Непозната трансакција на Paypal проба да ми повлече 170 евра?

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Пред неколку минути од пишувањето на темава ми дојде порака од НЛБ Тутунска дека некој пробал да ми повлече 167.99 EUR на продажно место PAYPAL *JERRYXIAOME.
Среќа имав само 30 денари на сметка па плаќањето беше неуспешно.

Фората е што, јас досега најголемата трансакција на нет што сум ја напраил била на Али Експрес и тоа 5 долари. Другото е све што сум пунел кредит и тоа не од моја картичка, туку од на сестра ми (чија состојба е супер).

Плус, картичката ми е дебитна и не ја користам уште од летото 2014...
Плус плус, сум пробал еден хост да купам за еден месец, али го откажав и тоа беше не од оваа картичка, туку од друга банка (значи друга сметка, и не беше поврзана преку пејпал)

Еве принт скрин од PayPal страната
http://prntscr.com/5nfwup

И ШТО Е НАЈБИТНО - НИКАД НЕ СУМ НАПРАВИЛ ТРАНСАКЦИЈА ПРЕКУ PAYPAL - САМО ГО ВЕРИФИЦИРАФ АКАУНТОТ И САЛДОТО СЕКАД МИ БИЛО НА 0.00!
Кажете ми кај да се обратам, или да го деактивирам PayPal акаунтот?
 
Последно уредено:

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Да не ти знае некој пасвордот од ПејПал, пробај смени си го, не чувај големи суми во иднина.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Да не ти знае некој пасвордот од ПејПал, пробај смени си го, не чувај големи суми во иднина.
Среќа што никад не сум ни чувал, на пејпал секад салдото ми било 0.00 (освен тогаш кога се верифицираше и толку)
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Среќа што никад не сум ни чувал, на пејпал секад салдото ми било 0.00 (освен тогаш кога се верифицираше и толку)
Нема врска дали имаш 0 на пејпал. Ако имаш многу на трансакциската од таму ќе повлекува.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.524
Поени од реакции
11.595
Пред неколку минути од пишувањето на темава ми дојде порака од НЛБ Тутунска дека некој пробал да ми повлече 167.99 EUR на продажно место PAYPAL *JERRYXIAOME.
Среќа имав само 30 денари на сметка па плаќањето беше неуспешно.

Фората е што, јас досега најголемата трансакција на нет што сум ја напраил била на Али Експрес и тоа 5 долари. Другото е све што сум пунел кредит и тоа не од моја картичка, туку од на сестра ми (чија состојба е супер).

Плус, картичката ми е дебитна и не ја користам уште од летото 2014...
Плус плус, сум пробал еден хост да купам за еден месец, али го откажав и тоа беше не од оваа картичка, туку од друга банка (значи друга сметка, и не беше поврзана преку пејпал)

Еве принт скрин од PayPal страната
http://prntscr.com/5nfwup

И ШТО Е НАЈБИТНО - НИКАД НЕ СУМ НАПРАВИЛ ТРАНСАКЦИЈА ПРЕКУ PAYPAL - САМО ГО ВЕРИФИЦИРАФ АКАУНТОТ И САЛДОТО СЕКАД МИ БИЛО НА 0.00!
Кажете ми кај да се обратам, или да го деактивирам PayPal акаунтот?
Како што спомна @Big Bull, воопшто не мораш да ставаш пари на твојата PayPal сметка, доволно е тоа што си верификувал дебитна картичка и си ја поврзал со истата таа PayPal сметка, а на хакерот му се доволни само твоето корисничко име и лозинката, воопшто не му требаат податоците за твојата картичка или било кои други податоци, бидејќи веќе си ја верификувал картичката.

За твоја среќа, не си имал доволно пари на трансакциската сметка и трансакцијата била одбиена.

Мораш да ја смениш лозинката и убаво да го провериш компјутерот од вируси, ако не знаеш како, мораш да го однесеш компјутерот на сервис за да го проверат бидејќи кражбата на лични податоци не е ситна боранија, тоа е хакерски бизнис кој ограбува милиони луѓе низ целиот свет секоја година. Проблемот е во тоа што не сите навреме ја откриваат кражбата.

Можеш да инсталираш пробна верзија од Kaspersky Internet Security 2015 или од BitDefender Internet Security 2015, која би траела 30 дена, по што ќе мораш да купиш лиценца за антивирусот, но пробната верзија функционира исто како и лиценцираната верзија, ќе го провери убаво компјутерот и ќе го исчисти.

Доколку користиш Windows XP, Windows Vista или Windows 7, можеш да го инсталираш Microsoft Security Essentials, кој доаѓа бесплатно. Доколку користиш Windows 8 или Windows 8.1, треба да го стартуваш Windows Defender и да го скенираш компјутерот, постапката е иста и кај Windows Defender за Windows 8/8.1 и кај Microsoft Security Essentials за Windows XP/Vista/7.
 
Последно уредено:

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Нема врска дали имаш 0 на пејпал. Ако имаш многу на трансакциската од таму ќе повлекува.
Финтата е што немам ИЧ на трансакциската, не сум имал уште од лето 2014, тогаш ги извадив сите пари и останав на салдо 30...

Како што спомна @Big Bull, воопшто не мораш да ставаш пари на твојата PayPal сметка, доволно е тоа што си верификувал дебитна картичка и си ја поврзал со истата таа PayPal сметка, а на хакерот му се доволни само твоето корисничко име и лозинката, воопшто не му требаат податоците за твојата картичка или било кои други податоци, бидејќи веќе си ја верификувал картичката.

За твоја среќа, не си имал доволно пари на трансакциската сметка и трансакцијата била одбиена.

Мораш да ја смениш лозинката и убаво да го провериш компјутерот од вируси, ако не знаеш како, мораш да го однесеш компјутерот на сервис за да го проверат бидејќи кражбата на лични податоци не е ситна боранија, тоа е хакерски бизнис кој ограбува милиони луѓе низ целиот свет секоја година. Проблемот е во тоа што не сите навреме ја откриваат кражбата.
Ќе форматирам PC, сменам IP адреса и незнам шо друго ако треба.
Гледам дека сега пробал да наплати, малце закаснил пошто ја одамна неам пари на неа.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
И да ти повлечело пари, секогаш имаш опција дека трансакцијата не е извршена од тебе, ПејПал ќе разгледа и ќе го реши случајот, ако навистина е така и ако убаво објасниш тогаш парите ќе ти бидат вратени.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
И да ти повлечело пари, секогаш имаш опција дека трансакцијата не е извршена од тебе, ПејПал ќе разгледа и ќе го реши случајот, ако навистина е така и ако убаво објасниш тогаш парите ќе ти бидат вратени.
Ја одма им пишав и објаснив. Чекај малце, како вратени кога никогаш не ми ни биле земени?
Значи некој пробал да вади пари од сметка со салдо од 33 денари, да се разбереме :D
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Ја одма им пишав и објаснив. Чекај малце, како вратени кога никогаш не ми ни биле земени?
Значи некој пробал да вади пари од сметка со салдо од 33 денари, да се разбереме :D
Мислев ако си имал толку пари на ПејПал и овие да успеале да ти ги повлечат, тогаш ќе постои таква опција како што пишав горе, голем процент случајот ќе беше разрешен во твоја корист.[DOUBLEPOST=1420164907]
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
а нема можност да се јавиш во Тутунска и да ја стопираш трансакцијата (доколку имаш пари на неа)? нели би требало прво да се резервирани средствата ... некој поупатен нека каже ...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
а нема можност да се јавиш во Тутунска и да ја стопираш трансакцијата (доколку имаш пари на неа)? нели би требало прво да се резервирани средствата ... некој поупатен нека каже ...
Нема такво нешто кога се праќа од пејпал на пејпал парите веднаш стигнуваат. После за тој да ги повлече му требаат 2 работни дена.

Затоа во тоа време си пријавуваш на пајпал и ти ги враќаат парите веднаш. Нема потреба од никакви паники и глупости бидејќи пајпал за тоа се цакум пакум се средува проблемот веднаш.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Aktiviraj dvo-faktorska verifikacija. Ke ti stiga kod na mobilen sekogas koga ke sakas da se logiras na Paypal ili da izvrsis plakjanje.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Нема такво нешто кога се праќа од пејпал на пејпал парите веднаш стигнуваат. После за тој да ги повлече му требаат 2 работни дена.

Затоа во тоа време си пријавуваш на пајпал и ти ги враќаат парите веднаш. Нема потреба од никакви паники и глупости бидејќи пајпал за тоа се цакум пакум се средува проблемот веднаш.
Како и да е, го средив проблемот со тоа што ја блокирав картицата и ќе извадам нова.

Ја значи на време сум им пишал dispute.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Пред неколку минути од пишувањето на темава ми дојде порака од НЛБ Тутунска дека некој пробал да ми повлече 167.99 EUR на продажно место PAYPAL *JERRYXIAOME.
Среќа имав само 30 денари на сметка па плаќањето беше неуспешно.

Фората е што, јас досега најголемата трансакција на нет што сум ја напраил била на Али Експрес и тоа 5 долари. Другото е све што сум пунел кредит и тоа не од моја картичка, туку од на сестра ми (чија состојба е супер).

Плус, картичката ми е дебитна и не ја користам уште од летото 2014...
Плус плус, сум пробал еден хост да купам за еден месец, али го откажав и тоа беше не од оваа картичка, туку од друга банка (значи друга сметка, и не беше поврзана преку пејпал)

Еве принт скрин од PayPal страната
http://prntscr.com/5nfwup

И ШТО Е НАЈБИТНО - НИКАД НЕ СУМ НАПРАВИЛ ТРАНСАКЦИЈА ПРЕКУ PAYPAL - САМО ГО ВЕРИФИЦИРАФ АКАУНТОТ И САЛДОТО СЕКАД МИ БИЛО НА 0.00!
Кажете ми кај да се обратам, или да го деактивирам PayPal акаунтот?
Немаш гајле ти, кога немаш пари на сметка ете гледаш ништо не ти можат ни сајбер лоповите. Само едно нешто не ми е јасно, зошто бре луѓе верифицирате пејпал кога немате ебан денар на сметка и немате намера никад да го користите? Заради мода ли? Цел форум се израдуваа дека ете пејпал имало во македонија конечно, сите направија сметки а севкупно ако сите ве соберат заедно дали вкупно 90 евра имате потрошено :pos:. Па уште се исплашил, па сакал да го деактивира :bravobe:. Што ќе декативираш бе, па пари немаш ало, што ќе ти земат? Седи уживај и свиркај си, отпорен си ко дијамант ;). Кога ќе видат дека немаш пари тие што се обиделе да ти ги соберат може од жал и да ти пуштат некое евро :lolzz:
 
Последно уредено:

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Само едно нешто не ми е јасно, зошто бре луѓе верифицирате пејпал кога немате ебан денар на сметка и немате намера никад да го користите? Заради мода ли? Цел форум се израдуваа дека ете пејпал имало во македонија конечно, сите направија сметки а севкупно ако сите ве соберат заедно дали вкупно 90 евра имате потрошено :pos:.
Затоа што чекавме некој како тебе да се појави и да ни каже колку имаме сите заедно потрошено па од пусти срам да почнеме да ги деактивираме сметките. Мислам дека сега ти е јасно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom