Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Dobro be luge tie brojcinja se uste pred da se zakoce rabotava ne se od vcera so sigurnost vi tvrdam oti posto sum momentalno covek bez rabota pred tri nedeli gi proveriv site brojcinja do kraj.A stranata so im e zakocena toa i se desavase nekolku pati vo poslednive nekolku nedeli.
Не се од пред некое време, бидејќи и јас секој ден го проверував неговото бројче
селскиот менталитет од типот ``ти ќе ми кажеш`` нема потреба, и три недели наспроти вчера е големо временско растојание
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Не се од пред некое време, бидејќи и јас секој ден го проверував неговото бројче
селскиот менталитет од типот ``ти ќе ми кажеш`` нема потреба, и три недели наспроти вчера е големо временско растојание
Znaci do 11 200 bea minati pred tri nedeli izmegu imase brojcinja nerazgledani.e sega ako e nad toa ili u tie brojcinja nerazgledani toa e veke drugo ne se bunam.:toe: I bez tie izrazi selski mentalitet i slicno vo idnina oti site znaeme deka nemaat red na razgleduvanje.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Мојот број се уште не е стигнат, но вчера имаше нови излезени,
на мојот чичко кој беше пред мене неколку месеци со бројче некаде на крај од 10000
На него му пишува --------- С'вет'т по гражданството не е уважил молбата.
Ова сигурно не е добра вест, ако има некој објаснување слободно нека пише. Бидејќи на сите досега им беа вратени на дополнителна, знам дека тој имаше докомент некој од прадедо, но мислеше дека ке го вратат на дополнителна и тогаш да достави,
и сега наеднаш страницата на правосудието е комплетно блокирана
Nesto sigurno ne e vo red so dokumetite stom go odbile bez da go vratat na dopolnitelna proverka,mozebi i na samoto intervju nesto pogresil pa rabotnikot go ocenil so negativno i uste vo istiot moment go obelezal poznavam takvi mnogu koi pri prvoto pregleduvanje na dokumentite se odbieni,mozebi bil osuduvan a dostavil lazen dokument na pola od nas dokumentot lekarsko uverenie ni e falsh znaci ima nesto...
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Nesto sigurno ne e vo red so dokumetite stom go odbile bez da go vratat na dopolnitelna proverka,mozebi i na samoto intervju nesto pogresil pa rabotnikot go ocenil so negativno i uste vo istiot moment go obelezal poznavam takvi mnogu koi pri prvoto pregleduvanje na dokumentite se odbieni,mozebi bil osuduvan a dostavil lazen dokument na pola od nas dokumentot lekarsko uverenie ni e falsh znaci ima nesto...
Какво е тоа фалш лекарско уверение?
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
59
Поени од реакции
20
Тешам луѓе вратени на дополнителна или одбиени за бугарски пасош..
првите 10 без пари .. за другите новогодишен попуст ке има сигурно :D :D :D
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Какво е тоа фалш лекарско уверение?
Pa koga predavas za drzavjanstvo neli treba da imas i lekarsko uverenie ...mene mi go izvadi posrednikot bez nekoj da me pregleda,isto taka na molbata za neosudivan treba da naglasis deka ti e potrebno za pridobivanje na drzavjanstvo a ne pasos...kako mnogu koi imaa taka napisano i bea odbieni....ima mnogu koi vcera od zatvor izlegoa a napravija dokument deka se neosudivani....znaci rabotite se zategnaa ne se kako sto bea,i za toa pred nekoj den kazav da ne se siri lazen optimizam zatoa sto veke nikoj ne znae ni kako e ni sto e ni tie samite ne znaat sto pravat,a dali ke se promeni zakonot ili ne toa se samo pretpostavki koi po difolt treba da bidat pozitivni zatoa sto nas taka ni odgovara!
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
30
Поени од реакции
20
Nesto sigurno ne e vo red so dokumetite stom go odbile bez da go vratat na dopolnitelna proverka,mozebi i na samoto intervju nesto pogresil pa rabotnikot go ocenil so negativno i uste vo istiot moment go obelezal poznavam takvi mnogu koi pri prvoto pregleduvanje na dokumentite se odbieni,mozebi bil osuduvan a dostavil lazen dokument na pola od nas dokumentot lekarsko uverenie ni e falsh znaci ima nesto...
Не знам што се дешава али ете тоа е искуство лично затоа го пренесувам, кога ќе стигне до мојот број 13000+ ќе ставам апдејт дали ќе се случи истото
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Se sekvate li pred tocno edna godina na natpisot koj sto izleze po vesnicite,koga na samoto intervju im postavuvaa prasanja i kakvi odgovori dadoa aplikantite toa e ziva vistina...del od tie koi doagaa na intervju vo kombeto so koe patuvav jas bea polu pismeni ne me ni cudi da dale takov odgovor ne deka sakam da navredam nekogo no toa e vistginata,ne izeleze toa vo vesnicite za dzabe...
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Тогаш еве нешто за празнично расположение:
https://www.youtube.com/watch?v=t039p6xqutU
:pijani:
Careee zakon pesnava a spotot epten praznicen.:pos::pos::pos::pos::vozbud::vozbud::vozbud:[DOUBLEPOST=1418420063][/DOUBLEPOST]
Nesto sigurno ne e vo red so dokumetite stom go odbile bez da go vratat na dopolnitelna proverka,mozebi i na samoto intervju nesto pogresil pa rabotnikot go ocenil so negativno i uste vo istiot moment go obelezal poznavam takvi mnogu koi pri prvoto pregleduvanje na dokumentite se odbieni,mozebi bil osuduvan a dostavil lazen dokument na pola od nas dokumentot lekarsko uverenie ni e falsh znaci ima nesto...
znaci u intervjuto moze samo da te belezat ako zbrkas pojmovi nacionalnost i grazdanstvo i ako im kazes ko te pitata zaso ti dreba bugarsko drzavjanstvo ti i m reces zaradi pasoso i da odam u stranstvo.Drugo za lekarskoto uverenie da gi vadea posrednicite za 800-1000 denara bez pregled.Ali jas ko vadev mojata doktorka mi napravi celosna kontrola duri i sida test pravev.I se e zapisano.:pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Careee zakon pesnava a spotot epten praznicen.:pos::pos::pos::pos::vozbud::vozbud::vozbud:[DOUBLEPOST=1418420063][/DOUBLEPOST]
znaci u intervjuto moze samo da te belezat ako zbrkas pojmovi nacionalnost i grazdanstvo i ako im kazes ko te pitata zaso ti dreba bugarsko drzavjanstvo ti i m reces zaradi pasoso i da odam u stranstvo.Drugo za lekarskoto uverenie da gi vadea posrednicite za 800-1000 denara bez pregled.Ali jas ko vadev mojata doktorka mi napravi celosna kontrola duri i sida test pravev.I se e zapisano.:pos::pos::pos::pos::pos::pos:
E dobro de tebe .....ama citaj deka pisuvam generalno, zanci edna od tie so falsh lekarsko sum i jas izvadeneno za ne znam kolku pari ne e ni bitno sega ...znaci stanuva zbor za pricina zararadi koja nekoj od aplikantite e odbien,megu drugoto da imase i aplikanti ne koi pobrkaa poimi nego tolku im fakase klikerot pa rekoa mi treba"pasosot" za da rabotam vo Germanija i kako e toj aplikant spored tebe ocenet na mestoto kade rabotnikot blezese i pisuvase nesto...sigurno ne pozitivno.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
E dobro de tebe .....ama citaj deka pisuvam generalno, zanci edna od tie so falsh lekarsko sum i jas izvadeneno za ne znam kolku pari ne e ni bitno sega ...znaci stanuva zbor za pricina zararadi koja nekoj od aplikantite e odbien,megu drugoto da imase i aplikanti ne koi pobrkaa poimi nego tolku im fakase klikerot pa rekoa mi treba"pasosot" za da rabotam vo Germanija i kako e toj aplikant spored tebe ocenet na mestoto kade rabotnikot blezese i pisuvase nesto...sigurno ne pozitivno.
Da da znam za toa koga bev jas na edna so bese so mene i go fatija listot od koj gi ucela prasanjata i odma i rekoa da ne se nadeva,ja stavija na crnata lista.Se sekavam posrednikot ni odrza takva lekcija za toa kako da se odnesuvame na intervjuto duri izgledase prilicno smesno.Znam deka rece koga odgovarate na prasanjata odgovarajte lezerno poleka koga vi postavuvaat prasanja prvo malku kao podrazmislete pred da odgovorite.Ama mislam i samata trema barem kaj mene napravi da izgleda deka ne sum ucela od list iskreno na ispit sum nemala nikogas trema.Toa sto go osetiv togas bese ne trema tuku tremiste.Prvo me prasa kaj sum bila se vo Bugarija i jas i nabrojuvam gradovi ova ona.I na krajo poslednoto prasanje i bese kolku pati si bila vo Bugarija e tuka me zgazi skorz odma u stil pa sto znam mnogu pati ne ke da gi brojam :pos::pos::pos::pos::pos:A ona mi vika pa dobro kazi brojka 5 10 15 :tapp:Me unisti so prasanjeto.Vikam pisi 20-30 pati ne sum gi broela.
 
Член од
8 април 2012
Мислења
22
Поени од реакции
4
Здраво на сите. Сакам да извадам бг пасош ама noob сум тотално околу оваа област. Ке сака некој/а да ми објасни подетално што како иде, што е потребно итн? Однапред блаодарам.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
50
Поени од реакции
75
За тие што преписките им се прекратени,ако имаат документ од предок,нека го поднесат бидејќи може да му се продолжи постапката ако однесе документ како доказ,така ми кажаа од правосудство.
Samo da ja nadopolnam informacijata, znaci kako sto e kazano samo od PREDOk (majka tatko dedo baba ...)
a moznosta e toa da se napravi za 1 mesec, do krajot na Januari (taka mi bese kazano i na mene od Ministerstvto)
Za ostatanatite koi nemaat dokument od predok, mi bese kazano da cekaat izmeni na zakonot i da vidat sto nosat tie izmeni i dali za prekratenite noviot zakon kje predvidi merki.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom