Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

M

Mr.InF3ction

Гостин
Јас би ти препорачал лаб. и ауд. вежби да ги решаваш со C и Java/C++, затоа што со C ќе научиш да програмираш и што е најбитно да МИСЛИШ како програмер додека со Java/C++ да искористуваш готови работи за да завршиш работа побрзо.
А да полагаш со Java, затоа што ќе имаш плус време додека другите со C се обидуваат да напишат помошна функција што веќе постои во Java/C++..
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Некој од постарите колеги да кажи кој предмети се ЗАДОЛЖИТЕЛНИ во 5ти семестар, и кој ИЗБОРНИ е најдобро да се зема (полесни кој се, или интересни кој се, дали има некој за андроид програмирање, графика). Во трет ги зедов НАПРЕДНО и ИНТЕРАКТИВНИ.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.922
Поени од реакции
831
Некој има слушано логичко и функционално програмирање мислење за него бидејќи се двоумам меѓу тоа и напредно програмирање?
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Некој има слушано логичко и функционално програмирање мислење за него бидејќи се двоумам меѓу тоа и напредно програмирање?
Го немам слушано логичко и функционално програмирање, ама ако го земиш напредно нема да зажалиш. Јас го зедов во трет семестар и програмирање научив баш од овај предмет.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Што се паѓа на практичен ВИС???? плззз хелп :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Што се паѓа на практичен ВИС???? плззз хелп :)
Има на courses ставено пример задачи. Еве ако не ти отвара courses
https://www.dropbox.com/s/megbi3ryqcmv3iq/Група 1.docx?dl=0[DOUBLEPOST=1409531360][/DOUBLEPOST]
Некој има слушано логичко и функционално програмирање мислење за него бидејќи се двоумам меѓу тоа и напредно програмирање?
Напредно програмирање е најдобриот изборен предмет што го имам слушано до сега. Ке научиш доста работи околу јава и објектно програмирање.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Има на courses ставено пример задачи. Еве ако не ти отвара courses
https://www.dropbox.com/s/megbi3ryqcmv3iq/Група 1.docx?dl=0[DOUBLEPOST=1409531360][/DOUBLEPOST]
Напредно програмирање е најдобриот изборен предмет што го имам слушано до сега. Ке научиш доста работи околу јава и објектно програмирање.
Да да видов на курсес ама од искуство нешто некој повеќе да не знае :)

Инаку за напредно и јас гласам од искуство исто така. Еден од најдобрите изборни е.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Некој има слушано логичко и функционално програмирање мислење за него бидејќи се двоумам меѓу тоа и напредно програмирање?
Логичко и функционално програмирање се учи Пролог и Лисп. Најдобро кај предметот е што не гњават со теорија, полагаш само задачи и тие се слични со она што е учено/решавано на предавања и вежби. Мене ми беше доста интересен и лесен, ама имаше и многу луѓе што не успејаа да го положат. Треба да ти фаќа кликерот за да ја сфатиш логиката по која работат пролог и лисп, после тоа е боза. И добра основа е за вештачка интелигенција ако го слушаш понатака, бидејќи и таму се работи Лисп.
 
Член од
13 април 2009
Мислења
113
Поени од реакции
2
Некој да каже нешто повеќе за предметите Алгоритми и Сложеност и Основи на компјутерска графика, интересни / корисни / тешки ?
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
2
Некој покнкретно ако може да ми каже за предметот Формални јазици и Автомати,тежок или лесен?
 
Член од
20 јуни 2012
Мислења
147
Поени од реакции
40
Што се паѓа на практичен ВИС???? плззз хелп :)
Учи од скирптата од асистентите што е , реши ги задачите од таму , особено тие на крај што се дополнителните и немаш гајле сигурно ќе положиш.
испитните се многу слични на задачите од скриптата
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
Учи од скирптата од асистентите што е , реши ги задачите од таму , особено тие на крај што се дополнителните и немаш гајле сигурно ќе положиш.
испитните се многу слични на задачите од скриптата
Што мислиш, на кои задачи поконкретно треба да се потсетувам пред да ја фатам скриптата за R?
ВиС положив преку колоквиуми многу одамна, и све имам заборавено.
Во овие три дена мора да се потсетам на задачите прво, па после да учам R синтакса, па рачунам колку време за што ќе ми треба.
 
Член од
1 мај 2014
Мислења
112
Поени од реакции
170
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Веб базирани системи
- прв колоквиум : Windows 8 apps with Javascript and HTML. Ништо нема да ве научат ни ЈЅ ни ништо. Милош (Јовановиќ) чита од презентации готови. После ова правиш апликација мала со ЈЅ и ХТМЛ.
- Втор колоквиум XML, RDF такви технологии за пренос на податоци се учат. Лесно. Интересно. Се полага на хартија кај Трајанов.
- На крај - семинарска апликација за Windows 8. Можеш и со C# и XAML или со JS и HTML, како ти е полесно, и треба да ја ставиш на маркет. Да речеме се работи семинарската до последна сесија да.

Програмски практикум
- Чорбев и Бобан предаваат PHP. Првиот колоквиум е општи задачи во PHP. Втор колоквиум се учи некој framework за правење веб апликации. Јас учев CodeIgniter. Рекоа за оваа година ќе го заменат со некој понов бидејќи CI не се користи толку моментално. Ако си јак на прв колоквиум, за втор можеш со семинарска да поминеш. Нема крајна семинарска и срања такви.
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ако може некој шо има работено Windows Phone да дај некој туториали за некој најосновни работи.. Ми треба за Кориснички интерфејси па незнам од кај да почнам имам цели книги спуштено ама треба за 5-6 дена да напрам проектна.. Ај ако можи помош.. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom