Ножеви

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Ахх...Малку дома да се одморам...Па сабајлево се изнашетав на Циган пазар...ЛУЃЕЕЕЕ!!!!
500 денари за ова алооо!!! :D Добро што го најдов првите 10 минути,инаку можеби повторно ќе испуштев нешто многу добро...Претходно испуштив за 500д. на Фамипа Призрен ловечки нож со рачка од рог од елен,ама ова...Не кој знае колку добро изработен,ама веќе кога прв пат во животот гледам дамаск...Би свршил на ова... SAM_0484.JPG SAM_0487.JPG SAM_0490.JPG SAM_0485.JPG SAM_0488.JPG SAM_0491.JPG SAM_0486.JPG
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Чим нема никакви жигови кинески ќе да е со сомнителен квалитет. Непостои мајстор кој ќе направи нож од дамаскус и ќе го остави без потпис.
Во секој случај практична форма има.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Чим нема никакви жигови кинески ќе да е со сомнителен квалитет. Непостои мајстор кој ќе направи нож од дамаскус и ќе го остави без потпис.
Во секој случај практична форма има.
Не знам,многу е тежок,4мм дебел и за 500д мислам дека не сум згрешил што сум го земал.Инаку не е добро наострен,сега малку по малку го острам на пазарски камен бидејќи немам,а и не користам никакви електрични уреди.
 
S

StormRage

Гостин
Еееее коа викав ја да си фатам на цигански, си станувам во 4 поручек ебате -_- вторник i will :D
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Земи шмиргли со различни гранулации за острење, не ти треба електричен алат.
Имаш нов акаунт?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.700
Поени од реакции
13.355
Член од
8 јуни 2014
Мислења
133
Поени од реакции
127
Имам ист ваков само црвен и презадоволен сум особено од пилата, големиот нож и дерачот на кожа. Другото е стандард.
Па да ти кажам право,јас повеќе го земав за пилата и сечилото,бидејќи се најголеми од Victorinox.Јас многу често го користам и шилото.[DOUBLEPOST=1402397309][/DOUBLEPOST]Еве некои разлики помеѓу Victorinox Fieldmaster од 91мм. и Victorinox Hunter OD од 111мм.
Големи сечила: 2014-06-10 12.34.30.jpg
Отварач на конзерви и шишиња и комбо алатка(двете во едно): 2014-06-10 12.33.46.jpg
Пили за дрво: 2014-06-10 12.32.17.jpg
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.700
Поени од реакции
13.355
Битното е шо кај едниот, сечилото има кочница па може повеќе сила и движење без страв да не те зезне и се склопи назад. Отварачите се стандард горе доле кај сите викторинокс (3 во 1 - отварач за конзерва/капаче + (мини) шрафцигер + гољач за жица - бар според папири викаат). Со пилата ми се има најдено за сечење на гранки од еден пет сантима до еден дециметар, за понатаму уште не сум пробал, а оној полукружниот за чистење риба или делкање стапови е измислен.
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
133
Поени од реакции
127
Битното е шо кај едниот, сечилото има кочница па може повеќе сила и движење без страв да не те зезне и се склопи назад. Отварачите се стандард горе доле кај сите викторинокс (3 во 1 - отварач за конзерва/капаче + (мини) шрафцигер + гољач за жица - бар според папири викаат). Со пилата ми се има најдено за сечење на гранки од еден пет сантима до еден дециметар, за понатаму уште не сум пробал, а оној полукружниот за чистење риба или делкање стапови е измислен.
Кочницата на вакви но\еви според мене не е добро.Мали се и за по ласна задача.И плус најголемата работа е тоа што со нож без кочница се учи како безбедно да се ракува со нeго.Од грешките се учи,така да во овој случај за да научиш безбедно да користиш нож,ќе потрошиш едно-две пактечиња ханзапласт :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Vic Hunter е одличен нож, го имав долго време пред да го поклонам. Долго нека те служи.
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
133
Поени од реакции
127
Vic Hunter е одличен нож, го имав долго време пред да го поклонам. Долго нека те служи.
Фала,фала,да си го купиш и ти повторно :)[DOUBLEPOST=1402424041][/DOUBLEPOST]И еве кој е заинтересиран Side lock механизамот на закочување.
 

Attachments

Последно уредено:

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Незнаев каде да прашам - па ај тука:

Зашто кај некои Victorinox модели главниот нож е неназабен, а кај други назабен или полу назабен-полу неназабен?

И што мислите кој тип е подобар?
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
133
Поени од реакции
127
Незнаев каде да прашам - па ај тука:

Зашто кај некои Victorinox модели главниот нож е неназабен, а кај други назабен или полу назабен-полу неназабен?

И што мислите кој тип е подобар?
Според мене запците немаат ама баш никаква функција,само се укопуваат во тоа што сакаме да го сеѓиме.Мразам запци и тоа од искуство.А за Викторинокс зошто имаат такви ножеви,па сигурно будејќи сите фирми во светот прават такви ножеви,еден модел го прават де созапци де без запци де ваму запците де волкави...Се филмаат со нивното роуп катинг,ама баш за јаже е полесно да се сечи без запци.А и интересно е кај Викторинокс што запците ги ставаат на крајот на сечилото,подалеку од рачката,а тој неназабен простор сигурно му е планиран за делкање дрво,бидејќи најчесто,најлесно и најсигурно делкаме со почетокот на сечилото т.е.делот веднаш до рачката.Само мое мислење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom