C/C++

Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
C е case-sensitive т.е има разлика помеѓу мала и голема буква, а тебе првион printf ти е со P голема ... поправи го тоа , и после напрај му built na projecto и потоа run.
@Стоименов
Во овие слајдови имаш кратко упатство за сетирање на codeblocks и пишување на први програми. Можда ќе ти помогне.
Фала на помошта го оправив со одселектирање и повторно селектирање на дебуг при креирање сорс фајл :)
 
Член од
6 октомври 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво

Од кој тип треба да бидат следниве променливи
false
"false"
4/5

15.342716 дефинирав дека е од тип float но не ми ја печати последната цифра ...Помош?
 

confuzed

Geek
Член од
2 ноември 2014
Мислења
34
Поени од реакции
11
Zdravo

Kade mozam da odam na privatni casovi po strukturno programiranje?
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Здраво

Од кој тип треба да бидат следниве променливи
false
"false"
4/5

15.342716 дефинирав дека е од тип float но не ми ја печати последната цифра ...Помош?
1. boolean
2. string
3. float
4. double

Мислам дека се вака, ако грешам нека ме попрај некој :)
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Здраво

Од кој тип треба да бидат следниве променливи
false
"false"
4/5

15.342716 дефинирав дека е од тип float но не ми ја печати последната цифра ...Помош?
long double да не е
 
D

Drima94

Гостин
Здраво

Од кој тип треба да бидат следниве променливи
false
"false"
4/5

15.342716 дефинирав дека е од тип float но не ми ја печати последната цифра ...Помош?
доколку е во C
1.во C немаш primitive data type boolean така да мораш да направиш..
typedef int bool;
#define true 1
#define false 0.
или
#include <stdbool.h>
2.String.
3.зависи на каков primitive data type ја доделуваш таа вредност доколку е float ќе добиеш float вредност т.е 0.8 а доколку е Int C ќе ја кастира таа вредност т.е ќе ја заокружи на цел број без децимали, во овај случај 0.
4.незнам зошто не ти ја принта последната цифра со float.. кај мене е во ред... како и да е пробај со long float.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
90
Поени од реакции
26
1. Да се направи програма за наоѓање на решенијата на систем од две линеарни равенки.
2. Да се направи програма за издвојување на најмалиот од повеќе последователно внесени цели броеви, по избор на корисникот, се до внес на вредност 0 ( како знак дека треба да се престане ).
:tapp:
 
М

мојќен

Гостин
1. Да се направи програма за наоѓање на решенијата на систем од две линеарни равенки.
2. Да се направи програма за издвојување на најмалиот од повеќе последователно внесени цели броеви, по избор на корисникот, се до внес на вредност 0 ( како знак дека треба да се престане ).
:tapp:
а останатите 2 кој ќе ги решава ,а колега :D
 
D

Drima94

Гостин
1. Да се направи програма за наоѓање на решенијата на систем од две линеарни равенки.
2. Да се направи програма за издвојување на најмалиот од повеќе последователно внесени цели броеви, по избор на корисникот, се до внес на вредност 0 ( како знак дека треба да се престане ).
:tapp:
вака програмирање не се учи....и да ти ги решам никаква корист нема да имаш... знам дека е тешко и фрустрирачки на почетокот ама со доволно вежбање се ќе си дојде на свое место ... а и со оглед на тоа што ти се обраќаат со колега сигурно имаш 19+ години и си запишан на факултет за информатика(електротехника евентуално) каде што се оди да се учи баш тоа ...се надевам дека не си од тие што се запишуваат само заради тоа што имало "побарувачка" од тие кадри ..ништо лошо не ти мислам со коментаров само ти давам совет...btw задачите се ептен simple и само малце треба да размислиш и сигурен сум дека ќе ги решиш
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
179
Поени од реакции
158
Ako moze mala pomos so ovaa zadaca. Znam sto e rekurzivna funkcija i imam resavano zadaci primenuvajci ja istata ama ova za ASCII kodovite ne im e najjasno.

Да се напише рекурзивна функција која ќе ја најде сумата на ASCII кодовите на цифрите на даден број.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.130
Поени од реакции
12.579
Ako moze mala pomos so ovaa zadaca. Znam sto e rekurzivna funkcija i imam resavano zadaci primenuvajci ja istata ama ova za ASCII kodovite ne im e najjasno.

Да се напише рекурзивна функција која ќе ја најде сумата на ASCII кодовите на цифрите на даден број.
Код:
int ASCIISum(int number)
{
  if(number == 0) return 0;
  return ASCIISum(number/10)+(number % 10 + '0');
}
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Дечки имам проблем со една задачка во C
Значи имам матрица А[N][N] која има интервал на вредности -1000 до 1000. Значи од int тип.
Треба да се образува нова матрица C[N] чиишто елементи ќе бидат сумата од соодветната колона од А.
Кој е кодот кој треба да се внесе во for циклусот, дали треба да се дефинираат други вариабли освен sum?
Би ви бил многу благодарен ако ме упатите кон решението. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom