Прашања до Атеистите II

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Член од
20 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
16
Не ме разбираш што сакам да кажам....поентата е дека се шири свест кај луѓето дека се што не е во склоп со нивните традиции и верувања е погрешно, гнасно.....
Тоа е факт, неможеш да го негираш, и мене не ми е гајле дали ќе го сметате за навреда или за комплимент, се додека различноста се претставува како погрешна, ќе има луѓе што ќе го демантираат тоа со аргументи.
Ne deka nekoj vika deka e gnasno za pogresno site vikaat deka razlicnoto e pogresno. Sakas da kazes deka ti vikas deka e vo red veruvanjeto vo bog? I ateistite vikaat deka veruvanjeto e pogresno. Taka I muslimanite vikaat deka se dr e pogresno I hristijanite I budistite site. So samoto pripaganje vo nekoja od ovie grupi biras deka se drugo e pogresno.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Кооператива ептен морбиден вкус имаш :unsure:
Црнкава би ја оженил, втора или трета жена да ми биде :P
За кој вкус мислиш?:D Пржените скакулци и динстаното кучешко или за Џенцките? ;)
Ne deka nekoj vika deka e gnasno za pogresno site vikaat deka razlicnoto e pogresno. Sakas da kazes deka ti vikas deka e vo red veruvanjeto vo bog? I ateistite vikaat deka veruvanjeto e pogresno. Taka I muslimanite vikaat deka se dr e pogresno I hristijanite I budistite site. So samoto pripaganje vo nekoja od ovie grupi biras deka se drugo e pogresno.
И шизофреникот верува дека гласовите што ги слуша во својата глава се вистински. Е сега, едни викаат дека НЕ постојат, а други му веруваат и сакаат да му помогнат, односно да го лечат. Ти во која група спаѓаш? ...................... Хинт, Атаистите сакаат да му помогнат!!!
Или подобро да ме разбереш, кај атеистите се' е возможно, се' е во игра, но само кога тоа може да се докаже. Возможно е и да постои бог, но возможно е и дека сме матрикс.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ne deka nekoj vika deka e gnasno za pogresno site vikaat deka razlicnoto e pogresno. Sakas da kazes deka ti vikas deka e vo red veruvanjeto vo bog? I ateistite vikaat deka veruvanjeto e pogresno. Taka I muslimanite vikaat deka se dr e pogresno I hristijanite I budistite site. So samoto pripaganje vo nekoja od ovie grupi biras deka se drugo e pogresno.
Не е точно дека сите ја сметаат различноста за погрешна. Во што веруваш ти и каков начин на живот преферираш воопшто не ме интересира се додека не почнеш да ми кажуваш мене како да живеам или дека мојот начин на живот е погрешен. Се додека твоите норми не почнеш да ги промовираш како единствено прифатливи, ти си дел од различноста и тоа е ок.
 
Член од
20 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
16
Не е точно дека сите ја сметаат различноста за погрешна. Во што веруваш ти и каков начин на живот преферираш воопшто не ме интересира се додека не почнеш да ми кажуваш мене како да живеам или дека мојот начин на живот е погрешен. Се додека твоите норми не почнеш да ги промовираш како единствено прифатливи, ти си дел од различноста и тоа е ок.
Fala na odgovorot nemam povece prasanja.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Многу од атеистите се мажи со сексистички погледи кон светот.
Боже сачувај!
не е “од страв да не ме поврзат со хомофобични атеисти“. На пример има еден познат атеист, кој е мизоген и сл, и сега ако јас се декларирам како атеист, ќе сум отворено во иста група на луѓе како и него (атеисти). Не сакам вакви заостанати идиоти да помислат дека ги подржувам во нивните глупости. Побрзо би застанала на страната на муслиманка отколку на мизоген расистички атеист е што сакам да кажам. И не сакам поради тоа што исто така сум атеист како нив да помислат поинаку.
:icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Surprise, surprise, ти си човек (ваљда) и исто и тој мизоген атеист е човек. Значи дека си во иста група како него. Јбг, shit happens. :pos:
 
Последно уредено:

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
А где је пречат? Упс гугл мислев:pos:
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
добра дискусија

прашањето гласи кој атеист е подготвен да се убие за да проври како е во пеколот?
Ниеден, оти не постои пеколот :), нема таму што да се проверува. Еден типичен муабет со верник, што да кажам...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Теизмот и Атеизмот не се последица на емпириско иследување, тоа се појдовни позиции.

Затоа подобро е да се каже: јас верувам дека не постои Бог, или дека постои..ВЕРУВАМ. Не можам да знам.

Легитимната позиција е Агностицизам. А тоа е НЕ ЗНАМ. НЕМАМ ДОКАЗИ.

Тоа е најсоодветна легитимна рационална артикулација со која би можеле да се сложат теистот и атеистот.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Теизмот и Атеизмот не се последица на емпириско иследување, тоа се појдовни позиции.

Затоа подобро е да се каже: јас верувам дека не постои Бог, или дека постои..ВЕРУВАМ. Не можам да знам.

Легитимната позиција е Агностицизам. А тоа е НЕ ЗНАМ. НЕМАМ ДОКАЗИ.

Тоа е најсоодветна легитимна рационална артикулација со која би можеле да се сложат теистот и атеистот.
Не бе батка, не е така.
1. Болдот е и граматички и смисловно погрешен. Не може да се верува во непостоење.
2. Агностицизмот сам, без теизмот или атеизмот не постои. Во кој тоа бог верува агностикот? Може да не знае, ама сепак да верува, во некој (некои) бог(ови) или да не верува. А што е тогаш гностик? (Пр. Мики Кец :))
Повеќето атеисти се и агностици.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom