Видео монтажа и обработка

Член од
5 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
2
Вака лесно програмче ти е Windows movie maker, малку потешко ама многу подобро би ти го препорачал Sony vegas pro
Ваκа win.m.m не саκа да ми ги учита κлиповите ти се мп4. И κажува eror file.... Ќе го пρобам ова
:) Фала
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Зашто ми дава само .trec и неможам на youtube да стаам видео ??
upload_2014-5-29_20-43-6.png
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
некој да ми помогне со ова ако знае. Никако неможам да се снајдам и да го најдам share i toa advancec bla bla sto .

Untitled.png
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ваљда за тука е прашањево...ми треба некое програмче во кое што би се скратиле и вклопиле повеќе делови...еве што ми треба

Тренирам боречка вештина,сакаме да направиме едно промотивно видео со повеќе делови од тренингот,склопено во едно видео од 4-5 минути,е сега ако знае некој како би се извело тоа,би било супер да ми каже.Преку каков програм и слично.

И дали има негде да се изнајми камера добра за таква работа,или па некој ако е со добра воља да ни го среди тоа па да го почастиме или платиме,би било супер.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ваљда за тука е прашањево...ми треба некое програмче во кое што би се скратиле и вклопиле повеќе делови...еве што ми треба

Тренирам боречка вештина,сакаме да направиме едно промотивно видео со повеќе делови од тренингот,склопено во едно видео од 4-5 минути,е сега ако знае некој како би се извело тоа,би било супер да ми каже.Преку каков програм и слично.

И дали има негде да се изнајми камера добра за таква работа,или па некој ако е со добра воља да ни го среди тоа па да го почастиме или платиме,би било супер.
Имаш доста програми за видео едитинг можеш и со windows movie maker, (прост и едноставен али брка работа ако сакаш само да скратиш и залепиш неколку клипа и некои поедноставни работи и ефекти, па се до Adobe premier за кој ти треба искуство знаење и време и не се исплаќа за едно клипче од 5 минути да го инсталираш и учиш. Јас ретко правам клипови и ко ќе правам користам Cyberlink power director кој е поедноставен од премијерот а има доста моќни алатки за едитирање и креирање на видео клип. Мислам дека сам лесно ќе се снајдеш на муви мејкер (првио шо го споменав) или ќе најдеш сигурно некој познат кој има барем еднаш нешто направено со него.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Имаш доста програми за видео едитинг можеш и со windows movie maker, (прост и едноставен али брка работа ако сакаш само да скратиш и залепиш неколку клипа и некои поедноставни работи и ефекти, па се до Adobe premier за кој ти треба искуство знаење и време и не се исплаќа за едно клипче од 5 минути да го инсталираш и учиш. Јас ретко правам клипови и ко ќе правам користам Cyberlink power director кој е поедноставен од премијерот а има доста моќни алатки за едитирање и креирање на видео клип. Мислам дека сам лесно ќе се снајдеш на муви мејкер (првио шо го споменав) или ќе најдеш сигурно некој познат кој има барем еднаш нешто направено со него.
А дали би било добро клипчето ако се снима со мобилен ? јас имам ноте 3 конкретно.

и фала :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
А дали би било добро клипчето ако се снима со мобилен ? јас имам ноте 3 конкретно.

и фала :)
не знам какви вади (НD) и за која намена ти е клип пошто на голем екран пониски резолуции изгледаат матно зрнесто.... јас имам правено 720 и 1080р видеа снимани со ДСЛР апарати. Ако ти е за на јутуб или фејс, може и послаб квалитет ако ти е за на ТВ некој да опне на 80 сантими треба висока резолуција да то изгледа јасно и чисто, башка снимањето треба да е уедначено со светлина, звук, без тресење на снимката..... Има финеси али зависи дали ти е за холивуд или за меѓу приатели и познати
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
не знам какви вади (НD) и за која намена ти е клип пошто на голем екран пониски резолуции изгледаат матно зрнесто.... јас имам правено 720 и 1080р видеа снимани со ДСЛР апарати. Ако ти е за на јутуб или фејс, може и послаб квалитет ако ти е за на ТВ некој да опне на 80 сантими треба висока резолуција да то изгледа јасно и чисто, башка снимањето треба да е уедначено со светлина, звук, без тресење на снимката..... Има финеси али зависи дали ти е за холивуд или за меѓу приатели и познати
Клипчето би било наменето за јутуб и фб за рекламирање на клубот,чисто да видат луѓето што е вештината,што се вежба и како се вежба...не е за на телевизија.

Што мислиш ? или да бараме камера ?
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Клипчето би било наменето за јутуб и фб за рекламирање на клубот,чисто да видат луѓето што е вештината,што се вежба и како се вежба...не е за на телевизија.

Што мислиш ? или да бараме камера ?
Ноте 3 мислам дека ќе ти заврши добра работа, ако најдеш пак камера подобро ти е тоа, инаку за програмче и Sony Vegas мислам дека ќе ти заврши работа
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ноте 3 мислам дека ќе ти заврши добра работа, ако најдеш пак камера подобро ти е тоа, инаку за програмче и Sony Vegas мислам дека ќе ти заврши работа
Би можело да се стави и музика во позадина,да не биде ептен аматерско ?

прв пат ќе правам вакво нешто ради тоа поставувам вакви прашања :D
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Би можело да се стави и музика во позадина,да не биде ептен аматерско ?

прв пат ќе правам вакво нешто ради тоа поставувам вакви прашања :D
Да да, јас имам правено 2 клипа за дота, може и музика и се да скратуваш делови....еве што имам изработено јас -http://www.youtube.com/watch?v=2s5pNXqHn7I, и ова http://www.youtube.com/watch?v=BH95pjrtftw
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
здраво мислам дека тука е соодветно место за моето прашање, а ако не е пишете каде можам да најдам одговор. Вака, се работи за свадна која ми е на надворешен хард диск и е во целина да речеме 30тина гб па како можам да ја поделам на четири дела да можам да ја снимам на четири двд цедиња. Снимката е HD ако тоа има нешто врска.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.917
Поени од реакции
7.581
Дали знае некој добри видео туторијали за почетници во Adobe premiere кој врска си немаат ништо од таа програма ?

И ако некој знае линк од каде да симнам Adobe premiere нека пише.ПП.

Koристам Nikon D3100 фотокамера без никакви додатна опрема па сакам да работам онака аматерски да чепкам да имам занимација нешто. Порано користев Sony Vegas ама повеќе за видеа симнати од интернет бидејќи тогаш и немав таков фотоапарат и се зезав, чепкав онака за занимација. Не дека знам нешто во Vegas но знам да сечам, лепам видеа :icon_lol:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom