Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
Негативното расположение и негативно упатените мисли можат само негативни работи да привлечат. А ти со твојот песимизам само лошо можеш да привлечеш. Остави ги членовите да шират оптимизам и позитивна енергија. Само така можат да се средат работите.
Vo pravo si!
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
@ lorena.kamenita
17516 prepiski ima vo 2013 od koj 3500-4000 prepiski ne se voopsto pregledani.Znaci ko ke pocnat so rabota za eden mesec do dva ke ne resat site.
А знаеш дека 2012 сеуште не расчистена.Има многу кои што имаат дадено дополнителен документ за потекло уште во јануари годинава,а сеуште стојат во статус кво.Едино кои се пуштени од таа година се Молдавци и Украинци,а додека за Македонците сеуште ништо не е решено.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Тоа значи дека
@ lorena.kamenita
17516 prepiski ima vo 2013 od koj 3500-4000 prepiski ne se voopsto pregledani.Znaci ko ke pocnat so rabota za eden mesec do dva ke ne resat site.
Тоа ззначи дека со прегледување се до 13000.[DOUBLEPOST=1418295946][/DOUBLEPOST]
А знаеш дека 2012 сеуште не расчистена.Има многу кои што имаат дадено дополнителен документ за потекло уште во јануари годинава,а сеуште стојат во статус кво.Едино кои се пуштени од таа година се Молдавци и Украинци,а додека за Македонците сеуште ништо не е решено.
Знам дека има и од 2012 нерешени случаи. Познавам двајца кои се вратени на дополнителна проверка. И двајцата имаат стари документи. Едниот ги однесе во мај, 6 месеци по рокот за доставување, а другиот 1 година по рокот. Се уште се со ист статус. Ако има промени кај нив ќе ве известам.
Позз
 
Последно уредено:
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
А знаеш дека 2012 сеуште не расчистена.Има многу кои што имаат дадено дополнителен документ за потекло уште во јануари годинава,а сеуште стојат во статус кво.Едино кои се пуштени од таа година се Молдавци и Украинци,а додека за Македонците сеуште ништо не е решено.
Toa se e u red ali tie so dostavat dokument eden dvajca na primer umetnat gi znaci tie od 2012 nema da ja ukocat rabotata ako me razbiras.na tie site dokumenti i se pregledani samo i go gledaat dopolnitelniot dokument.a ne celoto dosie.Tie sto voopsto ne se gledani znaci celo dosi i gledaat.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Toa se e u red ali tie so dostavat dokument eden dvajca na primer umetnat gi znaci tie od 2012 nema da ja ukocat rabotata ako me razbiras.na tie site dokumenti i se pregledani samo i go gledaat dopolnitelniot dokument.a ne celoto dosie.Tie sto voopsto ne se gledani znaci celo dosi i gledaat.
Разбирам...Благодарам за одговорот..
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Моментално се стои. Нити се прекратува, нити се враќа на дополнителна, нити се одобрува. Со прекратени стигнаа до 7200/12 и застанаа веќе 3-4 недели. Со дополнителни застанаа на околу 10700/13, одобрени нема повеќе од два месеци. Ова веројатно ќе потрае до Божиќ и Нова година, додека се формираат комисии, Совет, нови хора в ДАБЧ, итд. И да се надеваме во 2015 цунами од нови пасоши.
П.С. На цунамите им даваат имиња. Овој ќе се вика Бојко:)
 
Член од
8 декември 2014
Мислења
26
Поени од реакции
48
Красимир Каракачанов е борец за правата на блгарите в македонија.Штом тои рече оти ке има закон значи закон ќе има.Каракачанов е човек од збор и тој се залага за што повеќе блгари во македонија,впрочем сите појаки посредници секојден пијат кафе заедно со него на ул."Пиротска" N5 тоест во седиштето на ВМРО.Долгопосакуваното пратеничко место за него е остварено и повеќе од тоа тој е двигател на власта со неговиот коалиционен партнер Валери Симеонов.
Овој закон го има и во меморандумот за соработка со Герб,што значи секако ќе биде донесен останува на него да даде се од себе да биде многу многу скоро да помине на влада и во парламент.
Не зедоа никакви функционерски места овој закон сигурно ќе им го поминат.
А сите што паничите само џабе зборите ете тоа се фактите.Поздрав
 
Член од
9 август 2014
Мислења
22
Поени од реакции
31
Красимир Каракачанов е борец за правата на блгарите в македонија.Штом тои рече оти ке има закон значи закон ќе има.Каракачанов е човек од збор и тој се залага за што повеќе блгари во македонија,впрочем сите појаки посредници секојден пијат кафе заедно со него на ул."Пиротска" N5 тоест во седиштето на ВМРО.Долгопосакуваното пратеничко место за него е остварено и повеќе од тоа тој е двигател на власта со неговиот коалиционен партнер Валери Симеонов.
Овој закон го има и во меморандумот за соработка со Герб,што значи секако ќе биде донесен останува на него да даде се од себе да биде многу многу скоро да помине на влада и во парламент.
Не зедоа никакви функционерски места овој закон сигурно ќе им го поминат.
А сите што паничите само џабе зборите ете тоа се фактите.Поздрав
 
S

simpleman

Гостин
За тие што преписките им се прекратени,ако имаат документ од предок,нека го поднесат бидејќи може да му се продолжи постапката ако однесе документ како доказ,така ми кажаа од правосудство.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Inaku,vo ponedelnikot bev vo sofija da podnesam dopolnitelen dokument vo DABC sto go najdov vo megjuvreme.Jas ne sum vraten na dopolnitelna proverka,tuku statusot mi e Изчаква финален статус.Tamu momentalno e haos.Deckoto sto gi prima dokumentite,koga go vide brojceto,vika nema sansa,ova e mnogu staro brojce.(inaku dokumentite za proishod mi se podneseni na 08/09/2014).Mi vika,porano rokot za dop.dokumenti bese eden mesec,a sega e edna nedela.Mu vikam,a be drugar,ja ne sum vraten na dopolnitelna proverka,tuku sega go najdov dokumentot i samo da go dostavam so molba.On mi vika,nema sansi,postarite kolegi sto bile do sega,a najverovatno sega se suspendirani mu rekle da ne prima nikakvi dopolnitelni dokumenti,tuku treba da se ceka,ako ti se smeni statusot za da ti baraat dopolnitelni dokumenti,da doneses vo rok od 7 dena,ili pak ako si odbien,celata procedura treba da ja otpocnuvas od pocetok,so zakazuvanje online,ama ne kako sto bese porano so odreden datum,tuku zakazuvas online i drugiot den ides vo DABC i gi podnesuvas dokumentite.
pa koga zakazuvas online ti zakazuvaat za posle sedum meseci,kako moze denes zakazuvas drugiot den odma da odis vo DABC,nekako nemie jasno ako mozes da pojasnis kako tocno ti kazaa?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom