Ножеви

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
(y)[DOUBLEPOST=1419611852][/DOUBLEPOST]Ова не ви е малку чудно?
Шо е чудно? Парцијален титаниумски(!?) фрејм лок со челичен уметок. Ова е карактеристика обично на прилично солени кастм ножеви. Што нож е тоа?
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Шо е чудно? Парцијален титаниумски(!?) фрејм лок со челичен уметок. Ова е карактеристика обично на прилично солени кастм ножеви. Што нож е тоа?
Ме мрзи пак да барам, само што никој изгледа не го забележа засекот...[DOUBLEPOST=1419617116][/DOUBLEPOST] HTB1voNVFFXXXXcmaXXXq6xXFXXXG.jpg HTB1voNVFFXXXXcmaXXXq6xXFXXXG - Copy.jpg
Не би требало и двете да бидат рамни за кога ќе се употребува долго време рамката да се движи се погоре и погоре накај сечилото (во случајов на десно)?

Како што тука се рамни?
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Па да би требало да е така. Како се абе (троши) така кочницата оди се подесно. Само на сликава баш и не се приметуваше јасно забецот што ти го гледаш... Инаку јасно е дека не треба воопшто да го има! Крис Ривс да го види ова... ☺
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Тоа е потврдо кален дел, веројатно е со шрафови монтиран за фрејмлокот. Така ги прават бидејќи со тек на време се троши тој дел, па вака може да се смени само делот што е потрошен. Го има тоа на многу ножеви;).

Едит. Сега го видов делот што е со забец.....е тоа прв пат го гледам.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Тоа е потврдо кален дел, веројатно е со шрафови монтиран за фрејмлокот. Така ги прават бидејќи со тек на време се троши тој дел, па вака може да се смени само делот што е потрошен. Го има тоа на многу ножеви;).
И што? Секогаш излегува дека секој таков нож има early lock?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
И што? Секогаш излегува дека секој таков нож има early lock?
Скоро секој што делот кај што е контактот со сечивото не е тврдо кален. Ако е мек оди страшно брзо.
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Затоа и зборев. Делот од локот што е во контакт со сечивото најдобро е да е од истиот материјал. Затоа кај 300$+ ножевите што имаат дршки од титаниум имаат како овде мал уметок од кален челик... Ама забецот е бурлеска.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Добар стилето имаш на интернеК од 60-70$ па нагоре, значи минимално квалитетен од квалитетните, разбираш? Ако ти е за колекционерство или да си играш со него, земи си, ако ти е за во џеб и по улица, пак земи си, никој не те спречува во тоа, ама ако ти правад преглед (не претрес) и ако ти го најдат, ќе изгориш како памук натипен до восок ;).[DOUBLEPOST=1419580861][/DOUBLEPOST]
Аман, сум заборавил тука да го сликам и хантерот... Торко...:yid:
Љубител сум на ножеви и стилетото ми е баш култен нож,би сакал да имам еден во колекцијата,ама не ми се дава голема сума на пари за него бидеќи најверојатно нема за ништо друго да ми служи сем за да го играм или да ми стои во колекцијата,затоа прашав дали можам да најдам негде кај нас.Иначе сакам носење на оружје за самоодбрана но законите кај нас го прават тоа невозможно.Поседувам и ножеви и огнено оружје но времето го поминуваат под клуч :D
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
И да најдобро е ножот да има early lock што значи има простор за трошење низ годините. Меѓутоа треба да има и правилна геометрија за тоа да функционира.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
И да најдобро е ножот да има early lock што значи има простор за трошење низ годините. Меѓутоа треба да има и правилна геометрија за тоа да функционира.
Епа еве произлезе парадокс, early lock има тој нож каде што всушност има жлеб и граница до каде може да оди... Ако е со early lock би требало да нема ограничување, а ако има early lock со ограничување, значи дека цело време ќе остани така (early lock) што значи дека нема шанси да има late lock и да биде посигурен, не дека со early lock ќе се отклучи, ама посигурно е со late lock.[DOUBLEPOST=1419620398][/DOUBLEPOST]
Љубител сум на ножеви и стилетото ми е баш култен нож,би сакал да имам еден во колекцијата,ама не ми се дава голема сума на пари за него бидеќи најверојатно нема за ништо друго да ми служи сем за да го играм или да ми стои во колекцијата,затоа прашав дали можам да најдам негде кај нас.Иначе сакам носење на оружје за самоодбрана но законите кај нас го прават тоа невозможно.Поседувам и ножеви и огнено оружје но времето го поминуваат под клуч :D
Кај нас законите не се знае ни кои се, ни што се, ни тие што ги ,,мислеле'' воошпшто ,,мислеле'' што да напишат, ништо нема конкретно, ни тие самите не знаат што (не) сакаат. Јас си носам, го имам тоа и јавно кажано, не се замарам, поголема е шансата некој сељак со шише да ми ја пукне главата и после со срчите да ме одери жив отколку јас со 5 ножа со себа да го нападнам некого. Не знам до кога предметите ќе бидат виновни наместо идиотите што тежат на планетава.
 
Последно уредено:

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
...ама посигурно е со late lock.
Неее... грешка си! Раното заклучување не е лошо и несигурно. Напротив... Фрикови викаат на нов нож 15 до 30% е идеално. Ај ќе најдам едно видео од Гримзмо па ќе видиш како тоа стварно изгледа и што треба да се напраи за да функционира правилно.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Неее... грешка си! Раното заклучување не е лошо и несигурно. Напротив... Фрикови викаат на нов нож 15 до 30% е идеално. Ај ќе најдам едно видео од Гримзмо па ќе видиш како тоа стварно изгледа и што треба да се напраи за да функционира правилно.
Според мене 50-60% е најдобро за лајнерлок и фрејмлок.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Коа ќе имаш време изгледај
Knifemaking Tuesdays Week 86 - Carbidizing titani…: http://youtu.be/-n2h8ctYju8
(y) Го ставив во уач лејтр.[DOUBLEPOST=1419621774][/DOUBLEPOST]
Знам дека и тоа е решение ама некако не ми праи ќеиф пошто знам дека ќе го уништам... Чудно кај овој нож е дека има уствари 4 шајбни. 2 внатре кон сечивото од бронза и една од месинг од едната страна и челична од другата. Бронзените се ултра тенки, а со тоа и не сосема рамни. Може најдобар лек за многу ножеви вклучувајќи го и овој е замена на срање тефлон и вакви „ќе-заштедам-четрстотинка-цент-ако-стаам-ултра-тенка“ шајбни со асолни фосфор-бронза шајбни.
Да не има некој идеја од каде би можеле да најдеме? По америки има ама кој ќе порачува...

Тој и го имам :) Супер е ножот ама не е без мани. Ако си ја најдеш картичката купи го од тука: https://www.fasttech.com/product/1532801
Има и мое ривју под истиот јузернејм.

Околу видеото за lock strength - делумно се слагам ама кај ефтиниве ножеви има посериозни проблеми со мрдање лево-десно и горе-доле на сечивото што е поседица на срање lock и конструкција. Со Себенза и скупи Спајдерковци на маса лесно е да се праи таков муабет...
Чешма, абе ова фастек мора ли со пеј пел да се плаќа или може и со маестро (во моментов ништо немам, ама да прашам :().
 
Последно уредено:

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Можеш со мастер, а може и со пејпал. Маестро мислам неможе...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom