Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
А ме интерсира што ако некого го одбијаат има ли некаква Втора шанса како пример приговор? Нешто молба пошто начекав еднаш еден протокол каде пишуваше вака
Дирекција “Б'лгарско гражданство” објавјава номерата на преписките, по които е издаден указ за придобиване на б'лгарско гражданство, по които е имало п'рвоначален отказ за издаване на указ от Вицепрезидента на Република Б'лгарија, както следва:


http://mjs.bg/25/91/
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Samo da ja nadopolnam informacijata, znaci kako sto e kazano samo od PREDOk (majka tatko dedo baba ...)
a moznosta e toa da se napravi za 1 mesec, do krajot na Januari (taka mi bese kazano i na mene od Ministerstvto)
Za ostatanatite koi nemaat dokument od predok, mi bese kazano da cekaat izmeni na zakonot i da vidat sto nosat tie izmeni i dali za prekratenite noviot zakon kje predvidi merki.
Sto sakas da kazes so toa (majka tatko baba dedo) ako oni imame od niv dokumenti moze ako imas drugi dokumenti od bartucedi tetki cickovci nema da moze.Toa li sakas da kazes Zosto ne mozam da te sfatam Pozdrav
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
50
Поени од реакции
75
Sto sakas da kazes so toa (majka tatko baba dedo) ako oni imame od niv dokumenti moze ako imas drugi dokumenti od bartucedi tetki cickovci nema da moze.Toa li sakas da kazes Zosto ne mozam da te sfatam Pozdrav
da da tocno taka kako sto velis taka mi bese kazano, samo od majka tatko dedo baba pradedo prababa se razbira so soodvetni izvodi i dokumenti koi kje ja potvrdat rodninskata vrska. I da napomenam uste ednas ova vazelo samo za tie sto se prekrateni i rokot za dostavuvanje na baraniot dop. dokument bil 1 mesec[DOUBLEPOST=1418481184][/DOUBLEPOST]
Cccc kraj nema I nova vlada I se neka ide u k***c do koga be vaka
Se izvinuvam make11, go citiram tvojot post i voedno go koristam kako voved, vo toa sto sakam da go kazam nesto vo vrska so nasava situacija.
Koga nekoi seriozni lugje ovde na forumot pisuvaa i davaa svoi mislenja, nekoi toa go narekuvaa kazala rekla, pesimizam, prazni muabeti itn. Namesto da barame resenie i da se organiziravme sami , na kraj kraevi da ispratevme edno protesno pismo do Ministerstvot za Pravosudie, nie (zboruvam za site) dremevme ovde i kako babi se prepukuvavme deka momata na komsijata e najlicna vo seloto ;)
Ne deka nesto kje smenevme no sepak barem kje mozevme na nekoj podobar nacin od ovoj sega da go irazime nasiot revolt od ovaa dvolicna politika na "brakjata".
Ako nekoj ja smeta ovaa idea za neostvraliva sekako ne e lesno no barem kje im kazeveme deka i nie sme lugje a ne ovci pa da ne pasat.
Pisete slobodno tie sto imaat nekakva idea za ajde da kazam da se slusne i nasiot glas posirko od kajgana forumot.
Gi razbiram lugjeto sega sto gi vratija kako im e, ako nekoj ima od ovie sto od noviot protokol neka se rasprasa vednas da si ja pocne rabotata navreme !
pozz do site vas forumdzii i namerata ne mi bese da navredam nekoj tuku da dadam edna sugestija i se nadevam nema da bidam sfaten loso.
 
Последно уредено:
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Novata vlada uste nema oznaceno ministri I komisii konkretno vo pravosudstvoto. Posledno sto namestija bese za obrazovanie I kultura I tie bea od patrioticniot front. Od druga strana se organiziraat protesti pak vo Sofia ostaviv I link pogore ne od tutunari ili sl.nego od luge sto se protiv novata vlada. Istite tie sto minatiot pat ja turnaa vladata na borisov. Se nadevam deka ovoj pat nema da postignat nisto so tie protesti bidejki vo vcerasnite vesti na bugarska tv kazaa I dokolku ima pak izbori ke dobie borisov. Verijatno vo slednive nekolku nedeli ke se namesti se I vo pravosudstvoto. Tie sto imaat dopolnitelni dokumenti neka nosat nie ostanatite ke pocekame. Verojatno ke ima promeni :) no ne odma
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
da da tocno taka kako sto velis taka mi bese kazano, samo od majka tatko dedo baba pradedo prababa se razbira so soodvetni izvodi i dokumenti koi kje ja potvrdat rodninskata vrska. I da napomenam uste ednas ova vazelo samo za tie sto se prekrateni i rokot za dostavuvanje na baraniot dop. dokument bil 1 mesec[DOUBLEPOST=1418481184][/DOUBLEPOST]
Se izvinuvam make11, go citiram tvojot post i voedno go koristam kako voved, vo toa sto sakam da go kazam nesto vo vrska so nasava situacija.
Koga nekoi seriozni lugje ovde na forumot pisuvaa i davaa svoi mislenja, nekoi toa go narekuvaa kazala rekla, pesimizam, prazni muabeti itn. Namesto da barame resenie i da se organiziravme sami , na kraj kraevi da ispratevme edno protesno pismo do Ministerstvot za Pravosudie, nie (zboruvam za site) dremevme ovde i kako babi se prepukuvavme deka momata na komsijata e najlicna vo seloto ;)
Ne deka nesto kje smenevme no sepak barem kje mozevme na nekoj podobar nacin od ovoj sega da go irazime nasiot revolt od ovaa dvolicna politika na "brakjata".
Ako nekoj ja smeta ovaa idea za neostvraliva sekako ne e lesno no barem kje im kazeveme deka i nie sme lugje a ne ovci pa da ne pasat.
Pisete slobodno tie sto imaat nekakva idea za ajde da kazam da se slusne i nasiot glas posirko od kajgana forumot.
Gi razbiram lugjeto sega sto gi vratija kako im e, ako nekoj ima od ovie sto od noviot protokol neka se rasprasa vednas da si ja pocne rabotata navreme !
pozz do site vas forumdzii i namerata ne mi bese da navredam nekoj tuku da dadam edna sugestija i se nadevam nema da bidam sfaten loso.

Odlicna idea jas sum ZA....Inaku jas veke napraviv kontakt so Petar Kolev od VMRO-BND licen sovetnik za Makedonija na Krasimir Karakachanov eve copy od odgovorot

Знам за проблемот и за жал работите се доста избркани. јас и моите колеги се обидуваме да повлиаеме да се смени нешто, се надевам дека ке успееме
Za tie so nemaat slusnato za nego https://www.youtube.com/watch?v=qBVBhVt5Yok
 
B

Blade Torch

Гостин
Ако има некој како мене , што имал дедо/прадедо што бил бугарски војник но немал никаков документ дома да го докаже тоа , а потоа успеал да најде документ кој тоа го потврдува нека сподели каде барал ( веб-страни или др ...) .
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ако има некој како мене , што имал дедо/прадедо што бил бугарски војник но немал никаков документ дома да го докаже тоа , а потоа успеал да најде документ кој тоа го потврдува нека сподели каде барал ( веб-страни или др ...) .
Vo starata poluraspadnata kuka vo seloto kade sto ziveel vo drveno kovcheze i jas kako tebe mislev deka nema shansi da najdam nekakov dokument no se reshiv zapaliv kola 200 km do tamu i 200 km nazad inache vo kukata ne zivee nikoj vpoveke od 40 god. Moj sovet barajte luge ako imate informacija deka vashite dedovci bile povrzani so Bugarija na bilo kakov nachin mora tamu nekade kade najmalku se nadevate da ima nekoj star dokument inache moite se krshtenica i venchanica orginali od blgarska egzarhija so takseni marki i po tri pechati na niv od 41 god i se nadevam deka ke mi zavrshat rabota. So sreka na site koi ke ja sledat mojata postapka i se nadevam deka ke vrodi so plod. POZZ.:motorce::ojeaa:
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
139
Поени од реакции
171
Јас немам ни од дедо/прадедо ни по баба/прабаба и по татко ми и мајка ми страната :( Некој да ме посоветува нешто? Имам втор братучед, па дали вреди да вадам потврда од клубот во Струмица? Што мислите?
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Ако има некој како мене , што имал дедо/прадедо што бил бугарски војник но немал никаков документ дома да го докаже тоа , а потоа успеал да најде документ кој тоа го потврдува нека сподели каде барал ( веб-страни или др ...) .
Информации ќе најдеш во државниот воен архив Велико Трново.
://www.archives.government.bg/278-%D0%94%D0%92%D0%98%D0%90
Контакти
Адрес:
Велико Т'рново, 5000
ул. “Христо Ботев” № 21
тел. (062)616950 – централа
тел./факс (062)635873; (062)616940 – директор
(062)616921 – читалнја
e-mail: dvia@archives.government.bg
јас успеав да го најдам и добиав документ-удостоверение/потврда иако имам воена книшка од дедо ми ...

http://forum.boinaslava.net/showthread.php?6691-%C2%EE%E5%ED%ED%E8%FF%F2-%E0%F0%F5%E8%E2-%E2%FA%E2-%C2-%D2%FA%F0%ED%EE%E2%EE/page3
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Здраво,
Дали има некој на форумот (со бг пас) кој си ја повлекол сопругата/от во некоја од европските земји по пат на добивање виза?
Благодарам
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom