Законот на Телема

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не, за друго така не нарекуваат оние од старо-еонските учења...
Знаеме што значи за нив секта и во кој контекст...

Не се лутиме ни ние на зборот „секта“, но мора така за да постојано зборуваме што е Ред, од каде, како... а што е секта од друга страна... :)
Да се муабети, знаеш...
Супер ако не се лутите. :)

Тогаш остајте ги Христијаните со Гурџи да ве викаат така.

Да се муабети, знаеш....

Богови наоѓаат оние што сакаат да најдат богови... :)
Им нудиме од се срце Слобода, Светлина, Живот и Љубов обединети преку еден Закон, De Lege Libellum :)
Ма прекрасно е сето ова.

Колку чини овој пакет?

п.с. законов кој го донел?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ма остај "будали".

Вие од се срце им нудите нова програма со апдејтирани богови, они запнале старата
Програмата е веќе во оптек и функционира, ама оние што запнале по старата, не обвинуваат нас поради лошите резултати на екстерното.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Програмата е веќе во оптек и функционира, ама оние што запнале по старата, не обвинуваат нас поради лошите резултати на екстерното.
Не ве обвинуваат за резултатите, туку за проектот дека ви е фејл.

Фејл проект носи и фејл резултати.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
А за што велат секта? За Телемата или за О.Т.О. ? :)
Сеуште не се договориле... ќе треба да се среди тоа во иднина...

Да се има потоа муабет како што треба, а не препукувања... бесцелно.

Ма што знаеш ти што е прекрасно во врска со Телема?
Не чини ни грош пакетот наречен Телема :) Та не сме ние како вас христијаните за да бараме нешто од нашите браќа и сестри... ете ти ги праксите ете ти ја философијата, оди пронајди се ако мислиш дека Законот на Телема е она што ќе те вивне до бесконечноста и назад :)

Никој, законот е тука од секогаш, само се пренесува во почиста форма со секој нов еон :)

П.С. Зошто морате со глупирање не знам... сигурно мислите дека сте забавни... oh mon Dieu :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
А за што велат секта? За Телемата или за О.Т.О. ? :)
Сеуште не се договориле... ќе треба да се среди тоа во иднина...

Да се има потоа муабет како што треба, а не препукувања... бесцелно.

Ма што знаеш ти што е прекрасно во врска со Телема?
Не чини ни грош пакетот наречен Телема :) Та не сме ние како вас христијаните за да бараме нешто од нашите браќа и сестри... ете ти ги праксите ете ти ја философијата, оди пронајди се ако мислиш дека Законот на Телема е она што ќе те вивне до бесконечноста и назад :)

Никој, законот е тука од секогаш, само се пренесува во почиста форма со секој нов еон :)

П.С. Зошто морате со глупирање не знам... сигурно мислите дека сте забавни... oh mon Dieu :)
Секта е поим кој е во тесна поврзаност со религијата.

ОТО е класичен религиски ред.

Затоа ве викаат секта.

Искрено, не знам што е прекрасно во телемата.

Законот е тука, и вие сте тука да ги разбудите заспаните Христијани:D Срцки:love:

п.с. Бразил Колумбија почнува за 15 минути. После тоа ќе можеш и нешто друго различно од глупирање да понудиш:)[DOUBLEPOST=1404502818][/DOUBLEPOST]
Проектот се гледа по резултатите. Ако резултатите го отсликуваат "проектот", тогаш тој не е фејл.
Ме мрзи да читам сајтови у моментов:(

Ако можеш у кратки црти достигнувањата ок, ако не здравје.:)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
1.Секта е поим кој е во тесна поврзаност со религијата.

ОТО е класичен религиски ред.

Затоа ве викаат секта.

2.Искрено, не знам што е прекрасно во телемата.

Законот е тука, и вие сте тука да ги разбудите заспаните Христијани:D Срцки:love:

п.с. Бразил Колумбија почнува за 15 минути. После тоа ќе можеш и нешто друго различно од глупирање да понудиш:)
1. Секта е поим што се асоцира со религиска групација што се одвоила од друга религиска група, и обично матичната религија не ја признава новонастанатата. ОТО нема ништо заедничко со ова, затоа и неможе да се смета за секта.

2. Мразам кога треба да се повторувам, но одговорот веќе е даден, така да ќе мора да се самоцитирам:
За болдот. Освен за себе, никој неможе да кажува што е Телемата за некој трет. Прочитај предходно што напишав.
Незнам од каде ти е овој заклучок, но погрешен ти е. Ние не нудиме спасување, ниту сметаме дека човештвото треба да се спасува......секој ќе биде тоа што е, никој нема да биде воздигнат ниту понижен.

Тоа што се нуди е поинаков начин на гледање на нештата, поинаква перспектива - парадигма....вистината си е вистина, има само различни начини да се стигне до неа.
[DOUBLEPOST=1404504411][/DOUBLEPOST]
Ме мрзи да читам сајтови у моментов:(

Ако можеш у кратки црти достигнувањата ок, ако не здравје.:)
Во кратки црти - правата што ги има човекот сега и пред еден век не се исти. Денес има рамноправност помеѓу половите, сексуалната ориентација, слободата на изразување, движење, творење.....речиси сите точки на Liber Oz денес се реалност за луѓето што живеат во цивилизираните земји. Ако се направи споредба помеѓу правата на човекот што обединетите нации ги подвлекоја во нивната декларација и оние на Liber Oz, не е тешко да се заклучи дека Новиот Еон не само што е реалност, туку допрва ќе биде насока во која ќе се движи човештвото.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Не, не не....
Тоа го велат само за да „покажат“ како Редот е нешто лошо, учењето е лошо... затоа секта... :) Та нели знаеме ... та не сме од вчера.
За христијанин се е лошо ако не е христијанство и тоа е разбирливо, но што да се прави?
Светот оди понатаму...

Законот е тука, ние сме тука да зборуваме околу него, да философираме, а не можеш никој да разбудиш (за какво будење зборуваш, дека имаат грешна вера? :) ) без разлика дали е христијанин, Митре или Марија... :) Бидејќи нели: ќе бидете тоа што сте, а не нешто друго - само треба човек да спознае што е и да го живее тоа...

Такви се нишките на Законот :love:[DOUBLEPOST=1404508156][/DOUBLEPOST]
Ajvazot se javi li da kaze rezultat?

Prasanjeto do OTO:
Jas vo ista klupa mozam li da sedam so mudjaedinot?
Da ne me puka dodeka pravime Ommmmm..?
Ти најдобро е дома да си седиш бидејќи секако само во недела идеш до црква и назад !
Кај смееш друго... тој Ом, тебе не ти даваат оче наш да ја кажеш без да ти дозволат од дома не пак нешто друго...
Оди таму гледај фудбал и научи попат за Теозофите и Кришнамурти - нигроидниот бедник кој што го прелажаа дека е новиот Исус... кретени насекаде значи низ сите векови...
Саше, дај нешто реално и интересно - ова е досадно твоето... едно та исто... ок, разбрав не ти чини Законот на Телема - и сега што да правиме ние?
Да те натерам да ти чини... не бидува така нели...
Живеј :)[DOUBLEPOST=1404508758][/DOUBLEPOST]
Проектот се гледа по резултатите. Ако резултатите го отсликуваат "проектот", тогаш тој не е фејл.
Бреј :) Интересно...
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Zosto pobegna Krisnamurti?
Pa neli mesija ke go pravevte vo sektata?
Od Indija otidoa ovie tvoite da go dovedat.
Теозофите не се моите... Ени Бесант се занимаваше со Кришнамурти... ОТО НЕМА НИШТО СО ТОА... ќе мора на друго место да прашаш за црниот месија и неговите езотериски врски со западот :)
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Zosto pobegna Krisnamurti?
Pa neli mesija ke go pravevte vo sektata?
Od Indija otidoa ovie tvoite da go dovedat.
Konrkreten odgovor, zaebi filozofii i mudruvanje.
Imas direktno prasanje,precizno.
Ili znes deka ako odgovoris na prasanjeto i na tebe ke ti zabodam gol.
IbraKadabra....
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950

Kajgana Shop

На врв Bottom