Легија на Странците

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Доста веќе ми се смачи од слушање глупости, не можеш да напуштиш пред 5 години.... освен да се самоубиеш :))) а договоро трај 5 години :)
Можеш да побегнеш ако ти се смачи , но ако те фататг има да си долужиш ко попче.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Така шарено :D
Кога ќе ти заврши договорот, и кога ќе се вратиш доома, „случајно“ дива свиња ќе ти излезе на пат и ќе испуштиш душа :)

Што знам, мислам дека не е ептен до толку отидена работата. Не е тоа некоја Secret Service агенција, тајни агенти, инфилтрација во високи кругови на држава и слично, па да се плашат од излегување на информации во јавност. Ги боли уво нив ако Петко во Скопје разгласил дека бил во Уганда и таму убил 20 души.
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
tatko mi i eden negov drugar bile vo francija i se prijavile vo legija na stranci poslem 2 god tatko mi se vratil a drugarot umrel vo borba
den denes ima kosmari od toa vreme taka da..
 

Doc holidej

I'm your huckleberry!
Член од
6 септември 2012
Мислења
78
Поени од реакции
52
Prasanjeto e za aleksandar m....sto tvrdi deka nemoze DA se napusti..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Порано беше така, избеганите (дезертирани) припадници се гонеа и бараа, но денес веќе не е, легијата се смена во последните децении, сега едноставно ќе се избрише од секаква евиденција тој што ја напуштил пред истекот на договорот. И при прием на нови регрути веќе се проверува добро кој од каде е и зошто дојде, нема отворени ширум врати за криминалци како што беше во минатото
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Слабо конфликти па удрија на квалитет.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
кај и да е ќе се појави некој некој Македонец што ќе пише се пријавив во СЕАЛ или во Делта Форс,пополнив формулар и чекам да ме викнат :D или во најмала рака во американските Ренџери :D
 
Член од
2 април 2012
Мислења
144
Поени од реакции
133
Гледам има многу силни момчиња кои сакаат да се пријават. Секоја чест за желбата ама не е така лесно ко што изгледа.
Зарем немате семејство и желба за живот?!
Во интервјуто типот вели,легионерот никој нема да го плаче?! Абе нема,ако е домец или неговите родители се починати.Ама не верувам дека од тие 7 600 војници сите се без семејство.
Но,таму бараат спремни психо-физички момци така? Па да,може некој ќе успее да влезе како таков,али каков ќе излезе?Со какви трауми ќе се соочи во остатокот од животот?!Дали воопшто ќе преживее?!
И чему све то???
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Гледам има многу силни момчиња кои сакаат да се пријават. Секоја чест за желбата ама не е така лесно ко што изгледа.
Зарем немате семејство и желба за живот?!
Во интервјуто типот вели,легионерот никој нема да го плаче?! Абе нема,ако е домец или неговите родители се починати.Ама не верувам дека од тие 7 600 војници сите се без семејство.
Но,таму бараат спремни психо-физички момци така? Па да,може некој ќе успее да влезе како таков,али каков ќе излезе?Со какви трауми ќе се соочи во остатокот од животот?!Дали воопшто ќе преживее?!
И чему све то???
Арно им кажа, нека запнат нек завршат медицина па специјализираат гинекологија и цел живот насмеани на работа да одат
 
C

cige

Гостин
Балзак напишал над седумдесет романи, а некој легионер убил над деведесет луѓе. Никој, верувам, освен прецизните истражувачи и историчари, не знае напамет да ги издекламира имињата на сите Балзакови романи, раскази, преписки и забелешки (навистина ги има многу) што стојат во нашите домови, во државните архиви или во приватните колекции, а исто така ни самиот легионер, чие перо се автоматските пушки, бомби и најразновидни сечила не го знае точниот број на оние што ги убил. Ако некој негов личен биограф, кој би го интервјуирал повеќе пати, го натера да се присети на кои сѐ места војувал и колку луѓе ликвидирал во текот на секоја од акциите во кои учествувал, сигурно ќе добие некаква неодредена бројка. Дури и да отиде на местата на настаните можеби сѐ што ќе дознае е понекое од имињата на неговите жртви. Не верувам дека таквото истражување, дури потпомогнато со средства од државните фондови или од почитувачите на делото на легионерот, ќе може засекогаш да го дефинира неговиот творечки опус. Ако самиот легионер не го знае тоа, како тогаш тоа би го знаел некој друг што не ни бил таму. Но не ни може да знае. Некој што оттука отишол да убива во некоја африканска забит сигурно не би знаел да ви каже во кого пукал. Тоа го знаат само Господ и неговиот вечен бунтовен противник. Од нив попедантни статистичари не постојат. Па дури и да се утврди некаква приближно точна бројка на убиените и тоа да се прифати како официјален податок, како повеќе би течела истрагата, водена со години и децении, постојано ќе се откриваат некои злосторства за кои дотогаш не се знаело. Тоа ви е исто како кога ќе откријат досега нечуен расказ на познат класик, некое негово писмо или белешка што со децении, па и векови лежело скриено во масата од замокот на некој гроф (мислам на оние маси со прегради во кои се кријат повеќе тајни фиоки).
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.363
Поени од реакции
1.831
оваа тема ја отварам чисто онака што се заинтересирав за се што се дешава
за ниските плати за невработуванјето кај нас за зи хадистите што војуваат во сирија и ред други работи

ме интересира дали познавате некој што бил и сеуште е во овие слузби
еве листа на сите земји во светот кои најмуваат странци за во борба...
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_militaries_that_recruit_foreigners


A
  • Australia
    • Australian Armed Forces - They routinely recruit Permanent Residents to serve in the military. A willingness to apply for citizenship is a requirement. In certain areas of the defence, especially sensitive work that involves collaboration with ASIO or ASIS, citizenship is a requirement.
B
  • Bangladesh
    • Bangladesh Army - Recruits the Palestinians who come for training in the Bangladesh Military Academy.
  • Belgium
  • Bahrain
    • The forces in Bahrain have a handful of other Arabs and Pakistanis serving within them. This has also recently become a topic of debate; there are many Bahrainis (and Iranians) who are not happy with foreigners following government orders to quash any Bahraini protests, especially during the Arab Spring.[1]
C
D
F
I
  • India
    • Indian Army - Recruits Nepalese and Bhutanese citizens, and the refugees from Tibet who intend to permanently settle in India. Persons of Indian descent (including those holding PIO or OCI permanent residency paperwork) are not permitted to join the Defence forces or any other Government department. During colonial times, foreign troops were stationed and generally occupied leadership roles.
  • Ireland
    • Irish Defence Forces - Nationals of the European Economic Area member states of the European Union along with Iceland, Liechtenstein and Norway.
  • Israel
L
  • Luxembourg
    • Luxembourg Army - Any citizen of a country of the European Union who has resided in Luxembourg for at least thirty-six months and is at least eighteen years old but not yet twenty-four is eligible to join the army.
M
N
P
  • Pakistan
    • Pakistan has special regiments for Palestinians and other Arab nationals that undergo training within the country. During the time of the British Raj, foreign troops were stationed and generally occupied leadership roles.
R
  • Russia
    • The Russian Armed Forces are accepting foreigners of any country to their ranks. Under a plan, posted on the ministry’s web site in 2010, foreigners without dual citizenship would be able to sign up for five-year contracts – and will be eligible for Russian citizenship after serving three years. According to the amended law, a citizen of any foreign country aged 18–30 with a good command of Russian and a clean criminal record can now sign an initial five-year contract to join the Army.[7][8][9]
S
  • Singapore
    • Singapore has always made use of Gurkhas to help with special roles, within the police or the military. During the colonial days, many soldiers where brought to Singapore from other British colonies. Second generation male permanent residence are made to serve 2 years full time of national service as part of the country's conscription program and an additional 10 years as a reservist.
U
  • United Kingdom
    • British Armed Forces - As of 11 July 2013, a new legislative act had passed declaring a ban on all Commonwealth applicants, with the exception of Cyprus and Malta. The Gurkhas of Nepal and citizens from Ireland are also accepted. It is therefore a requirement for all applicants to have resided for 5 years in the UK, excluding said countries.[10]
  • United Arab Emirates
    • There are people from other Arab or nearby Muslim countries, who have served in the UAE, mainly in non-uniformed positions. This was mainly after independence from the UK in 1971, when the UAE government was still evolving.[11] Prior to that, the UK stationed their own troops and equipment in the region (known as the Trucial States)

тука се поставува и прашанјето што ми е малку смешно
не да ме сватат погрешно
5 години затвор за учество во странски конфликти за дзихадистите а
француската легија на странци со векови го прави тоа
во глобала едното исто е не дека ги бранам дзихадистите ама во глобала едно исто е
разликата е што дзихадистите прават немири а овие платеници се борат да го зачуваат мирот

ако знате некој или сте запознаени за некој што бил во овие слузби од кај нас од македонија
споделете мисленје
не зборам за дзихадистиве

него за овие француска легија на странци руска и ред други
инаце ако издрзис горе доле 2-3 години оп и француско и руско и австралиско дрзавјанство

платите е двизат горе доле од 1000 евра па нагоре зависи каде ке аплицираш
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.088
Поени од реакции
13.105
За ова знам дека е најаката армија во свет, и дека после ова (ако преживее) веќе никој не се враќа ист на психолошки план. Платата јас имам слушнато дека е и до 4 милиони евра месечно на тие што се во првите редови, а за да те примат треба премногу тестови да поминеш и разни измачувања психички и физички. Тука одат сва и свашта од луѓе со криминално досие од мал калибар, до луѓе со тешко криминално досие ко убиства и такви работи, одат и нормални луѓе што сакат и да заработат. Е сеа не познавам никој од Македонија што отишол, ама знам дека воџата на навивачите на Евертон отиде во ова, за да не оди во затвор и ги помина тестовите и све тоа. Нешто инфо друг ако има нека пише или даде линкче :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.480
Поени од реакции
40.369
За ова знам дека е најаката армија во свет, и дека после ова (ако преживее) веќе никој не се враќа ист на психолошки план. Платата јас имам слушнато дека е и до 4 милиони евра месечно на тие што се во првите редови, а за да те примат треба премногу тестови да поминеш и разни измачувања психички и физички. Тука одат сва и свашта од луѓе со криминално досие од мал калибар, до луѓе со тешко криминално досие ко убиства и такви работи, одат и нормални луѓе што сакат и да заработат. Е сеа не познавам никој од Македонија што отишол, ама знам дека воџата на навивачите на Евертон отиде во ова, за да не оди во затвор и ги помина тестовите и све тоа. Нешто инфо друг ако има нека пише или даде линкче :)
кристијано роналдо не зема 4 милиони месечно а не пак војници обични. И од каде дека е најјака армија на свет? Кој го докажал тоа? Не значи дека ако поминуваат преку тие ригорозни тренинзи дека се најдобри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom