Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Зошто тогаш,голем број функционери во сите посткомунистички држави,за кој се смета дека се дел од тие масонски ложи,се многу почитувани од владиците и од самиот синод на црквите православни.Зошто толкаво лицемерие кон тие функционери,кој формално се православни и се многу уважувани за сите празници,а истовремено му служат на Ѓаволот преку масонеријата,како што викаш ти?Кој треба тука да пресече?
Одговорот го даде самиот, СЕ СМЕТА.Ете затоа имаат сите толкава почит спрема нив.Нив не им смета ни дел од 1% за на Велигден да идат во црква на литургија и да глумат покајници,да запалат свеќа,да кажат како Велигден е голем празник,што тој значи итн.

Прашањето треба да биде ДАЛИ МОЖЕ ВООПШТО ДА СЕ ПРЕСЕЧЕ.Неможе никој жив на планетава да пресече,затоа што они ги перат мозокот на народот а народот функционира како офци без мозок.Да им кажат иди фрлите се во провалија они ќе се утепаат кој прв да рипне.Најпрост и најсвеж пример,го слушам пола година на телевизија како Грујо и оној Влатко Ѓорчев јадат бурек дека додека е ДПМНЕ на власт за нив ,,Бракот е заедниска исклучиво само меѓу еден маж и една жена''.Резултатот ?

http://vecer.mk/makedonija/makedonija-glasashe-za-rezolucijata-za-gej-zaednicata
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
То ти е исто, како што сите ние тука сме авторитети за Хриситјанството и Исламот, нели?
Кога јас ќе земам библиски стих, и ќе го изменам така што комплетно ќе го сменам контекстот на пораката, тогаш ќе може да кажеме дека било исто.
Во случајов тие ја менуваат реченицата! Ставаат збор што воопшто го нема - "чини шта хоќеш" такво нешто нема во оргиналот! Се со цел да ја престават пораката како што нив им одговара.[DOUBLEPOST=1413547505][/DOUBLEPOST]
Ne e jasno deka napisanoto implicira takvo nesto.

Zosto ne e eksplicitno kazano?

Znaes li?
Ти ме читаш мене или не? Како не е експлицитно кажано?! Цитатот што е? Јасно ти стои - Од овие разгледувања треба да биде јасно дека “Прави што ти е волја” не значи “Прави што сакаш”."
Не ти е доволно експлицитно ова?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ne e jasno deka napisanoto implicira takvo nesto.

Zosto ne e eksplicitno kazano?

Znaes li?
Ако беше “екплицитно„ кажано, тогаш своеглавоста би била врамена и ограничена на точно одреден број можности.
Бидејќи не е огранечна, туку воопштена, девизата „прави...„ може и „послободно“ да се толкува...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ти ме читаш мене или не? Како не е експлицитно кажано?! Цитатот што е? Јасно ти стои - Од овие разгледувања треба да биде јасно дека “Прави што ти е волја” не значи “Прави што сакаш”."
Не ти е доволно експлицитно ова?
Ne. Tuka veli "treba da bide" jasno.

Ako e tolku jasno, zosto go izostavate vo glavnata fraza?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зошто тогаш,голем број функционери во сите посткомунистички држави,за кој се смета дека се дел од тие масонски ложи,се многу почитувани од владиците и од самиот синод на црквите православни.Зошто толкаво лицемерие кон тие функционери,кој формално се православни и се многу уважувани за сите празници,а истовремено му служат на Ѓаволот преку масонеријата,како што викаш ти?Кој треба тука да пресече?
Наведи некое име од тие пост-комунисти и новокомпонирани сатанисти.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ne. Tuka veli "treba da bide" jasno.

Ako e tolku jasno, zosto go izostavate vo glavnata fraza?
Затоа што телемата е за оние што сакаат да истражат, да испитаат, не да носат заклучоци од прва рака.
Двата главни и суштински поими се детално и накнадно објаснети во текстот што го посочив. Оној што сака да ја знае вистината, би истражил и би дознал, оној што има намера да шири параноја и лаги, ќе тврди дека прави што ти е волја е исто што и прави што сакаш.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
ќе тврди дека прави што ти е волја е исто што и прави што сакаш.
Дај подобјасни што е разликата меѓу поимите „волја„ и „сакаш (или нејќеш)„.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Затоа што телемата е за оние што сакаат да истражат, да испитаат, не да носат заклучоци од прва рака.
Двата главни и суштински поими се детално и накнадно објаснети во текстот што го посочив. Оној што сака да ја знае вистината, би истражил и би дознал, оној што има намера да шири параноја и лаги, ќе тврди дека прави што ти е волја е исто што и прави што сакаш.
Koja vistina da ja znae?

Toj sto sakal da siri paranoja verojatno tolkuval soglasno sopstvenata volja.

Od tvojov muabet zaklucuvam deka ne mozes da dades soodvetno objasnuvanje na moeto ednostavno prasanje, I so toa ostavas prostor da vasata fraza bide tolkuvana po sopstvena volja.

Zatoa I nema potreba od lutenje ako nekoj tolkuva razlicno od tebe.

Toj sto saka da istrazuva sekako ke prodolzi ponatamu. Toj sto nejke ke si ima vpecatok soglasno sopstvenite ubeduvanja.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Дај подобјасни што е разликата меѓу поимите „волја„ и „сакаш (или нејќеш)„.
Волјата е динамичкиот аспект на битието, предодреденоста на нештата, таа нема цел, бидејќи самата по себе е цел. Сакањето или желбата е поврзана со одреден резултат или цел, и таа може но и немора да биде дел од Волјата. Од тука - "Прави што ти е Волја", буквално значи - пронајди што е твојата суштина, што е твојата предодреденост и живеј според неа, при тоа, знај дека ако им го попречиш истото на другите, тогаш тоа би значело дека твоите акти не произлегуваат од твојата чиста Волја.
Баш ме интересира дали и после ова ќе тврдиш дека Кроули порачувал - "чини шта хоќеш".
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Тргни од своите, не гледај со туѓите.
Тоа е и проблемот. Моите се сосем во ред. Нема потреба да ги вадам. Но твоите гледаат слепи вистини. Не ти викам да ги извадиш туку да се сконцентрираш на нештата и да ја видиш нивната вистинска убавина.;)

Сеуште ги бројам.:)

За жигосување на неистомислениците.:)

Крстоносците се проект, кој нема врска со бунтовноста од рисјанската вера, туку со сосема други намери и цели, кои се историски познати.
Да. Ја знаеш ли приказната кога одредени крстоносци побарале да поминат низ територијата на царството на цар Душан, а тој покрај тоа што ги пуштил, тој дури и ги угостил. А колку е вистинита? Тоа оставам на тебе да откриеш.:)

Кои се жртвите кои ги дале тие празноглавци?
Како треба да изледа доказот за нешта во кои се верува а кои не се очигледни?
Жртвите дадени за единствениот Бог за кој слепо верувале дека постои. Убиваш, палиш и прогонуваш, за што?

Доказот треба прво навистина да е доказ. Ако ја поврземе оваа точка со поимот Библија во боенката што ја прикажа ГоустЛеидер ќе го добиеме вистинското лице на човекот и ќе ја добиеме вистинската претстава за поимот Бог, кој постои само главата на оној кој што верува во истиот.

Дали треба библиските стихови буквално да ги сфаќаме или треба да размислуваме со своја глава? Во линкот што ми го прати, стиховите се преносни.:)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Koja vistina da ja znae?

Toj sto sakal da siri paranoja verojatno tolkuval soglasno sopstvenata volja.

Od tvojov muabet zaklucuvam deka ne mozes da dades soodvetno objasnuvanje na moeto ednostavno prasanje, I so toa ostavas prostor da vasata fraza bide tolkuvana po sopstvena volja.

Zatoa I nema potreba od lutenje ako nekoj tolkuva razlicno od tebe.

Toj sto saka da istrazuva sekako ke prodolzi ponatamu. Toj sto nejke ke si ima vpecatok soglasno sopstvenite ubeduvanja.
Веќе реков - суштинските поими - Волја и Љубов се многу јасно објаснети. Да се тврди дека секој може да ги толкува како ќе му текне не е е ништо друго освен тврдоглавост и злонамерност.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Веќе реков - суштинските поими - Волја и Љубов се многу јасно објаснети. Да се тврди дека секој може да ги толкува како ќе му текне не е е ништо друго освен тврдоглавост и злонамерност.
Ok, ti si znaes. Golem si.

Jas te prasav zasto glavnata fraza ne vi glasi kako sto jas napisav, ti pocna da mi raskazuvas prikazni.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Волјата е динамичкиот аспект на битието, предодреденоста на нештата, таа нема цел, бидејќи самата по себе е цел. Сакањето или желбата е поврзана со одреден резултат или цел, и таа може но и немора да биде дел од Волјата.
...што е школски пример за шизматичност.

Небаре волјата виси „таму и некаде“ и не е дел од човековата природа, а „сакањето/нејќењето„ постојат независно од волјата.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Наведи некое име од тие пост-комунисти и новокомпонирани сатанисти.
Тоа не е моја работа,имиња да откривам.Јас немам толку пари да платам за клевета во монтирано судење.Тие се секаде,и на власт,и опозиција,и во црква,и лекари,и судии,водачите на народот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom