Патријахалноста како неправеден систем кон жената

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.144
Поени од реакции
16.066
Еве каде можат сите застапнички за правата на жените, кои не се задоволни од нивните во МК и мислат дека се загрозени, да си ја насочат енергијата без да изгледаат смешно. Повелете.
Одете рашетајте се до Сирија и останатите вакви земји, жртвувајте година, две, три од вашиот живот за пропаганда и ширење на правата. Изигравајте Мајки Терези негде кај што треба, а не на форум.
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
[DOUBLEPOST=1405806154][/DOUBLEPOST]Во глобала се се сведува на она „не ми ја знаеш приказната“ ама во глобала приказната е


Арно ама, ондак работата е во тоа дека има женски шо им мрда газето, ама ги боли коа другарките им речат дека се курви, па ајде зш другарка ми тка да ме вика, нека биде некој друг крив. ОПРЕСИРАНАААААААА!!!!!

Не може некоја цело време да си се влечка по кафиња, трачарења и по форуми да исправа криви дрини и утре да се жали дека не успеала у животот бидејќи била опресирана од околината. Многу луѓе имаат тенденција да обвинуваат некој друг за нивниот неуспех во животот а не тие самите.

Имам две пријателки, и едната е на ФИНКИ а другата е на МАШИНСКИ. Е сега, оваа од ФИНКИ цело време виси по фб, по твитер, по форуми и се бори за сечии права, редовно следи серии и филмови и после се чуди зошто паднала, и обвинува дека професорите и се виновни и дека матерјалот бил премногу сложен и тежок. А другата си ќути, си го гледа факсот, не се замара за тоа која шо напраила или чии права да биде курва ама да не ја викат курва биле ускратени, и ко за чудо е една од подобрите студентки.

Проблемот е тоа што има многу мрзи кои бараат изговор. А веќе коа една мрза ќе најде изговор одма и друга мрза ќе ја подржи и ќе се борат заедно дека се и двете особи засегнати од истиот изговор.

И на крај....
 
Последно уредено:
Член од
16 јуни 2014
Мислења
314
Поени од реакции
797
Zenata od sekogas bila drugiot pol i seuste e... Diskriminarana e seuste... Da, ne go negiram faktot deka rabotite se podobrile so tekot na vremeto, no sekako toa ne znaci deka sega e se sovrseno... Vo odnos na rabotata, seuste se delat rabotite na maski i zenski i toa e fakt... Zasto ima poveke profesorki otkolku profesori vo osnovnite i srednite ucilista? Ednostavno e- uste vo minatoto zenata trebala da se grizi za vospituvanjeto... poveke zeni vo kafulinjata? Pa dobro be, neli e diskriminacija i za sekoe rabotno mesto,posebno za kafulinja kade shto se baraat atraktivni devojki za rabota, pa uste i slika da se pratelo da se videlo kako izgledaat... Kolku uspeshni zeni imame vo Makedonija? Za koi imate slusnato? A kolku mazi? Pred se, vo odnos na rabotata, zboruvam za rabota vo koja sto moze da se napreduva, firma ili sto god, zenata mora da se trudi dvojno poveke za da dojde do napreduvanje, i pak nema da ima visoka funkcija bidejki sekako, na glava na sekoja firma stoi maz... sekoja cest na isklucoci:cuc: Drugo, uste od mali sme nauceni sekoj pol kako treba da se odnesuva i sto treba da pravi... Zatoa nie ne mrdame ! Uste od mali na zenskite deca im se kupuvaat igracki za domakinstvo, si igraat so kukli, cajnici, izigravaat profesorki... a muskive so kolicki, oruzje... a pa da ne praam muabet za toa kolku se nerviram koga ke vlezam vo prodavnica za detski igracki ili obleka i me prasuvaat za pol... shto ima vrska, bebe e, ako e zensko ko da mora da nosi crvena,rozeva boja... Crtani - zimi eden do sea vo koj shto se prikazuva deka zenata moze sama... vo site ostanati crtani i bajki zenata e prikazana kako licnost koja sto nemoze bez pomosta od masko, sekogas taa mora da bide spasena... Tatkoto-glava na kukata, abe ajde ! Zarem ne se i dvajcata roditeli isto? Sopruznici so ednakvi prava? Tatkoto demek obezbeduva egzistencija za decata, bar porano samo on bil sto go prael toa, sea fala mu na Boga, toa e kolku tolku promeneto... ama koga mazot si doaga od rabota, si sednuva i kulira, a zenata doaga od rabota i prai rucek, cisti, pere... znaci pak raboti vtora rabota koja shto ne i e platena, no sekako se smeta deka toa i e obvrska bidejki toa e zenska rabota... a zaso e taka? Zaso taka sme nauceni od mali, mama raboti, cisti, pere, gotvi, pegla, mie sadovi, a tato obicno raboti pa odmara i po nesto samo faka doma... Skokam od edno na drugo zasto mnogu stvari mi se u glava... ama kolku i da zboram djabe si e, retko koj ke se soglasi... A i ne me ni interesira... moe mislenje, moe pravo... Seuste sme diskriminirani, i se dodeka se zboruva okolu ova znaci deka nesto ne e u red so pravata... Vo nekoi drzavi, bez razlika dali se ruralni mesta ili ne, gi ubivaat zenskite deca bidejki gi smetaat za tovar vo semejstvoto (Indija), drugi zeni gi palat otkako nivniot maz ke pocine bidejki postoi mislenje deka nejziniot zivot poveke ne e vreden, a na drugi zeni pak im go secat klitorisot uste od malecki za da ne cuvstvuvaat nikakvo zadovolstvo pri seksualen odnos,a so samoto toa da ne osekaat seksualna potreba za drug maz... Kina pak, kolku maski deca ima vo Kina "blagodarenie" na nivniot zakon? Samo za da ima naslednik sto ke ja produzi lozata, ako se vidi na eho deka e zensko vednas abortiraat, ako e musko site presrekni... Do utre vaka ke si pisuvam i pak ke si bide djabe..
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Се прашувам дали луѓето слушнале за КИРИЛИЦА? Ова претходново дури вака што го гледам ми задава главоболки, а можам да замислам ако почнам да читам, ...................
(n)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.364
Поени од реакции
86.635
Кога го прочитав постов на Етакаде, се чуствував како да ги читам рамковниве, само во женска верзија...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Zenata od sekogas bila drugiot pol i seuste e... Diskriminarana e seuste... Da, ne go negiram faktot deka rabotite se podobrile so tekot na vremeto, no sekako toa ne znaci deka sega e se sovrseno... Vo odnos na rabotata, seuste se delat rabotite na maski i zenski i toa e fakt... Zasto ima poveke profesorki otkolku profesori vo osnovnite i srednite ucilista? Ednostavno e- uste vo minatoto zenata trebala da se grizi za vospituvanjeto... poveke zeni vo kafulinjata? Pa dobro be, neli e diskriminacija i za sekoe rabotno mesto,posebno za kafulinja kade shto se baraat atraktivni devojki za rabota, pa uste i slika da se pratelo da se videlo kako izgledaat... ..
не ми е јасно тогаш зошто се пријавувате за келнерки и професорки ако ви се испод чест тие работни места. Борете се против системот и закоравените сфаќања. Пријавете се за кај што не треба слика, за редачи на гајби, ѕидари висока градба, армирачи.
 
Последно уредено:

Pro Femmina

Профеминче
Член од
7 мај 2014
Мислења
116
Поени од реакции
133
1.Мора да се воспостави меѓународна милитантна феминистичка организација која ќе се бори за еднаквоста на жената и против спрегите на патријахалноста . Половата асиметричност меѓу половите е сеуште висока ! ! !

2. Државата да ја признае жената како полово малцинство . За да се достигне еднаквоста на жената во секојдневниот живот таа мора да добие статус на полово малцинство со загарантирани квоти поради претходно набројаните двојни опшествени стандарди ( дискриминација кога жената сака сексуално да ужива, двоен стандард за абортус, предрасуди кон жената само заради нејзиното облекување и однесување, правото да биде самохрана мајка ) . Во некои опшества задолжително жената мора да се признае како малцинство, поради тоа што сеуште не ужива исти привилегии , права и можности како мажите.

3. Милитантната феминистичка организација ќе има за цел да го искорени сексизмот , шовинизмот ,патријахалноста и насилството врз жената. Со задолжителна институционална подршка . Во денешно време има растечко насилство врз жената на Балканот . Целта на статусот на полово малцинство ќе биде да ја изедначи жената во секојдневниот живот без предрасуди, дискриминација и морално осудување .
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
1.Мора да се воспостави меѓународна милитантна феминистичка организација која ќе се бори за еднаквоста на жената и против спрегите на патријахалноста . Половата асиметричност меѓу половите е сеуште висока ! ! !

2. Државата да ја признае жената како полово малцинство . За да се достигне еднаквоста на жената во секојдневниот живот таа мора да добие статус на полово малцинство со загарантирани квоти поради претходно набројаните двојни опшествени стандарди ( дискриминација кога жената сака сексуално да ужива, двоен стандард за абортус, предрасуди кон жената само заради нејзиното облекување и однесување, правото да биде самохрана мајка ) . Во некои опшество задолжително жената мора да се признае како малцинство, поради тоа што сеуште не ужива исти привилегии , права и можности како мажите.

3. Милитантната феминистичка организација ќе има за цел да го искорени сексизмот , шовинизмот ,патријахалноста и насилството врз жената. Со задолжителна институционална подршка . Во денешно време има растечко насилство врз жената на Балканот . Целта на статусот на полово малцинство ќе биде да ја изедначи жената во секојдневниот живот без предрасуди, дискриминација и морално осудување .
Ти или си Змејко, или не си саглам.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
1.Мора да се воспостави меѓународна милитантна феминистичка организација која ќе се бори за еднаквоста на жената и против спрегите на патријахалноста . Половата асиметричност меѓу половите е сеуште висока ! ! !

2. Државата да ја признае жената како полово малцинство . За да се достигне еднаквоста на жената во секојдневниот живот таа мора да добие статус на полово малцинство со загарантирани квоти поради претходно набројаните двојни опшествени стандарди ( дискриминација кога жената сака сексуално да ужива, двоен стандард за абортус, предрасуди кон жената само заради нејзиното облекување и однесување, правото да биде самохрана мајка ) . Во некои опшества задолжително жената мора да се признае како малцинство, поради тоа што сеуште не ужива исти привилегии , права и можности како мажите.

3. Милитантната феминистичка организација ќе има за цел да го искорени сексизмот , шовинизмот ,патријахалноста и насилството врз жената. Со задолжителна институционална подршка . Во денешно време има растечко насилство врз жената на Балканот . Целта на статусот на полово малцинство ќе биде да ја изедначи жената во секојдневниот живот без предрасуди, дискриминација и морално осудување .
Верувам дека и многумина други ги интересира на која дрога си? Или пак не си на дрога, ама си ги заборавила апчињата?
Се слушаш ли што зборуваш? Во кое време живееш? Да не сакаш и диктатура на жените врз мажите? Тоа што си лезбејка ОК, ама некако со паметот не си со сите.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
481
1.Мора да се воспостави меѓународна милитантна феминистичка организација која ќе се бори за еднаквоста на жената и против спрегите на патријахалноста . Половата асиметричност меѓу половите е сеуште висока ! ! !

2. Државата да ја признае жената како полово малцинство . За да се достигне еднаквоста на жената во секојдневниот живот таа мора да добие статус на полово малцинство со загарантирани квоти поради претходно набројаните двојни опшествени стандарди ( дискриминација кога жената сака сексуално да ужива, двоен стандард за абортус, предрасуди кон жената само заради нејзиното облекување и однесување, правото да биде самохрана мајка ) . Во некои опшества задолжително жената мора да се признае како малцинство, поради тоа што сеуште не ужива исти привилегии , права и можности како мажите.

3. Милитантната феминистичка организација ќе има за цел да го искорени сексизмот , шовинизмот ,патријахалноста и насилството врз жената. Со задолжителна институционална подршка . Во денешно време има растечко насилство врз жената на Балканот . Целта на статусот на полово малцинство ќе биде да ја изедначи жената во секојдневниот живот без предрасуди, дискриминација и морално осудување .
Dali kako vodac na militantnata feministicka organizacija planiras da otvorish konclogori vo koja mazite ke bidat pretvoreni vo sapun so normalna ph vrednost i miris na lavanda?!:cautious:o_O
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.541
Поени од реакции
22.603
1.Мора да се воспостави меѓународна милитантна феминистичка организација која ќе се бори за еднаквоста на жената и против спрегите на патријахалноста . Половата асиметричност меѓу половите е сеуште висока ! ! !

2. Државата да ја признае жената како полово малцинство . За да се достигне еднаквоста на жената во секојдневниот живот таа мора да добие статус на полово малцинство со загарантирани квоти поради претходно набројаните двојни опшествени стандарди ( дискриминација кога жената сака сексуално да ужива, двоен стандард за абортус, предрасуди кон жената само заради нејзиното облекување и однесување, правото да биде самохрана мајка ) . Во некои опшества задолжително жената мора да се признае како малцинство, поради тоа што сеуште не ужива исти привилегии , права и можности како мажите.

3. Милитантната феминистичка организација ќе има за цел да го искорени сексизмот , шовинизмот ,патријахалноста и насилството врз жената. Со задолжителна институционална подршка . Во денешно време има растечко насилство врз жената на Балканот . Целта на статусот на полово малцинство ќе биде да ја изедначи жената во секојдневниот живот без предрасуди, дискриминација и морално осудување .
Од тој што го ебиш ум не барај.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.872
Поени од реакции
25.105
Оваа е некоја реинкарнација на Валери Соланас, мајке ми!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Се прашувам дали луѓето слушнале за КИРИЛИЦА? Ова претходново дури вака што го гледам ми задава главоболки, а можам да замислам ако почнам да читам, ...................
(n)
За кирилица, но и за пасуси.....[DOUBLEPOST=1406379521][/DOUBLEPOST]
не ми е јасно тогаш зошто се пријавувате за келнерки и професорки ако ви се испод чест тие работни места. Борете се против системот и закоравените сфаќања. Пријавете се за кај што не треба слика, за редачи на гајби, ѕидари висока градба, армирачи.
Си го прочитал нејзиниот пост? Свака час. Кидам капа, Златко.
:cuc:
(за мене, недостижно)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom