Најекономично греење и ладење

Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
@Vanlok
И јас сум за Gree Hansol ама никаде неможам да ги најдам по еуро вент како одат во минус , тоа што е дадено како спецификација е за +7 степени, а би сакал да прочитам како Gree работи на -7, и на -15 , -20 степени, да видиме колку губи ЦОП и енергија. Погоре има дијаграм како им паѓа ЦОП и кв види убав приказ дале финците.

Пример пред мене го имам еуро вент за климите Daikin i Toshiba
КВ +7 = 3,58 -7= 2,28 -15=1,74
Daikin FTHN35MB Ладење 3,4 Греење 3,58 Цоп на +7 = 3,77, -7= 2,14 -15= 1,70

Toshiba Avant RAS-137SKV-E3 Кв +7= 4,20 -7= 2,65 -15=2,25
Цоп +7=3,68 -7= 2,52 -15= 2,10


КВ +7 = 5,62 -7=3,22 -15=2,58
Daikin FTHN50MB Ладење 5,48 Греење 5,62 Цоп на +7 = 3,75 -7=2,62 -15= 2,43


Toshiba Avant RAS-167SKV-E5 КВ +7=5,20 -7= 3,36 -15=2,82
ЦОП +7=3,42 -7=2,40 -15=2,08
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.772
Аvant е најслабата серија на Тошиба, а искрено не е нешто посебно поевтина од Сузуми -која треба да е осетно подобра.

Gree Hansol треба да е добар избор за греење, изработката мислам дека полоша од јапанските Тошиба/Даикин... што значи по некоја логика повеќе шанси за подолг животен век. Ама логиката не функциора секогаш во реалност. ;)

Иначе, последна информација за цените (од Зорба):
Hansol 41k денари
Change 29k денари
на ова идат плус 70евра монтажа (абе изгледа секаде ја покачиле монтажата, нели 50-60 идеше лани?)

@tzlatko ти бачка што се реши, кој бренд/модел?
Зошто да не настапиме заедно со @komandant_Mark -ако побарам 2 или 3 клими ќе падне попуст обавезно. :)
(за Тошибата така лани дадоа убав попуст, со пријател пазаривме 2 клими)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.719
Поени од реакции
4.050
@Vanlok
Jas se vrtam okolu GREE HANSOL i VIVAX GEYI. Sto me odbiva vo momentov od kupuvanje?

VIVAX GEYI:
-sepak e nekakva kopija , ne ja nudi klimadjiski brend
-zbunetost na prodavacite, nepreciznosti i kontradiktornosti vo prospektite za karakteristikite
- gi citam hrvatskite forumi za klimi a tamu VIVAX e izvikana firma i nikoj ne gi esapi ni pod razno iako se nivni ceda
-ne se nesto popoularni i vo drugite ex yu prostori
-na kraj najvaznoto : KAJ DA KUPAM KOGA NIKOJ NE NI NUDI vo momentov, se ceka nov kontingent ( da imase pred 10-dena ce kupev, sega ednostavno ne znam!)

GREE HANSOL:
-eden gospod znae sto ce dobies pod imeto HANSOL (citajtegi mojte postovi nanazat)
-Zorba ne kazuva sto prodava ( na prasanjeto za oznakite veli ne e vo moznost da gi procita , a treba da gi znae na pamet ako prodava)
-kaj GREEMAK tocno se znae oznakata no e za 100e poskapa, no go nudi modelot za 2015 godina
-HANSOL-ot e model star 4-5 godini, vo sklad so toa se i oznakite, bez da znam koi oznaki nosi toa sto go kupuvam NE KUPUVAM
-po ex yu prostorite mnogu malku se kupuva ovoj model (doduse tie sto go imaat se falat)
- i srbite se mnogu zbuneti so oznakite i karakteristikite
-vladee golema konfuzija vo prospektite na GREE (CITAJTE GI MOJTE POSTOVI POGORE)

Da se udruzime zaedno trojcata e dobra idea.....ama ....i vremevo nesto ne mi odi na raka za kupuvanje.... da zaladi ne mu ja mislam mnogu mnogu.....ne kupuvam avtobus.

Povece sum nekako za VIVAX-ot GEYI, sega koga ce dobijat vo PAKOM ce se resam verojatno (i cenata od 42000 so montaza e popovolna).

P.S.
Razmisluvav da se spustam edno skalilo podole na primer na CHANGE ili VIVAX GEEI ama koga ce gi sporedis nadvoresnite edinici so poskapive braca ednostavno nema dvooumenje. Poskapive imaat OGROMNI nadvoresni izmenuvaci ( od 18000 btu) sto garantiraat pristojni snagi pri niski T i tuka nema dilemi pri izborot!
Vo kraen slucaj i OVA e pricinata sto se odluciv za eden od ovie dva modela.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Jas glasam za vivax, bidejki toj e toj,a dodeka gree (kako sto citam vo postovite) moze da bide low ambient heating, pa mozebi ne, oznakite se drugi itn itn itn...., a ovoj e toj eden i nema drug, takov e kakov sto e.

Doma imam dva Gexi i prezadovolen sum, na edniot nesto imase zuenje pa se ispostavi jonizatorot nesto ne bil kako sto treba, i go smenija ekspresno (go nemaa na lager), sto znaci deka pozadi vivax stoi kontakt2000 koja e seriozna firma, koja dava sigurnost za sekakov vid na podrska.
A siguren sum deka nema razlika pomegu gree i vivax, samata optimizacija na tehnolosko proizvodstven proces ne e zahteven za menuvanje na parametri za nekolku stotici klimi (nasproti iljadnici), vo slucajov Vivax, da bidat so drug kvalitet sporedbeno so Gree[DOUBLEPOST=1415518456][/DOUBLEPOST]A 18000 btu, kade ima Gree hansol ili vivax gexi/geyi i kolku cinat
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.772
...
Razmisluvav da se spustam edno skalilo podole na primer na CHANGE ili VIVAX GEEI ama koga ce gi sporedis nadvoresnite edinici so poskapive braca ednostavno nema dvooumenje. Poskapive imaat OGROMNI nadvoresni izmenuvaci ( od 18000 btu) sto garantiraat pristojni snagi pri niski T i tuka nema dilemi pri izborot!
Vo kraen slucaj i OVA e pricinata sto se odluciv za eden od ovie dva modela.
Јас треба спалната соба да ја решам, ама кога би идел на Hansol (наместо на Change) тогаш него би го ставил во дневната соба. Тошибата би идела во спалната соба.
Од друга страна за спалната и Change ќе врши работа.

Разликата од Hansol до Change е 15.330ден. Не е премногу, но не е ни занемарливо... посебно од аспект на недостатокот на информации точно за кои надворешни/внатрешни единици се работи.

Како и да е јас за пар денови најкасно ќе морам да се одлучам. Ќе се читаме овде и по ПП ако набавам конкретни информации за ознаките на единиците.
Во најмала рака, ако Златко не се одлучи за купување а @komandant_Mark е за зимање... тогаш можам да прашам за попуст за 2 клими.
Пратете ја почесто темава (и ПП пораките) следниве пар денови. :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.719
Поени од реакции
4.050
Jas glasam za vivax, bidejki toj e toj,a dodeka gree (kako sto citam vo postovite) moze da bide low ambient heating, pa mozebi ne, oznakite se drugi itn itn itn...., a ovoj e toj eden i nema drug, takov e kakov sto e.

Doma imam dva Gexi i prezadovolen sum, na edniot nesto imase zuenje pa se ispostavi jonizatorot nesto ne bil kako sto treba, i go smenija ekspresno (go nemaa na lager), sto znaci deka pozadi vivax stoi kontakt2000 koja e seriozna firma, koja dava sigurnost za sekakov vid na podrska.
A siguren sum deka nema razlika pomegu gree i vivax, samata optimizacija na tehnolosko proizvodstven proces ne e zahteven za menuvanje na parametri za nekolku stotici klimi (nasproti iljadnici), vo slucajov Vivax, da bidat so drug kvalitet sporedbeno so Gree[DOUBLEPOST=1415518456][/DOUBLEPOST]A 18000 btu, kade ima Gree hansol ili vivax gexi/geyi i kolku cinat
18000 btu- mislev na goleminata na nadvoresnata edinica za 12000 btu. Bas poradi taa nabildana golemina na izmenuvacot mozat da isporacat snaga od preku 4.5 kW ( koga treba normalno) i togas rabotat vo energetska klasa C. Ova e verovatno onoj turbo mod so f-cija od 160 hz na kompresorot, zgolemen napon od 380V i snaga na opteretuvanje na kompresorot od 1.8 kW....... Poradi ova i gi cenam ovie klimi.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Na eden prijatel mu treba 18000btu, pa mislev ako nekoj znae kade ima i po koja cena (Hansol ili geyi)
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
Еве од надворешната единица
Прегледај го приврзокот 102800

Еве од внатрешната единица
Прегледај го приврзокот 102801

А ова е онаа G10 технологија на компресорот на Gree што ја има променето и VIVAX во овие модели, еве моментална потрошувачка кога ја има постигнато саканата температура
Прегледај го приврзокот 102802
@strelec80
Бидејќи јас треба да греам 43 квадрати салон мене 12ка ке ми е мала би одел на 18ка. Ме интересира како грее Vivax geyi како си задоволен од неа? Од сликите што видов и од спецификациите е одлична дури има и подобри карактеристики и од Toshiba.
Салонот кај мене е на едно со отворена кујна+дневна + трпезарија и е 43 квадрати. Нова градба со еден надворешен зид. изолација 5 цм стирпор со фасада.ПВЦ прозори со 7 комори.Јас сум во средина од двете страни имам станови.
Досега многу коментари прочитав за Vivax gexi или сега е vivax geyi. Велат дека грее дури и подобро од Toshiba само маната демек им била во пластика што пуцкетала.

Луѓе во дилема сум ...
Hansol 18ka или Vivax geyi 18ka ????
Дали некој знае колку е потрошувачката на Vivax geyi 18ka? Дали знаете колку е цената на Vivax geyi 18ka?
Ја гледав и Toshibata avant според еуровент енергијата на -15 и паѓа 2,82 кв.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.020
Поени од реакции
30.772
Некои неформални информации што ги добив за Гри моделите достапни овде. Ознаките се:

Gree Change:
GWH12KF K3DNA6B

Gree Hansol:
GWH12TB S3DNA3B


Случајно налетав на еден мој пост на еден српски форум (од кога почнав да се интересирам за инвертор клими):
http://www.elitemadzone.org/t22368-179#3302454
Еве што ми одговараат таму:
http://www.elitemadzone.org/t22368-179#3302967
@Vann:
probaj da nadjes Gree, model Hansol
oznaka: GWH12TB-S3DNA1B
· Kapacitet (nominalni): 12.000Btu
· Snaga Hlađenje kW: 3520 (700-4500) W
· Snaga Grejanje kW: 3650 (720-5500) W
· Energetska klasa: A / A
grejanje (COP) 4.40 ; hladjenje(EER) 4.25




Инаку јас сепак некако радије би идел на поевтиниот Change. И онака веќе имам инсталација за централно греење и иднава година ќе се намести камин со котел...
Кога ќе биде поладно ќе палам оган, и не ми треба класа С ефикасноста на Хансолот (која на пониски температури хансолот ја има, со помош на големината на надворешната единица). Колку да е добро да има човек таква резерва, сепак алтернативата за ладните денови ми е каминот... а парите подобро да вложам подоцна во рекуператори.


Како и да е, спрема ова долу овој Change има Даикин компресор:
http://deltron.hr/gree-thermoscreens/gree/doc/Specijalizirani klima uredjaj/change zidni.pdf

Model of Outdoor Unit GWH12KF-K3DNA5B/O
Daikin Compressor Industries/daikin
Compressor Model 1YC23AEXD

Интересен инфо за Change:
http://www.elitemadzone.org/p3449662
Sto se GWH12KF-K3DNA6B modela tice i tu ima update. Ovo je model sa Daikin kompresorom kome fali SCOP +0.1 da bi ispunjavao normativ za prodaju u EU (SCOP 3.8). Prema iskustvima ljudi sa foruma u Bugarskoj rec je o vrlo kvalitetnom kompresoru - ugradjivanog na pocetku saradnje izmedju Gree i Daikin-a u Gree top modelima za 2010/2011. godinu. Meni se cini da je sad ovo poslednja tura isturanja tih kompresora zbog novih normativa EU koji su poceli da vaze 2013. godine.
...
Na kraju da podvucem da je sada samo pitanje da li uzeti Vivax ili Gree. Ukoliko bi na nasem trzistu postojao Gree J model ne bih se trenutka razmisljao, ali ostaje mi samo utvrditi koliko je zaista OEM model oslabljen.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.545
Поени од реакции
7.308
GREE HANSOL:
-eden gospod znae sto ce dobies pod imeto HANSOL (citajtegi mojte postovi nanazat)
-Zorba ne kazuva sto prodava ( na prasanjeto za oznakite veli ne e vo moznost da gi procita , a treba da gi znae na pamet ako prodava)
-kaj GREEMAK tocno se znae oznakata no e za 100e poskapa, no go nudi modelot za 2015 godina
-HANSOL-ot e model star 4-5 godini, vo sklad so toa se i oznakite, bez da znam koi oznaki nosi toa sto go kupuvam NE KUPUVAM
-po ex yu prostorite mnogu malku se kupuva ovoj model (doduse tie sto go imaat se falat)
- i srbite se mnogu zbuneti so oznakite i karakteristikite
-vladee golema konfuzija vo prospektite na GREE (CITAJTE GI MOJTE POSTOVI POGORE)
За да нема забуни и конфузии.
Еве што модели имаат на лагер од 12к и 18к:
Hansol:
GWH12TB-S3DNA3B и GWH18TC-S3DBA3B
Change:
GWH12KF-K3DNA6B и GWH18KG-K3DNA6J
Ако прашаш на право место ке добиеш информации :)
ГРЕЕМАК ГРОУП (па самото ГРОУП кажува) е спој од повеќе фирми/директори во групација, едната е Зорба-Б другата е Гаги и третата незнам само знам директорот е Горан. Делот за битола го покрива Еуроклима. Секој си има свој удел во работата (продажба, сервис, проектирање) за да го покријат освен Резиденцијалниот(поситниот) и крупниот Комерцијалниот дел на производи на ГРЕЕ за кој требаат големи пари.
Тоа пак значи дека истото што го има Греемак на лагер го има и Зорба и Гаги итн. истата групација е. На мојот гаранциски лист пишува Увозник: "Греемак Гроуп" а подоле се наведени Зорба и Гаги како централен сервис и Еуроклима битола како овластен сервис, а климите ги платив на зорба.
Ја го дадов тука бројот на зоки монтерот бидејки он најбрзо може да исконтактира некој од директорите и да добие информации за модели/цени. Ама не ги знае зоки на памет у секој момент! А и не се лесни за памтење, буква згрешиш мање више одма друг модел е и мора да се провери пред да се одговори.
Горните модели зоки ми ги прати денес по СМС зада ги постирам тука, откако прашал некој од директорите.
И друга работа би те прашал, како ке знаеш што Грее машина ке има во Виваксот Gexi/Geyi кога вивакс лепи свои налепници на единиците со свои ознаки, или тогаш нема да ти смета што незнаеш кој точен модел е ?
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53

Attachments

Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Се мислам меѓу Gree Change и Gree Hansol, 12000BTU моделите... Да не знае некој кои се ознаките на надворешните и внатрешните единици на актуелните модели (да прегледам еуровент пред да се решам?

Hansol кога би земал, се мислам да го бапнам во дневната соба (наместо Тошибата Сузуми). Change ако биде, секако би идел право во спалната.
Некои неформални информации што ги добив за Гри моделите достапни овде. Ознаките се:

Gree Change:
GWH12KF K3DNA6B

Gree Hansol:
GWH12TB S3DNA3B


Случајно налетав на еден мој пост на еден српски форум (од кога почнав да се интересирам за инвертор клими):
http://www.elitemadzone.org/t22368-179#3302454
Еве што ми одговараат таму:
http://www.elitemadzone.org/t22368-179#3302967
@Vann:
probaj da nadjes Gree, model Hansol
oznaka: GWH12TB-S3DNA1B
· Kapacitet (nominalni): 12.000Btu
· Snaga Hlađenje kW: 3520 (700-4500) W
· Snaga Grejanje kW: 3650 (720-5500) W
· Energetska klasa: A / A
grejanje (COP) 4.40 ; hladjenje(EER) 4.25




Инаку јас сепак некако радије би идел на поевтиниот Change. И онака веќе имам инсталација за централно греење и иднава година ќе се намести камин со котел...
Кога ќе биде поладно ќе палам оган, и не ми треба класа С ефикасноста на Хансолот (која на пониски температури хансолот ја има, со помош на големината на надворешната единица). Колку да е добро да има човек таква резерва, сепак алтернативата за ладните денови ми е каминот... а парите подобро да вложам подоцна во рекуператори.


Како и да е, спрема ова долу овој Change има Даикин компресор:
http://deltron.hr/gree-thermoscreens/gree/doc/Specijalizirani klima uredjaj/change zidni.pdf

Model of Outdoor Unit GWH12KF-K3DNA5B/O
Daikin Compressor Industries/daikin
Compressor Model 1YC23AEXD

Интересен инфо за Change:
http://www.elitemadzone.org/p3449662
Sto se GWH12KF-K3DNA6B modela tice i tu ima update. Ovo je model sa Daikin kompresorom kome fali SCOP +0.1 da bi ispunjavao normativ za prodaju u EU (SCOP 3.8). Prema iskustvima ljudi sa foruma u Bugarskoj rec je o vrlo kvalitetnom kompresoru - ugradjivanog na pocetku saradnje izmedju Gree i Daikin-a u Gree top modelima za 2010/2011. godinu. Meni se cini da je sad ovo poslednja tura isturanja tih kompresora zbog novih normativa EU koji su poceli da vaze 2013. godine.
...
Na kraju da podvucem da je sada samo pitanje da li uzeti Vivax ili Gree. Ukoliko bi na nasem trzistu postojao Gree J model ne bih se trenutka razmisljao, ali ostaje mi samo utvrditi koliko je zaista OEM model oslabljen.
samo edna mala zabeleshka na informacijata koja si ja nabavil od srbite. Ke te (ili niv ke gi) citiram:
Energetska klasa: A / A
grejanje (COP) 4.40 ; hladjenje(EER) 4.25
dokolku COP e 4.4
togash za greenje e A+ klasa
Vakvi milion zabeleshki najdov samo vo NEPTUN i informaciite za gree. Najmnogu me nervirashe toa shto za gree za ist model naogav razlicni podatoci za COP na primer.
Luge, forumgjii, distributeri i gorila marketing agenti VE MOLAM sfatete deka ovie klimi se skapi i nie kako kupuvaci zasluzuvame da dobieme verna informacija za shto davame dve ili tri ili cetiri nashi plati. Se izvinuvam za mojot revolt ama stavrno mi e glupavo nekoj da dade 500-600-700 evra a da ne e 100% siguren shto kupuva. Toa ne e fer. Siguren sum dokolki GREE GROUP ili GREE MK kako i da se vikaat ovoj problem si go reshat, ke imaat poveke promet. JAs licno ne kupiv GREE samo radi ova.
Imajte ubavo nedelno popladne
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
Овој пост го најдов на српски форум за грее хансол..ке го постирам тука за информација

Evo nesto.......GREE klima Hansol 12.............
COP +7 c iznosi 4.40
COP +2 c iznosi 2.82
COP -7 c iznosi 2.62
COP -15c iznosi 2.17
merenje po standardu En14511
kompressor type --- inverter Sanyo
u nekim modelima je kompresor Daikin,Panasonic odnosno Sanyo.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.545
Поени од реакции
7.308
@Strelec
кои се ознаките за Грее хансол 18 ка ??

На Google налетав на вакви упатства за Вивакс и Грее. Се е исто напишано освен насловот

http://www.scribd.com/doc/244160571/Uputstvo-za-instalaciju-i-rukovanje-HANSOL-SRB-pdf
Eve ti go istoto od scribd u direkt link da si go simnes u pdf ;)
Аха овде vo pdfot го нема моделот GWH18TC-S3DBA3B тоа ли е прашањето ?
Ако е тоа, одговорот е дека e ова старо упатство, фактички не се знае ни од кога е :) ама сигурно не е најново па затоа го нема. Најди го постот на tzlako неколку страни наназад кај што го имаше постирано линкот до RAC2015 т.е. резиденцијални уреди за 2015год, затоа и tzlatko нагласи дека е најновиот модел на хансол донесен тука.
Инаку нервозата со сервисниве на грее ја прави тоа што:
1. ПДФ-ите кинезиве ги прават со некој фонт кој ни адобе ридер ни фоксит ридер ретко го имаат...затоа и коа пребарувате и на гугл и во пдф-от неможе да најде текст а знаете дека сигурно го има во пдф-от, пример ако копирате текст од пдф-от за пастирање во гугл искачаат хироглифи.
2. Пдф-ите се од различни години ( а непишува за која год е пдф-от) а Грее ги менува уредите со годините а со тоа и ознаките.
3. Хансол се прави и за Европа и за Канада и за Бразил и други земји кои пак се во различни Температурни зони и друг напон на струја користат, затоа мислам дека само вториот дел од ознаката за моделот(после минусот "-") се менува. Значи мора да имаш пдф што е за европски Температурни зони Т1.
4. За да скратиш маки и не залуташ во морето информации прашуваш тука кој модел го имаат и само за него бараш инфо.
Од тоа што ја го имам сватено после X саати со ПДФиве и сервисните на Грее е дека ако сакаш точно да оделиш кој модел кој е, тоа може да се направи само по Product Code бројот, затоа што за иста ознака на моделот пример за GWH18TC-S3DBA3B може да има 2 или повеќе Product koda. За секој Продукт код број, подоле во сервисното има листа на деловите вградени за тој продукт код, тука што имам приметено е дека прават иста клима(исти модел но друг продукт код) со и без греачи, што се гледа од листата со делови.
Но пак да скратиш маки у пребарување Зорба или Греемак сите клими што ги носат се оние со вградени греачи, прашај ги дали се со греач на крај краева. А тој продукт код, и да ти стигне дома опремата нема да го најдеш, ја барем не сум го нашол а можда и не сум ја барал доволно детално....причина за тоа е вероватно што веќе кога ми стигнала опремата дома, веќе и сум ја платил, па не сум барал влакно у сеното :)
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
@strelec80
Бидејќи јас треба да греам 43 квадрати салон мене 12ка ке ми е мала би одел на 18ка. Ме интересира како грее Vivax geyi како си задоволен од неа? Од сликите што видов и од спецификациите е одлична дури има и подобри карактеристики и од Toshiba.
Салонот кај мене е на едно со отворена кујна+дневна + трпезарија и е 43 квадрати. Нова градба со еден надворешен зид. изолација 5 цм стирпор со фасада.ПВЦ прозори со 7 комори.Јас сум во средина од двете страни имам станови.
Досега многу коментари прочитав за Vivax gexi или сега е vivax geyi. Велат дека грее дури и подобро од Toshiba само маната демек им била во пластика што пуцкетала.

Луѓе во дилема сум ...
Hansol 18ka или Vivax geyi 18ka ????
Дали некој знае колку е потрошувачката на Vivax geyi 18ka? Дали знаете колку е цената на Vivax geyi 18ka?
Ја гледав и Toshibata avant според еуровент енергијата на -15 и паѓа 2,82 кв.


Јас за разлика од тебе греам дневна со кујна од околу 23-24квадрати нова градба, 8цм стиропор во фасада, ПВЦ прозори, југозападна страна, на југ имам троклирен прозор а на запад тераса со двокрилна врата, воглавно прилично топол ми е станот. До сега сум презадоволен од климата иако сеуште не е испробана на минус темпераури. За твојата квадратура дефинитивно ке ти треба 18ка. Јас климата ја зедов од Адванс Медија ( не го свакајте ова како реклама ) и кога се јавив за да ги прашам зашто на нивниот сајт за климата пишува дека е со Грее компресор а на Хрватскиот пишува дека е со Санио дечкото од Адванс ми рече дека 12ката е со санио а 18ката е со грее компреср, (зборувам за GEYI серијата), ако тој ме дезинформирал и јас ви кажувам дезинформација. Инаку за брза е брза во аспект на постигнување на температурата а за тие пуцкања на пластиката точно ги има ама тоа се занемарливи крцкања и тоа само додека загрее, и не се чести туку може да ги има а може и да ги нема, обично се слушаат кога ке и зададаеш нагло да постигне, ништо страшно според мене.
Знаеш како викаат за колите, ако сакаш да купиш евтин голф купи си сеат, истото ти е и овде ако сакаш евтин gree купи си vivax :) воглавно мислам дека нема да погрешиш со vivax-от за понатака ти си знаеш.
И не му ја мисли многу зошто само глава ке те боле, оди земај и моли бога само да се погоди, пошто и 2000е да фрлеш ако не ти се погоди џабе марка, џабе бренд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom