Што се треба да има вашиот велосипед?

D

Daedalus

Гостин
Гласајте ги пак.
takvite ko tebe ne razbiraat deka eden e Gruevski. ne zasluzuvate da ziveete tuka, vmro vi bile krivi hhh. Takvi tocaci ko tie na let gi pravea komunisti namerno zatoa sto zanea deka vmro ke donesat pravila vo polza na makedonecot. Edna e Makedonija, vie site sto mrcite ste bugari i grci
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Знае некој како да аплицирам за државјанство на Таџикистан?
Заборавиле да стават трепкачи, ланци за тркала, резервно тркало.
Сакаат вакви
а патиштата се дупка до дупка, крпени со неколку слоеви асфалт. Вело-патеки нема. И истите да ги има се зафатени од возила.
седиште за деца. What the fucking fuck?
За трето дете :)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.234
Поени од реакции
35.856
Вака сеа, задолжителна опрема за точак ви е:
- Предно светло
- Позади катадиоптер т.е."мачкино око"
- Кочници на двете тркала
- звонче

Таа другата опрема, бидони, алати, пички, курци е опрема што МОЖЕ еден точак да ја има а не е задолжителна. Не стварајте непотребна паника кај тие редовно што возат точак. Кацига не е задолжителна за велосипед. Нигде во Европа тоа со кацига го нема.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Арно велат, да бидиш министер ти требаат само мустаќи, а да возиш точак цела опрема.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
А емрџенси опремава мојме сами да ја користиме?

Зш не дај боже ти се дупна гума - мора да бараш лиценциран ГумоЛепач и ГумоМенвач, оти казна 9 бона ако изиграваш сам свој мајстор...
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.309
Поени од реакции
4.729
Реално гледано секој кој вози велосипед треба да ги поседува овие работи секако за безбедност во сообраќај. Доколку возите автомобил и посебно ноќе а налетате на велосипедист кој не е соодветно означен поточно нема светла шансите да го лупне некој се доста големи правиме моабет за улици каде што осветлување и скоро да нема. За кацига во скоро сите европски земји мора да поседува секој велосипедит така да кај нас секој е научен како сака и како му текне да вози и затоа повеќето се смеат на ако пореално се погледне и подобро е што се донесува законов.
Светло напред и позади супер прифаќам, ама кај го извади бе ова со кацигава кога во ниедна земја во европа не е задолжителна. Задолжителна е за мали деца и за пензионери. Ама исто и во тие земји задолжително е да имаш велосипедска патека. А не како кај да треба да летам за да стигнам некаде.

А емрџенси опремава мојме сами да ја користиме?

Зш не дај боже ти се дупна гума - мора да бараш лиценциран ГумоЛепач и ГумоМенвач, оти казна 9 бона ако изиграваш сам свој мајстор...
Ако те фатат да си лепиш гума без лиценца 2 казни ќе ти лупнат. 1 зашто си викнал нелиценциран мајстор, а втората за мајсторот кој без лиценца ти работи :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ок. Стварно дел од работите ми се свиѓаат, зошто и навистина така треба така да бидат. Ама останатиот дел се глупости:)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
А дали ако немам корпа напред или багашник одпозади,а купам диња од пазар,може под мишка да ја носам.
Неможит под мишка, морат со жонглирање да ги однесиш до дома.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Кога ќе ми овозможат да возам вака....
тогаш нека ми барaат опрема

....ако мислевте дека можете да го употребувате ова
Abby_in_her_new_bridle_2007-10-11.jpg
и да поминете без казна се лажете.....може да ве казнат за немање барок-седло, за несоодветно потковување, за загадување околина, а ако се извлечете од се , тогаш ќе ви накалемат алкотест на магарето и ќе ви кажат дека јадело скапани сливи и поради ферментацијата магарето ви е под дејство на алкохол

Изгледа единственото превозно средство во Македонија кое може да се употребува без да ве казнат сега за сега е ВАШАТА ФАНТАЗИЈА
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Заборавиле да стават трепкачи, ланци за тркала, резервно тркало.
Заборавиле зимска опрема да воведат.
Мора да се остаи да има и материјал за измени и дополнувања, иначе како на наредни избори ќе стават дека донеле 1000 закони, а ? :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom