eve Assange i Snowden zasto se tolku barana roba iako ne napravija nisto loso,osven sto dozna cel svet za spiuniranjeto na Amerikancite vrz site ostanati?
Ako gi fatat,ne im bega Gvantanamo.E tek tamu .

Sloboda na govor?:lolzz: Ma nemoj da me jebes

Francija ja opustoshi cela Afrika i toa go pravi do den denes,pa ne e ni cudo sto meckata im zaigruva i pred nivniot dvor.Malku im e.A so Amerikancite se najgolemi sojuznici na Bliskiot Istok.Gi forsiraat i podrzuvaat na ISIS,zasto da gi zalime ? Lugeto protestiraat protiv ISIS,vladata gi poddrzuva i + finansira ? Vladata > obicniot narod

Iljadnici civili ubieni,domovi rastureni..Koi resursi gi ima Sirija se zaprasuvam sto tolku napadnaa volcite ?
Vo Libija im uspea da ja zgrabat vodata,ne mu uspea na Gadafi so proektot Man Made River(nad 30 milijardi),ogromen proekt koj trebase na site ziteli da im ovozmozi cista voda.No,Nato toa ne go dozvoli i duri go unisti protokot na vodata sto dotogas bese napraveno pa duri i glavnata fabrika za cevki ja unisti.Bila leglo na teroristite.:lolzz:

Ic ne mi e zal za najgolemite moderni kolonizatori,ako odime da generalizirame.Posebno luge kako Kouchner,Sarkozy pa i ovoj segasniov.Ovoj denesniov grozen cin sto se sluci e samo sitnica od celoto zlo sto go ima naneseno Francija,a posebno vo Afrika kade sto uste im robuvaat crncite.Imaat predispozicii da bidat ebeni od crncite kako vo Amerika.Bi mi bilo merak.Zloto so zlo se iskorenuva.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Зошто мислиш дека светот е толку комплициран? Муслиманите се забегани и задоени а западот е алчен. Се додека постојат муслимани алчниот запад ќе гледа да ги насочи некаде каде нема нему да му сметаат. На пример во Македонија.
Види, твојата и мојата просечна реакција на еден ваков настан е математички пресметана и треба да го донесе резултатот на наједноставниот начин.

Јас и 2-3 истомисленици не сме доволни да ја сопреме фрустрацијата и потребата за реваншизам, кога треба да се соочуваме со вакви грозоморни убиства.
Затоа што за да го постигнеме истиот ефект би требало да го повториме шокирачкиот трагичен моментум, а за такво нешто како нормално мислечки луѓе со здрав разум, не сме спремни.

Многу потешко е да се спречи ескалирање, кога гневот од овој настан доаѓа природно и побрзо дејствува врз нашето расудување. Доволно е некој со помала контрола, да одговори на сличен начин за да се распута масовна граѓанска војна, во која нема да се бираат само екстремистите туку првиот муслиман или христијанин кој ќе го видат.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Еве еден коментар од некој муслиман по повод нападот

5. Muslime!
broccoli heute, 18:14 Uhr
Mein Mitgefühl mit den Opfern und deren Familien. Was mich aber jetzt schon aufregt sind die Sprechblasen der offiziellen Islam-Vertreter. "Das entspricht nicht dem Islam..." "Das sind keine Muslime...." "Die Mehrheit der Muslime ist friedlich.... ect. ect. ect. Ich würde mir wirklich mal wünschen, dass zehntausende Muslime auf die Strassen gehen und gegen diesen Terror demonstrieren. Nicht, dass sich davon die Terroristen abhalten lassen. Aber es wäre ein Zeichen gegenüber der ganzen Bevölkerung. Denn es ist abzusehen, dass die doofe Pegida-Bewegung natürlich noch mehr Zulauf erhält. Und vielleicht könnte man mit einem solchen Gegenzeichen diesen Zulauf stoppen.
http://www.spiegel.de/politik/ausland/charlie-hebdo-terror-in-paris-anschlag-auf-uns-alle-a-1011766.html

Поентата на човекот му е дека место да се даваат изјави од официјалните исламски претставници дека терористите неможат да бидат муслимани и дека тоа не одговара на муслиманството. Подобро е да се соберат 10 илјади муслимани и да излезат на улиците и јасно да покажат дека се пртив вакви масакри.
Ова проблематика и самиот многу често сум ја дискутирал а вакво мислење има и многу често и на телевизиски дебати. Па како е можно за некоја карикатура да излезат ДО КУЧЕ да палат и да кршат (читај после карикатурата објавена во Данска) а после ваков масакар или после масакрите на ИСИС кои секојдневно се случуват никој да не почуствува потреба да излезе и јавно да се дистанцира од ваквите настани.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.575
Поени од реакции
20.843
Види, твојата и мојата просечна реакција на еден ваков настан е математички пресметана и треба да го донесе резултатот на наједноставниот начин.

Јас и 2-3 истомисленици не сме доволни да ја сопреме фрустрацијата и потребата за реваншизам, кога треба да се соочуваме со вакви грозоморни убиства.
Затоа што за да го постигнеме истиот ефект би требало да го повториме шокирачкиот трагичен моментум, а за такво нешто како нормално мислечки луѓе со здрав разум, не сме спремни.

Многу потешко е да се спречи ескалирање, кога гневот од овој настан доаѓа природно и побрзо дејствува врз нашето расудување. Доволно е некој со помала контрола, да одговори на сличен начин за да се распута масовна граѓанска војна, во која нема да се бираат само екстремистите туку првиот муслиман или христијанин кој ќе го видат.
тоа би ти дошло како брачна заедница помеѓу маж и жена во која жената е тепана од страна на мажот и останува во брак само ради мир во куќа иако единствен излез е развод. најреално е да се игнорираат ваквите проблеми, не дека ќе не истребат туку како што кажа некој погоре да истраеме се додека не им се здосади.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom