Прашања до Атеистите II

Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Вистината е широк поим нели.

Еве вистината по одредени прашања.

Настанокот на човекот , посебно на женскиот пол.

Дали треба да се прифати такво какво што е буквално напишано во Библијата, или смее да подлежи на критичен осврт истото?
Друже абе јас немам напишано такво нешто за ке ме имас цитирано????
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Ajde be....Ateistite veruvaat vo darvinovata teorija i nauka...Isto i vie veruvate vo imaginrano drugarce!
Again ...Dvete veruvanja se nedokazani = 0:0
Ajde eve dokazi deka verata vo bog e dozivuvanje na vistinata.
PS: Koj znae moze ke dades gol.
Бог го испрати својот единороден син и не сите го познаа,чуда вршеше а кај оние со кои владееше лукавиот пак не прогледаа. Ти сакаш докази.:pos:
Божјата природа се доживува а не докажува.Се докажува и покажува само на оние што сакаат да ја видат.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Кој е начинот на кој се гледа земјиното јадро?
И кучето сигурно си мисли така.
1. Што мислиш, од каде потекнува магмата т.е. лавата при една вулканска ерупција?
2. Не можеме да го споредуваме кучето со човекот. Поидеално би било да земаш пример далтонист, слеп и човек кој може нормално да гледа. Е кога ќе земаш таков пример, ќе дискутираме, вака човекот е многу понижен.;)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Јас мислев дека се подразбира одговорот.

- Институциите кои го користат поимот религија се формирани од луѓе

- Неинституционализирана религија е всушност само религија. Овој збор с еупотребува бидејќи институциите го присвоиле “бесправно”поимот религија во нивниот опис на работни дејствија, и д аможе да се раздвојат го употребуваме тој израз.

А, религија е поим кој се однесува на “внатрешноста” на човекот, и е индивидуална за секого. Вербата во Бог е дел од религијата исто така индивудална за секого.

Религија е поим во кој нем а место за интервенција на човечки субјект, уште помалку за наметнување на мислење.

Религија е поим кој треба да овозможи размена на различни индивидулани искуства насочени кон соодветни цели, и можност да бидат прифатени или отфрлени.[DOUBLEPOST=1401882282][/DOUBLEPOST]

Јеби га Гурџи. Знаеш дека сум у право у муабетов, за институциите и религијата:)
У недела на литургија, и потоа да раскажеш што е институционалното,(ако има такво) од каде доаѓа кој е виновен за тоа.
Ваќе некако муабетов ка напамет да ти е.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Бог го испрати својот единороден син и не сите го познаа,чуда вршеше а кај оние со кои владееше лукавиот пак не прогледаа. Ти сакаш докази.:pos:
Божјата природа се доживува а не докажува.Се докажува и покажува само на оние што сакаат да ја видат.
Drugar ti prodolzi da veruvas... jas ke prodolzam da evoluiram!
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Dobro kazano...E sea jas ke si kazam kako jas gi gledam rabotite....

Religijata postoi....Vrv i e bog ...Vo koj jas ne veruva! Znaci ne postoi sirenje na bozjot zbor posto bog ne postoi neli.!
Брат, абе како не си „заспан“...некогаш сакам да го избегнам овој збор, али на сила ме терате.
Види што напиша сега, погледни, па тоа само заспан може да го рече.
Тврдиш дека религијата постои, ама ти не веруваш во Бог.
Ако не веруваш во Бог, тогаш не постои ни религија.
Религијата е токму тоа, ширење на Божјиот збор и вербата во истиот.
Ако не постои Божјиот збор, нема да постои ни религијата.
:facepalm:
Ај ај ај......автогол си шибна сега
....
Nie ne trazime greski ni vi gi potencirame! Eve zemi go MIki kako klasicen primer....Slep vernik....Zemjata e sozdadena od Bog,dinosauriste takodge.,Eva od rebro,zemjata e plocesta so kraevi...i neznam so...quote]
Погледни ја сега пак оваа глупост што ја напиша.
Ние не тражиме грешки, и само што ја завршуваш реченицата набројуваш грешки на Мики.
:facepalm:
Ај ај ај...те напуштила свеста за една секунда.
Пак автогол...

Па сега види си ти кој е заспан[DOUBLEPOST=1401895247][/DOUBLEPOST]
Drugar ti prodolzi da veruvas... jas ke prodolzam da evoluiram!
Слабо слабо,..... тапкаш во место.
На полагање во август
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Брат, абе како не си „заспан“...некогаш сакам да го избегнам овој збор, али на сила ме терате.
Види што напиша сега, погледни, па тоа само заспан може да го рече.
Тврдиш дека религијата постои, ама ти не веруваш во Бог.
Ако не веруваш во Бог, тогаш не постои ни религија.
Религијата е токму тоа, ширење на Божјиот збор и вербата во истиот.
Ако не постои Божјиот збор, нема да постои ни религијата.
:facepalm:
Ај ај ај......автогол си шибна сега
Zatoa kazav jas kako gi gledam rabotite... Religija postoi...veruvanje\ucenje....koe go gledam osecam,citam itn! Bog ne! Poprosto amain.
Drugo si go skratil postot moj...Za da se fatis za slamkata...podmuklo neli. Eve sto rekov.

Nie ne trazime greski ni vi gi potencirame!
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Религијата е токму тоа, ширење на Божјиот збор и вербата во истиот.
Религијата е систем на верувања, ритуали и световни погледи. За да постои религија , може , но не мора да постои бог или божества. Побарај Џаинизам.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Zatoa kazav jas kako gi gledam rabotite... Religija postoi...veruvanje\ucenje....koe go gledam osecam,citam itn! Bog ne! Poprosto amain.
Drugo si go skratil postot moj...Za da se fatis za slamkata...podmuklo neli. Eve sto rekov.

Nie ne trazime greski ni vi gi potencirame!
Не сум скратил ништо, не лажи, стои мојот пост.
Само го поделив на два концепта за да ти биде јасно каде ти се грешките.

Тоа го рече, и тоа стои кај мене , за да одма почнеш со критики.
Токму тука се крие заспаноста, па не можеш да ја видиш со отворени очи.
Па уште имаш храброст да ми речеш дека лазам...:facepalm:
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
1. Што мислиш, од каде потекнува магмата т.е. лавата при една вулканска ерупција?
2. Не можеме да го споредуваме кучето со човекот. Поидеално би било да земаш пример далтонист, слеп и човек кој може нормално да гледа. Е кога ќе земаш таков пример, ќе дискутираме, вака човекот е многу понижен.;)
1.Потеклото на лавата е од подземјето очигледно,но јадрото на земјата не е очигледно (а ти пиша се гледа).
2.Не го споредував кучето со човекот, а просто беше само пример за заблуденоста на физичкото познание.
Сепак еве го земам примерот со датонист, и тој го гледа светот како што го гледа,се разбира може да му биде укажано од недалтонист за вистината, но што ако и далтонистот не е во право што ако има и други бои кои и недалтонистот не ги гледа.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Религијата е систем на верувања, ритуали и световни погледи. За да постои религија , може , но не мора да постои бог или божества. Побарај Џаинизам.
Знаев дека ќе се фаќате за сламки и за глупости..
Ги зедов монотеистичките религии за пример,
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Не сум скратил ништо, не лажи, стои мојот пост.
Само го поделив на два концепта за да ти биде јасно каде ти се грешките.

Тоа го рече, и тоа стои кај мене , за да одма почнеш со критики.
Токму тука се крие заспаноста, па не можеш да ја видш со отворени очи.
Па уште имаш храброст да ми речеш дека лазам...:facepalm:
Ajde eve ke se lektorirame....kade rekov deka Lazis ? Rekov deka go skratil mojt post sto e tocno
Drugo zaspanost...jas znam linux ti ne dali toa znaci deka ti si zaspan ?

Со радост продолжувам да верувам, слава на Бога.
Ти на кое ниво од еволуцијата си моментално?
Na taa sto ti nemozes da ja razberes ili pocustvuvas!
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Знаев дека ќе се фаќате за сламки и за глупости..
Ги зедов монотеистичките религии за пример,
На пример, се фати за монотеистичките религии со цел да го дефинираш поимот религија. Монотеистичките религии се само подмножество од множеството религии. Така да, пробај да бидеш попрецизен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom