Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
Te molam iskreno da mi kazes treba li da imam rodnina za da mi se izdade takov dokument jas slusnav deka prvo ke se izdavalo na onie sto imaat nekoj vo familijata so bugarski dokument cicko,bratucet,vujko i.t.n a poslem za onie sto nemaat rodnini ili sto ne mozat da se snajdat so takov dokument.Dali si ti eden od tie sto nemaat rodnina zasto jas nemam.Bilo kakov odgovor e dobredojden falati pozdrav.
tocno e deka treba da imas rodnina so veke bugarski pasos, jas imav vujko na majka mi prv bratuced[DOUBLEPOST=1408118188][/DOUBLEPOST]
Добρо ќе биде аκо е тоа таκа, и ќе ни биде од голема κоρист доκолκу ни соопштиш штом ќе се пρомени дополнителната пρовеρκа
dokolku se promeni, bidete sigurni deka ke ve izvestam ...
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
κолκу што знам јас пρед дваесетина дена сеуште не беа спρемни и не издаваа потвρди.
Малκу е веρојатно деκа неκој успеал да извади потвρда и веќе да му е сменет статусот
Можно е, но така ми кажа посредникот, два месеци е нормално чекање, но имало и доста побрзо. Може се работи за оние со оригинални документи.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Можно е, но така ми кажа посредникот, два месеци е нормално чекање, но имало и доста побрзо. Може се работи за оние со оригинални документи.
Ти лаже бе.
Никој за месец два во свет пасош не добива
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Сакаш да кажеш дека тие со високо образование имаат предност? Кога поднесував документи никој не ми побара доказ за високо образование, само изјава (занимање, образование).
Доставуваш биографија или CV... Така ми кажа посредник од струмица дека устваари високото образование дава предност.. некои коефициенти на приоритетност имало и ги зголемувало в. образование.

Тоа пробувам да рабзерам како функциорнаат кофециентите во целост
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Доставуваш биографија или CV... Така ми кажа посредник од струмица дека устваари високото образование дава предност.. некои коефициенти на приоритетност имало и ги зголемувало в. образование.

Тоа пробувам да рабзерам како функциорнаат кофециентите во целост[/quotе Tomsaso
Томсасо може ли да ми пуштиш мобилен од посредникот во порака или да објасниш каде треба да се достави тоа CV за високо образование пошто ние веќе имаме поднесено барање за происход во Амбасада во Битола
До пред две недели на мене и на сестра ми ни пишуваше дека постапката ни е на задолжителна процедура сега преку нок ни дополнителна ни ништо туку одма ми пишува

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

Што значи тоа?

Инаку, со последново соопштение за бројчиња за дополнителна нашите се испуштени а тие околу нас се пуштени на дополнителна. Имаме документ од баба ми, но тој ни е кај посредникот во Бугарија уште го нема ни однесено.
2468 Може ли да кажеш кога поднесовте документи? Каде? Во Софија директно или во амбасада? Кога бевте на интервју имате ли завршено високо образование? (Во најновиве постови демек и образованието имало влијание) Имате ли роднини кои имаат БГ пасош? Пошто гледам не сте однеле дополнителен документ а еве статусот ви се сменил и најверојатно ке го добиете указот за државјанство па ме интересира дали ете сте имале среќа или врз основа на некои од овие работи ви го смениле статусот за добивање указ.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Знае некој процедурата како иде за вадење само лична карта и возачка за купување возило и регистрирање во Бугарија?
 
Член од
17 април 2007
Мислења
47
Поени од реакции
12
Доколку пишува вака Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи.Освен преку тоа писмо што стига во Бугарија како на друг начин може да дознаеш кои документи не ти се во ред пополнети или не се предадени? Благодарам
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
samo sto dobiv info sega mi kazaa ne znam kolku e vistina deka onie sto nemaat rodnina nemalo da se izdava dokument za niv vo klubot .
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
Доколку пишува вака Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи.Освен преку тоа писмо што стига во Бугарија како на друг начин може да дознаеш кои документи не ти се во ред пополнети или не се предадени? Благодарам
ako odis so posrednik toj si pisuva mail adresa uste vo poddavanjeto na dokumentite pa dokolku imas necelosna ili ne ispravna dokumentacija mu pisat na meil
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
вистина ли е дека моментално не работеле? цела недела еве немаат нов протокол или нешто ставено, имав прашано претходно овде за 10000ката предвудувања кога би била, со посредникот праам муабет ми вика можно е за 2 недели да се очекува али ми се чини оти би било прерано? иако има година и еден месец од кога бев на интервју, али сепак имаат многу бројки кај 9000 што не му се проверени или ги нема во овај последено протокол каде што се врнати за проверка.
 
Член од
18 август 2014
Мислења
10
Поени од реакции
7
Zdravo na site :) nov sum na forumov i sakam da prasam dali imate broj od nekoj posrednik (posrednikot mi aplicirase) ,sum apliciral za bg pasos elektronski vo januari 2014 i imam datum vo januari 2015 i posle toj datum treba da cekam uste 15 meseci za drzavjanstvo,a tatkomi ima pasos bg 3-4 god. dali ova e premnogu cekanje ? baram pomos od vas :) sekoja pomos e dobre dojdena .Fala Pozzz
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Zdravo na site :) nov sum na forumov i sakam da prasam dali imate broj od nekoj posrednik (posrednikot mi aplicirase) ,sum apliciral za bg pasos elektronski vo januari 2014 i imam datum vo januari 2015 i posle toj datum treba da cekam uste 15 meseci za drzavjanstvo,a tatkomi ima pasos bg 3-4 god. dali ova e premnogu cekanje ? baram pomos od vas :) sekoja pomos e dobre dojdena .Fala Pozzz
Колку години си друже? Ако си над 13 или 14 години ли беше, мора да чекаш, ваљда си 20 и кусур, колку што сум јас запознат пошто сум во истата ситуација како тебе, до таа возраст добиваш за 1 месец, се што е над по најнормална постапка, јас еве година и 1и пол месец кај што сум поминат на интервју па нема уште ништо (n)
 
S

simpleman

Гостин
Денес се јавив во правосудство од каде ми кажаа дека потврда од клубот немало да заврши работа,само тие документи што ги бараа.Да видиме тие што поднеле потврди од клубот дали ќе им се смени статусот за некое време.
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
а дали е вистина дека моментално не работеле? оти еве гледам цела прошла недела немаа протокол, само тој што беа вратени на проверка, а сега ни тоа ни тоа не ставаат :cautious:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom