Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Нормално, би било лудо да пишуваш за нештата како што тебе не ти изгледаат, ќе испадне дека лажеш и измислуваш... Се е во ред, тоа е добро...
Мое (сега за сега) е да пишувам за Телемата, како телемит, да си ставам цитати, да давам инфо за нови издадени книги, нови предавања ако има... така :)
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Иницијанти не се бараат по форуми... јас само сакам да расправам за Телема.
:)
Ipsi kaj go najde, vo crkva?

Ova ti e edini nacin da trazes mladi jagninja i da gi podnasas kako zrtvi vo sektata.Plus i nekoj dinar da se sobere, clanarinicka da platat, kolku poveke clenovi tolku poveke pari.

I koga ke odgovaras i na nezgodni prasanja?

Samo propaganda i nisto poveke, beter ste od site mozni religii.
Barem nesto pametno da imase vo telemata.

Prasanjeto e:
Zosto vasata sekta go ubi bratot na Krisnamurti, koj bese doveden od Indija da vi bide mesija?
Zosto Krisnamurti ja napusti sektata, a trebese da vi bide mesija?

Ajde brate hepta, odgovaraj...dosta samo monolozi na propagandi.

Miki togas trebe da ja postira Biblijata a ne da vi odgovara na prasanjata kaj hristijanite.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Ipsi kaj go najde, vo crkva?

Ova ti e edini nacin da trazes mladi jagninja i da gi podnasas kako zrtvi vo sektata.Plus i nekoj dinar da se sobere, clanarinicka da platat, kolku poveke clenovi tolku poveke pari.
Прашањата твои се глупости, не незгодни. Многупати го рековме тоа и констатиравме тоа... неук си за темава и прашуваш глупости, некои твои филмови. На тоа нема што да се одговори. Ако одговарам, треба да се зафркаваме... секој наш одговор за тебе неприфатлив бидејќи не ти одговара одговореното...
Научи кои се Теозофите за почеток ;)
Дали Теозофите се исто со О.Т.О.? :) Да ти помогнам вака во изучувањето на историјата на езотериските организации...

Мики може да прави што му е волја кога се зборува за христијаните, не ми е воопшто грижа.

За кандидатите кои станале иницијанти !
Реков: тие што треба го контактираат Редот, не мене... Оди разгледај ги муабетите помеѓу мене и @Ipsissimus од почетокот... не бевме „на добра нога“ :) Јас сум тука да зборувам за Телема како јас ја разбирам и што можам да споделам... без разлика дали тоа некому му пречи или не...

За тоа како @Ipsissimus станал иницијант во О.Т.О., ќе треба него да го прашаш да ти одговори, јас немам право да зборувам во негово име.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Ipsi kaj go najde, vo crkva?
Prasanjeto e:
Zosto vasata sekta go ubi bratot na Krisnamurti, koj bese doveden od Indija da vi bide mesija?
Zosto Krisnamurti ja napusti sektata, a trebese da vi bide mesija?

.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Prasanjeto e:
Zosto vasata sekta go ubi bratot na Krisnamurti, koj bese doveden od Indija da vi bide mesija?
Zosto Krisnamurti ja napusti sektata, a trebese da vi bide mesija?
Незнам каква секта го убила Кришнамурти, ниту пак Кришнамурти требало да биде наш месија. Прашањево нема врска со темава.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Незнам каква секта го убила Кришнамурти, ниту пак Кришнамурти требало да биде наш месија. Прашањево нема врска со темава.
Te izlazale, ili ne ti kazale kako sto trebe.
Zemi informiraj se malku...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Различна генерација сме со Исус, тој заврши во предходниот Еон, не ни се сретнаа патиштата.
Затоа друже ви викаат дека сте секта:)

Ти едно време велеше (а можда и сега тајно) фала му на Тор :P
Јас не се лутев ако ме наречеа секта:cool:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Не, за друго така не нарекуваат оние од старо-еонските учења...
Знаеме што значи за нив секта и во кој контекст...

Не се лутиме ни ние на зборот „секта“, но мора така за да постојано зборуваме што е Ред, од каде, како... а што е секта од друга страна... :)
Да се муабети, знаеш...[DOUBLEPOST=1404501793][/DOUBLEPOST]
Ма остај "будали".

Вие од се срце им нудите нова програма со апдејтирани богови, они запнале старата
Богови наоѓаат оние што сакаат да најдат богови... :)
Им нудиме од се срце Слобода, Светлина, Живот и Љубов обединети преку еден Закон, De Lege Libellum :)

P.S. Тие запнале да бидеме како нив, или „откако ќе умреме“ ќе не казни нивниот бог, според нивниот закон... нема логика работата...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom