Сексуално преносливи болести (СПБ)

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Дали некогаш некој имал проблем со Belanoposthitis?
Balanopostitisot e infekcija na kozickata(prepucij) i glavickata(glansot) od penisot,kaj luge koi nemale cirkumcizija(sunet so vikaat kaj nas-kabriolet :D).Najcesto se infekcijski,mehanicki t.e traumatski ili pak kontaktni dermatidi.Najcesto predizvikuvaci se:bacteroides,gardnerella,b hemoliticni streptokoki i candida,vo najgolem procent e candidata t.e mikoticni tip na infekcija.
Lecenje:topicni antibiotici(metronidazol krema) pri utvrdena bakteriska infekcija ili paki antimikotici(clotrimazol krema).Ponekogas upotrebuvaat slabo-potentni steroidni kremi pri kontaktni dermatidi(pomagaat pri cistenjeto na lezijata).Od druga strana e dobro lecenje so higiena t.e povekekratno mienje i susenje na kozickata.
Hirursko odstranuvanje na kozickata(cirkumcizija) mozi da ti ja preporacaat nekoi lekari pri povekekratni balanospostitisi.

Poz:smir:

Me interesira,kako moze maskoto da se zastiti koga dava oralen seks na zensko??Citav na net za dental dam ili taka nesto beshe no toa go nema kaj nas....Sakam da znam posto sakam da imam toa so devojka mi prvpat ke ni bide i na dvajcata....
Oti da se zastitis be drugar,nema valjda da ti go kasa i da ti predizvika rani :D? Mlad si,imas imunski sistem kako bruce lee :).Ic ne se sekiraj :D.Dokolku imas analen togas obavezno kondomce ali pri oralen-samo uzivaj :D.
Poz:smir:
 
Член од
18 мај 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ќе ве замолам за совет (помош) доколку знаете (можете) да ми помогнете...

Ми се појави црвенило (скоро и не е видливо) во пределот на препоните и многу ме чеша. Исто така во пределот околу анусот ми се појавува исто такво црвенило кое со тек на време се повлекува и кога „заздравува“ се појавува како перут... се лупи кожата.

Па прашањето би било, да незнае некој за што станува збор и кој доктор (специјалист) би требало да го посетам за овој проблем? Уролог или дерматолог?

Однапред ви благодарам!
 
S

smart ass

Гостин
И ова од кога почна??

Дали е константно или се јавува во одреден период,бидејќи голема е веројатноста да станува збор за иритација.

После колку време се повлекува и дали тоа повлекување е вообичаено после туширање....бидејќи има можност за создавање посебна биосфера на микроорганизми а како што кажа има и чешање...перут во пределот на анусот....исто е и со препоните,мислам и таму има перут???

Дерматолог би требало но тоа матичниот ќе каже.
 
Член од
18 мај 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Па почна пред 2-3 месеци. Но не обрнав многу внимание на тоа бидејќи мислев дека е некоја иритација која што ќе помине.
Инаку во пределот на препоните не ми се појавува перут, таму се забележува само црвенило кое е едвај видливо, но премногу ме чеша. Му ставив лосион на местото и чешањето престана, но тоа трае само одреден период...
Имам еден проблем кога се работи за матичниот доктор. Тој ни е семеен пријател па малку ми е непријатно да одам и на него да му покажувам (знам дека звучи можеби смешно, но сакам ова да го завршам без голема „врева“, а познавајќи ги моите знам дека ќе создадат непотребна фама околу сето ова... а ќе дознаат се доколку одам кај матичниот и му кажам се)
 
S

smart ass

Гостин
Не е проблем што матичниот е семеен пријател и ова најверојатно е последица од бактериска/virusna инфекција не е исклучена и клетата кандида албенсис,но штом со лосион т.е алкохол имало ефект најверојатно е инфекција,нема потреба да се срамиш и да ти биде незгодно-докторите се тука за да помогнат...ехх и на регруртација,и на систематски докторки пишеа дали ни удриле хормоните..па никому ништо.

Најверојатно ќе ти земат крв и брис па поарно да го решиш трајно отколку вака бидејќи можеш да си направиш уште поголем проблем-имај предвид иде лето,а тоа значи повеќе лачење пот па можеби и ушшпте полошо да биде-затоа реагирај навреме и немај мака-матичниот нема да каже ништо ако побараш ТИ ОД НЕГО-обврзан е на тоа,секој пациент има право на привватност...а на крај краеви каква фама би направиле твоите кога очигледно ќе направат се што е во нивна моќ да ти помогнат-не се секирај ич за твоите...најмал проблем се-поарно отиди на лекар ќе се утврди точната причина а потоа и ќе биде елиминирана...подобро од таа опција не наоѓам,и9наку ако одиш со лосион веруј дека на долг рок бактериите т.е дел од нив ќе стекнат имунитет Па недај боже може и полошо да биде...и не се чешај-така само полошо си правиш и во меѓувреме би дошле добро на организмот мултивитамини посебно А Д и Е...
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
17
Здраво на сите.Вака пред некој ден, кога се туширав, приметив дека на пенисот, имам неколку ситни бели точки (на кожата не на главата),кои ниту ме чешаат ниту пак ме болат.... сега не знам дали е некоја болест или пак е некоја инфекција :S, ако некој знае нешто нека каже..може и приватна порака...а моментално не можам да одам на лекар, бидејќи сум надвор од земјата.
(доколку не е за тука ова прашање, нека биде преместено) БЛАГОДАРАМ............
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Здраво на сите.Вака пред некој ден, кога се туширав, приметив дека на пенисот, имам неколку ситни бели точки (на кожата не на главата),кои ниту ме чешаат ниту пак ме болат.... сега не знам дали е некоја болест или пак е некоја инфекција :S, ако некој знае нешто нека каже..може и приватна порака...а моментално не можам да одам на лекар, бидејќи сум надвор од земјата.
(доколку не е за тука ова прашање, нека биде преместено) БЛАГОДАРАМ............
Со тек на време ќе поминат, незнам зошто точно се појавуваат но сепак поминуваат. Нема причина за паника.
 

Чоста ^

Good looking boy
Член од
23 август 2009
Мислења
1.999
Поени од реакции
48
Да ѓи прашам поинформираните....:Дали ако партнерката ,која е заразена со некој болест,при орално задоволување на партнерот,може и него да го зарази?:)
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Доколку ти неа ја задоволуваш да може.

Доколку таа тебе те задоволува тогаш мислам дека голема улога има крвот, отворени рани.

Сепак нетреба да си играш со полови болести.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.742
Поени од реакции
19.921
Да ѓи прашам поинформираните....:Дали ако партнерката ,која е заразена со некој болест,при орално задоволување на партнерот,може и него да го зарази?:)
Како прво зависи од што е заразена... имаш мал милион болести, ако нема зараза која што се пренесува преку плунка или рани од усната шуплина тогаш неможе, а се што е така пренесливо и те како има да те зарази, еден херпес да има на усни ќе ти го пренесе.. :Ѕ
Аман пазете со кој што како се општите..
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Аман пазете со кој што како се општите..
Да Луси во право си. Токму поради тој проблем Шведска го легализирање ненамерното пренесување на Хив Вирусот. Бидејќи младината ептен таму им забега.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Гледам дека има членови што имаат познавања од инфекции и ... па да прашам ми се појави нешто како крукче со дојаметар од околу 1см и во внатрешноста изгледа како да е исушена кожата, т.е. кога со нокт ќе го загребам станува накај бело, т.е. кожата се рони како перут нешто:S:S Ова ми се појави на пенисот на кожата (shaft или како се вика). Иначе не ме боли и не ме чеша? Ако знае некој нешто повеќе околу ова нешто нека сподели или попаметно да тркнам до кожно да препише некоја крема:D
Незнам што инфекција е само знам дека порано имав некаде на лицето ептен мало, и по неколку месеци го снема.
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Гледам дека има членови што имаат познавања од инфекции и ... па да прашам ми се појави нешто како крукче со дојаметар од околу 1см и во внатрешноста изгледа како да е исушена кожата, т.е. кога со нокт ќе го загребам станува накај бело, т.е. кожата се рони како перут нешто:S:S Ова ми се појави на пенисот на кожата (shaft или како се вика). Иначе не ме боли и не ме чеша? Ако знае некој нешто повеќе околу ова нешто нека сподели или попаметно да тркнам до кожно да препише некоја крема:D
Незнам што инфекција е само знам дека порано имав некаде на лицето ептен мало, и по неколку месеци го снема.

Не мора да значи дека е некаква инфекција .

Најчесто сексуално преносливите болести или инфекциите почнуваат со печење при мокрење , болка , чешање , а ти ги немаш тие симптоми , така што најверојатно не е ништо страшно . Ти самиот можеш повеќе да си помогнеш затоа што знаеш дали си практикувал секс без заштита ( посебно со девојка што не ја знаеш доволно добро ) , дали си дошол во контакт со туѓа крв , а истовремено си имал и на себе некоја раничка на било кој дел од телото , или можеби ќе се пронајдеш во некој друг пример за начинот на пренесување на овие инфекции.

Ако за нешто од ова не си сигурен , или нешто ти е сомнително , најдобро ќе е да поразговараш со гиниколог , сепак тој ќе ти е од најголема помош .
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Не мора да значи дека е некаква инфекција .

Најчесто сексуално преносливите болести или инфекциите почнуваат со печење при мокрење , болка , чешање , а ти ги немаш тие симптоми , така што најверојатно не е ништо страшно . Ти самиот можеш повеќе да си помогнеш затоа што знаеш дали си практикувал секс без заштита ( посебно со девојка што не ја знаеш доволно добро ) , дали си дошол во контакт со туѓа крв , а истовремено си имал и на себе некоја раничка на било кој дел од телото , или можеби ќе се пронајдеш во некој друг пример за начинот на пренесување на овие инфекции.

Ако за нешто од ова не си сигурен , или нешто ти е сомнително , најдобро ќе е да поразговараш со гиниколог , сепак тој ќе ти е од најголема помош .
Не немам некој вакви симптоми како што ги наведе, иначе не сум имал некаква раничка за време на однос, а имав со девојками, сум со неа нешто повеќе од 2год! А иначе кажав дека слично нешто само мн. помало имав мн. од дамна на лицето некаде и ми се изгуби по извесен период! Па мислам да тркнам до кожно валда ќе ми препишат некоја крема :D Иначе ме интересираше како се вика овој тип на пега/инфекција или што и да е т.е. дали некој е запознает :S
Сепак фала за одговорот!
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Помош од стручно лице на форумот:
Ќе ве молам ако може да ми објасните што значи ова.
Ми се појави црвена точка на главата од пенисот (многу е мала и боја слична како на крв). Ниту ме пече, ниту ме боли, едноставно само си постои и тоа на крајот од главичката (некаде кај работ). Една е, и пенисот доби поцрвена боја од вообичаено. Се мачкам со канестен.
Инаку не верувам дека е СПБ бидејќи редовно користам кондом (без кондом нема секс), а и имам сериозна врска веќе 2 години.
ПОМОШ :)
Однапред благодарам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom