Прашања до Атеистите II

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Можеме да постапиме и на следниов начин: да го тргнеме на страна личното и колективното високоумие и да видиме поинаков тип вистина: мислам на онаа која ни е објавена од Небесата, бесплатно, а не на вистинчиња, кои се производ од размишљањето од огревовените човечки умови.
Може секако. Тоа значи дека ти ќе ни ја соопштиш вистината, и после како?
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Зар и ти, сине Пруте?...:pos:
Ова веќе ми го кажаа, а ја‘ кутриот, очекував одговор...:(

http://forum.kajgana.com/threads/Прашања-до-Атеистите-ii.66359/page-213#post-6653597
Што да правиш големите умови размислуваат исто :cool:

ПС. Мики мене лично ама ме заболе зошто го правите само ми е битно дека го правите, од што следи дека ти треба да дадеш објаснување[DOUBLEPOST=1401888625][/DOUBLEPOST]
Лорд Искривен, Што сакаш ти да научиш на форумов религија?
Која ти е насоката на: „од секоја книга може нешто да се научи“?
Имаш нешто конкретно, или само луташ?

Или сакате само паметни да се правите и да ни го докажувате токму обратното од тоа ти што го велиш, дека ние сме слепци, демек не просветлувате и ни кажувате во колкава грешка сме.
Ти ова серозно ме прашуваш и очекуваш одговор... оној кој не дал ниту еден единствен одговор на некој кој го нема истото мислење како него.
Ај у иднина посериозен биди те молам.

ПС. И не е ни искривен ни прав... гавран е
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Подобро вистинчиња, малку по малку,
И, колку милениуми ќе Ти требаат за да прејдеш од вистинчиња кон вистината?...
Може секако. Тоа значи дека ти ќе ни ја соопштиш вистината, и после како?
Вистината веќе е саопштена, само треба да и‘ се приклониш.[DOUBLEPOST=1401889652][/DOUBLEPOST]
ПС. Мики мене лично ама ме заболе зошто го правите само ми е битно дека го правите, од што следи дека ти треба да дадеш објаснување
Веќе одговорив, а темава не е за одговарање, туку за прашања до антитеистите...
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Ти ова серозно ме прашуваш и очекуваш одговор... оној кој не дал ниту еден единствен одговор на некој кој го нема истото мислење како него.
Ај у иднина посериозен биди те молам.

ПС. И не е ни искривен ни прав... гавран е
Јас давам одговори на кој сакам и кога сакам...по заслуга.
Ако ми се правиш многу „научен“, ќе си добиеш банана, ако видам дека си искрен во желбата за знаење, преку попара ќе проверам дали е тоа стварно или не.
Затоа изјасни се, за да знам што да ти дадам, банана или попара.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Вистината веќе е саопштена, само треба да и‘ се приклониш.
Вистината е широк поим нели.

Еве вистината по одредени прашања.

Настанокот на човекот , посебно на женскиот пол.

Дали треба да се прифати такво какво што е буквално напишано во Библијата, или смее да подлежи на критичен осврт истото?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Вистината е широк поим нели.

Еве вистината по одредени прашања.

Настанокот на човекот , посебно на женскиот пол.

Дали треба да се прифати такво какво што е буквално напишано во Библијата, или смее да подлежи на критичен осврт истото?
Да, треба да се прифати како што е напишано: Ева е ребро Адамово, а тој начин на „настанувањето„ Евино, има во себе длабока и повеќеслојна логика.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
И, колку милениуми ќе Ти требаат за да прејдеш од вистинчиња кон вистината?...


Вистината веќе е саопштена, само треба да и‘ се приклониш.[DOUBLEPOST=1401889652][/DOUBLEPOST]

Веќе одговорив, а темава не е за одговарање, туку за прашања до антитеистите...
Мики, не им се лути, на ним и смета што лугето имаат колишта и авиони, затоа што Исус одел со магаре, и сега очекуваат сите ние религиозните со магаре да одиме.

Гледам Доналчо се труди да ти ја објасни разликата, ама некако слабо му оди, дрибла во место и само стативи погаѓа. А и ти си одличен голман...хе хе хе

Еве со два збора ќе ти кажам тоа што Донал се мачи, разликата мегу религија и институционана религија е во похлепноста, ненаситноста.
Религијата е Една, важи са сите религи, дали е тоа Христијанска, Ислам Буда не е битно. Врв на сето тоа е Бог.
Е сега дека е грешката , ако воопшто може да се рече дека е грешка. Секоја од нив поединечно направила Божји храмови за да ја шири својата Вистина...цркви, џамии синагоги..и секоја од нив се труди да собере што повеќе народ во храмовите.
Во сите овие храмови, направила хиерахија која со текот на годините ја заборавиле основната задача за која постојат, а тоа е ширењето на Божјиот збор. Повеќе се заинтересирана за тоа како ќе го поделат „колачот“ кој го наплаќаат на сиромашниот народ.
Е сега, по мене тоа атеистите сакаат да го нагласуваат, гледаат мравка слон прават, бидејки не ја гледаат добрата страна на Божјите храмови, кои јас ги имам напишано неколку пати.
Од друга страна, требе да ги разбереш атеистите, затоа што тие освен да тражат грешки, не знаат што друго да тражат, затоа и се загубени.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Да, треба да се прифати како што е напишано: Ева е ребро Адамово, а тој начин на „настанувањето„ Евино, има во себе длабока и повеќеслојна логика.
Мики не сумњам дека ќе има логика.

Прашањето ми е како ќе покажеш дека таа буквалност ќе ги одбие сите критички осврти?

Јас тврдам дека е тоа класична метафора.[DOUBLEPOST=1401891204][/DOUBLEPOST]
Мики, не им се лути, на ним и смета што лугето имаат колишта и авиони, затоа што Исус одел со магаре, и сега очекуваат сите ние религиозните со магаре да одиме.

Гледам Доналчо се труди да ти ја објасни разликата, ама некако слабо му оди, дрибла во место и само стативи погаѓа. А и ти си одличен голман...хе хе хе

Еве со два збора ќе ти кажам тоа што Донал се мачи, разликата мегу религија и институционана религија е во похлепноста, ненаситноста.
Религијата е Една, важи са сите религи, дали е тоа Христијанска, Ислам Буда не е битно. Врв на сето тоа е Бог.
Е сега дека е грешката , ако воопшто може да се рече дека е грешка. Секоја од нив поединечно направила Божји храмови за да ја шири својата Вистина...цркви, џамии синагоги..и секоја од нив се труди да собере што повеќе народ во храмовите.
Во сите овие храмови, направила хиерахија која со текот на годините ја заборавиле основната задача за која постојат, а тоа е ширењето на Божјиот збор. Повеќе се заинтересирана за тоа како ќе го поделат „колачот“ кој го наплаќаат на сиромашниот народ.
Е сега, по мене тоа атеистите сакаат да го нагласуваат, гледаат мравка слон прават, бидејки не ја гледаат добрата страна на Божјите храмови, кои јас ги имам напишано неколку пати.
Од друга страна, требе да ги разбереш атеистите, затоа што тие освен да тражат грешки, не знаат што друго да тражат, затоа и се загубени.
Точно Гурџи. Тоа е дел од разликата меѓу институција и религија.

Никој не ги спори и добрите дела.

Не сум сигурен дали е тоа мравка. Ја би рекол дека не слон, диносаурус е.

Велиш скршнале од Божјиот збор. И тераат бизнис за делба на колачот. Што полошо да го снајде народот кога духовните лидери не го зарезаваат?
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Мики не сумњам дека ќе има логика.

Прашањето ми е како ќе покажеш дека таа буквалност ќе ги одбие сите критички осврти?

Јас тврдам дека е тоа класична метафора.[DOUBLEPOST=1401891204][/DOUBLEPOST]

Точно Гурџи. Тоа е дел од разликата меѓу институција и религија.

Никој не ги спори и добрите дела.

Не сум сигурен дали е тоа мравка. Ја би рекол дека не слон, диносаурус е.

Велиш скршнале од Божјиот збор. И тераат бизнис за делба на колачот. Што полошо да го снајде народот кога духовните лидери не го зарезаваат?
ГООООООООООл........Ибра пак со прецизен шут постигна гол
Не е лесно на Мики да му ставиш гол, добар голман е.

Ова малку да се радуваат атеистите и да искочат на терен. Нешто ми се кријат во последно време. Можеби банана парти праат.....:pos::pos::pos:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Јас давам одговори на кој сакам и кога сакам...по заслуга.
Ако ми се правиш многу „научен“, ќе си добиеш банана, ако видам дека си искрен во желбата за знаење, преку попара ќе проверам дали е тоа стварно или не.
Затоа изјасни се, за да знам што да ти дадам, банана или попара.
Тебе памет никако да ти дојде.
Делиш банани и попари и добиваш банови. Ако продолжиш во ова темпо, почни да си го замислуваш својот нов профил.:P
Има моменти кога се однесуваш нормално, и во тие моменти како може чоек да не ти одговори на секое прашање, но тие моменти се само 1% од времето кое го поминуваш на форумов, а во останатите 99% се однесуваш како мајмун на слобода.
И секако, да те прашам. Тој што се прави паметен (и мудар), знаеш ли што добива? :cool:
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
И, колку милениуми ќе Ти требаат за да прејдеш од вистинчиња кон вистината?...


Вистината веќе е саопштена, само треба да и‘ се приклониш.[DOUBLEPOST=1401889652][/DOUBLEPOST]

Веќе одговорив, а темава не е за одговарање, туку за прашања до антитеистите...
Точно Мики кога ке поставиш прашање за атеистите, антитеисти и тако даље а не за вашите постапки.[DOUBLEPOST=1401893911][/DOUBLEPOST]
Јас давам одговори на кој сакам и кога сакам...по заслуга.
Ако ми се правиш многу „научен“, ќе си добиеш банана, ако видам дека си искрен во желбата за знаење, преку попара ќе проверам дали е тоа стварно или не.
Затоа изјасни се, за да знам што да ти дадам, банана или попара.
A бифтек зошто не и бифтек:place:
Ај кога морам да бирам дај банана али не една 1кг.

ПС Ееее... за ова зборувам друже за овој твој став. Ти дај го одговорот недвосмислено а кој може да го свати добро, кој не може пак добро. А ако одговорот има дупки тогаш ке мораш да дадеш објаснување.

ПСС. Знаеш довербата е двонасочна улица. Не може некој да пристапи отворено а другиот не.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Вистината е широк поим нели.

Еве вистината по одредени прашања.

Настанокот на човекот , посебно на женскиот пол.

Дали треба да се прифати такво какво што е буквално напишано во Библијата, или смее да подлежи на критичен осврт истото?
А она правилоно „нема маж кој не излегол од жена„!?
Во приказната е прикажано обратно т.е. жената е создадена од дел од мажот! Твое мислење?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
1.ти мене ме цитираше, а моето прашање беше за рајот и пеколот.
2.а со болдот, па ти си друже комплетно спремен за атеист. ова е едно од твоите отварања на очите.
3.а како тоа продолжетокот си го поврзуваш со болдот навистина не ми е јасно. еднаш манифестираш рационално за да одма после тоа идеш во имагинарно. збркан си
1.Не е убаво да се лаже,(на истата страница е дури постот) не те цитирав тебе,го цитирав Думбле а ти се измеша безвеза.
2.Атеист, не благодарам. Очите ми се отворени благодарение на Бога, слава му.
3.Ја манифестирав празнотата на физичкото познание.Што не ти е јасно.
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Мики, не им се лути, на ним и смета што лугето имаат колишта и авиони, затоа што Исус одел со магаре, и сега очекуваат сите ние религиозните со магаре да одиме.

Гледам Доналчо се труди да ти ја објасни разликата, ама некако слабо му оди, дрибла во место и само стативи погаѓа. А и ти си одличен голман...хе хе хе

Еве со два збора ќе ти кажам тоа што Донал се мачи, разликата мегу религија и институционана религија е во похлепноста, ненаситноста.
Религијата е Една, важи са сите религи, дали е тоа Христијанска, Ислам Буда не е битно. Врв на сето тоа е Бог.
Е сега дека е грешката , ако воопшто може да се рече дека е грешка. Секоја од нив поединечно направила Божји храмови за да ја шири својата Вистина...цркви, џамии синагоги..и секоја од нив се труди да собере што повеќе народ во храмовите.
Во сите овие храмови, направила хиерахија која со текот на годините ја заборавиле основната задача за која постојат, а тоа е ширењето на Божјиот збор. Повеќе се заинтересирана за тоа како ќе го поделат „колачот“ кој го наплаќаат на сиромашниот народ.
Е сега, по мене тоа атеистите сакаат да го нагласуваат, гледаат мравка слон прават, бидејки не ја гледаат добрата страна на Божјите храмови, кои јас ги имам напишано неколку пати.
Од друга страна, требе да ги разбереш атеистите, затоа што тие освен да тражат грешки, не знаат што друго да тражат, затоа и се загубени.
Dobro kazano...E sea jas ke si kazam kako jas gi gledam rabotite....

Religijata postoi....Vrv i e bog ...Vo koj jas ne veruvam! Znaci ne postoi sirenje na bozjot zbor posto bog ne postoi neli. Znaci tuka imame kako sto velis ti institucija koja samo profitira. Se soglasuvam deka bozjite hramovi imaat dobra strana no i losa. Velis Ateistite se zaspani . Ako odime po tvojata formula ...Jas znam linux ti ne ... znaci li toa deka ti si zaspan? Nie ne trazime greski ni vi gi potencirame! Eve zemi go MIki kako klasicen primer....Slep vernik....Zemjata e sozdadena od Bog,dinosauriste takodge.,Eva od rebro,zemjata e plocesta so kraevi...i neznam so....A nego favorite show mu e Cosmos...Ama pusto mora zaradi skolo i kariera da tvrdi deka slepo veruva u toa....E sea koj kogo laze...!!!
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Во ниту еден кањон не се гледа земјиното јадро, тоа се гледа на друг начин.:)

Нема што да замислувам. Јас им верувам на моите очи. Светот е баш онаков каков што го гледаме. Суштината е малку подлабока, и мислам дека можеш да ја разбереш. ;)
Кој е начинот на кој се гледа земјиното јадро?
И кучето сигурно си мисли така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom