Израел изврши инвазија на Газа!

Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Дајте бре луди едни не карајте се за џабе, и евреите и муслиманите се исто лајно друго паковање, и тие и тие се против христијанскиот свет, а инаку многу ме интересира доколку Палестина беше православна земја дали вакви коментари ќе имаше овдека ?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.143
Поени од реакции
37.321
Дали знаеш дека доколку копираш непроверени глупости од на интернет и ги постираш на тема, те прави идиот ?

Израел има агресорска и окупаторска армија, а главното мото на ХАМАС е "we love death more than the jews love life" и еден од нивните лидери на интервју има изјавено дека и доколку Газа стани независна држава нема да прекинат со нападите кон Израел.:facepalm:
Незнам за доказите на интернет , али сликите подолу не им стојат како во фотошоп да се правени. Не ги оправдувам израелците , али овие од другата страна да ја имаа моќта на Израел ќе ги касапаа на сред улици со мачети , така да многу не им се потресувам на тоа што ги снајде. Муслиманите се заебани у секој случај.

gaza.jpg

vojna iz.jpg

hamas.jpg

gaza d.jpg
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Не ми е јасна една работа.
Во Украина реон во кој живеат 4 милиони луѓе се пустоши со град, ураган и смреч системи, неселективно по принципот кај падне, падне. Не гледам дека западот се потресе и дека постира слики од трагедијата што се случува таму кај што жртвите се неколкупати поголеми, освен кога падна авионот. Исил прави чистки на православни христијани и други неистомисленици во Сирија и Ирак, запад мува не го лази.

А за Газа и за Хамас се крена џева до небо. Со што тоа Хамас го има задолжено западот ????
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Може не е местото на оваа тема, но дали ви е позната тактиката на криење позади деца? Можеби децата фудбал играле сред војна?

Загинати деца во воздушните напади врз „Исламската држава“ во Сирија

Најмалку 12 лица се убиени, а 23 повредени, во воздушен напад на сирискиот режим врз упориште на припадниците на „Исламската држава“ во градот Рака, во североисточниот дел на земјата.

Сирискиот центар за миниторинг на човековите права со седиште во Лондон објави дека во нападот е повредена мајка и нејзиното новороденче.

Во соопштението се наведува дека во воздушните напади на сирискиот режим врз делови од градот Рака, што се под контрола на џихадистите од „Исламска држава“, загинале 12 лица, вклучително и пет деца, во североисточниот дел на земјата.

Сирискиот центар за миниторинг на човековите права со седиште во Лондон објави дека во нападот е повредена мајка и нејзиното новороденче.

Во соопштението се наведува дека во воздушните напади на сирискиот режим врз делови од градот Рака, што се под контрола на џихадистите од „Исламска држава“, загинале 12 лица, вклучително и пет деца. / МИА
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Истото го врдат и бугарите, но со тек на векови се помешале и затоа денес личат сосема другачие. Но потеклото, генот им е турско - монголски. Еве ти една слика како постепено се претопуваа еден народ. Исто бил ослучај и со евреите.



Како можеш да го оспоруваш генетското птекло. Тоа е докажано дека многу мал дел водат потекло од семитската линија на Исус Христос во Палестина. Додека они се наследници на гените на турско-монголско потекло по име Хазари.

Има една изрека -

Господ Бог е на страната на правдата не на страна на силата.

И една реченица -

Дим из Аушвица је вечан, а дим изнад Газе је пичкин дим"

Ведрана Рудан
Александар Донски друже немој со вакви автори никој нема на форумов сериозно да те сваќа[DOUBLEPOST=1407755555][/DOUBLEPOST]
Александар Донски друже немој со вакви автори никој нема на форумов сериозно да те сваќа
Сам не знае што пишува се знае во денешнава територија на Македонија едниствен град најсеверен на античка бил Хераклеја. Источно од вардар Траки западно Илири и сега јас од Охрид илир ли сум дај не зафркавај.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Александар Донски друже немој со вакви автори никој нема на форумов сериозно да те сваќа[DOUBLEPOST=1407755555][/DOUBLEPOST]
Сам не знае што пишува се знае во денешнава територија на Македонија едниствен град најсеверен на античка бил Хераклеја. Источно од вардар Траки западно Илири и сега јас од Охрид илир ли сум дај не зафркавај.
Сликата ја поставив како пример да се види како се измелезуваат луѓето и да не се чудат некои членови што денешниве евреи се хазари и имаат турско - монголско потекло.

Во втора светска војна 90% се убивани вистинските евреи а овие хазари најголем процент преживеале.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Сликата ја поставив како пример да се види како се измелезуваат луѓето и да не се чудат некои членови што денешниве евреи се хазари и имаат турско - монголско потекло.

Во втора светска војна 90% се убивани вистинските евреи а овие хазари најголем процент преживеале.
Имам читано за ова има и некои религиозни поими со нив поврзани за областа хазарија и ГОГ и МАГОГ ама ми се виде како приказна и го баталив незнам каде го читав.[DOUBLEPOST=1407764498][/DOUBLEPOST]
Сликата ја поставив како пример да се види како се измелезуваат луѓето и да не се чудат некои членови што денешниве евреи се хазари и имаат турско - монголско потекло.

Во втора светска војна 90% се убивани вистинските евреи а овие хазари најголем процент преживеале.
Имам читано за ова има и некои религиозни поими со нив поврзани за областа хазарија и ГОГ и МАГОГ ама ми се виде како приказна и го баталив незнам каде го читав.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
Дајте бре луди едни не карајте се за џабе, и евреите и муслиманите се исто лајно друго паковање, и тие и тие се против христијанскиот свет, а инаку многу ме интересира доколку Палестина беше православна земја дали вакви коментари ќе имаше овдека ?
A hristijanite se cvekinja za mirisanje :tapp:[DOUBLEPOST=1407771650][/DOUBLEPOST]
Незнам за доказите на интернет , али сликите подолу не им стојат како во фотошоп да се правени. Не ги оправдувам израелците , али овие од другата страна да ја имаа моќта на Израел ќе ги касапаа на сред улици со мачети , така да многу не им се потресувам на тоа што ги снајде. Муслиманите се заебани у секој случај.
MOKTA JA IMAE PRED 1948 i pred mnogu godini nanazad i tamu ziveea i evrei i hristijani i muslimani zaedno .
nikoj na nikogo steta ne mu pravese, posle krstonosnata vojna vo 1200 godina koga izgubija krstonoscite i evreite i hristijanite zevea vo palestina zaedno so muslimanite , koga salahudin ja oslobodil palestina od vladenjeto na krstonoscite i koga ja oslobodil palestiina site ocekuvale da bidat ubieni no toj rekol sekoj moze slobodno da si odi od gradot dokolku saka ili ako saka mozee slobodno da zivee vo svojata vera vo istiod grad bes da ima pristisok i koga go prasale nekoi od vojnicite od krstooscite zosto ne im se odmazduva, a toj im odgovoril jas ne sum kako vas.[DOUBLEPOST=1407772939][/DOUBLEPOST]
Не ми е јасна една работа.
Во Украина реон во кој живеат 4 милиони луѓе се пустоши со град, ураган и смреч системи, неселективно по принципот кај падне, падне. Не гледам дека западот се потресе и дека постира слики од трагедијата што се случува таму кај што жртвите се неколкупати поголеми, освен кога падна авионот. Исил прави чистки на православни христијани и други неистомисленици во Сирија и Ирак, запад мува не го лази.

А за Газа и за Хамас се крена џева до небо. Со што тоа Хамас го има задолжено западот ????
Pa sto ne odi amerika da gi spasi ete se vrsi genocid , rusija ne e irak
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Читајќи една колумна дојдов до следниов податок.
Од 2001 год, 15.000 ракети Газа испалиле кон Израел. Израел со помош на одбраната "челична купола", 95% од нив ги бутнале. Ме занима од каде толку финансии и таква технологија кај нив, зошто со ваквиот чин го провоцираат Израел.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.248
Поени од реакции
16.838
Читајќи една колумна дојдов до следниов податок.
Од 2001 год, 15.000 ракети Газа испалиле кон Израел. Израел со помош на одбраната "челична купола", 95% од нив ги бутнале. Ме занима од каде толку финансии и таква технологија кај нив, зошто со ваквиот чин го провоцираат Израел.
Ne bi se soglasil deka se raboti za kojznae kakva tehnologija, od prosta pricina sto tie raketi napraveni vo domasni uslovi i nemaat nekoja golema razorna mok, nitu domet. A Hamas e poznat po svojata nevidena preprvtlivost. So ogled na faktot deka voopsto ne e tesko da najdat sojuznik na Bliskiot Istok, vo toj ogromen islamski pred se arapski svet, vo borbata za unistuvanje na evrejskata ( ili cionistickata, kako sakas) drzava, mozes da pretpostavis. Edno vreme suruvaa so Iran i dobivaa finansii od niv plus pomos od Hezbolah, posle toa im go svrtea grbot pa dobivaa pomos od Katar i Saudiska koi pak se luti, bi kazal neprijateli so prvospomenatite. Tuka slobodno mozeme da ja spomeme i Turcija kako finansier, koja pak bez razlika na populistickata retorika na Erdogan, e sojuznik na Izrael.Barem delata govorat taka. Momentalno ne sum siguren koj im e sponzor.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.846
Поени од реакции
26.439
Читајќи една колумна дојдов до следниов податок.
Од 2001 год, 15.000 ракети Газа испалиле кон Израел. Израел со помош на одбраната "челична купола", 95% од нив ги бутнале. Ме занима од каде толку финансии и таква технологија кај нив, зошто со ваквиот чин го провоцираат Израел.
Ги провоцираат свесно да испровоцираат реакција. Со таква реакција изнудуваат антагонизам и нестабилност. Со таква реакција изнудуваат симпатии. Нивната пропаганда е очигледно спремна чим изнудија такви реакции.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.237
Поени од реакции
4.847
Читајќи една колумна дојдов до следниов податок.
Од 2001 год, 15.000 ракети Газа испалиле кон Израел. Израел со помош на одбраната "челична купола", 95% од нив ги бутнале. Ме занима од каде толку финансии и таква технологија кај нив, зошто со ваквиот чин го провоцираат Израел.
Iron Dome е во фукнција од 2011, инаку Хамас шверцува ракети произведени во Иран, Кина и др. земји. Поседува дури и наведувани современи анти тенковски проектили - иако најверојатно во мал број.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom