Ножеви

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Ме мрзи пак да барам, само што никој изгледа не го забележа засекот...
Не кажа за што нож се работи, ама сеа гледав ривју на нож со сличен лајнер лок.
https://www.youtube.com/watch?v=_0-zPTrTNuw
Мене баш и не ми фаќа око, ама по се изглеа локот со забецот може и да функционира. Поише ми изглеа ко измислување топла вода колку да се каже еве и ние нешто измисливме.
 
Член од
22 октомври 2009
Мислења
22
Поени од реакции
46
Дечки нека ви е среќна новата 2015 година со многу среќа,здравје,љубов и напредокво целокупниот живот па и во ова хоби ;)
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Еве нешто ново од мене, Викторинокс, се разбира :D.
Заокружените се нови.
SAM_0840.JPG SAM_0842.JPG
Купив уште еден бејкерс, мај фрст Викторинокс и острило со дојамантски прав (што ме воодушеви и остави без зборови).
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Купив уште еден бејкерс, мај фрст Викторинокс и острило со дојамантски прав (што ме воодушеви и остави без зборови).
Честито за подновата (ко за дете да праиме муабет). Си направил добар избор. Мене лично, класичниве Викторинокс ич не ме возбудуваат ама разбирам зошто луѓе ги сакаат и им го почитувам квалитетот, традицијата и употребливоста. Сепак сакам нешто по badass ☺

Диемантската острилка од друга страна е закон. Само биди внимателен пошто многу бргу го јаде челикот.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Честито за подновата (ко за дете да праиме муабет). Си направил добар избор. Мене лично, класичниве Викторинокс ич не ме возбудуваат ама разбирам зошто луѓе ги сакаат и им го почитувам квалитетот, традицијата и употребливоста. Сепак сакам нешто по badass ☺

Диемантската острилка од друга страна е закон. Само биди внимателен пошто многу бргу го јаде челикот.
И јас истото си го помислив за оваа нарачка, затоа и не земав некој друк класик... Затоа и земав за мачкање сало или маргарин и уникатниот бејкерс како воркхорс. Сега имам 3 вида на сечила од Викторинокс, класично заоблен на нагоре, шипс фут рамен и закривен надолу карамбит. И да не го заборавам бонусот за мачкање... :)
За дијамантското острило знам, многу е ефикасно, да не речам екстремно, тој големиот заб на колд стил таф лајтот го доострив со него, бидејќи претходно беше тап (за мене), го направи многу добар, остар, не толку острро колку рамното сечило што е поминато на кожа и паста, но доволно остро за сечење материјал, партали, паракорд и сл.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
На кој нож имаш шипсфут сечиво?
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
uploadfromtaptalk1420369510106.jpg
Decki zemav edno noze na buvla
Kazete mi so sto e najubavo da se ostri

Send from my ONE TOUCH using Tapatalk
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Леее знаев дека мора некој да заборавам... На тој флористот што му го сменив рачките и му залепив клип со Неостик.
Јас додек укапирам дека пак си сменил никнејм:kafence:....
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Decki zemav edno noze na buvla
Kazete mi so sto e najubavo da se ostri
Најекономично решение ти е со шмиргли. Земи си по еден лист од 200 до 1500 на пример и еден фломастер. Со фломастерот означи ја самата ивица. Тоа ќе ти помогне да го најдеш аголот на острење.
Конзистентност на аголот при острење е тоа што ќе го направи ножот остар.
Потоа на јутјуб пиши му еден срч sandpaper sharpening и имитирај. ☺
 

Kajgana Shop

На врв Bottom