Егзорцизам

Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Beric Dandarion и остала багра, и после се прашувате оти ве фејспалмаме на темава?
Де бе кажи ги тие видни разлики, баш ме интересира. Не, не е нели да ме убедиш, чисто онака, да знаеме и ние да ги препознаваме опседнатите од епилептичните напади. :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
:) Освен Хелло-уто, да ви кажам и плус дека лицето шо е опседнато, може и да си зборува сам со себеси, ние ќе си помислиме дека нели, халуцинира и е луд, а всушност е опседнато и навистина ги гледа или ги слуша па си збори со нив. Го тераат на тоа. Го тераат лицето да зборува со нив, било кај и да е.
Да, има и такви случаи.

Beric Dandarion и остала багра, и после се прашувате оти ве фејспалмаме на темава?
LoL, не, не се прашувам. Напротив. Постојано потенцирам дека вашето мислење не ми е нешто посебно битно, а исто не ми е некој приоритет ти да ги знаеш или препознаваш разликите.
На крајот од краиштата, ако сам не ги бараш, не се големи шансите во животов да налеташ на таков случај.

Инаку за разликите и нешто повеќе за ваквите случаи, веќе имам пишувано и можеби некогаш, кога ќе почувствувам дека има потреба, пак ќе пишувам.

Тоа се само дел од причините зошто на некој како тебе не би му објаснувал. Остатокот од причините се практични:
Некој дојден од џунгла гледа дека палам светло и го гасам. За да му го објаснам целиот процес на таа активност (и реакција секако), би требало да му објаснам се околу електрицитет, струја, проводници, хидроцентрали, термоцентрали можда, материјали и нивни својства и многу физика, пазар, пари, систем на наплата и уште тон други работи. Но, тој нема предходни информации за да ги сфати правилно поимите со кои му ја објаснувам оваа работа, па ќе треба и уште подлабоко да му се објасни.

Зарем мислиш дека во моите очи си нешто посебно па сеа да тргнам од нула да ти објаснувам (затоа што за џабе ќе биде ако тргнам одозгора)?
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Да, има и такви случаи.

LoL, не, не се прашувам. Напротив. Постојано потенцирам дека вашето мислење не ми е нешто посебно битно, а исто не ми е некој приоритет ти да ги знаеш или препознаваш разликите.
На крајот од краиштата, ако сам не ги бараш, не се големи шансите во животов да налеташ на таков случај.

Инаку за разликите и нешто повеќе за ваквите случаи, веќе имам пишувано и можеби некогаш, кога ќе почувствувам дека има потреба, пак ќе пишувам.
Како се одбрани. Мојот пост кај шо те праам глуп го направи obsolete со напишаново. :pos:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Како се одбрани. Мојот пост кај шо те праам глуп го направи obsolete со напишаново. :pos:
Да претпоставиме дека ти си глупиот во целава приказна. Како мислиш дека било кој, со било каков пост би се одбранил од тебе?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Да претпоставиме дека ти си глупиот во целава приказна. Како мислиш дека било кој, со било каков пост би се одбранил од тебе?
Не е глуп. Само што, со тие информации и искуства што ги има толку може да заклучи. Веројатно и јас да располагав со тие информации и искуства како него, исто ќе мислев.
Инаку, нема потреба никој да се брани од такви постови. Поточно нема потреба навредите да се сфаќаат како напади или закани. Но, не сме сите секогаш така совршени, понекогаш некој ќе му врати на него и сличните. Јас не верувам дека на ваква тема би се расправал со било кој, но да почекаме, можда не сум во право.
А ако субјектот сака да се расправа баш со мене, добро знае што треба да напише и на кои теми.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Не е глуп. Само што, со тие информации и искуства што ги има толку може да заклучи. Веројатно и јас да располагав со тие информации и искуства како него, исто ќе мислев.
Инаку, нема потреба никој да се брани од такви постови. Поточно нема потреба навредите да се сфаќаат како напади или закани. Но, не сме сите секогаш така совршени, понекогаш некој ќе му врати на него и сличните. Јас не верувам дека на ваква тема би се расправал со било кој, но да почекаме, можда не сум во право.
А ако субјектот сака да се расправа баш со мене, добро знае што треба да напише и на кои теми.
Абе една информираност шо треба за да одолговлекуваш да кажеш кои се симптомите кои не се епилептични, туку нели опседнатост. :pos:

Па кога ќе кажете у една книга го прочитав. Ох мори мајко. :D
И јас читав една книга: ултимејт спајдермен се вика, го потврдува постоењето на Спајдермен. :pos:

Исто има и безброј христијански универзитети кои тврдат научно дека земјата е стара 6.000 години, со експерименти со витамин це и чаша.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Абе една информираност шо треба за да одолговлекуваш да кажеш кои се симптомите кои не се епилептични, туку нели опседнатост. :pos:
Да, баш така е. Некои работи можат да се објаснат само со окултен речник. Окултниот речник содржи доста смболики, за кои би требало предзнаење. На пример, ако ти објаснам дека нешто се прави со вода и сол, би било во ред да ти кажам зашто тоа се прави со вода и сол. И би требало да ти го објаснам окултното значење на поимите вода и сол. При тоа ќе користам и ред други поими чие што значење е ред да го појаснам. Од едно во друго, стварно ќе ми треба голем текст, во продолженија.
Во спротивно е исто како да ти кажам - ете ако стиснеш овде, онаму горе ќе светне (ова во светло на аналогијата од предходно, со палењето сијалица)
Значи, дури и да сметам дека би требало да ти се објасни (а моментално не сметам), тоа би била напорна работа, чија цел навистина би требала да го оправда трудот.
А
Па кога ќе кажете у една книга го прочитав. Ох мори мајко. :D
И јас читав една книга: ултимејт спајдермен се вика, го потврдува постоењето на Спајдермен. :pos:

.
. Само да прочиташ во книга, не значи дека е тоа било каква вистина. Споредба на повеќе независни извори е веќе нешто друго. Но ништо не е како комбинација на двете со искуството, за што веќе зборев:
...Тоа зависи од информациите кои ги имам. Тие можат да се добијат или филтрираат преку искуството, или на милион и еден начин на собирање на информации. Денес е лесно. Искуството, во повеќе случаи, се покажало како прилично сигурен филтратор на информациите, кои сум ги собрал. Исто така помага компарацијата на информации од повеќе независни извори со искуството од прва рака.
 
Последно уредено:

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Sekoj si ima pravo na izbor. Ima ateisti koi go pocituvaat veruvanjeto na drugite. Sekako deka religijata se iskoristuva za drugi, necesni celi, sekade go ima toa, toa e anomalija koja doadja od alcnosta na ludjeto za vlast, moc, kontrola nad drugite, zastranuvanje od praviot pat. Postoi Gospod i ubavo e da se veruva i da se odrzuva verbata vo nego. Siguren sum i deka postojat i demonite, dosta imam citano i slusano za ovaa tema, i ima navistina mnogu primeri koi go potvrduvaat toa. Najgolem del od ludjeto se ubeduvaat sebesi deka ne postojat demoni i zli sili tokmu od stravot koj go cuvstvuvaat od niv, so misla deka ako go ismejuvaat i negiraat nivnoto postoenje ce go skrijat stravot, ce izgledaat pohrabri otkolku sto stvarno se. No sekoj so svoe ubeduvanje i veruvanje.
The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he did not exist!
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Само шо има еден проблем. Окултното не е натприродно. Окултното, особено пример нели магиката, демоните шо ги има таму се модели на свеста. Како чакрите пример. Или како пирамидата на Маслов.
Ама ти нешто си утнал, о голем окултен познавачу. :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Окултното не е натприродно. Окултното, особено пример нели магиката, демоните шо ги има таму се меѓу другото и модели на свеста. Но не како чакрите пример.
fixed
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
не реков дека не се и тоа
Ако демоните шо те опседнуваат се модели на свеста, и у реалност не постојат, тогаш како резултатот на тоа не е purely medical condition шо се лечи со well лекови? :D

У стилу те фаќа шизофренија пошто те „опседнал“ демонот на шизофренијата. И најреално е да се излечиш со лекови за шизофренија. :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не е глуп. Само што, со тие информации и искуства што ги има толку може да заклучи. Веројатно и јас да располагав со тие информации и искуства како него, исто ќе мислев.
Инаку, нема потреба никој да се брани од такви постови. Поточно нема потреба навредите да се сфаќаат како напади или закани. Но, не сме сите секогаш така совршени, понекогаш некој ќе му врати на него и сличните. Јас не верувам дека на ваква тема би се расправал со било кој, но да почекаме, можда не сум во право.
А ако субјектот сака да се расправа баш со мене, добро знае што треба да напише и на кои теми.
Не е битно дали си глуп или не во случајов, односно дали е глуп или паметен. Тоа дали ти си имал или не си имал некое искуство за кое се зборува на темава е твоја работа.....секој обид некој некој да ти тврди дека не е така и да се потсмева за истото се нарекува идиотизам.
Ме иритираат таквите , затоа реагирав....нема врска дали со тебе дискутирал на темава или со некој друг :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Ако демоните шо те опседнуваат се модели на свеста, и у реалност не постојат, тогаш како резултатот на тоа не е purely medical condition шо се лечи со well лекови? :D
Затоа што се и повеќе од модели на свеста, како што нагласив неколку пати.

У стилу те фаќа шизофренија пошто те „опседнал“ демонот на шизофренијата. И најреално е да се излечиш со лекови за шизофренија. :D
Не. Шизофренијата е ментално пореметување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom