Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Верно ова или шпекулација и рекла казала....?

Значи тие потврдите за кои ни беа наплатени 30 односно 50 евра од БККС во Струмица без никаков документ фискална или каса прими дефинитивно се комплетно безвредни.

Браво, на 1500 луѓе ни ги собраа парите и типот од Струмица заработи 70.000 евра за 3 месеци и сега никому ништо. Па оваа е пљачка на векот.Миленко за слични работи лежеше затвор, овој пак глуми и репресиран.Удбашка работа бре.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Luge po nekoja slucajnost najdov voena kniska od dedo mi od 1944 godina dodeka seuste tuka vladeela Bugarija ama pisuva deka e jugoslovenska I deka sluzel vojska vo Bitola. Sto mislite dali ke prifatat vakvo nesto? :/
Во тоа време постоеле две војски бугарска и српска.. најчесто битолската област била бугарска т.с пошто дедо ми исто како и дедо ти бил под бугарска област за војска ти препорачувам да прашаш во архивот дали постојат информации за таа област иако мислам дека негде видов
југословенска книшка е за водење на евиденција на војниците кој во која војска биле..битно чувај ја и потрудисе да ја протумачиш
Петдесет и четв'рти пехотен битолски полк мислам дека тоа е тоа
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
eve sea gledam pisuva: kretanje u duznost ( na srpski e na kirilica) od 12.12.1944 god do 15.5.1945 u 6ta( I tuka ima nekakva skratenica pocnuva kako sto gledam na bu I potoa e zamackano) I pod nego pisuva komandir vodza
штом пишува од 12.12 44 најверојатно е мобилизиран од Југословенската армија, во тоа време нема никакви воени дејствија на територијата на Македонија, веројатно воопшто не учествувал во војната .трјабва или да е бугарска книжка или ако е југословенска да пишува во неа дека пред тоа е бил во бугарската војска
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
штом пишува од 12.12 44 најверојатно е мобилизиран од Југословенската армија, во тоа време нема никакви воени дејствија на територијата на Македонија, веројатно воопшто не учествувал во војната .трјабва или да е бугарска книжка или ако е југословенска да пишува во неа дека пред тоа е бил во бугарската војска
ima nesto ama zamackano e ima I pecati ke vidam ke go odnesam da prasam :)
 
S

simpleman

Гостин
Значи тие потврдите за кои ни беа наплатени 30 односно 50 евра од БККС во Струмица без никаков документ фискална или каса прими дефинитивно се комплетно безвредни.

Браво, на 1500 луѓе ни ги собраа парите и типот од Струмица заработи 70.000 евра за 3 месеци и сега никому ништо. Па оваа е пљачка на векот.Миленко за слични работи лежеше затвор, овој пак глуми и репресиран.Удбашка работа бре.
Штом Мирослав Ризински се плетка некаде јасно е дека матна е работата тука.Огромна пара е во прашање, па уште лажеше Младенов дека виновни биле УДБА структури во правосудие и ДАБЧ,тој работел по инструкции од бг институциите, се регуларно...цел роман,губење време само.Ако ова се пропадне ДА СИ ГИ ЗЕМАМЕ ПАРИТЕ НАЗАД институционално или вонинституционално.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
okolu 7000 2113 a na tebe do kaj ti e procedurata[DOUBLEPOST=1419012197][/DOUBLEPOST]
kako ti pisuva na brojceto
rano e 10000/2014 vo redovna procedura
ve vrakaa na dopolnitelna ili odnesovte dokumenti ako ne vi e teshko objasnete go vasheto iskustvo za da znaeme momentalno shto pominuva vo bg procedurata jas napr. sum so dokument od brat na dedomi venchanica i izvod od blgarsa egzarhija od 44god orginali fala odnapred
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
22
Поени од реакции
10
rano e 10000/2014 vo redovna procedura
ve vrakaa na dopolnitelna ili odnesovte dokumenti ako ne vi e teshko objasnete go vasheto iskustvo za da znaeme momentalno shto pominuva vo bg procedurata jas napr. sum so dokument od brat na dedomi venchanica i izvod od blgarsa egzarhija od 44god orginali fala odnapred
ne sum vracan na dopolnitelna procedura imav dostaveno dokumenti predhodno posto imam luge od familija koj sto vece imaat bg dokumenti
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
rano e 10000/2014 vo redovna procedura
ve vrakaa na dopolnitelna ili odnesovte dokumenti ako ne vi e teshko objasnete go vasheto iskustvo za da znaeme momentalno shto pominuva vo bg procedurata jas napr. sum so dokument od brat na dedomi venchanica i izvod od blgarsa egzarhija od 44god orginali fala odnapred
Јас веќе го раскажав моето искуство..За да не бараш по форумов, ќе ти кажам накусо. Јас и братучетка ми поднесовме венчаница( венчан во Софија) и документ дека се запопил во Бугарија од чичко на нашите татковци. Братучетка ми е од 2012 г, и немаше оргинал умреница. Неа и напишаа е-маил од Министерство за правосудие два пати. Во принцип и кажаа дека документите се ок. Што значи дека и твоите документи ќе ги признаат иако не се од права линија.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Јас веќе го раскажав моето искуство..За да не бараш по форумов, ќе ти кажам накусо. Јас и братучетка ми поднесовме венчаница( венчан во Софија) и документ дека се запопил во Бугарија од чичко на нашите татковци. Братучетка ми е од 2012 г, и немаше оргинал умреница. Неа и напишаа е-маил од Министерство за правосудие два пати. Во принцип и кажаа дека документите се ок. Што значи дека и твоите документи ќе ги признаат иако не се од права линија.
se setiv imam procitano. kako mislish ne se od prava linija na vencanicata stoi i imeto na pradedomi po kogo go nosime nasheto prezime. i sekako toj i mene mi e dedo. i gi imam site izvodi za vrska megu nas od pradedomi pa se do mene.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
se setiv imam procitano. kako mislish ne se od prava linija na vencanicata stoi i imeto na pradedomi po kogo go nosime nasheto prezime. i sekako toj i mene mi e dedo. i gi imam site izvodi za vrska megu nas od pradedomi pa se do mene.
Права линија е од дедо ти, татко ти, брат, сестра..а брат на дедо ти е поширока фамилија. Но ако ги имаш поврзано со изводи до тебе, тогаш нема да имаш проблем.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom