Ауфвидерзен Македонијо!

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
До пред некоја година имаше доста што излегуваа на такаречена печалба.Некоја пара да се наштанца за да може да се почне во сопствената држава да се инвестира нешто и да си работиш.Веќе тоа го нема,сегашноста дали е власта дали е законот маме им еба на сите.Казни и само казни.Дедо Мраз не дели толку поклони за нова година како казни што се пишуваат.Само и тие казни пак се само за робовите,за лоповите нема казни.Нагло сакаат да се селат и сите тие што ги познавам што беа натаму наваму сега сите се само со таа мисла.Натаму без враќање.Комплетна преселба.Цели фамилии.Генерации се уништуваат,преселување од сопствениот дом и барање на друг.
Абе до каде мислат дека ќе се оди.Народот сака да живее не да робува.Секој што инвестирал плаче,освен нормално урбаната мафија.Криминалот е уништен веќе,нема криминалци.Или работиш за нив или затвор.Значи систем разработен навистина професионално и организирано ..Самиот систем е толку криминално изведен што ваква диктатура немало и за време на СФРЈ.Тогаш барем народот имал да јаде,сега се удрени на преживување.Менаџмент со 1000 евра плати а аргати со 8000 денари.Епа чорба бе Македонче.
Битно Шиттел и останати медиумско цензурирани телевизии и пералномозочни.Само останаа пензионерите и администрацијата во МК.И оние што кукаат и плачат-аргатскоплевелната класа.......
Едно не ми е јасно.Зошто не може да со оправи нашата ни чудесна Македонија????
До каде ќе одат сите??
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.540
Поени од реакции
22.601
кога си слушнал и дали воопшто некогаш ќе слушнеш премиерите на германија,норвешка,шведска сами да се фалат со вакви детски приказни на сериозни универзитети?проблемот со излагањето на иванов е што не праат разлика меѓу реален живот и изборна кампања.неговиот говор е класична предизборна кампања.овој пример доволно кажува колку се 'detached' од реалниот свет и нормалниот народ.
патем,нели е подобро да оставиме бројките да зборуваат за нас наместо да повторуваме како папагали ноторни лаги? навистина мислиш дека студентите присутни на излагањето на иванов нема да ја проверат веродостојноста на неговите зборови?мислиш дека студентите на еден од најдобрите универзитети на планетава ќе му веруваат само ради фактот дека е претседател на банана држава?и кажи ми каков ефект ќе има неговото излагање кога студентите ќе утврдат дека све што кажа иванов е 'bollocks'? сосема спротивен од она што ти го пропагираш.дома срање,надвор да лажеме дека е мед и млеко.странците неможеш нити па треба да ги лажеш.на крајот од денот јас и ти живееме во дупкава. што фајде имаме ние од лажењето на иванов?само фактот дека студентите сеа си викаат...ако претседателот лаже за вакви работи,што останува за останатите жители на таа држава.
Очигледно ја промаши поентата. Јас нив скоро секој ден ги слушам кај што ме лажат еве веќе колку години се направија. Секој 6 месеци слушам нов дипломат како буквално во очи ме лажи. Не морам ни да проверам, знам дека ме лажи, знам дека тој знај дека ме лажи и знам дека знај дека знам дека ме лажи. Ако земам така во последните 10 години а и повеќе, претседатели и премиери на каде каде пореномирани држави од оваа нашата како што ја нарекуваш ти банана држава лажеле на каде каде повлијателни места и настани од некој си таму факултет пред некој си таму студенти па никому ништо.
А како друго кој рече дека јас се сложувам со твојата констатција за исселувањето. Можеби секој втор има желба како што велиш, ете јас велам секој еден има желба. Еве и јас да се ставам помеѓу нив. Ама од желби до остварување на сонот знаеш колку има. Ехехееее.
Јас сум сигурен и дека просечен европеец од која сакаш европска земја има желби за нешто и за некаде. И што со тоа.
Нечини европа или ?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
До пред некоја година имаше доста што излегуваа на такаречена печалба.Некоја пара да се наштанца за да може да се почне во сопствената држава да се инвестира нешто и да си работиш.Веќе тоа го нема,сегашноста дали е власта дали е законот маме им еба на сите.Казни и само казни.Дедо Мраз не дели толку поклони за нова година како казни што се пишуваат.Само и тие казни пак се само за робовите,за лоповите нема казни.Нагло сакаат да се селат и сите тие што ги познавам што беа натаму наваму сега сите се само со таа мисла.Натаму без враќање.Комплетна преселба.Цели фамилии.Генерации се уништуваат,преселување од сопствениот дом и барање на друг.
Абе до каде мислат дека ќе се оди.Народот сака да живее не да робува.Секој што инвестирал плаче,освен нормално урбаната мафија.Криминалот е уништен веќе,нема криминалци.Или работиш за нив или затвор.Значи систем разработен навистина професионално и организирано ..Самиот систем е толку криминално изведен што ваква диктатура немало и за време на СФРЈ.Тогаш барем народот имал да јаде,сега се удрени на преживување.Менаџмент со 1000 евра плати а аргати со 8000 денари.Епа чорба бе Македонче.
Битно Шиттел и останати медиумско цензурирани телевизии и пералномозочни.Само останаа пензионерите и администрацијата во МК.И оние што кукаат и плачат-аргатскоплевелната класа.......
Едно не ми е јасно.Зошто не може да со оправи нашата ни чудесна Македонија????
До каде ќе одат сите??
E sega,ne preteruvaj, na tie raboti malce poinaku treba da se gleda. Rmbal tamu i sega dosol doma gazda da bide. Na nekoi i im uspea. Ama ako si mislat deka samo parite se tie so ke gi napravat gazdi,biznismeni itn uste vo start gadno se lazat. Ako nekogo go biva za biznis toj ke si pocne i raboti i bez da odi jabana. A ovie doticnite cel zivot bile crnci, a sega sakaat gazdi da bidat. A sto ne probaat tamu da otvaraat firmi kerata, pa tuka nisto ne im e arno.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
E sega,ne preteruvaj, na tie raboti malce poinaku treba da se gleda. Rmbal tamu i sega dosol doma gazda da bide. Na nekoi i im uspea. Ama ako si mislat deka samo parite se tie so ke gi napravat gazdi,biznismeni itn uste vo start gadno se lazat. Ako nekogo go biva za biznis toj ke si pocne i raboti i bez da odi jabana. A ovie doticnite cel zivot bile crnci, a sega sakaat gazdi da bidat. A sto ne probaat tamu da otvaraat firmi kerata, pa tuka nisto ne im e arno.
Па наивни се луѓето, не знаат како тебе, дека треба да подмачкаат каде што ќе стигнат за да можат да работат нормално
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Абе ја лошо разбрав или овој мкд влада вели дека е ОК претседателот да лаже и дека и самиот тој (мкд влада) има желба да се исели?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.029
Поени од реакции
954
mkd vlada e institucija vo vorumov ili nesto kako forum vo forum i sekogas ima rezon toa sto toj go pisuva, na pocetokot igra so slabi karti, a koga ke uvidi deka na toj nacin nemoze nisto da vi dokaze, t.e. ne razbirate nisto, ja vadi teskata artilerija, postov mi e poraka do vas, da ne prodolzuvate da go razubeduvate ni nego ni ostanatite koj se so istoto negovo mislenje, za da ne dojde do toa da vi objasnuva na slikovit nacin kako sto objasnuvase po nazad vo temava, oti ke ostanete so prstot vo usta.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Никако не ги разбирам овие кретениве што сосила сакаат мајтап со стари луѓе да си прават, а на крај испаѓа оти постариве се далеку попаметни и покултурни од нив.
:tapp:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.540
Поени од реакции
22.601
Абе ја лошо разбрав или овој мкд влада вели дека е ОК претседателот да лаже и дека и самиот тој (мкд влада) има желба да се исели?
Ти редовно слабо разбираш.
Јас имам и желба да ја ебам Џенифер Анистон, да си направам бавча во Бали Бали одма до вилата што ке ја имам таму. Видиш јас имам многу желби како и секој друг. Сега додади во статистика дека Македонците сакаат да се исселат во Бали Бали и сакаат да се занмиаваат со земјоделство, а во подгрупа дека се незадоволни со нашите жени и сакаат да се сексаат со филмски ѕвезди.
За претседателот и што сакав со тоа да кажам е надвор од твоите можности и капацитети.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Ти редовно слабо разбираш.
Не бе баш убаво си кажуваш, и тоа не у еден пост. Неколку поста се, кај што тврдиш дека е скроз нормално претсдателот да лаже и тоа како патриотизам го опишуваш. Постовите не се во ватиканската библиотека, него малку погоре и на претходните страни.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.540
Поени од реакции
22.601
Не бе баш убаво си кажуваш, и тоа не у еден пост. Неколку поста се, кај што тврдиш дека е скроз нормално претсдателот да лаже и тоа како патриотизам го опишуваш. Постовите не се во ватиканската библиотека, него малку погоре и на претходните страни.
И пак ке напишам и пак ке речам дека не гледам ништо лошо во тоа кога надвор си ја промовира држава од каде што доаѓа? За дома е сосем друга работа. Тука ти се буниш и неможиш да процесираш.
Инаку по твое што требаше да направи тој или било кој друг преставник на државата кога се наоѓа надвор?
Баш ме интересира ти да беше таму што ке кажуваше?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
И пак ке напишам и пак ке речам дека не гледам ништо лошо во тоа кога надвор си ја промовира држава од каде што доаѓа? За дома е сосем друга работа. Тука ти се буниш и неможиш да процесираш.
Инаку по твое што требаше да направи тој или било кој друг преставник на државата кога се наоѓа надвор?
Баш ме интересира ти да беше таму што ке кажуваше?
Промовирање на својата држава, преку лажење дека на народот му е добро, во моменти кога му е најлошо што може, додека еден слој живее како бубрег во лој?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.540
Поени од реакции
22.601
Промовирање на својата држава, преку лажење дека на народот му е добро, во моменти кога му е најлошо што може, додека еден слој живее како бубрег во лој?
И пак не ми одговори ти што би рекол таму?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.812
Поени од реакции
12.113
И пак не ми одговори ти што би рекол таму?
Не знам што би рекол @Beric Dondarrion, но знам дека јас би го прескокнал тој дел, попрво би молчел, освен ако ме прашаат - а ако ме прашаат би одговорил со вистината - наместо да му продавам магла на западот.

Гледаш колку западот ја купи приказната за новиот инвестициски рај во Европа наречен Македонија - на прсти можат да се избројат странските инвеститори од централна и западна Европа и од САД и Канада. Но затоа турците и тоа како само се нафрлуваат како глувци на сирење, но и за нивната дарежливост цехот ќе биде висок, порано или подоцна.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
И пак не ми одговори ти што би рекол таму?
Ке речам дека државата во која јас сум прецедател се труди да ја подобри економијата за подобра иднината,зашто 400.000 илијади луѓе се ислеија
а остатокот сака или ке се исели во наредните години,давајте чаре да се одблокираат нашите процеси во меѓународните организации
А не да лаже или да измислува..тој не е излезен таму да се фали...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom