Сообраќајни прекршоци и казни

R

reactive89

Гостин
Точно е дека возач за почетник и професионален возач толеранција нема за казните не знам точно како е сега мислам дека имаш казнени поени и ако ги потрошиш полагаш од ново и тестовите мора да ги поминиш со 0 негативни за да поминиш и не верувам дека некој може да ти ја земе доживотно дозволата
Ќе ти ја одземат доживотно во најлош случај, а тоа е ако ептен ја загрозиш јавната безбедност... бар јас така учев...
Инаку, тоа со казните можеш да ги плаќаш во кеш или да си ги стаиш во тие казнени поени, кои ако ти се насоберат те исклучува од сообраќај и треба да полагаш одново...
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Јас ќе ти кажам, иако не сум полициски службеник:
1. Ќе се покрене дисциплинска постапка против истиот.
2. За таков кикс може да добие отказ во таа дисциплинска постапка.
Прашувам, заради тоа што можам да обезбедам клип на кој јасно се гледа дека е во униформа за лицето кое ми пиша казна.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Прашувам, заради тоа што можам да обезбедам клип на кој јасно се гледа дека е во униформа за лицето кое ми пиша казна.
Обрати се во МВР, сектор за внатрешна контрола и професионални стандарди, и презентирај им доказот!
Ти пожелувам успех!
 
K

KomitaMKD

Гостин
Мислам дека казниве се катсатрофа.Премногу се високи.Еден другар пред некое време ја носел на женската дома после 11 часот.Немал пиено алкохол,се имал врзано со каишот се како што треба.и му пишуваат казна 400 евра за искуство.Па народот нема леб да јаде а цајканиве пишуваат казни цело време.Мислам законот премногу им дозволува...
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Мислам дека казниве се катсатрофа.Премногу се високи.Еден другар пред некое време ја носел на женската дома после 11 часот.Немал пиено алкохол,се имал врзано со каишот се како што треба.и му пишуваат казна 400 евра за искуство.Па народот нема леб да јаде а цајканиве пишуваат казни цело време.Мислам законот премногу им дозволува...
и тие земаат, инаку ова детиштево мене шо ми стегна казна пишува и по 2-3000 евра казна на вечер на луѓе кои немаат леб да јадат.
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Обрати се во МВР, сектор за внатрешна контрола и професионални стандарди, и презентирај им доказот!
Ти пожелувам успех!
Во мојот град некако не ми се оди пошто ептем хоштаплерана е МВР па може да одам во најблискиот Битола
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Јас сакам да го прашам dungeon master што доколку полициски службеник е фатен од внатрешна контрола како пие алкохол во кафеана во полициска униформа додека е на работно место во функција на државата Република Македонија?
Po mene mislam deka ce pomine so kazna samo na plata, a zavisi sega ako se opil epten i ako mu se povtoruva ova moze i potesko da se kazni. Samo tuka stapuva i ona koj kolku prijateli i grb ima u MVR. Vo posledno vreme nekoi luge u MVR moze da pravat sto sakaat i na kraj nikoj nisto ne im moze zosto imale grb. A nekoj ce se utepa od rabota i ce zgresi nesto nesakajci pri taa rabota i ce go izede stapot. A ovoj sto ne raboti ne moze ni da zgresi neli :)

Porano imase neokj sram da ne te fatat neispraven, ama vo poslednive godini se prima sve i svasta u MVR, stanavme kako ona filmot Policiska Akademija, koj saka da vleze u MVR moze slobodno so eden kurs da vleze. A ima nekoi i bez kurs vlagaat, partija radi za niv, nezavisno koja partija e da ne dojde do zabuna, toa go pravat i VMRO i SDSM, za odredeni nivni clenovi. Ne sum protiv da vrabotat ama da ispolnuvaat barem uslovi, da go zavrsat barem ona sega skolo sto se bara ( 1 godina kurs ) i da imaat normalno polozeno drzaven ispit za da mozat da nosat oruzje. Za zal sega ima luge u MVR sto ne ni znaat sto e toa drzaven ispit a kamoli da go polozile i nosat oruzje, imaat legitimacii is. I posle sakate od niv da ve kaznuvaat pravilno i da rabotat posteno :toe:

Epa to je to
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
P.S. Za toa zakonite deka bile strogi, epa braca, toa sobranieto go donesuva, a ne policijata, znaci politicarite vi se krivi a ne policajcite. Policijata mora da go sprovede toa sto e doneseno. Baska koga ce se vrati u stanica policaecot treba da donese sto ima sraboteno. E sega ako dojde prazen ce go kaznat nego, a zosto da go kaznat nego koga u grad ima eden kup na koi moze da im pise. Ne gresete i nema da ve kaznat.

E sega ima nekoj ce go kaznat i na pravdina, ama toa e druga rabota, pozalete se pa moze ce vi izlezat u presret u stanica ( dodusa tesko ova, odma site si go trgaat gazot so novive kazni, demek ne mozele da gi kinat oni kaznite, a ima u stanica lugje sto treba da gi proveruvaat prijavite i ako nema osnov treba da ja ponistat, obicno ova e rabota na zamenikot ili pomosnikot komandir ) taka da ce gi barate niv i ce obrazlozite zosto mislite deka ne treba da ima prijava. A ako ve faca zakonot dzabe ce odite. Policaecot ima pravo da oceni dali ce vi pise kazna na lice mesto ili ne, ako imalo prekrsok i ve kaznil, vo stanica teska rabota, samo vrski ve spasuvaat, ama i ovie vrski vo posledno vreme se namaleni do maksimum. Ja i mene da mi pisat eve ne znam kaj koj da odam da mi ja skinat. Nikoj nema da mi svrsi rabota :toe:
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
181
Поени од реакции
6
Ама нема да ти ја пишат.Така?Ќе кажеш само ај бе не заебавај колеги сме.И готово свршена работа.На оние семафорите кај цементара кога одиш накај К.Вода има испрекинати попречни линии кои треба да глумат место каде не треба да се вози а ни стои(за разделување на сообр.текови)па една џандарка од Драчево со зелено Саксо вработена во МВР кај фискултурно, дрско и надмено ги гази и се мести прва на семафор,а подоле ја сопираат колегите.И ништо само си направија малку моабет(баш гледав во ретровизор додека чекав на наредниот семафор кај што врти 4ка)И типкава пак го збрчи тоа саксото.Море за фраери џандари само патрола да ги контролира.Не внатрешна контрола.Туку контрола од граѓани па сликај со апарат и праќај по весници.Па може некој и ќе се засрами.Инаку поздрав до тебе Данџн и секоја чест.Иако си џандар ми изгледаш као добар дечко али не не лажи дека ќе платиш казна као ја што платив две.Вкупно твојата фирма ми инкасира 300еу.Као да сум најголем криминалец а они слободно се шетаат,а твоите колеги као не ги гледаат.Или им фуфка да удрат кај што не ги чеша.Инаку накај Драчево откако ги исклучуваат уличните им нема ни трага ни глас како порано.Изгледа им е страв да не залута некој камен однекаде.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Ама нема да ти ја пишат.Така?Ќе кажеш само ај бе не заебавај колеги сме.И готово свршена работа.На оние семафорите кај цементара кога одиш накај К.Вода има испрекинати попречни линии кои треба да глумат место каде не треба да се вози а ни стои(за разделување на сообр.текови)па една џандарка од Драчево со зелено Саксо вработена во МВР кај фискултурно, дрско и надмено ги гази и се мести прва на семафор,а подоле ја сопираат колегите.И ништо само си направија малку моабет(баш гледав во ретровизор додека чекав на наредниот семафор кај што врти 4ка)И типкава пак го збрчи тоа саксото.Море за фраери џандари само патрола да ги контролира.Не внатрешна контрола.Туку контрола од граѓани па сликај со апарат и праќај по весници.Па може некој и ќе се засрами.Инаку поздрав до тебе Данџн и секоја чест.Иако си џандар ми изгледаш као добар дечко али не не лажи дека ќе платиш казна као ја што платив две.Вкупно твојата фирма ми инкасира 300еу.Као да сум најголем криминалец а они слободно се шетаат,а твоите колеги као не ги гледаат.Или им фуфка да удрат кај што не ги чеша.Инаку накај Драчево откако ги исклучуваат уличните им нема ни трага ни глас како порано.Изгледа им е страв да не залута некој камен однекаде.
Abe sega vidi, kaj kolegi moze ce se spasam, ako se vidam vaka direktno, ama zboram ako mi pisat nekoja na parkirana kola prethodno tikvi kinjenje. A i ako me soprat moze da ima nekoj staresina prisuten pa odi neka te pustat, moze i na plata plus da te kaznat. Taka i za taa "koleska" navodna sto ja spominjas, narodot vika od kol na kol na nekoj ce se nadenes. Ja licno mi e sram da napravam prekrsok pred kolegi, isto kako da sum gi opcul ako napravam prekrsok pred niv. E sega ako nema nikoj ideme na rizik neli ;)
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Abe sega vidi, kaj kolegi moze ce se spasam, ako se vidam vaka direktno, ama zboram ako mi pisat nekoja na parkirana kola prethodno tikvi kinjenje. A i ako me soprat moze da ima nekoj staresina prisuten pa odi neka te pustat, moze i na plata plus da te kaznat. Taka i za taa "koleska" navodna sto ja spominjas, narodot vika od kol na kol na nekoj ce se nadenes. Ja licno mi e sram da napravam prekrsok pred kolegi, isto kako da sum gi opcul ako napravam prekrsok pred niv. E sega ako nema nikoj ideme na rizik neli ;)
Брат те поштувам многу, жими се пеесет отсто ко тебе да се па ќе имаме најпаметна и најквалитетна полиција на светот. Секоја ти чест најискрено. За полициски служеници како тебе не ми е жал што одвојувам од данокот и би давал уште повеќе, само штета е што ретко забележувам такви луѓе.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
сношти го фатија другарми џандарите
400 евра казна ,дувнал поке од 1,50 незнам точно колку
џандаро му рекол ако платиш во рок од 8 дена казната е 200 евра
па сега ајде возете пијани да ве видам :pos2::pos2::pos2:
 

candybabe

~ПЛАВУШКА~
Член од
16 јули 2008
Мислења
588
Поени од реакции
9
а 50 евра за едно цигарче фрлено или за едно масти4е од 5 ден ???..ова не е хумано ..место да бркаат по државава за вакви ситни работи боље е да трчаат по ПРАВИ криминалци кои се ко штетници :tapp::tapp:
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
се е добро
мора високи казни
ама во право си
тешките криминалци сеуште се на слобода
шо значи нема смисла ова се
 

Kajgana Shop

На врв Bottom