Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.013
Поени од реакции
14.858
Права ствар за согледување на големините во микро и макро светот можите да согледате на следниот линк.Прикажаното е фасцинантно

http://htwins.net/scale2/
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.013
Поени од реакции
14.858
Nova fotografija s Marsa otvorila brojna pitanja
Nasin rover Kjuriositi snimio je još jedan neobičan objekat na Marsu - savršenu kuglu na tlu.




NASA



Naučnici već decenijama pokušavaju sa sigurnošću da utvrde da li je voda na Marsu postojala tokom njegove prošlosti, ali trenutno, mnoge oči uprte su u jednu kuglu koju je kamerama snimio rover Kjuriositi, prenosi Mirror.

Reč je o glatkoj i savršeno formiranoj kugli, koju zahvaljujući Nasinom roveru, može videti svako, međutim, kako je ona nastala, pitanje je na koje NASA tek treba da ponudi svoj odgovor.

Do tada, mnogi će pustiti mašti na volju s pretpostavkama o čemu je reč, kao što je to bio slučaj sa misterioznim "kostima" na Marsu. "Kosti" na Marsu razbuktale maštu teoretičara zavere

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2014&mm=09&dd=27&nav_id=904908
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Нашата месечина и не е толку осамена

Месечината се движи околу Земјата повеќе од четири милијарди години. Меѓутоа, нашиот верен сопатник не е така осамен колку што се мисли, пишува Дејли мејл.



Нов објект наречен 2014 ОЛ339 исто така кружи околу Земјата, а набљудуван со моќни телескопи, изгледа како „втора месечина“. Станува збор за астероид со пречник од 150 метри на кој му е потребна една година за да го обиколи Сонцето, а доволно е блиску до Земјата за да може да се смета за сателит.

Необичниот објект бил случајно откриен на 29 јули на чилеанскиот универзитет Антофагаста. Тој патува со нашата планета 775 години и ќе продолжи да ја придружува најмалку уште 165. Има елиптична орбита која се поклопува со таа на нашата планета.

Сепак, најпознатиот астероид кој исто така кружи околу Земјата е 3753 Круитне, кој има пречник од пет километри. Тој бил откриен во 1886, но научниците дури во 1997 година успеале да ја исцртаат неговата вистинска траекторија.



Нашата планета има цела низа таканаречени „минимесечини“, мали астероиди кои се привлечени од Земјината гравитација, но се многу помали од спомнатите објекти. Научниците се надеваат дека еден ден ќе „фатат“ еден од квази-сателитите, кои можат да дадат вредни информации за формирањето на Сончевиот систем.

Научниците на Универзитетот на Хаваи во 2012 година ја пресметале веројатноста Земјата да има повеќе од еден природен сателит. Било заклучено дека во секој момент, за одржување на рамнотежата, мора да има барем еден астероид со пречник од најмалку еден метар кој кружи околу нашата планета.

www.mkd.mk
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Ајде прашање

Знае ли некој каде во македонија небото е највеќе отворено и полно со ѕвезди ?






 
Последно уредено:

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
^ секаде каде што нема светло , надвор од урбаните места , на пр. у село на планина е мн јако . Јас кај што сум седел и било мн јако у Градиште на игралиштето...страваа ee :)
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
Ајде прашање

Знае ли некој каде во македонија небото е највеќе отворено и полно со ѕвезди ?
Во Рудине (таму одат од Скопско астрономско друштво), мариовско, овче поле. И колку повисоко, толку подобро (и секако подалеку од град, мин 50 км).
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
^ секаде каде што нема светло , надвор од урбаните места , на пр. у село на планина е мн јако . Јас кај што сум седел и било мн јако у Градиште на игралиштето...страваа ee :)
Знам за ова ама ми требаше точна локација место

Во Рудине (таму одат од Скопско астрономско друштво), мариовско, овче поле. И колку повисоко, толку подобро (и секако подалеку од град, мин 50 км).
Фала ти а кажи ми за у скопско астрономско друштво примат членови како е има евент стават на фб нешто за тури или ?
А за Свети николе ме зачуди тоа е низок предел ...
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
Фала ти а кажи ми за у скопско астрономско друштво примат членови како е има евент стават на фб нешто за тури или ?
А за Свети николе ме зачуди тоа е низок предел ...
Нема евент (барем јас не сум видел досега). Инаку како што гледам можат со нив да одат и други од страна (ако има слободно место у кола). За контактирање преку фб (или на состаноци, ако уште ги има).
Околните ридови се височки (~800+ метри). Богословец, Ѓуриште.. накај Пониква.. :)
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
За неполни 24 часа Розета / Филае ќе слета на кометата Чурумов-Герасименко
Преносот во живо почнува за неполн саат. Првите панорамски слики се очекуваат не порано од 18 часот утре. Целиот распоред на настани може да се најде тука.
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
Ајде прашање

Знае ли некој каде во македонија небото е највеќе отворено и полно со ѕвезди ?



Битно е да нема light pollution. Татиќев камен на пример е лесно пристапен, има асфалтиран пат, далеку е од Куманово некои 30 километри, и е релативно висок 1030 мнв. Од тоа што ми кажувале други од Кајмакчалан многу убаво се гледало ноќното небо. Таков е забутан, висок +2500 м. така да кога ке се погоди преку лето времето веројатно горе е фантазија. :D Исто ако си од Скопје натаму Караџица би требало да е одлично место.
 
I

izotop

Гостин
Поинтересно е некој да израчуна со колкаво задоцнување сигналот доаѓа, земајќи ја во предвид оддалеченоста.
И парсец да се израчуна.
Има еден куп игри, но штета што на темава нема многу луѓе, би паднала добра дискусија оолу ова. Да отвориме тема?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom