Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 август 2010
Мислења
140
Поени од реакции
210
Луѓе а јас заборавув маил да ставам... Има некаква врска?
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
91
Поени од реакции
62
Јас со документ од брат со бугарско државјанство/пасош сум веќе 1 месец на дополнителна...

Инаку веќе повеќе од месец немат протокол со одобрени бројчиња... така да тоа ми изгледа како дека нешто се крчка... трпениe спасение :D
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Дечки, другар мој успеа да најде низ дома ученичка книшка од баба 41/42, гимназија во Битола, цела на бугарски јазик, со предмети : историја на бугарска црква и бугарски јазик. Поминува ли ова ? Ако некој имал сличен документ, да пише.
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
24
Дечки, другар мој успеа да најде низ дома ученичка книшка од баба 41/42, гимназија во Битола, цела на бугарски јазик, со предмети : историја на бугарска црква и бугарски јазик. Поминува ли ова ? Ако некој имал сличен документ, да пише.
pominuva definitivno
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
65
Поени од реакции
31
Дечки, другар мој успеа да најде низ дома ученичка книшка од баба 41/42, гимназија во Битола, цела на бугарски јазик, со предмети : историја на бугарска црква и бугарски јазик. Поминува ли ова ? Ако некој имал сличен документ, да пише.
Треба да дадат некаков знак дека се почнати со работа, пошто веке некое време ништо не се знае конкретно, ни што прават ни како прават .... И тие што имаат поднесено дополнително документи, од типот крштеница, свидетелство или било каков друг документ што ги поврзува со дирекно потекло веке чекаат мн време и не се знае што како ке биде. Ако поминат тие тогаш со тој документ минуваш 99.9 % ....
Во секој случај што побрзо го поднесе толку подобро..........
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
2
zdravo nov sum na forumot,me interesira ako moze da mi kaze nekoj nadopolnitelna proverka sum imam podneseno od dedo mi licna karta od 1942 samo ne e isto prezimeto so majka mi,mi rekoa da gi povrzam korenite eden posrednik no neznam kakood kaj nas nisto ne moze da se napravi
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
zdravo nov sum na forumot,me interesira ako moze da mi kaze nekoj nadopolnitelna proverka sum imam podneseno od dedo mi licna karta od 1942 samo ne e isto prezimeto so majka mi,mi rekoa da gi povrzam korenite eden posrednik no neznam kakood kaj nas nisto ne moze da se napravi
Прво ќе отидеш во општината каде што е роден дедо ти. Ќе прашаш таму со кое одделение од архивот на Мк соработува таа општина и ќе поднесеш барање т.е. молба преку таа општина до одделението на Архивот. Мора да се спроведе преку службена дејност, и во рок од 2-3 дена би требало да те известат.
 
Член од
22 април 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите.

И јас имам некои прашања, ќе ве замолам за одговор.

1. На мајка ми 1 братучед има бугарско државјанство. Значи од брат и сестра деца. Дали можам да докажам со него бугарско потекло?
2. Од дедоми пронајдов Југословенска книшка, војна. Дали може ова да помине? град пишува ,,Доводар,, а од која држава точно, не нагласува.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Na mene mi izleze so dostaven dokument od prv bratucet dodeka uste bev vo procedura.ne me vratija na dopolnitelna proverka.Ali sestra mi koja e 20 brojcinja pred mene seuste ceka so istiot toj dokument.Posle godina i dva meseca od intervjuto.
другар гледам викаш може од прв братучет нема ли да има проблем што имаме различни презимиња и ако може да ми дадеш контакт од твојот посредник
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
2
Прво ќе отидеш во општината каде што е роден дедо ти. Ќе прашаш таму со кое одделение од архивот на Мк соработува таа општина и ќе поднесеш барање т.е. молба преку таа општина до одделението на Архивот. Мора да се спроведе преку службена дејност, и во рок од 2-3 дена би требало да те известат.
dobro blagodaram ma sto tocno da pobaram[DOUBLEPOST=1416488520][/DOUBLEPOST]
dobro blagodaram ma sto tocno da pobaram
besto policija ne sakat da cujat
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
605
Ова нема врска со нас што конкурираме со блгарски произход овде вика дека има измена во законот за блгарско гражданство што сакаат да земат државјанство по општа натурализација за граѓани што сакаат да инвестираат во Бугарија над милион лева.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.571
Поени од реакции
5.223
па ако потребата да инвестираш 500 000 евра за тебе е добра вест тогаш да добри се.
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
91
Поени од реакции
62
da, no se pravat izmeni opsto vo zakonot za grazdanstvo.. taka da i za ostanatite kje smenat ( : barem taka mi izgleda
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom