Воени злосторства на терористите од УЧК

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Навистина не знам од каде ти е идејата дека сакам да напаѓам Албанци или нивен имот. Тоа би било прилично лицемерно - да го правам истото поради кое се бунам.
Можеби идејата ти дошла од некој мој пост?
ОК, цитирај ме.
Исто така, не ми е баш јасно, зошто не би бил културен со Албанци или било кои други луѓе. Но, ако веќе доаѓаме на муабет за ова со нив, никогаш не сум пропуштил да им забележам за работите кои ни ги правите. Исто како и тука. Сепак, кога некој Албанец ме сопре да ме праша каде се наоѓа нешто и сл., сигурно нема да почнам да му зборам за срањата кои ни ги правите.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Првиот болд - Треба да постои, се дур постојат луѓе како тебе.
Вториот болд - Јас имам мадиња да го изразам и бранам јавно мојот став, за разлика од тебе, што највероватно кога ќе се сретнеш со албанци во real life, стануваш најголем космополит (Др. Џекил), за да кога доаѓаш пред компјутер, стануваш Хајд, и жигосуваш се што е албанско.
Бтв, кажи да те немат нешто малтретирано албанци во детство, што толку си преокупиран со целио народ (тие сепак биле само индивидуалци)
Третиот болд - ова важи за тебе, славен не се станува со пишување и коментирање по форуми, излези пали некој албански дуќан во Ѓорче или друга „македонска“ населба, ќе бидеш главен фраер во маало.
Каде го браниш,во Арачиново ? дојди во чиста Македонска населба да те видам дали ќе лаеш вака како што лаеш сега.

И што ти значат наводниците кај Македонска населба бе шошонче ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Бтв, кажи да те немат нешто малтретирано албанци во детство, што толку си преокупиран со целио народ (тие сепак биле само индивидуалци)
.
Ова е интересен дел, кој заслужува коментар.
Најпрво за генерализирањето.
Кога зборувам за Албанци, мислам на Албанците Муслимани (најнапред од Косово и Македонија), пошто на пример, сигурно некој православен сељак од Ксамил, не би ги подржал протестите со арапски знамиња и смрт за каури, за ослободување на муџи кои убиле деца за Велигден. Јас Албанците Христијани, ги сметам за свои браќа. Тие никогаш не би се сложиле со гадостите кои вие ги правите тука на верска база секојдневно. Но, тоа е друга приказна.
Дури сметам и дека најверојатно има нормални луѓе и меѓу вас. Луѓе кои се гадат од смилковскиот масакр и од сите срања кои ни ги правите, кои се гадат од делата на вашите сиријски маченици и од се друго, кое ја искривува сликата за вас, но тоа е безгласно малцинство кое нема никакво влијание. Многу слично како состојбата во Србија деведесетите или пак во нацистичка Германија триесетите. Да. Сигурно имало некои Германци кои гниеле в затвор, затоа што не се сложувале со Финалното решение на Хитлер, но кој е резултатот од тоа? Затоа со сигурност можеме во ваквите случаи да генерализираме. Резултатот е ист, затоа што многу мал, незначителен, безгласен бил процентот и импактот на нормалните единки во групите. Инаку, никој не е толку глуп да тврди дека баш сите Албанци се исти. За жал, кога одреден кворум ќе се достигне, генерализацијата е валидна.

Во врска со тоа, дека гарант Албанци ме малтретирале некад, би приметил две работи:
Прва е типично македонската шема за тоа дека ако мене лично не ми се десила некоја неправда, тогаш гарант сум ненормален што се бунам за другите. Дефектно до немајкаде, но сепак е во корелација со македонската реалност (комплетно дефектна).
Оваа твојава забелешка и некои Македонците ми ја поставуваат понекад. Тоа се оние кои обично не живеат меѓу Албанци и многу полесно им е да глумат космополитизам, во сред Кандахар, но брзо им поминува, кога и самите ќе се најдат на мета, на random ловечка дружина од Кондово или едноставно некој Суљо кој станал на лева нога и му се видел денот убав за тепање кафири.
Исто така, сите кои ја поставуваат оваа забелешка не ни приметуваат дека при самата нејзина конструкција, како најнормална појава ја третираат можноста некој да биде малтретиран од Албанци.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
Каде го браниш,во Арачиново ? дојди во чиста Македонска населба да те видам дали ќе лаеш вака како што лаеш сега.

И што ти значат наводниците кај Македонска населба бе шошонче ?
Оооо не знам како да те нарекувам... па кај сакаш да ги бранам ставовите дека треба да се им се носи храна на македонците опколени од УЧК, во македонска населба? Па сигурно дека ќе го поздравуваат тоа.
Во Арачиново, нормално па и во сите населби каде албанците ссе мнозинстово, таму ги бранам тие ставови.
Ај сега научи се прво да резонираш , па потоа доаѓај и коментирај тука...фаќај магла сега.[DOUBLEPOST=1409833652][/DOUBLEPOST]
Ова е интересен дел, кој заслужува коментар.
Најпрво за генерализирањето.
Кога зборувам за Албанци, мислам на Албанците Муслимани (најнапред од Косово и Македонија), пошто на пример, сигурно некој православен сељак од Ксамил, не би ги подржал протестите со арапски знамиња и смрт за каури, за ослободување на муџи кои убиле деца за Велигден. Јас Албанците Христијани, ги сметам за свои браќа. Тие никогаш не би се сложиле со гадостите кои вие ги правите тука на верска база секојдневно. Но, тоа е друга приказна.
Дури сметам и дека најверојатно има нормални луѓе и меѓу вас. Луѓе кои се гадат од смилковскиот масакр и од сите срања кои ни ги правите, кои се гадат од делата на вашите сиријски маченици и од се друго, кое ја искривува сликата за вас, но тоа е безгласно малцинство кое нема никакво влијание. Многу слично како состојбата во Србија деведесетите или пак во нацистичка Германија триесетите. Да. Сигурно имало некои Германци кои гниеле в затвор, затоа што не се сложувале со Финалното решение на Хитлер, но кој е резултатот од тоа? Затоа со сигурност можеме во ваквите случаи да генерализираме. Резултатот е ист, затоа што многу мал, незначителен, безгласен бил процентот и импактот на нормалните единки во групите. Инаку, никој не е толку глуп да тврди дека баш сите Албанци се исти. За жал, кога одреден кворум ќе се достигне, генерализацијата е валидна.

Во врска со тоа, дека гарант Албанци ме малтретирале некад, би приметил две работи:
Прва е типично македонската шема за тоа дека ако мене лично не ми се десила некоја неправда, тогаш гарант сум ненормален што се бунам за другите. Дефектно до немајкаде, но сепак е во корелација со македонската реалност (комплетно дефектна).
Оваа твојава забелешка и некои Македонците ми ја поставуваат понекад. Тоа се оние кои обично не живеат меѓу Албанци и многу полесно им е да глумат космополитизам, во сред Кандахар, но брзо им поминува, кога и самите ќе се најдат на мета, на random ловечка дружина од Кондово или едноставно некој Суљо кој станал на лева нога и му се видел денот убав за тепање кафири.
Исто така, сите кои ја поставуваат оваа забелешка не ни приметуваат дека при самата нејзина конструкција, како најнормална појава ја третираат можноста некој да биде малтретиран од Албанци.
Толку големо значење за заебанцијата, значи сепак те малтретирале :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Толку големо значење за заебанцијата, значи сепак те малтретирале :)
Мислам дека бев јасен околу одговорот. Никогаш не сум имал проблеми со Албанци, наптротив. Но тоа не значи дека треба да бидам слеп или глув, затоа што, грубо кажано, ако утре мечката би заиграла во мој двор не би сакал и другите да бидат неми.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
Навистина не знам од каде ти е идејата дека сакам да напаѓам Албанци или нивен имот. Тоа би било прилично лицемерно - да го правам истото поради кое се бунам.
Можеби идејата ти дошла од некој мој пост?
ОК, цитирај ме.
Исто така, не ми е баш јасно, зошто не би бил културен со Албанци или било кои други луѓе. Но, ако веќе доаѓаме на муабет за ова со нив, никогаш не сум пропуштил да им забележам за работите кои ни ги правите. Исто како и тука. Сепак, кога некој Албанец ме сопре да ме праша каде се наоѓа нешто и сл., сигурно нема да почнам да му зборам за срањата кои ни ги правите.
Лицемерно??? А ова подолу што е? Кој ти дава тебе право да правиш вакви предрасуди.
Ти ако не си лицемерен, тогаш тој збор не треба да постои во речник. Најди еден пост каде јас може да ги бранам овие ставови што си ги етикетирал подолу, па дојди оправдувај се тука. Не знаеш каде идејата да запалиш албански дуќан а ? А каде идеја да ме носиш во Сирија, и да силувам кафирки, или па да дадам пари за радикалните сили. Ај не се бламирај повеќе, ова е дното, макар и за тебе!

Сериозно,
Ако дознаат твоите дека се фалиш по форуми оти си хранел кафири, нема да ти дозволат да идеш у Сирија. А тоа значи: нема силување кафирки за тебе, нити пак ќе можеш главите да им ги сечеш. Ќе си останеш само на праќање пари :(
Славен не се станува со протести за ослободување на хероиве од Смилковско, ниту пак со каменување цркви, еднаш неделно.
Прашај го Lavdrim Muhaxheri.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Лицемерно??? А ова подолу што е? Кој ти дава тебе право да правиш вакви предрасуди.
Ти ако не си лицемерен, тогаш тој збор не треба да постои во речник. Најди еден пост каде јас може да ги бранам овие ставови што си ги етикетирал подолу, па дојди оправдувај се тука. Не знаеш каде идејата да запалиш албански дуќан а ? А каде идеја да ме носиш во Сирија, и да силувам кафирки, или па да дадам пари за радикалните сили. Ај не се бламирај повеќе, ова е дното, макар и за тебе!
Аман, па не живееме на Марс бе ние. Тука сме до вас, ве гледаме и трпиме. Ја не измислувам.

Дали Албанците праќаат пари за ИСИЛ?
Дали на форумов се на страната на ИСИЛ или на страната на Асад или Курдите?
Дали одат во Сирија да се борат на страната која коле, беси, силува, масовно егзекутира и што ли уште не прави, врз се што не е баш како нивната вахаби секта?
Дали се повеќе џамии проповедаат вехабизам, наместо традиционален Ислам, кој вашите дедовци и прадедовци го терале со векови?
Дали сите Албанци не ги подржаа муџиве од Смилковско?

... можам до утре вака да набројувам, а ти си ја имаш мувата на капата.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
Аман, па не живееме на Марс бе ние. Тука сме до вас, ве гледаме и трпиме. Ја не измислувам.

Дали Албанците праќаат пари за ИСИЛ?
Дали на форумов се на страната на ИСИЛ или на страната на Асад или Курдите?
Дали одат во Сирија да се борат на страната која коле, беси, силува, масовно егзекутира и што ли уште не прави, врз се што не е баш како нивната вахаби секта?
Дали се повеќе џамии проповедаат вехабизам, наместо традиционален Ислам, кој вашите дедовци и прадедовци го терале со векови?
Дали сите Албанце не г подржаа муџиве од Смилковско?

... можам до утре вака да набројувам, а ти си ја имаш мувата на капата.
Јас можам една недела да бројам колку ги сакавте четниците во конфликтите против хрватите и косоварите, но тоа се вика генерализација! Не те прави тебе суров убијец, ама сепак си ги подржувал (не ти конкретно мада сега почнувам да се сомневам, ама доста македонци!
Најди пост каде ме поврзуваш мене со ваквите ставови.
Јас викам поносен сум дека сум помагал и хранел цивили, ти додаваш цијанид на тоа. Тоа те прави нула од човек, ништо повеќе.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Јас можам една недела да бројам колку ги сакавте четниците во конфликтите против хрватите и косоварите, но тоа се вика генерализација! Не те прави тебе суров убијец, ама сепак си ги подржувал (не ти конкретно мада сега почнувам да се сомневам, ама доста македонци!
Ја одма ќе ти кажам, дека четниците и србоманите и нанесоа на Македонија не помала штета од вас, сигурно. Кога би можело заеднио да се фотокопирате, најбоље би било.

Јас викам поносен сум дека сум помагал и хранел цивили, ти додаваш цијанид на тоа. Тоа те прави нула од човек, ништо повеќе.
Да, ако беше вистина тоа што го збориш.

Ти ќе ми веруваш ли ако ти кажам дека сум направил за Албанците исто толку или приближно? (имам некаде пишувано)

на крају краева, нели објаснив дека не може буквално сите да бидат исти по било кое прашање. При генерализирање се мисли на ефективниот кворум, кога ќе се собере. Како во случајот со вас, Србите од деведесетите или Германците во триесетите.

Најди пост каде ме поврзуваш мене со ваквите ставови.
.
да ти барам пост за Смилковско?
Или да ти барам пост кај што се гадиш од она што е направено во хашките случаи?
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
Ја одма ќе ти кажам, дека четниците и србоманите и нанесоа на Македонија не помала штета од вас, сигурно. Кога би можело заеднио да се фотокопирате, најбоље би било.

Да, ако беше вистина тоа што го збориш.

Ти ќе ми веруваш ли ако ти кажам дека сум направил за Албанците исто толку или приближно? (имам некаде пишувано)

на крају краева, нели објаснив дека не може буквално сите да бидат исти по било кое прашање. При генерализирање се мисли на ефективниот кворум, кога ќе се собере. Како во случајот со вас, Србите од деведесетите или Германците во триесетите.

да ти барам пост за Смилковско?
Или да ти барам пост кај што се гадиш од она што е направено во хашките случаи?
Не ми треба твоето верување како сатисфакција за тоа што сум направил во минатото, впрочем тоа е во склад со моите ставови пренесени на форумот, а јас нема да ти верувам дека си направил за Албанците приближно, оти не е во склад со твоите изнесени ставови тука.
Само ако некој се прави наудрен може да го тврди спротивното.
И да, најди пост за Смилковско, сите до еден, и увери се уште еднаш во моите ставови (или па јас треба да ги најдам и да ги постирам тука)!
За твоето гадење во однос на србите , ќе те цитирам:
„на крају краева, нели објаснив дека не може буквално сите да бидат исти по било кое прашање. При генерализирање се мисли на ефективниот кворум, кога ќе се собере“
 
Последно уредено:
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Али Т*шак... Кој командант на УЧК ја даде наредбата за убиството на твоите комшии во Дреновец. Еве кратко и јасно кога си веќе отворен?!

Иначе гледам не се снајде баш во лажењето за предходното кога виде дека мој роднини беа дирекно вклучени и во едната група на исчезнати, и во другата што беше пуштена со амин од ОБСЕ. :)
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
Али Т*шак... Кој командант на УЧК ја даде наредбата за убиството на твоите комшии во Дреновец. Еве кратко и јасно кога си веќе отворен?!

Иначе гледам не се снајде баш во лажењето за предходното кога виде дека мој роднини беа дирекно вклучени и во едната група на исчезнати, и во другата што беше пуштена со амин од ОБСЕ. :)
Која култура човече, тоа сигурно од улиците на Ѓорче ти е , сите до еден патриоти... изчезнати и малтретирани имаше од двете страни, од иста сорта на нелуѓе е дадена наредбата од двете страни, и за убивање и за малтретирање, ама тебе едното око ти е затворено.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Албанците се такви како што се од проста причина што се натрапници во Европа, конкретно на Балканов.
Да беа домородни ќе беа стопени низ милениумите, или во блиски пријателски и толерантни врски со староседелските народи.
А вака - тие се против сите и сите се против нив, ниту пак некој може да ги сака.
Зборувам за Гегите. Населението во Албанија е друга приказна, ако не беше така Србите во Првата Светска Војна немаше да се повлекуваат преку Албанија, затоа што сите ќе беа испотепани и опљачкани...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.698
Албанците се такви како што се од проста причина што се натрапници во Европа, конкретно на Балканов.
Да беа домородни ќе беа стопени низ милениумите, или во блиски пријателски и толерантни врски со староседелските народи.
А вака - тие се против сите и сите се против нив, ниту пак некој може да ги сака.
Зборувам за Гегите. Населението во Албанија е друга приказна, ако не беше така Србите во Првата Светска Војна немаше да се повлекуваат преку Албанија, затоа што сите ќе беа испотепани и опљачкани...
Пола Албанија се геги.
А болдот ми личи на еден народ, не не ми текнува...
 
?

..........

Гостин
Пола Албанија се геги.
А болдот ми личи на еден народ, не не ми текнува...
Како бе не ти текнува, ги има и тука кај мене во близина, имат џамија во средина на гетото, улици дворови се тоа им е заградено со по 3 метарски зидови, жените им шетат забулени, не се дружат со никој освен нивните ни пак некој ги сака, слабо социјализирани прави пустинци, ги има и на др места, позади пластичарска, Чаир, Бутел ната Ск север....ти текнува?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom