Прашања до Атеистите II

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Ne e poentata dali se kvantna pojava.
Знам која ти беше поентата, ама не можеш да применуваш закони на квантна механика на појави кои не ги следат тие законитости. Затоа е и направена таа Копенхашка интерпретација, да се избегнат одредени парадокси кои може да се наметнат со несоодветната примена на теоријата.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.008
Поени од реакции
8.577
Знам која ти беше поентата, ама не можеш да применуваш закони на квантна механика на појави кои не ги следат тие законитости. Затоа е и направена таа Копенхашка интерпретација, да се избегнат одредени парадокси кои може да се наметнат со несоодветната примена на теоријата.
Грешиш. Како тогаш бројот на присутни пратеници во македонскиот парламент СЕКОГАШ Е ПОГОЛЕМ од збирот на тие што гласале за, против и тие што биле воздржани. Разликата што се јавува зарем не е поради Хајзенберговиот принцип на неодреденост бидејќи не можеш во исто време да ја определиш положбата на некој пратеник и неговата брзина?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Грешиш. Како тогаш бројот на присутни пратеници во македонскиот парламент СЕКОГАШ Е ПОГОЛЕМ од збирот на тие што гласале за, против и тие што биле воздржани. Разликата што се јавува зарем не е поради Хајзенберговиот принцип на неодреденост бидејќи не можеш во исто време да ја определиш положбата на некој пратеник и неговата брзина?
Дефинитивно.:icon_lol:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Знам која ти беше поентата, ама не можеш да применуваш закони на квантна механика на појави кои не ги следат тие законитости. Затоа е и направена таа Копенхашка интерпретација, да се избегнат одредени парадокси кои може да се наметнат со несоодветната примена на теоријата.
Јас сепак мислам дека погрешно се насочуваш исклучиво кон примерот со Шредингеровата мачка. Не е клучна таа, туку поставеното прашање.

Согласно интерпретацијата на Копенхагенската школа за квантна механика, се зависи од тоа шта се набљудува и кој набљудува .

Кога набљудувачот набљудува, доаѓа до таканаречен колапс на брановата функција во класична состојба, па набљудувачот ќе ја види мачката или жива или мртва.

Современите толкувања од квантната механика едноставно ја прифаќаат ситуацијата во која мачката е истовремено и жива и мртва. Реалноста се дели на два мултиверзума – во еден мачката е жива, а во друг е мртва.



Но, битно е прашањето дали атеистите, се и истовремено теисти.

Секако нема да се објаснуваме преку квантна механика, туку преку теолошко-философски елементи.

Битно е како секој поединечно го сфаќа прашањето, барем то ми беше целта.

Како што гледам, ти целиш кон парадокс.

Јас велам ок. Но, пробај да образложиш.

Јас на пример се слагам со тоа дека атеизмот и тезимот се ист феномен, како што @RogerBacon го нарече, и убаво образложи.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Како и да е, потекло на ДНК информација не постои.
Значи, доволно е да однегираш дека „нештото„ постои и тоа „нешто„ по автоматизам не постои,таќе?...

Ставот дека информацијата во ДНК нема потекло, значи барем две нешта:
- дека информацијата сама од себе се створила, што во теоријата на информациите е непозната можност,
- дека информацијата во ДНК отсекогаш постои, што како став идеално се „уклапа„ во еволуционистичкиот светоглед, каде нештата отсекогаш постојат и дека се случуваат „онака„, сами од себе, без прва причина, без посебна смисла и цел.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ех како не ми текна ова орано :P

Имате мачка во кутија, која содржи механизам кој има еднакви шанси да ја убие или не ја убие мачката.

Квантната механика вели - се додека кутијата не се отвори да се види дали мачката е мртва или жива, таа е во двете состојби истовремено.



Дали атеистите се и теисти истовремено?

Или што би рекол @Bodhidharma сите пловиме на истиот брод, само разликата е во тоа што некој знае и е свесен дека сите сме на истиот брод, а некој не.


@RogerBacon и @Heresy Escalates вашиот коментар на крај, бидејќи верувам дека експериментот Шредингерова мачка, ви е мошне познат и секако тазе во вашите умови:P
Да ти ибам квантната физика, и неа ли најде да ја вметнеш во религиите? Па уште и во атеизмот. Сталкерот веќе убаво ти кажа за парадоксот, ама, ....ти си во прашање па ......
Болдот: Ај да ја прифатам твојава финта/замка, колку да се најдам ви муабет;)
Како ќе знаеме кој е кој? Поточно, АКО ја земеме претпоставката за точна, кои се тие кои не знаат, а кои се тие кои знаат? Еве јас ќе си дозволам да кажам дека ние (читај атеисти) знаеме дека сме на истиот брод и дека идеме во смрт, но само толку. За понатаму сакаме да знаеме (навигација, орудија...), а не слепо да веруваме? Додека оние кои веруваат (според мене) појма немаат кај се, кои се, што се и кај тргнале со тој брод. Ние барем знаеме (ова под услов да е ова реалност, а не матрикс/нечиј сон......) и живееме во сегашноста, се трудиме и не фантазираме за нешто ШББ КББ (што би било кога би било), а во исто време ја отфрлаат сегашноста (у стилу ова ни е тука попатна станица за нештото погоре/друго).
Навистина чудно кој е кој во оваа ситуација. :confused:

П.С. Следно нешто што очекувам е да се разговара за Лантанидите и нивното влијание врз создавањето на животот и сегашноста. Или за мултиверзумот? А, што викаш? Не, не, сепак подобро е да бидеме прашани за Бисоновата честичка ........ :cautious:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Да ти ибам квантната физика, и неа ли најде да ја вметнеш во религиите? Па уште и во атеизмот. Сталкерот веќе убаво ти кажа за парадоксот, ама, ....ти си во прашање па ......
Болдот: Ај да ја прифатам твојава финта/замка, колку да се најдам ви муабет;)
Како ќе знаеме кој е кој? Поточно, АКО ја земеме претпоставката за точна, кои се тие кои не знаат, а кои се тие кои знаат? Еве јас ќе си дозволам да кажам дека ние (читај атеисти) знаеме дека сме на истиот брод и дека идеме во смрт, но само толку. За понатаму сакаме да знаеме (навигација, орудија...), а не слепо да веруваме? Додека оние кои веруваат (според мене) појма немаат кај се, кои се, што се и кај тргнале со тој брод. Ние барем знаеме (ова под услов да е ова реалност, а не матрикс/нечиј сон......) и живееме во сегашноста, се трудиме и не фантазираме за нешто ШББ КББ (што би било кога би било), а во исто време ја отфрлаат сегашноста (у стилу ова ни е тука попатна станица за нештото погоре/друго).
Навистина чудно кој е кој во оваа ситуација. :confused:

П.С. Следно нешто што очекувам е да се разговара за Лантанидите и нивното влијание врз создавањето на животот и сегашноста. Или за мултиверзумот? А, што викаш? Не, не, сепак подобро е да бидеме прашани за Бисоновата честичка ........ :cautious:
Hehe.

Prasanjeto si e taman.

Ne se plasi od zamka.

Sakav samo da cujam koj sto misli po toa prasanje.


Ako se sobere dovolno materijal, ke odime ponatamu.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Hehe.

Prasanjeto si e taman.

Ne se plasi od zamka.

Sakav samo da cujam koj sto misli po toa prasanje.


Ako se sobere dovolno materijal, ke odime ponatamu.
Не е тамам, и не се плашам од замки. Ич не ми чуе. Да беше некој друг со прашањево ќе го игнорирав, или ќе истролав.
И ете ти мое мислење, HAPPY?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не е тамам, и не се плашам од замки. Ич не ми чуе. Да беше некој друг со прашањево ќе го игнорирав, или ќе истролав.
И ете ти мое мислење, HAPPY?
Da ne slucajno se lutis more?

Ako e taka, prekinuvame.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Da ne slucajno se lutis more?

Ako e taka, prekinuvame.
Да се лутев немаше ни да ти одговорам, нели? Ќе се лутев да беше некој кој нема ни основни познавања од атеизмот, некој кој тупи и отекува, вреѓа (пробува) .................. а и досадно ми е во моментов;)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ova posebno go cenam od sekoj na forumov
Јбга, 3 дена ме немаше (зафатен, знаеш зш, нели?) па гледам сте се инаприкажале и тука и на онаа за дискусија, а нема поента да се приклучувам на минати работи.
П.С инаку ти си исклучок, нели:pos: за досадата зборам
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Ех како не ми текна ова орано :P

Имате мачка во кутија, која содржи механизам кој има еднакви шанси да ја убие или не ја убие мачката.

Квантната механика вели - се додека кутијата не се отвори да се види дали мачката е мртва или жива, таа е во двете состојби истовремено.



Дали атеистите се и теисти истовремено?

Или што би рекол @Bodhidharma сите пловиме на истиот брод, само разликата е во тоа што некој знае и е свесен дека сите сме на истиот брод, а некој не.


@RogerBacon и @Heresy Escalates вашиот коментар на крај, бидејќи верувам дека експериментот Шредингерова мачка, ви е мошне познат и секако тазе во вашите умови:P
Интересна парабола.
Тоа дека е во двете состојби не е сосема корекно кажано, според мене корекно е да се каже дека може да биде во која било состојба.
Е сега за параболата.
Во примерот фокусот е на мачката а не на кутијата.
Што ако ја генерализираме ситуацијата примерот станува несоодветен за Атеисти и Теисти.
Бидејки примерот се фокусира на знаење со отварање на кутијата.
Теизмот се базира на верување. Атеизмот на знаење.
Понатаму исто така ние не можеме да бидеме мачка дури ни фигуративно бидејки теизмот се повикува на омнипотентен бог т.е. знае се автоматски кутијата не постои.
Исто така мачката е свесна за постоењето на кутијата но не и за замката која значи живот или смрт.
Единствениот дел каде може да важи параболата е дека Теистите викаат замката постои Атеистите викаат к*р ме боли дали постои или не.
Оттука следи дека Теистите се спремни да го помината животот седејки во место во страв од замката.
А Атеистите ке пробуваат се додека не најдат начин околу замката.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.008
Поени од реакции
8.577
Да се лутев немаше ни да ти одговорам, нели? Ќе се лутев да беше некој кој нема ни основни познавања од атеизмот, некој кој тупи и отекува, вреѓа (пробува) .................. а и досадно ми е во моментов;)
Ajде, штом ти е досадно, одговори на прашањето што треба да стори Сатаната за да биде атеист, зашто нему најмалку му оди во прилог да верува во Господ.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ajде, штом ти е досадно, одговори на прашањето што треба да стори Сатаната за да биде атеист, зашто нему најмалку му оди во прилог да верува во Господ.
Posto bog ne postoi ne postoi i satanata...Tvoevo prasnje nema nikakva logika!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom