Кои се најдобрите, а кои најлошите половни автомобили

Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Стилото е бензин 1.6 ќе троши 10 градска, плин ако ставам во со атест ќе ме држи 2500 еур. без прва регистрација. А плин ќе троши можда 11кг.
400 ден. на 100 км. плин
480 ден. на 100 км. нафта( со фокусот )
па купи си некој голф 3 1.9 тди, ќе ти троши 6-7 градска максимум башка за 2200 евра можеш да најдеш и од 110 кс со фул опрема од 97 година и ќе се изнавозеш и преефтин ти е за одржување.
Каде ќе возиш 140 км. на час во Македонија кога дозволена брзина ти е 120?
Имам автомобил со мотор 1.0 и пошто ми е хоби планински велосипедизам без проблем ги имам искачено сите наши врвови во Македонија и тоа со по двајца во кола минимум плус товар.
На многу патишта.... Струмица- Радовиш -170км/h, на Битола-Прилеп 180- сум стигнал за помалку од 20 мин, Скопје-Тетово можеш и повеќе од 200.....
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
па купи си некој голф 3 1.9 тди, ќе ти троши 6-7 градска максимум башка за 2200 евра можеш да најдеш и од 110 кс со фул опрема од 97 година и ќе се изнавозеш и преефтин ти е за одржување.

На многу патишта.... Струмица- Радовиш -170км/h, на Битола-Прилеп 180- сум стигнал за помалку од 20 мин, Скопје-Тетово можеш и повеќе од 200.....
Ти можеш и 250 да возиш, ама се е ризик, и за тебе и за другите учесници во сообраќај, на автопат е дозволен 120 km/h, е сега што секој втор вози колку сака, се гледа по бројот на жртви во последниве години.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Ти можеш и 250 да возиш, ама се е ризик, и за тебе и за другите учесници во сообраќај, на автопат е дозволен 120 km/h, е сега што секој втор вози колку сака, се гледа по бројот на жртви во последниве години.
Си имам свест, знам каде и колку да возам... а тоа 120 е направено за југо да вози толку... на некои патишта што возам често го знам точно каков е, кај има дупка, си ја знам убаво колата, па гајле ми е. Ти збориш а можам да се кладам дека и ти некогаш возиш повеќе од 120
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Си имам свест, знам каде и колку да возам... а тоа 120 е направено за југо да вози толку... на некои патишта што возам често го знам точно каков е, кај има дупка, си ја знам убаво колата, па гајле ми е. Ти збориш а можам да се кладам дека и ти некогаш возиш повеќе од 120
Не беше ова критика за тебе лично, општо кажав како возат сите, а дефинитивно немаме патишта за толку брзо возење, инаку што се однесува на моето возење и јас возам некогаш побрзо ама најчесто во странство каде што патиштата се многу подобри.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.464
На многу патишта.... Струмица- Радовиш -170км/h, на Битола-Прилеп 180- сум стигнал за помалку од 20 мин, Скопје-Тетово можеш и повеќе од 200.....
Еве што се случува кога возиш 200 на саат

 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Ти можеш и 250 да возиш, ама се е ризик, и за тебе и за другите учесници во сообраќај, на автопат е дозволен 120 km/h, е сега што секој втор вози колку сака, се гледа по бројот на жртви во последниве години.
130 e на автопат. ;)
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
130 e на автопат. ;)
Во Македонија на 99 проценти од автопатите е 120 км на час, само неколку места 130, Тетово-Гостивар 80 км иако не се почитува таму, сепак поентата беше дека ти можеш да возиш брзо, ама патиштата кај нас се ризични од безбедносен аспект.
 
Член од
17 мај 2014
Мислења
124
Поени од реакции
214
Мажи помагајте. Сакам да си земам некоја кола до 2500 е, а не се разбирам ама ич. Препорачајте нешто, посоветувајте ме. Инаку ако сум женско не сакам мн мали коли :).
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
Мажи помагајте. Сакам да си земам некоја кола до 2500 е, а не се разбирам ама ич. Препорачајте нешто, посоветувајте ме. Инаку ако сум женско не сакам мн мали коли :).
audi a3, pezo 307 ili 206
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Мажи помагајте. Сакам да си земам некоја кола до 2500 е, а не се разбирам ама ич. Препорачајте нешто, посоветувајте ме. Инаку ако сум женско не сакам мн мали коли :).
....можеш и Golf 4 или Opel Astra[DOUBLEPOST=1418893658][/DOUBLEPOST]Од лично искуство, Fiat и Alfa се дефинитивно најлоши коли да ги купиш на старо, и со двете сум имал проблеми се ресипуваат кога највеќе ти требаат, еднаш на свадба одам и ми рокна водна пумпа на Алфа 156, а кога имав Фиат Стило абе компјутерот ме уништи, сам си прави грешки сами си ги решава. Башка кој става компјутерска единица на мотор за да трпи вибрации, топло - ладно. Имаат лик и оставаат впечаток, ама џабе кога ти ствара нервоза и се плашиш што ќе и текне дур возиш.
За најдобри, исто според мое искуство Мерцедес Е класа ја имам сеуште и искрено милслам дека вистинскиот Мерцедес почнува од Е класа помаливе не го доловуваат тој ефект.Мојата е од 2000 година, ја купив 2007 година освен основниот потрошен материјал немам ништо сменето, а има скоро 290,000 км поминато.
Немам голема одбивност кон француските и италијанските коли, ама досега што сум ги имал германските и јапонските се далеку по квалитетни како генерален производ на долг рок односно да ја доизвозиш, и да ја продадеш и пак некој друг да и се радува :).

Еве да не биде толку лош мојот впечаток кон француските, поседував Peugeot 205 gti и ќе кажам страшна кола, го има она за се што сонуваш дур си дете ама за жал незнаат веќе да прават такви коли, односно не им се исплати.
 
Последно уредено:

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
....можеш и Golf 4 или Opel Astra[DOUBLEPOST=1418893658][/DOUBLEPOST]Од лично искуство, Fiat и Alfa се дефинитивно најлоши коли да ги купиш на старо, и со двете сум имал проблеми се ресипуваат кога највеќе ти требаат, еднаш на свадба одам и ми рокна водна пумпа на Алфа 156, а кога имав Фиат Стило абе компјутерот ме уништи, сам си прави грешки сами си ги решава. Башка кој става компјутерска единица на мотор за да трпи вибрации, топло - ладно. Имаат лик и оставаат впечаток, ама џабе кога ти ствара нервоза и се плашиш што ќе и текне дур возиш.
За најдобри, исто според мое искуство Мерцедес Е класа ја имам сеуште и искрено милслам дека вистинскиот Мерцедес почнува од Е класа помаливе не го доловуваат тој ефект.Мојата е од 2000 година, ја купив 2007 година освен основниот потрошен материјал немам ништо сменето, а има скоро 290,000 км поминато.
Немам голема одбивност кон француските и италијанските коли, ама досега што сум ги имал германските и јапонските се далеку по квалитетни како генерален производ на долг рок односно да ја доизвозиш, и да ја продадеш и пак некој друг да и се радува :).

Еве да не биде толку лош мојот впечаток кон француските, поседував Peugeot 205 gti и ќе кажам страшна кола, го има она за се што сонуваш дур си дете ама за жал незнаат веќе да прават такви коли, односно не им се исплати.
Нема врска ова што го пишуваш..Елај кај мене види го моторот на Фиатот,ни е маслосан, ни е рѓосан..Рокнала водната пумпа оти си не си ја сменил навреме,или ти ја наплатиле во сервис,а не ти ја замениле..Таа не рокнува кога ќе и текне,туку има рок на траење..За Стилото горе-доле си во право,имаат проблем со електрониката на компјутерот,али се решава и тоа за малку пари..Си начекал лоши примероци,си немал среќа али тоа е..И јас да купам 5-6 години стар Мерцедес,и за мене ќе биде поарен од Фиатот..Али јебига..
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.824
Поени од реакции
29.454
,,,nema najdobri ili najloshi polovni avtomobili,,,shto se odnesuva do niv ,,se e do sreka i site se machka vo vreka,,mozhe da se naleta na odlichna kola ,,a mozhe i na poprilichno falichna ,,,nema tuka pravila na igra ,,se se sveduva koj kogo ke zezne,,prodavach -kupuvach i obratno,,
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Убаво што кажуваш тоа си е така, штом некој ја продава 90% сака да се отараси, а останатиот процент зашто му требаат пари. Ама може да се убедуваме 10 години, за квалитет како генерален производ ама германците и јапонците не се надминати во произведувањето на добри автомобили. Ти може да имаш љубов и да ти се свиѓаат италијанскиве особено Алфа, ама џабе кога сам знаеш дека почетната цена кога биле нови пример 156 и БМВ 3 или Мерцедес Ц драстично се разликуваат, не е тоа заради воено профитерство туку заради квалитет. Еве како ти изгледа Алфа 156 и БМВ 3-ка со поминати 200,000 км, културно да бидат сервисирани и двете коли. Мене ми делува дека Алфата со една нога е во отпад, остава впечаток на иструскана шасија како да има одварени делови, па прво целата пластика околу возачот е раздрмана и изљупена, седиштата, зборам за кожни, подрпани и излитени, самото затварање на врата не е исто. Кај БМВ-то без да ти кажат на реалните километри нема ни да приметиш колку има, зашто се е направено како што треба. Овде не зборувам за Мерцедес, затоа што тоа е сосема друго ниво на квалитет и конструирање на возила, од нив сите учат каде треба да се постави копчето за светлата па се понатаму. Па ќе кажам не зборам за дизајн, зборам за квалитет како краен производ за кој ти даваш пари.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Поскапи се германските коли од италијанските во секој поглед..Зависи како се чувани и како се пазени колите..Газдата на Алфата може не ја ебавал,не и правел редовни сервиси и затоа била таква..Јас не реков дека Германските коли не чинат,туку дека повеќето се на стара слава,почнувајќи од Волксваген па до Ауди..Поефтини делови имаат италијанците..Еве мој пример,бошот го средив комплет ставање,поправање,штелување,подмачкување на секој негов дел,електроника се проверено за 5000 денари..А сум ставил Кастрол улје со сите 4 филтри и една миризлива елка,а бошот сум го направил..Мерцедесот е поим за коли,тоа си во право..Не ги ценат италијанските коли кај нас,и затоа не држат цена..Еве пак провери низ годините,кои највеќе се прогласувани за Автомобил на годината,и ќе видиш Италијанските коли до каде се..Значи Германски,Италијански,Холандски,Белгиски спортски новинари,луѓе што се бават со автомобилизам гласаат за нив...Мислам 1998 година беше баш Алфа Ромео 156 ЈТД..Незнам дали знаеш,прв Комон Реил мотор е направен,конструиран и вграден во Алфа Ромео 156 ЈТД 116 коња моделот на Да Силва..Пак ќе повторам Ауди,Голф,Мерцедес се класа коли,ама не ги потценувај италијанските коли на сметка на чаршиски муабети..И нов Мерцедес купи,ако не го пазиш,переш,чистиш,менуваш масло на време,и тој ќе биде канта..
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
....можеш и Golf 4 или Opel Astra[DOUBLEPOST=1418893658][/DOUBLEPOST]Од лично искуство, Fiat и Alfa се дефинитивно најлоши коли да ги купиш на старо, и со двете сум имал проблеми се ресипуваат кога највеќе ти требаат, еднаш на свадба одам и ми рокна водна пумпа на Алфа 156, а кога имав Фиат Стило абе компјутерот ме уништи, сам си прави грешки сами си ги решава. Башка кој става компјутерска единица на мотор за да трпи вибрации, топло - ладно. Имаат лик и оставаат впечаток, ама џабе кога ти ствара нервоза и се плашиш што ќе и текне дур возиш.
За најдобри, исто според мое искуство Мерцедес Е класа ја имам сеуште и искрено милслам дека вистинскиот Мерцедес почнува од Е класа помаливе не го доловуваат тој ефект.Мојата е од 2000 година, ја купив 2007 година освен основниот потрошен материјал немам ништо сменето, а има скоро 290,000 км поминато.
Немам голема одбивност кон француските и италијанските коли, ама досега што сум ги имал германските и јапонските се далеку по квалитетни како генерален производ на долг рок односно да ја доизвозиш, и да ја продадеш и пак некој друг да и се радува :).

Еве да не биде толку лош мојот впечаток кон француските, поседував Peugeot 205 gti и ќе кажам страшна кола, го има она за се што сонуваш дур си дете ама за жал незнаат веќе да прават такви коли, односно не им се исплати.
Od 97 do 2002 mercedesite imaat tesko gjubre od karoserija. I C i E klasa. Skapanici nevideni. Sramota za koli od takov kalibar i cena. Koga ke vidam mecka E klasa od 99-2002 cel skapan i na vratite i krilata i mesecinkite.... Zalosna rabota. Slicno kako skapanite karoserii od golf3.
Najdobra kola bez konkurencija za mene e definitivno a6 1.9tdi 97-2003, samo steta so gi nema so 90 konja. Malo kolice a2 1.4tdi (na ova i trenutnive novi kolicki po salonite moze voda da mu nosat). I dvete so pocinkovan pleh.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom