Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Во Черкаската област го запалија сатанскиот „храм“
07 октомври 2014 лето Господово

http://www.bigorski.org.mk/index.php?content_type=vesti_od_pravoslavieto&action=details&record_id=1443


@GhostLeader овие на време реагирале, а?.[DOUBLEPOST=1413408692][/DOUBLEPOST]


Јас секогаш во вестерните сум бил за Индијанците, и се слагам со поглавицата Понтиак.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Во Черкаската област го запалија сатанскиот „храм“
07 октомври 2014 лето Господово

http://www.bigorski.org.mk/index.php?content_type=vesti_od_pravoslavieto&action=details&record_id=1443


@GhostLeader овие на време реагирале, а?.[DOUBLEPOST=1413408692][/DOUBLEPOST]


Јас секогаш во вестерните сум бил за Индијанците, и се слагам со поглавицата Понтиак.
Палење на еден или 101 храм мене лично не ми значи ништо,а и општо мислам дека нема значење.Значење има само кога луѓето ќе се свестат дека Сатанизмот е реалност,не влага од врата туку од оџак.Јас го разбирам правото на слобода,секој да се моли на кого сака,но Сатанизмот е она.. четири души со дрвен чамец на сред океан,и едниов зема бушалица и буши под него,овие му викаат абе што правиш!?!? и овој вика,ШТО ВИЕ ГАЈЛЕ,БУШАМ ПОД МЕНЕ.. така е и ова,така е и со овие учебници во Америка.Знаев дека кога тогаш ќе се појави тоа...

Што се однесува до овој индијанецов,јас сум против секакво неправедно лишување од слобода,угнетување,насилство,асимилација и слично.. но сепак,од човечки аспект,да биле они паметни,немале Европјаните да ја освојат Америка туку они нив,од религиозен аспект,религијата која им ја ''украла'' земјата и скршила ''духот'' е религија која им дава вечен живот,за разлика од нивните добри и лоши духови и тотеми.. сепак јас не знам за ниеден Индијанец да е насилно натеран на прифаќање на Христијанството.. како и да е,не е тоа темата.Само кажав мислење.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Палење на еден или 101 храм мене лично не ми значи ништо,а и општо мислам дека нема значење.Значење има само кога луѓето ќе се свестат дека Сатанизмот е реалност,не влага од врата туку од оџак.Јас го разбирам правото на слобода,секој да се моли на кого сака,но Сатанизмот е она.. четири души со дрвен чамец на сред океан,и едниов зема бушалица и буши под него,овие му викаат абе што правиш!?!? и овој вика,ШТО ВИЕ ГАЈЛЕ,БУШАМ ПОД МЕНЕ.. така е и ова,така е и со овие учебници во Америка.Знаев дека кога тогаш ќе се појави тоа...

Што се однесува до овој индијанецов,јас сум против секакво неправедно лишување од слобода,угнетување,насилство,асимилација и слично.. но сепак,од човечки аспект,да биле они паметни,немале Европјаните да ја освојат Америка туку они нив,од религиозен аспект,религијата која им ја ''украла'' земјата и скршила ''духот'' е религија која им дава вечен живот,за разлика од нивните добри и лоши духови и тотеми.. сепак јас не знам за ниеден Индијанец да е насилно натеран на прифаќање на Христијанството.. како и да е,не е тоа темата.Само кажав мислење.
Епа да, има еден куп заспани, насекаде.

Но, има и малкумина кои можат и знаат да ги разбудат.
Имаше и на форумов еден таков, но го банираа за жал.

На кој начин ти би ги разбудил неверниците?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Палење на еден или 101 храм мене лично не ми значи ништо,а и општо мислам дека нема значење.Значење има само кога луѓето ќе се свестат дека Сатанизмот е реалност,не влага од врата туку од оџак.Јас го разбирам правото на слобода,секој да се моли на кого сака,но Сатанизмот е она.. четири души со дрвен чамец на сред океан,и едниов зема бушалица и буши под него,овие му викаат абе што правиш!?!? и овој вика,ШТО ВИЕ ГАЈЛЕ,БУШАМ ПОД МЕНЕ.. така е и ова,така е и со овие учебници во Америка.Знаев дека кога тогаш ќе се појави тоа...
Еве гo фамозниoк учебник: The Satanic Children’s Big Book of Activities
Најди 6 разлики, дешифрирај ја пораката, поврзи ги точките....

Логички задачи, пораки да се разбере непознатото наместо да се напаѓа....ни трага ни глас од колење мачки и пиење крв!
Не ми е јасно.....мислите дека кога лажете нема никој да ве разоткрие?
 
W

wicked_1

Гостин
Значи атеизмот е.....
Средно си, сите слушаат српско и рап а ти рок и метал, почнуваш да глеаш психолошки трилери и да читаш биографии на некои филозофи, сфаќаш дека е ИН да си атеист, модерно е, праиш брејкдаун на интернет дека уствари целиот свет е у заблуда и дека не прогонуваат поповите и не спречуваат да се развиеме како личности, се претвараш у пророк, и бараш по форуми да наеш некој верник да се контраш. И вака е ок додека си средно, али после средно, е тука е заебаното.

Сакам да се организираме некој ден да идеме на протест против црквата и религијата, да им се одземат правата кои ги имаат и влијанијата кои ни ги вршат, да се укине веронауката во училиштата, данокот, маркетингот на тв. Oh wait.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.076
Средно си, сите слушаат српско и рап а ти рок и метал, почнуваш да глеаш психолошки трилери и да читаш биографии на некои филозофи, сфаќаш дека е ИН да си атеист, модерно е, праиш брејкдаун на интернет дека уствари целиот свет е у заблуда...
Симпатичен поглед на работите. Еве еден поинаков:

Средно си, учиш нови работи, го осознаваш светот околу тебе и сфаќаш дека работите не се како што те учеле кога си имал 5 години. Дека ништо од тоа не држи вода и дека јебем ли га, едноставно не веруваш повеќе.

Види, да не ни беше наметната религијата кога бевме деца, немаше никој да станува атеист. Да не оставеа да си бидеме атеисти како што бевме од раѓање. Повремено некој ќе станеше верник.

Ти си верник затоа што така те научиле кога си би дете а сега страв ти е да го стиснеш копчето за исклучување. Дали е можно толку луѓе да се во заблуда....? Што знам, беа во заблуда кога веруваа во Хорус, Јупитер, Зевс... постои мала веројатност да утнале нешто и за Алах или Јахве.

Или не?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Средно си, сите слушаат српско и рап а ти рок и метал, почнуваш да глеаш психолошки трилери и да читаш биографии на некои филозофи, сфаќаш дека е ИН да си атеист, модерно е, праиш брејкдаун на интернет дека уствари целиот свет е у заблуда и дека не прогонуваат поповите и не спречуваат да се развиеме како личности, се претвараш у пророк, и бараш по форуми да наеш некој верник да се контраш. И вака е ок додека си средно, али после средно, е тука е заебаното.

Сакам да се организираме некој ден да идеме на протест против црквата и религијата, да им се одземат правата кои ги имаат и влијанијата кои ни ги вршат, да се укине веронауката во училиштата, данокот, маркетингот на тв. Oh wait.
А ти сега со кого се “контраш“ и зошто? Оти си IN?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Треба да отвориш барем еднаш во животов Библија.Сериозно.[DOUBLEPOST=1413404665][/DOUBLEPOST]
Oх бе мурган мурган... човече,па како неможе да нема несогласувања ??? како е можно да нема расколници? како е можно да нема такви глупсони ? како е можно се да биде совршено ?????????? човече,НАЈГОЛЕМОТО БИТИЕ ВО УНИВЕРЗУМОТ СЕ ДИГНАЛО ПРОТИВ БОГ... а ти за вранишковски збориш.. дај дете драго,земи читај Библија.. аман више..
Не бе човече,јас мислам дека Библија е таа книга што ја има попот во нашето село врзана во синџири,демек била многу света книга и не смеел никој да ја пипне ниту да ја гледа.Била напишана на папирус,со мастило во кое има крв од бел гулаб,пишувана на Млада Месечина.Ако не беа протестантите да печатат Библии во милиони милиони примероци на секој јазик и дијалект,не само јас,туку и ти никогаш немаше да имаш видено Библија.Едино што ќе знаеше сега ќе беше да викаш"Господе Помилуј","Мајче Богородице" и "Алелуја",и да се прекрстиш ,но и тоа немаше да го погодиш баш како што треба.
 
W

wicked_1

Гостин
Симпатичен поглед на работите. Еве еден поинаков:

Средно си, учиш нови работи, го осознаваш светот околу тебе и сфаќаш дека работите не се како што те учеле кога си имал 5 години. Дека ништо од тоа не држи вода и дека јебем ли га, едноставно не веруваш повеќе.

Види, да не ни беше наметната религијата кога бевме деца, немаше никој да станува атеист. Да не оставеа да си бидеме атеисти како што бевме од раѓање. Повремено некој ќе станеше верник.

Ти си верник затоа што така те научиле кога си би дете а сега страв ти е да го стиснеш копчето за исклучување. Дали е можно толку луѓе да се во заблуда....? Што знам, беа во заблуда кога веруваа во Хорус, Јупитер, Зевс... постои мала веројатност да утнале нешто и за Алах или Јахве.

Или не?
Како бе Ио ни е наметната религијата кога нема извршено никакво влијание врз нас и ни нема никако попречено низ годиниве. Точно со раѓање не идентификуваат религиски ама и на тоа останува, и одењето годишно двапати у црква, и тоа е отприлика се, минимизирање до крај. Целиов концепт на религија и вера е стаен скроз у мали рамки у капиталистичкиов систем, а да не збориме претходно кога сме биле во федерацијата. Јас не верувам во деитети, но не се чукам јавно у гради да бидам пророк на "верниците". Кога нешто мене а и на вас не ви пречи у формирањето мислење, не врши притисок преку едукативен систем, маркетиншки или на било кој друг начин, зашто да идам контра таков концепт? За да си го задоволам егото или некоја лична потреба?
И поради такви причини да им го одземам на луѓето она што им е нешто единствено што им дава некаков духовен мир и спокој?
 
Последно уредено:

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Епа да, има еден куп заспани, насекаде.

Но, има и малкумина кои можат и знаат да ги разбудат.
Имаше и на форумов еден таков, но го банираа за жал.

На кој начин ти би ги разбудил неверниците?
Мислам дека прашањето треба да биде дали воопшто сакам да ги разбудам,бидејќи ме прашуваш мене лично.Не сакам да ги разбудам,што се однесува до мене,они доброволно и самостојно го одбрале патот и мене тоа ми одговара.Доста овде ги трпам па уште и она оној свет да морам... (саркастично ама вистинито).
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Еве гo фамозниoк учебник: The Satanic Children’s Big Book of Activities
Најди 6 разлики, дешифрирај ја пораката, поврзи ги точките....

Логички задачи, пораки да се разбере непознатото наместо да се напаѓа....ни трага ни глас од колење мачки и пиење крв!
Не ми е јасно.....мислите дека кога лажете нема никој да ве разоткрие?
Лажем викаш.... еве да се цитирам сам што напишав во постот за кој ти ме цитираше..

,,САТАНИСТИТЕ не се глупи за одма тоа да го пикнат во учебници.Тоа се прави постепено,преку разни индиректни начини.Да земем да набројувам сега овде,ќе треба еден ден да пишувам.Никој не е ретардиран да напише упатство во учебник за пиење крв од луѓе или животни како што има објаснувања за синус и косинус.Самото тоа што децата ќе учат за Сатанизмот,нивната работа е 90% завршена''.

Tолку е зголемено бидејќи очигледно или проблем со меморијата или со очите имаш.. ти си знаеш.. ете ти доказ како лажам.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Мислам дека прашањето треба да биде дали воопшто сакам да ги разбудам,бидејќи ме прашуваш мене лично.Не сакам да ги разбудам,што се однесува до мене,они доброволно и самостојно го одбрале патот и мене тоа ми одговара.Доста овде ги трпам па уште и она оној свет да морам... (саркастично ама вистинито).
Ти самиот не можеш да се трпиш,а не други да трпиш.Секогаш си бил поинаков од другите,умствено,физички,па дури и сексуално.Ти тоа го сметаш за благослов,додека целиот свет тоа го гледа како девијација.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Не бе човече,јас мислам дека Библија е таа книга што ја има попот во нашето село врзана во синџири,демек била многу света книга и не смеел никој да ја пипне ниту да ја гледа.Била напишана на папирус,со мастило во кое има крв од бел гулаб,пишувана на Млада Месечина.Ако не беа протестантите да печатат Библии во милиони милиони примероци на секој јазик и дијалект,не само јас,туку и ти никогаш немаше да имаш видено Библија.Едино што ќе знаеше сега ќе беше да викаш"Господе Помилуј","Мајче Богородице" и "Алелуја",и да се прекрстиш ,но и тоа немаше да го погодиш баш како што треба.
Примеров со Протестантите ти е..................... како да речем дека ако не биле Индијанците ти никогаш во животов пченка немаше да пробаш............ :facepalm:

Да,само протестантите имаат преведувачи,само они знаат хебрејски,само они имаат печатници.Ние другве народи и религии сме во камено доба,спиеме на слама и ловиме со стрели..[DOUBLEPOST=1413445772][/DOUBLEPOST]
Ти самиот не можеш да се трпиш,а не други да трпиш.Секогаш си бил поинаков од другите,умствено,физички,па дури и сексуално.Ти тоа го сметаш за благослов,додека целиот свет тоа го гледа како девијација.
Кога ќе ми треба услуга од областа на психијатријата,тебе прв ќе ти пишам во ПП.Гледам таму имаш знаење,бидејќи за Христијанството знаеш колку што знам јас за нуклеарна физика..
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.399
А оваa самозвана “треча врста“ демек е во некое инакво сфаќање (инаку “такоџе атеисти“) :pos::pos::pos:
Не разбираш една клучна разлика помеѓу мене и атеистичкото сваќање генерално земено. Атеистите веруваат дека Бог не постои, иако се е тоа ќе повторам генерално земено.Јас тврдам дека Бог не постои, земајки го сваќањето за Бог по тој атеистички дух да речеме.......знам од лично искуство. Ти викаш дека непостоење не се можеш да утврдиш, јас викам дека можеш. Имаме разлика во терминологија, атеизам вс гностицизам.
Тебе не ти е јасно, ама еве да ти појаснам по кој знае кој пат, ама нек си ебе матер.
Атеистичкото и теистичкото пловат на ист брод и не можеш да бидеш едното ако не си во исто време другото, а не планирам верник да бидам :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom