Chemtrails

Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
O

Orion.

Гостин
Тоа се contrails

Впрочем, не постојат chemtrails, туку contrails.

Contrails се потенки и пократки линии кои исчезнуваат кратко по прелетот
Chemtrails се дебели и долги линии кои не исчезнуваат по прелетот туку остануваат ''исцртани'' на небото одреден период за потоа да почнат да се шират.

Зашто порано немало вакви линии на небото?

Зашто одеднаш над небото поминуваат повеќе од 8 авиони и испуштаат ''линии'' прилично паралелни едни на други

Зашто овие авиони летаат под екстремно остар агол (цивилен авион не лета така)[DOUBLEPOST=1412332450][/DOUBLEPOST]
Господине Ренди Ортон, еве и тебе ќе те прашам: Дали овие авиони што прскаат, прскаат само над местата каде што си сликал? Или прскаат цело време додека летаат?
Цело време додека летаат и линиите не се губат. Која ти е целта на прашањето?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Contrails се потенки и пократки линии кои исчезнуваат кратко по прелетот
Chemtrails се дебели и долги линии кои не исчезнуваат по прелетот туку остануваат ''исцртани'' на небото одреден период за потоа да почнат да се шират.

Зашто порано немало вакви линии на небото?

Зашто одеднаш над небото поминуваат повеќе од 8 авиони и испуштаат ''линии'' прилично паралелни едни на други

Зашто овие авиони летаат под екстремно остар агол (цивилен авион не лета така)[DOUBLEPOST=1412332450][/DOUBLEPOST]

Цело време додека летаат и линиите не се губат. Која ти е целта на прашањето?
Очигледно многу работи се нејасни. Contrails се последица на издувните гасови од авионите, каде се кондензираат доколку ги има потребните услови - влажност и температура на воздухот.
Во зависност од овие услови, тие може воопшто да не се појават, да траат кратко, неколку секунди или минути, или може да останат на небото со часови.

Истиот процес се случува кога издишуваш во зима - се појавува кондензација, благодарение на испуштениот топол воздух. Само што таму горе температурите се многу пониски, а влажноста варира на голем степен, бидејќи постојат многу брзи воздушни струи.

Секогаш имало вакви линии на небото, т.е. од кога постои авијацијата.

Ова со екстремно остар агол не го разбрав...
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Цело време додека летаат и линиите не се губат. Која ти е целта на прашањето?
За еден просечен лет од пример Лондон до Солун (би прелетал над Скопје нели), колку "отров" би требало да товари за да може да испушта chemtrails цело време?
 
O

Orion.

Гостин
Очигледно многу работи се нејасни. Contrails се последица на издувните гасови од авионите, каде се кондензираат доколку ги има потребните услови - влажност и температура на воздухот.
Во зависност од овие услови, тие може воопшто да не се појават, да траат кратко, неколку секунди или минути, или може да останат на небото со часови.

Истиот процес се случува кога издишуваш во зима - се појавува кондензација, благодарение на испуштениот топол воздух. Само што таму горе температурите се многу пониски, а влажноста варира на голем степен, бидејќи постојат многу брзи воздушни струи.

Секогаш имало вакви линии на небото, т.е. од кога постои авијацијата.

Ова со екстремно остар агол не го разбрав...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Авионите летале на различна висина.
Можно е висинската разлика помеѓу 2 авиони да биди и повеќе од 5-6 километри, што резултира со температурна промена од 30 степени. Истото и со влажноста на воздухот.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.768
Поени од реакции
6.735
Како и да е, она што мене ми е сомнително е како одеднаш, посебно во чисто сончеви денови, кога скоро и да нема облаци, небото е чисто и плаво, во рок од пола сат/сат поминуваат 10-15 авиони и оставаат вакви траги кои потоа се шират и дури преминуваат во облаци. Патеките на авионите се некако систематски распределени како би опфатиле поголем простор целосно и некои има накрсни, се чини за да покријат уште повеќе. Како во други денови тоа не се случува, како редовно не се случува ако тоа веќе се редовни летови, кои нели би требало да се повторуваат.
И друго не ми е јасно како некои категорично ги отфрлаат мислењата за conspiracy theory и така лежерно ги негираат со 100% објаснувања и верувања дека тоа нема врска со прскање или не знам што. Како не ви се потпалува научниот, сомневачкиот фитиљ во вас не знам...како не ве копка да прочитате повеќе, да истражите, ДА СЕ СОМНЕВАТЕ ВО СЕ! како што вели Нил Тајсон и други научници..како така сепо верувате во се она што ќе ви го соопштат авторитетите на тв???
Еве што јас сликав пред недела дена отприлика:

280520121401.jpg 280520121402.jpg 280520121403.jpg 280520121404.jpg 280520121405.jpg

Имам уште слики од лани ако ги најдам ќе ги прикачам и тие.
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Како и да е, она што мене ми е сомнително е како одеднаш, посебно во чисто сончеви денови, кога скоро и да нема облаци, небото е чисто и плаво, во рок од пола сат/сат поминуваат 10-15 авиони и оставаат вакви траги кои потоа се шират и дури преминуваат во облаци. Патеките на авионите се некако систематски распределени како би опфатиле поголем простор целосно и некои има накрсни, се чини за да покријат уште повеќе. Како во други денови тоа не се случува, како редовно не се случува ако тоа веќе се редовни летови, кои нели би требало да се повторуваат.
И друго не ми е јасно како некои категорично ги отфрлаат мислењата за conspiracy theory и така лежерно ги негираат со 100% објаснувања и верувања дека тоа нема врска со прскање или не знам што. Како не ви се потпалува научниот, сомневачкиот фитиљ во вас не знам...како не ве копка да прочитате повеќе, да истражите, ДА СЕ СОМНЕВАТЕ ВО СЕ! како што вели Нил Тајсон и други научници..како така сепо верувате во се она што ќе ви го соопштат авторитетите на тв???
Еве што јас сликав пред недела дена отприлика:


Имам уште слики од лани ако ги најдам ќе ги прикачам и тие.
Зошто донесуваш заклучок дека никој ништо не истражил?
Еве ти дали има извршено некое истражување освен што си сликал?

Ако имаш, еве прашање и за тебе (го поставив на неколку други, ама никој не сакаше да продолжи со дискусијата):

Еве овие 10-15 авиони што си ги набљудувал што прелетале во рок од пола сат/сат, дали испуштаат chemtrails само над Македонија или цело време додека летаат?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.691
Поени од реакции
11.093
Интересно е да глумиш научник, ама уште поинтересно да излезеш и да протестираш за својот живот.
 
T

templar55

Гостин
Има многу лесно решение за овие што не прскаат, се вика украинско решение. Кога поминува авион со chemtrails испалиш една наведувачка ракета и го рамњаш со земја. После тоа се излегува во јавност и се дава длабоко извинување и почит спрема жртвите. И така наредните неколку години си слободен од chemtrails.
Искрено да поседував таква наведувачка ракета можеби и би ја испалил...чисто ради тоа што сум спремен да земам туѓ живот врз цена на мој.
Ама да се вратиме у реалност, ова е Македонија. Може од небо и гомна да ни фрлаат ние пак ке викаме: не е страшно, гомна се, може и полошо да биде.
Искрено и очекувам гомна да почнат да ни фрлаат, за гомно народ не ни гледам друга алтернатива.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Како и да е, она што мене ми е сомнително е како одеднаш, посебно во чисто сончеви денови, кога скоро и да нема облаци, небото е чисто и плаво, во рок од пола сат/сат поминуваат 10-15 авиони и оставаат вакви траги кои потоа се шират и дури преминуваат во облаци. Патеките на авионите се некако систематски распределени како би опфатиле поголем простор целосно и некои има накрсни, се чини за да покријат уште повеќе. Како во други денови тоа не се случува, како редовно не се случува ако тоа веќе се редовни летови, кои нели би требало да се повторуваат.
И друго не ми е јасно како некои категорично ги отфрлаат мислењата за conspiracy theory и така лежерно ги негираат со 100% објаснувања и верувања дека тоа нема врска со прскање или не знам што. Како не ви се потпалува научниот, сомневачкиот фитиљ во вас не знам...како не ве копка да прочитате повеќе, да истражите, ДА СЕ СОМНЕВАТЕ ВО СЕ! како што вели Нил Тајсон и други научници..како така сепо верувате во се она што ќе ви го соопштат авторитетите на тв???
Еве што јас сликав пред недела дена отприлика:

Прегледај го приврзокот 103955 Прегледај го приврзокот 103956 Прегледај го приврзокот 103957 Прегледај го приврзокот 103958 Прегледај го приврзокот 103959

Имам уште слики од лани ако ги најдам ќе ги прикачам и тие.
Ти не се сомневаш во тоа што го пишуваат конспираси теоретичарите воопшто?

Авионите најчесто поминуваат низ една рута, нешто што би изгледало како автопат горе за авионите. Најчесто, но не мора да значи. Кога еден авион поминува таму горе и остава contrails, силните струи ги разнесуваат кондензираните траги. Колку повеќе авиони, толку повеќе траги.
 
O

Orion.

Гостин
Авионите летале на различна висина.
Можно е висинската разлика помеѓу 2 авиони да биди и повеќе од 5-6 километри, што резултира со температурна промена од 30 степени. Истото и со влажноста на воздухот.
Објаснување за ова ?


 

Kajgana Shop

На врв Bottom