Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
На кој пост мислиш?
Дека некој забележал дека оти толку чинат па затоа не ни ги примале во ЕУ. Тоа не е мој став, на друг е. Јас си мислам дека крастајците ни се сосем во ред, можи да се малце повеќе закривени од тоа што бара ЕУ, ама ете мене не ми пречи.
Секако за јадење ми се;).
Исто има еден интересен феномен кој вреди да се спомене.
Било што да е од надвор или надвор е подобро од тука или тревата кај комшијата е секогаш позелена.
Мада некој кој сака да бега сигурно до крастајци не му е дојдено, тој сонува за милиони не за како таратур да направи.
Сега кај да е очекувам некој да ифрли податок дека словенскиот ајвар има повеќе витамини и минерали од нашиот и е далеку повкусен. За право неможам да тврдам дали е така или не пошто немам пробано словенски ајвар, а и овај домашниот тука ми е сосем доволно добар.
Па ако не си забележал, голем дел од производите (да не речем на 90%) се од увоз, така да тревата секогаш ќе биде позелена кај комшијата, не за друго ние немаме трева
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.541
Поени од реакции
22.601
Па ако не си забележал, голем дел од производите (да не речем на 90%) се од увоз, така да тревата секогаш ќе биде позелена кај комшијата, не за друго ние немаме трева
За тоа што имаме мислев. Сигурно не мислев на производи кои ние не ги произведуваме.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
За тоа што имаме мислев. Сигурно не мислев на производи кои ние не ги произведуваме.
А немаме многу, може да се избројат на прсти производите што ги произведуваме и извезуваме, за тоа и ти пишав немаме ние трева, за тоа кај комшијата е позелена, затоа што каква таква има некаква трева
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.541
Поени од реакции
22.601
А немаме многу, може да се избројат на прсти производите што ги произведуваме и извезуваме, за тоа и ти пишав немаме ние трева, за тоа кај комшијата е позелена, затоа што каква таква има некаква трева
И кој е крив за тоа? Само немој да речиш дека јас сум крив :(
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.541
Поени од реакции
22.601
Владе а не се фалиш дека си вработен во МЕПСО
Се се ама со средно сум, башка унија на млади сили , па уште и од Демри Хисар.
Да речеше првоборец со партизнака споменица 1941 ај и така и така, ама нема везе и ова убаво изгледа.
Нека гледат другите неопределените и независните како тоа изгледа ако сакаат државно.
И ако сакаш стави една од СДСМ колку за споредба, да видам таа како изгледа. Знам дека имаш некаде;)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
И кој е крив за тоа? Само немој да речиш дека јас сум крив :(
Не си ти крив, ти само ги си одработуваш за тие што се криви, нешто како познатата реплика од Среќна Нова 49
Извини, Пиги морално беше ме сјебаат од ќотек
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: osa
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
На кој пост мислиш?
Дека некој забележал дека оти толку чинат па затоа не ни ги примале во ЕУ. Тоа не е мој став, на друг е. Јас си мислам дека крастајците ни се сосем во ред, можи да се малце повеќе закривени од тоа што бара ЕУ, ама ете мене не ми пречи.
Секако за јадење ми се;).
Исто има еден интересен феномен кој вреди да се спомене.
Било што да е од надвор или надвор е подобро од тука или тревата кај комшијата е секогаш позелена.
Мада некој кој сака да бега сигурно до крастајци не му е дојдено, тој сонува за милиони не за како таратур да направи.
Сега кај да е очекувам некој да ифрли податок дека словенскиот ајвар има повеќе витамини и минерали од нашиот и е далеку повкусен. За право неможам да тврдам дали е така или не пошто немам пробано словенски ајвар, а и овај домашниот тука ми е сосем доволно добар.
Ако не си бил ти тој што тврдел дека краставиците се пресудни за квалитет на живот во Македонија или странство - тогаш заеби го муабетот.
Дали тревата се секогаш позелена кај комшијата? Не би се сложил дека кај секој комшија е позелена, но кај повеќето е! Е сега нормално дека ако комшии ти се оние од Баиро, тогаш твојата перцепција за зеленило на трева е многу погрешна, нели? А посебно ако си парализиран (недај Боже) и немаш никогаш излезено од твојата куќа, тогаш нормално е дека ќе тврдиш дека твојата трева е најзелена, нели?


Ај сега вака убаво без никој да биде навреден...
Што лошо и навредливо најде во мојот пост?
Како прво никој никого не тера со сила да оди јабана,секој е доволно свесен дека некаде има подобро и поубаво,само партиски послушници и ловци на тендери не сакаат да разберат дека некому му скиснал расолот па си бара чаре некаде по белиот свет...верувај дека во шумата има повеке сенка и сонце,а изборот е твој каде ке заседнеш даја осетиш убавината.
Еден живот имам и јас одлучувам каде ке го потрошам,доволно сум свесен што е најдобро за мене и моите наследници...
Така е!
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Искрено човекот чим му се потпишале толку луѓе сигурно е квалитетен, ама ете и он нешто одработил, незнам што плачете толку сте можеле и вие да бидете :). Не се трудите доволно.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Искрено човекот чим му се потпишале толку луѓе сигурно е квалитетен, ама ете и он нешто одработил, незнам што плачете толку сте можеле и вие да бидете :). Не се трудите доволно.
Ete i dijaliza dobivme od tebe...! Aj sea pisi upatsvo kako poveke da se trudime...So da ucime ...Common rail diesel tehnologija li kazi sto?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.541
Поени од реакции
22.601
Не си ти крив, ти само ги си одработуваш за тие што се криви, нешто како познатата реплика од Среќна Нова 49
Извини, Пиги морално беше ме сјебаат од ќотек
Што тоа јас си одработувам жити се? Треба да влегувам во филм дека ке го сменам општествотот, начинот на размислување кај народот или што. Не фала, кој има време и нерви нека менува ако му се менува, јас гледам да играм со картите кои ми се поделени. И наместо да кукам и се жалам дека неубави карти ми подлелиле, пробувам да извлечам максимална корист од дадена ситуација. Реално ако сакаме тука да биди запад треба толку работи да се сменат што мислам дека технички е неизводливо и народот да има воља да смени. А нема. И немислам само на економски мерки, пошто тие без основа се ништо. Многу други работи треба да се менуваат од корен. Утре да почниме да менуваме ке ни треба неколку смени на генерации за да како прво менталитетот се смени, а не пак нешто друго. Е сега некој избира странство некој останува тука. На кој како му чини нели?[DOUBLEPOST=1412979233][/DOUBLEPOST]
Дали тревата се секогаш позелена кај комшијата? Не би се сложил дека кај секој комшија е позелена, но кај повеќето е! Е сега нормално дека ако комшии ти се оние од Баиро, тогаш твојата перцепција за зеленило на трева е многу погрешна, нели? А посебно ако си парализиран (недај Боже) и немаш никогаш излезено од твојата куќа, тогаш нормално е дека ќе тврдиш дека твојата трева е најзелена, нели?
Тоа со тревата не си го сфаќај буквално, само израз е за некој кој секогаш мисли дека туѓото е поубаво од неговото, безразлика дали стварно е или не е. За него секогаш ке биди и точка. Инаку тревата во мојот двор и во другиот по правило е иста , Една ограда ги дели, иста почва, исто семе, исто сонце, иста вода, само што ете на некој му личи дека таа е позелена пошто е на комшијата.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom